حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای + تصاویر

هموطنان ایرانی در ۱۳۳ کشور خارجی با حضور در ۲۳۴ شعبه اخذ رای در سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

به گزارش مشرق، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) همزمان با برگزاری سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات خارج از کشور توضیحاتی درباره صندوق‌های اخذ رای مستقر در خارج از کشور داد.

وی با بیان این‌که یکی از منظم‌ترین انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور را داریم، یادآور شد: در حال حاضر در ۱۳۳ کشور گفت‌وگوها را برای برگزاری انتخابات انجام دادیم و ۲۳۴ صندوق اخذ رای در سراسر جهان بدین منظور اختصاص داده شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: هر چه در توان وزارت خارجه و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده برای آماده سازی مشارکت آنها انجام شده است.

وی افزود: بعد از نیمه شب (ساعت یک و دو بامداد) در شرقی‌ترین کشور این عالم رای گیری را آغاز کردیم و چند ساعت بعد از بامداد تهران در غربی‌ترین نقطه رای گیری ادامه خواهد داشت. به طور منظم اطمینان می‌دهیم که هیچ حوزه‌ای بسته نمی‌شود، مگر این‌که همه هموطنان ایرانی که برای رای گیری آمده‌اند بتوانند آرای خود را به صندوق‌های اخذ رای بریزند.

خطیب‌زاده درباره شمارش آرا نیز گفت: تقریب به دو هزار نفر هیأت‌های اجرایی هستند و شمارش انجام و بعد به تهران ارسال و اعلام از سوی تهران صورت می‌گیرد.

* ایرانیان مقیم قطر در پای صندوق‌های رای

بر همین اساس، هموطنان ایرانی مقیم قطر از اولین ساعات صبح امروز با حضور در سه شعب اخذ رأی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در قطر، رای خود را به صندوق انداختند. براساس اعلام سفارت ایران در دوحه، روند انتخابات در این شعب با حضور پرشور هموطنان در جریان است.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

* برگزاری انتخابات سیزدهم در چین

سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در کشور چین در چهار حوزه انتخابیه پکن، شانگهای، گوانگجو و هنگ کنگ از هشت صبح به وقت محلی آغاز شد، تا ساعت ۱۸ عصر ادامه داشت.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

گفتنی است براساس اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، تعرفه به میزان کافی موجود بود و ایرانیان مقیم چین با ارائه گذرنامه و یا شناسنامه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و سرکنسولگری کشورمان در شانگهای، گوانگجو و پکن در این انتخابات شرکت کردند.

محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن در این خصوص با انتشار پیام ویدئویی از تمام هموطنان ایرانی دعوت کرد که برای ایران عزیز و سربلند، حضور پرشور در انتخابات داشته باشند.

رای گیری در چین پایان یافته و شمارش آرا بلافاصله آغاز خواهد شد.

* مشارکت ایرانیان مقیم کره جنوبی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

ایرانیان مقیم کره جنوبی هم با آغاز رأی گیری در شعبه اخذ رأی در سئول، رأی خود را به صندوق انداختند.

سعید بادامچی شبستری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول از استقبال و مشارکت ایرانیان مقیم خبر داد و گفت: حضور در پای صندوق رأی برای تعیین سرنوشت، نشان دهنده اقتدار کشور، ظهور اراده مردم و جلوه‌گاه مردمسالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران است.

گفتنی است رأی گیری از ایرانیان مقیم کره جنوبی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح به وقت محلی (۳:۳۰ به وقت تهران) در شعبه اخذ رأی مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول پایتخت آغاز و در پی درخواست‌های برخی از هموطنان مبنی بر تمدید زمان رای گیری به دلیل بعد مسافت شهرهای محل اقامت آنان تا سئول، اخذ رای گیری در ساعت ۲۰ به پایان رسید.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

* پایان اخذ رای در ژاپن

سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری که در ژاپن برگزار شده بود، پایان یافت و با پایان گرفتن زمان اخذ رای، شمارش آرا آغاز شد.

* رای گیری در جمهوری آذربایجان

ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان نیز در این دور از انتخابات حضوری پر شور داشتند.

* حضور ایرانیان مقیم فرانسه در انتخابات سیزدهم

سفارت ایران در پاریس نیز در صفحه توئیترش اعلام کرد: ساعاتی از آغاز انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابیه پاریس می‌گذرد و همچنان بسیاری که حضور در انتخابات را حق قانونی و یک کنش سیاسی تاثیرگذار بر سرنوشت کشور و خود می‌دانند، با در دست داشتن مدارک هویتی خود برای اعتلای میهن خود در محل اخذ رای حضور دارند.

* حضور ایرانیان مقیم انگلیس در انتخابات سیزدهم

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شعب یازده‌گانه مستقر در انگلیس در حال برگزاری است. این انتخابات از ساعت ۹:۰۰ صبح به وقت محلی در این کشور آغاز شده است.

* شرکت دو زندانی ایرانی در رومانی در انتخابات

با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان زندان‌های رومانی، با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حفاظتی، دو تن از زندانیان ایرانی دربند در رومانی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

*حضور ایرانیان مقیم اسپانیا در مادرید و بارسلونا

ایرانیان مقیم اسپانیا هم در دو شهر مادرید و بارسلونا آرای خود را به صندوق رای انداختند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

* شعبه اخذ رای در ارمنستان

ایرانیان مقیم ارمنستان نیز با حضور در شعبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان آرای خود را به صندوق اخذ رای ریختند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

ایرانیان مقیم ازبکستان نیز با حضور در شعبه اخذ رای در محل سفارت ایران در تاشکند در این انتخابات شرکت کردند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

* حضور ایرانیان مقیم امارات در انتخابات

ایرانیان مقیم امارات عربی متحده نیز در این دور از انتخابات در شعب اخذ رای مستقر در این کشور آرای خود را به صندوق‌های اخذ رای ریختند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

اروگوئه

شعبه اخذ رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در اروگوئه در آمریکای جنوبی آغاز به کار کرد.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

* ایرانیان مقیم روسیه در صف رای گیری

کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو نیز در اظهاراتی عنوان کرد: به رغم تلاش‌های برخی قدرت‌های غربی برای مشارکت کمتر مردم در انتخابات، مردم ایران مستقل تصمیم می‌گیرند و با حضور در عرصه انتخابات اجازه دخالت بیگانگان در سرنوشت خود را نمی‌دهند.

وی افزود: در روسیه چهار صندوق اخذ رای در شهرهای مسکو، سن پترزبورگ، کازان و آستراخان داریم، هم اکنون جمعیت زیادی از هموطنان عزیز مقیم مسکو در صف هستند و منتظرند که بتوانند رای بدهند.

سفیر ایران بیان کرد: حضور ایرانیان خارج از کشور در انتخابات به معنای آن است که پشتیبان نظام، کشور و استقلال و آزادی در داخل کشور خود هستند. دانشجویان و تجار ایرانی ساکن روسیه هم اکنون به خاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا در داخل ایران هستند، اما مشارکت به نسبت تعداد جمعیت ایرانی حاضر بالاست.

* شرکت ایرانیان مقیم اتریش در انتخابات

هموطنان ایرانی مقیم اتریش نیز با حضور در دو شعبه اخذ رای در این کشور آرای خود را به صندوق‌های رای ریختند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

*حضور ایرانیان مقیم تونس در انتخابات ریاست جمهوری

ایرانیان مقیم تونس روز جمعه ۲۸ خرداد ماه با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت این تونس آرای خود را به صندوق رای ریختند.

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق‌های رای +عکس

 

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
  15 17
  هر دلیلی ک این دوستان رفتن به خارج و ترک وطن کردن،، نباید توجیه بشه،، حالا منهای خانواده دیپلمات ها،، اونهایی ک برای کار،تحصیل ،زندگی به قول خودشون بهتر و ماندگار شدن یعنی زندگی اونجا رو بهتر تر جیح میدن ،، و عمل زیبایی نیست
  • DE ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   0 3
   یکی از مهمترین دلائل ماندن ایرانیان خارج از کشور تجارت ، تحصیل فرزندانشون و عامل اقتصادی و کار هست. کسی که داره کار میکنه نمیتونه به این سادگی بیمه درمانی و بازنشستگی که ماحصل سالهاست رو همینطوری الکی ول کنه بیاد و هیچ امنیت شغلی حتی بیمه درمانی نداره. این اش خارج زندگی کردن انچنان اش دهن سوزی هم نیست ! مگر چند میلیون ترکیه ایی که درالمان زندگی میکنند به دلائل اقتصادی اینجا نیامدند؟ ایرانیان خارج از کشور هم مشکلات خاص خودشون رودارند که ایرانیان داخل متاسفانه از اون بیخبرن. دلائل به این روشنی نیازی به هیچ توجیحی نداره. زندگی بهتر برای اکثریت ایرانیان خارج از کشور ! یک افسانه وهمی بیشترنیست! اینجا باید چندبرابر ایران با داشتن تخصص حتی سخت کار کرد تا یک لقمه نان حلال بدست اورد. اینو لطفا فراموش نفرمائید خیلی از این ایرانیان خارج از کشور همه پس انداز و سرمایه زندگیشون هر ساله مثل ترکیه ایی ها میارن ایران و باعث میشن یک عده ایرانی صاحب کار ودرامد و شغل بشن. عمل زیبا اینه بدون پژوهش و تحقیق اینجور پیش قضاوت نفرمایئد وسعه صدر و دورانداز وسیع داشته باشید. شما هم دوست دارید و شهامت اش رودارید بیائید در کنار این خرچنگ و عقرب ها و مارهای ضد انقلاب و مردم نژادپرست دمی اینجا خوش سر کنید تا بدونید این خوشی چه رنگیه ؟
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 1
  دم مردم ایران گرم با مشکلات اقتصادی بازم غیرت کردند و ایران رو روسفید کردند خدایا این ملت مظلوم رو دستش رو بگیر یا رب همه باید رئیس جمهور رو کمک کنیم ان شالله ایران رو بسازیم
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  1 0
  از 3.5 میلیون ایران خارج که واجد شرایط بودن چند نفر شرکت کردند؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  1 0
  به نظر دیپلماتها و خانوادشون هستند.مخصوصا یکی از اونا(عکس پنج) که خیلی تابلویه
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  3 0
  کسی واقعا مملکت خودشو دوست داره و بهش وفادار و اعتقاد به وطن پرستی داره ک نباید از کشور برای کار یا زندگی بهتر یا علاقه نداشتن ب ماندن ..وطنشو ول بکنه بره کشورهای دیگه و ماندگار هم میشن. بمونید کشور خودتون اباد کنید .. در حد تظاهر.فریب نمایش شعار فایده نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس