کد خبر 1225267
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
بمب ساعتی آمریکا با هدف باقی نگه داشتن نیروهایش در عراق

بازگردانیدن حدود صد خانواده داعشی از اردوگاهی در سوریه به یک اردوگاه در استان نینوا در شمال غرب عراق، این روزها جنجال زیادی در عراق به پا کرده و برخی از آن به مثابه بمب ساعتی آمریکا در عراق نام بردند.

به گزارش مشرق به نقل از المعلومه، نمایندگان، کارشناسان امور امنیتی و نیز فرماندهان حشد شعبی عراق به انتقال خانواده های داعشی از اردوگاه «الهول» در سوریه به اردوگاه «الجدعه» در جنوب موصل واکنش نشان دادند.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

«محمود الاعرجی» فرمانده تشکیلات حشد شعبی در «سنجار»، اصرار دولت مصطفی الکاظمی در این باره را مایه تعجب دانست و گفت: منطقی نیست که دولت قربانیان داعش به ویژه زنان و کودکان به ویژه آنانی که تاکنون از آنها خبری نیست را رها کند و اولویت خود را در بازگردانیدن خانواده های داعشی به اردوگاه «الجدعه» در نینوا قرار دهد.

وی افزود: بهتر آن است که دولت و وزارت مهاجرت در راستای جستجوی از خانواده‌هایی که اسیر داعش شدند و همچنان از سرنوشت آنها خبری نیست، باشند. صدها جوان، و زن و کودک همچنان مفقود هستند.

الاعرجی گفت: دولت باید به دنبال مفقودینی که هنوز تحت سیطره داعش در اردوگاه «الهول» هستند باشد و آنها را در میان افکار جنایتکارانه رها نکند.

گزینه بسیار بدی بود

«باسم خشان» نماینده پارلمان عراق درباره تبعات دردناک این موضوع هشدار داد و اعلام کرد: مناطق آزاد شده در معرض تبعات دردناک بازگردانیدن خانواده های داعشی از اردوگاه «الهول» به کشور قرار دارد و این بسیار گزینه بدی بود.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی افزود: همه اطلاعات حاکی از آن است که بخش اعظم خانواده‌ها در اردوگاه الهول مرتبط به سرکرده‌ها و عناصر داعشی است اما همچنان اصرار بر وارد کردن آنها به عراق است.

خشان گفت: این گزینه بسیار بد و اقدامی نامناسب است و دارای تبعاتی بر مناطق آزادشده از لوث داعش خواهد بود و احتمالا مشکل ساز خواهد شد.

وی ضمن ابراز تعجب از موافقت دولت عراق با ورود خانواده‌های داعش به عراق، تاکید کرد: این نیاز به بررسی و جویا شدن نظر مردم را داشت. اردوگاه «الهول» مشکل پیچیده‌ای است که به کل خاورمیانه مربوط می‌شود زیرا هزاران خانواده از تابعیت‌های مختلف که در میان آنها عراقی هم حضور دارند، را شامل می‌شود. خطرناک بودن آن از حیث وجود تفکر رخنه کرده در عقول این خانواده‌هاست که باید به آن توجه شود.

بازگشت داعش به نینوا یعنی بازگشت تروریسم و تجارب سابق

ائتلاف فتح درباره بازگردانیدن داعشی‌ها به نینوا هشدار داد و آنرا به مثابه بازگردانیدن تروریسم و تجارب سابق دانست.

«محمد البلداوی» عضو ائتلاف فتح عراق گفت: بازگردانیدن خانواده‌های داعشی به مفهوم بازگشت تروریسم و تجارب سابق است و غیرطبیعی است که عراق میزبان این خانواده‌ها باشد در حالی که همه کشورها آنرا مورد مخالفت قرار داده‌اند.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی افزود: دولت بهتر می‌بود که قراردادهای نیروهای حشد شعبی که جانفشانی کردند را تجدید می‌کرد نه بازگردانیدن داعشی‌هایی که کودکان و زنان را کشتند و اراضی را غصب کردند.

البلداوی گفت: بازگردانیدن این خانواده‌ها به استان نینوا، خطری برای زندگی کودکان و جوانان این استان است زیرا آنها در بافت اجتماعی آن وارد می‌شوند. بازگشت خانواده‌های تروریستی به نینوا مردود است و ما نمی‌توانیم که تجربه جدیدی داشته باشیم.

وی افزود: بازگردانیدن این خانواده ها جنایتی در حق دستاوردهای محقق شده است. بسیار دشوار است که خانواده هایی که تفکر تروریستی، قتل و سربریدن دارند  به زندگی عادی میان مردم بازگردند و با جامعه عجین شوند.

  تهدید برای بافت جامعه عراق

«حجی کندور» رئیس جنبش ایزدی برای اصلاحات و پیشرفت درباره تبعات انتقال خانواده‌های داعشی به اردوگاه «الجدعه» هشدار داده و آنرا تهدیدی برای بافت اجتماعی عراق قلمداد کرد.

وی افزود: مخالفت مردمی و عشایری با بازگردانیدن خانواده‌های داعشی و قرار دادن آنها در داخل اردوگاه «الجدعه» وجود دارد. این خانواده‌ها با داعشی‌های خارج از عراق ارتباط دارند.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

کندور تاکید کرد: حدود ۲۹۰۰ زن و کودک ایزدی همچنان مفقود هستند و بهتر بود که دولت در ابتدا جویای احوال آنها می‌شد. انتقال این خانواده‌های داعشی تصمیم خطرناک و تهدید کننده بافت اجتماعی عراق است.

خانوادهای تربیت شده برای قتل و ترور

کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق هم این اقدام دولت را اشتباه توصیف کرد و آنرا زمینه ساز مشکلات اجتماعی و سیاسی دانست.

«احمد الکنانی» عضو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق گفت: راهکاری که دولت عراق برای حل خانواده‌های داعشی برگزید بسیار اشتباه بود زیرا این خانواده‌ها بر اساس قتل، ربودن و دیگر جنایات تربیت شده‌اند.

وی افزود: اقدام دولت در بازگردانیدن این داعشی‌ها به مناطقشان به شکلی حساب نشده و بی‌برنامه، زمینه ساز مشکلات اجتماعی و سیاسی در آینده به ویژه با جوانان «الشبک» و ترکمن شیعه که از جنایات قتل و آوارگی به دست آنها رنج برده‌اند، خواهد شد.

الکنانی گفت: کمیسیون حقوق بشر از دولت خواست از برنامه‌ای که این کمیسیون تهیه کرده است استفاده کند اما به این برنامه‌ها توجهی نشد.

امنیتی باقی نخواهد ماند

«حسین نرمو» نماینده استان نینوا در پارلمان عراق بازگشت خانواده‌های داعشی از اردوگاه «الهول» به استان نینوا را عامل بی ثباتی دانست و گفت: بازگشت این خانواده‌ها در این شرایط مشکلات زیادی در سطح امنیتی ایجاد خواهد کرد و خطرات زیادی با توجه به شبکه‌های تروریستی در بسیاری از مناطق به وجود خواهد آورد.

وی گفت: بهتر بود که موضع کارشناسی می شد و به جانفشانی شهیدان و قربانیان احترام گذاشته می‌شد و به حقوق مشروع آنها قبل از دست زدن به این اقدام توجه می‌شد. این بحران امنیتی ایجاد می‌کند که استفاده کننده از آن هم داعش است.

بازگردانیدن خانواده‌های داعشی اهانت به ایزدی‌ها

«محما خلیل» فرماندار «سنجار» هم بازگردانیدن این خانواده‌های داعشی را اهانتی به ایزدی‌ها دانست و گفت: ایزدی‌ها در معرض کشتار جمعی به دست داعش واقع شده‌اند. اولویت باید در بازگشت ثبات به منطقه «سنجار» و خانواده‌های آواره آن به جای بازگردانیدن خانواده های داعش می‌بود.

وی افزود: دولت عراق اهتمامی به موضوع «سنجار» و دردهای خانواده‌های ایزدی نکرد و بزرگترین اهانت به ایزدی ها عبور این خانواده‌های داعشی از طریق «سنجار» بود و این نشان دهنده نادیده گرفتن کشتار ایزدی ها به دست داعش است.

ردپای آمریکایی‌ها در موضوع انتقال داعشی‌ها به عراق

«فاضل جابر» نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق درباره استفاده آمریکایی‌ها از خانواده‌های «الهول» و «الجدعه» که شامل هزاران اسیر داعشی است به عنوان برگه‌ای برای برهم زدن امنیت و ثبات عراق هشدار داد و از این طرف‌ها خواست که بر دامنه اقدامات اطلاعاتی خود بیافزایند و مراقب تحرکات این خانواده ها باشند و تا وارد موصل و دیگر شهرهای آزاد شده نشوند.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی افزود: وجود صدها خانواده داعشی در داخل اردوگاه الهول در سوریه به مثابه مدارسی برای شتشوی مغزی کودکان و جوانان برای تفکر داعشی است و ناظران امور از آن به مثابه بمب ساعتی که آمریکایی‌ها از آن استفاده کنند، نام برده‌اند.

جابر گفت: انتقال خانواده‌های داعشی از الهول به الجدعه در جنوب موصل بسیار خطرناک است و باید فکری به حال آن شود سازمان سیا آمریکا ناظر بر این اردوگاه‌هاست.

بمبی ساعتی که امنیت نینوا را بر باد می‌دهد

«محمد الشبکی» نماینده استان نینوا در پارلمان عراق از بازگشت داعشی‌ها به این استان به مثابه بمبی ساعتی که امنیت این استان را بر باد می‌دهد، یاد کرده است.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی تاکید کرد: این پرونده تبعات خطرناکی بر استان دارد. نگرانی زیادی درباره عدم سازگاری این کودکان و مادران آنها با جامعه عراق وجود دارد. بخش اعظم ساکنان استان نینوا مخالف بازگشت خانواده‌های داعشی یا تعامل با آنها هستند زیرا آنها از بطن گروهی تروریستی خارج شده‌اند.

 « مصطفی الکاظمی» مسئول تبعات بازگشت داعشی هاست

«مهدی تقی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق هم اعلام کرد که «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق مسئول مستقیم تبعات خطرناک بازگشت داعشی‌ها از اردوگاه الهول سوریه به عراق است.

بازگشت داعشی‌ها با تشویق و فشار آمریکا

«بدر الزیادی» دیگر عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، بازگشت داعشی‌ها به اردوگاه «الجدعه» در جنوب موصل را با تشویق آمریکا و دیگر کشورها دانست و گفت: توافقی میان دولت عراق و آمریکا برای بازگردانیدن خانواده‌های داعشی که در اردوگاه «الهول» هستند به اردوگاه «الجدعه» وجود دارد.

وی افزود: دولت عراق به دنبال بازپروری زنان و فرزندان داعشی و بازگردانیدن آنها به زندگی عادی در جامعه عراق است اما این مشکلات زیادی به همراه دارد زیرا بسیاری از مردم عراق فرزندان خود را به دست داعش از دست داده‌اند.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

الزیادی گفت: دولت مجبور به بازگردانیدن داعش به عراق به سبب فشارهای خارجی شد.

چه تضمینی برای عدم یورش داعش به اردوگاه «الجدعه» و آزادسازی خانواده‌هایشان وجود دارد؟

«ویان دخیل» نماینده سابق پارلمان از وجود داعشی‌ها در اردوگاه «الهول» خبر داده و درباره حمله داعش به اردوگاه «الجدعه» برای آزاد کردن خانواده‌هایشان هشدار داد.

وی افزود: عراقی‌هایی که در اردوگاه الهول هستند فقط زنان و کودکان نیستند بلکه داعشی‌ها نیز در این اردوگاه هستند. یکی از زنان این اردوگاه چند روز قبل وضع حمل کرده است و این نشان می‌دهد که داعشی‌ها در داخل اردوگاه هستند.

دخیل با اشاره به اینکه عراق مهیای میزبانی از این خانواده‌های داعشی نیست، بیان کرد:  اردوگاه «الهول» بیش از هفتاد هزار خارجی و ۶۰ هزار عراقی و سوری را در خود دارد. همه کشورهای خارجی مخالف حضور داعشی های خارجی هستند و دولت ما به دنبال وارد کردن آنها به داخل عراق است.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی این سئوال را مطرح کرد: چه کسی تضمین می‌کند که داعش به اردوگاه «الجدعه» برای آزادی خانواده‌های تروریست‌ها حمله نکند؟ بیش از ۴۵ درصد از خانواده‌های داعشی در اردوگاه «الهول» از ساکنان موصل هستند.

هشدار درباره بی‌ثباتی در عراق با ورود تروریست‌ها از اردوگاه «الهول» سوریه به شهر موصل

«مهدی تقی» نماینده پارلمان عراق گفت: تروریست‌ها در اردوگاه «الهول» با علم و نظارت نظامیان آمریکایی مستقر در سوریه حضور دارند و بازگردانیدن آنها به عراق حوادث سال ۲۰۱۴ را رقم خواهد زد.

«محمد کریم» نماینده فراکسیون صادقون در پارلمان عراق اعلام کرد: آمریکا از داعشی‌هایی که در «الهول» هستند به عنوان بمبی زمان دار علیه عراق و منطقه استفاده می‌کند. داعشی‌هایی که در این اردوگاه هستند، خطری برای عراق و امنیت آنها هستند.

«عامر الفایز» نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق گفت: مایه تاسف است که دولت عراق، داعشی‌ها را از اردوگاه الهول به عراق و اردوگاه الجدعه در جنوب موصل منتقل می‌کند و این نشان از آن دارد که دولت نمی تواند مانع این تروریستها شود و تصمیم در دست آن نیست.

اهرم فشار آمریکا به منظور نگه داشتن نیروهایش در عراق

«علی کاظم الموسوی» کارشناس عراقی امور امنیتی گفت: آمریکا با برگردانیدن تروریست‌های الهول به استان نینوا در واقع از بمب ساعتی خود استفاده می‌کند. آمریکا به دنبال ماندن در عراق با بهره برداری از حضور تروریست‌هاست.

وی افزود: آمریکا از سال ۲۰۱۷ تروریست‌های را در «التنف» و شرق فرات سوریه با بهره برداری از سیطره خود بر برخی مناطق مرزی سوریه با عراق، آموزش داده است.

الموسوی تاکید کرد: آمریکا تروریست‌های موجود در اردوگاه «الهول» و نیز سرکرده‌های تروریست‌ها را پایگاه‌های نظامی خود با نفت قاچاق شده و غلات دزدیده شده سوریه که به کردستان عراق می‌برد، تغذیه مالی کرده است.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی افزود: آمریکا از تروریست‌های در اردوگاه الهول به عنوان اهرم فشار و بمب ساعتی علیه عراق استفاده کرده است تا زمانی که عراق تصمیم به اخراج نظامیان آمریکایی گرفت از آنها استفاده کند.

این کارشناس امور امنیتی عراقی تاکید کرد: آمریکا از برگه خود استفاده کرده و تروریست‌ها را به عراق بازگردانیده تا سناریوی سال ۲۰۱۴ را تکرار کند و جالب این است که موصل را هم برگزیده است یعنی همان جایی که در سال ۲۰۱۴ اولین منطقه‌ای بود که به دست داعش افتاد و تروریست‌ها بر آن مسلط شدند.

مخالفت گسترده مردمی در مناطق آزاد شده از لوث داعش با بازگشت تکفیری‌ها

«عباس صروط »نماینده کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از مخالفت گسترده مردمی در مناطق آزاد شده با بازگشت خانواده‌های داعشی به عمق عراق خبر داد و گفت:  بازگشت خانواده ها داعشی از «الهول» که با خود تفکرات افراطی دارند تهدید کننده جامعه است و مردم مخالف بازگشت آنها خواه به «الجدعه» یا دیگر مناطق هستند.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراقبمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی افزود: علت مخالفت ساکنان مناطق آزاد شده با بازگشت خانواده‌های داعشی؛ هم رنج و مصائبی است که این مناطق از دست داعش در هنگام اشغال کشیده‌اند. کشتارهای هولناک از سوی داعش رخ داده است.

صروط گفت: بازگشت آنها به شکل زودهنگام مشکلات را به دنبال خواهد داشت.

طراحی آمریکایی برای بازگردانیدن داعش به عراق

این در شرایطی است که «عبدالامیر الدبی» نماینده فراکسیون صادقون در پارلمان عراق از وجود طرح آمریکایی برای بازگردانیدن داعشی‌ها به عراق همزمان با بازداشت «قاسم مصلح» فرمنده عملیات الانبار حشد شعبی پرده برداشت و گفت: انتقال داعشی‌ها از سوریه به عراق علامت سئوال زیادی ایجاد می‌کند به ویژه اینکه ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد که در پشت پرده آن کیست و چه طرفی با آمریکایی‌ها و کردها درباره انتقال آنها و دیگر موضوعات مربوط به آن گفتگو کرده است.

بمب ساعتی آمریکا با ماندن در عراق

وی بیان کرد: نیروهای حشد شعبی در مرز سوریه و عراق به شکل مداوم از سوی آمریکایی‌ها در معرض حمله قرار می‌گیرند تا نیروی عراقی در مرز نباشد و داعشی‌ها فعال شوند و بازداشت «قاسم مصلح» از فرماندهان حشد شعبی هم بخشی از طرح آمریکاست.

الدبی تاکید کرد: مصلح از فرماندهان مشهور نیروهای مسلح عراق است پس چگونه است که «مصطفی الکاظمی» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با کمک آمریکایی‌ها یکی از فرماندهان امنیتی خود را بازداشت می‌کند؟ این لکه ننگی بر پیشانی الکاظمی است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس