کد خبر 1231536
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
نیکزاد: قطعا ما با دنیا تعامل خواهیم داشت/ در حوزه منافع مشترک با دنیا صحبت می‌کنیم

رئیس ستاد آیت الله رئیسی گفت: این که می گویند ما با دنیا تعامل نخواهیم داشت، کاملا اشتباه است. قطعا ما با دنیا تعامل داریم، در حوزه منافع مشترک با دنیا صحبت می‌کنیم.

به گزارش مشرق، علی نیکزاد رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی آیت الله سید ابراهم رئیسی در نشست خبری گفت: ما همه هم و غم مان این است که با دنیا تعامل داشته باشیم. این که می گویند ما با دنیا تعامل نخواهیم داشت، کاملا اشتباه است. قطعا ما با دنیا تعامل داریم، در حوزه منافع مشترک با دنیا صحبت میکنیم. 

وی در ادامه ضمن تاکید بر تعامل قطعی با دنیا، اذعان کرد: با هر رژیمی، هر تشکیلاتی و هر دولتی غیر از رژیم بی هویت صهیونیستی، که آن را به رسمیت نمیشناسیم، با همه دنیا تعامل داریم. 

نیکزاد با اشاره به حوزه های تعامل در دنیا بیان کرد: در مباحث سیاست خارجی و تجارت خارجی با همسایگان عزیزمان، با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ میلیون نفر در ۱۵ کشور در همسایگی ما، تعامل داریم. ما با کشورهای همجوار، آداب و سنن و فرهنگ و احتیاجات مشترک داریم. 

رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی آیت الله سید ابراهم رئیسی با اشاره به توسعه صادرات در این حوزه گفت: میزان واردات همسایگان ما بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد دلار است. ما متاسفانه نتوانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم. سهم ما از این میزان فقط ۲۳ میلیارد دلار است. واردات کشورهای همجوار ایران از اقصی نقاط دنیا است و ما میتوانیم در همسایگی خود از آن استفاده کنیم.

نیکزاد در پایان تاکید کرد: ما در جهت سوق دادن مناطق آزاد بر ورود تکنولوژی، مناطق صادرات محور، تولید ثروت و جذب سرمایه گذاری خارجی، در این مناطق، همه سیاست های کلی نظام را ادامه میدهیم.

براساس این گزارش، داریوش دلفانی نیز در نشست خبری ستاد مرکزی و مردمی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به فلسفه وجودی مناطق آزاد، گفت: اولین موضوع در این مناطق، بحث توسعه صادرات بود. دومین هدف این مناطق بحث جذب سرمایه گذاری خارجی و سرمایه های خارجی، و در نهایت هم توسعه اقتصادی مناطق محروم بود.

وی در ادامه اذعان داشت: در گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اخیرا منتشر کرد (اردیبهشت ۱۴۰۰)، عملکرد مناطق آزاد ایران طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ نشان می دهد سهم این مناطق (با لحاظ صادرات خدمات) از صادرات غیرنفتی کشور حدود ۱ درصد، از میزان تولید حدود ۱ درصد، از تعداد واحدهای تولیدی فعال کمتر از ۳ درصد، از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی حدود ۱۰ درصد و از اشتغال زایی کل کشور حدود ۴ درصد است. میزان واردات کالا از طریق مناطق آزاد نیز حدود ۲ برابر صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور است. شایان ذکر است وسعت مناطق آزاد بیش از ۳ برابر وسعت شهرک ها و نواحی صنعتی کشور بوده، اما میزان اشتغال در شهرک های صنعتی بیش از ۳ برابر اشتغال در مناطق آزاد کشور است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس