کد خبر 1224039
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۴
قتل عام مرغ‌ها بعد از دریافت دان یارانه‌ای

عباسی گفت:‌ یک مرغداری باید ۱۰۰ هزارقطعه مرغ در واحد تولیدی خود داشته باشد که برای آن تعداد دان مرغ دریافت کند اما برخی از آنها بالغ بر ۵۰ هزار قطعه را معدوم می‌کنند بقیه دان را در بیرون بفروشند.

به گزارش مشرق،  علیرضا عباسی با ابراز نارضایتی از عملکرد دولت در کنترل قیمت اقلامی مانند میوه و تره بار و دیگر اقلام اساسی مورد نیاز مردم، اظهار کرد: در مورد قیمت کالاهای اساسی مانند قیمت مرغ آنقدر گرانی‌ها افزایش پیدا کرده که تحت تاثیر قشار اقتصادی مردم در این زمینه گلایه‌مند هستند.

وی با بیان اینکه گاهی کالاهای اساسی خریداری شده در بنادر دپو می‌شود تا در قیمت نهایی محصول در داخل افزایش پیدا کند، تشریح کرد: نمونه آن دپوی ۴ میلیون نهاده دامی از حدود ۵ ماه پیش در بنادر بود که در حال حاضر هنوز رقم بالایی ترخیص نشده است.

عباسی با اشاره اینکه مسئولان جهاد کشاورزی، پشتیبانی دام و طیور، گمرک و سازمان بنادر در مورد کالاهای دپو شده هر کدام حرفی می زنند و هیچ کدام هم نظر دیگری را قبول ندارد، افزود : در بررسی اخیر در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس، یک‌ عضو دعوت شده نظر می‌داد که میزان ذرت ذخیره شده در انبار ۶۰ هزار تن است و نظر عضو دیگر در این مورد ۲۰۰ هزار تن بود، اما در بندر که بررسی کردیم به رقم ۱.۵ میلیون تن ذرت دپو شده رسیدیم.

وی با بیان اینکه در سطح دستگاه تصمیم گیری‌ها با اعمال نظرات متفاوت و آمار و ارقام مختلف سبب بروز مشکل می‌شوند، عنوان کرد: این جریان بر میزان ارائه یک کالا یا محصول به بازار تاثیرگذار است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه حدود ۲۲ هزار واحد مرغداری و دارای مجوز در کشور داریم، بیان کرد: طی ۶ ماه گذشته نزدیک به ۴هزار واحد مرغداری غیر فعال بر پایه دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی دان مرغ دریافت کرده‌اند، به عبارتی حدود ۵ تن از ۲۰ میلیون تن برابر ۲۰ درصد نهاده دام و طیور وارداتی به جایی ارائه شده است که تعطیل است.

وی با اشاره به اینکه در داخل کشور حتی یک گرم نهاده دامی با ارز غیر از ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم، گفت: وقتی یک مرغدار در کشور سویا با قیمت واقعی کیلویی ۱۷۰۰ تومان را به نرخ ۱۴ هزار تومان برای هر کیلو خریداری می‌کند، آن را از شخصی خریداری کرده که سهمیه دریافتی بر پایه ارز دولتی را دریافت کرده اما وارد مرغداری نکرده است.

عباسی با بیان اینکه یک مرغداری باید ۱۰۰ هزار قطعه مرغ در واحد تولیدی خود داشته باشد که برای آن تعداد دان مرغ دریافت کند اما ۱۰۰ هزار دان را که دریافت کرده است بالغ بر ۵۰ هزار قطعه را معدوم کرده تا ۵۰ هزار دان را در بیرون به فروش برساند، تصریح کرد: رقم سود این مقدار دان برای مرغدار تنها در یک دوره دو ماهه برابر ۴۰۰ میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه در میان مرغداران و تولیدکنندگان افرادی منصفی داریم که وجود بالا بودن هزینه‌ها و فشارهای اقتصادی تنها با کیلویی ۵۰۰ تومان سود مرغ را به بازار عرضه کردند، گفت: از این افراد تشکر می‌کنیم که به فکر تولید بوده‌اند، ‌اما یک اشتباه در این قسمت عرصه مرغ بر پایه دان ۴۲۰۰ تومانی در بازار آزاد بود که سبب شد مرغ به قیمت ۳۵ و یا حتی ۴۵هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم این مهم مورد توجه بوده که تمام نهاده‌های دامی و طیور از زمان عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی تا قرار گیری آن بر سر سفره مردم مانیتورینگ و رصد شود، عنوان کرد: اگر توان انجام این کار را نداریم بهترین راه حل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بالغ بر ۵ میلیارد دلار یارانه پرداخت می‌کنیم، بیان کرد: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی رقم‌ کل یارانه به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که می‌توان آن را میان ۸۰ میلیونی ایرانی تقسیم کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • DE ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  16 4
  اگه واردات مرغ به صرفه تره باید به فکر واردات باشیم تا یکم تولیدکننده های بی همه چیز بفهمند باید با فکر مردم باشند .
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
   3 0
   خب چیکار کنه کلی پول دون بده بعد قیمت مرغ مفت باشه این به مسولتی جهاد کشاورزی که زمین رو برای تولید ذرت اماده نکرده تا مواد اولیه مرغداری ارزون باشه . ما 85 مرغداری داشتیم سر همین دون مرغ بیچاره شدیم با کلی ضرر فروختیم رفت اگر جای تولید مرغ میشتیم زمین میخریدم الان من اینجا نشسته بودم تایپ کردن یه بنز زیر پام بود یه پام هم همش خارج همون زمین مرغداری که داشتیم شده 20 میلیارد
 • رضا IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  6 0
  شماجلوی دزدیهای سازمان یافته وسیستماتیک خودتونو بگیرید نه اینکه یارانه رو بردارید!!!
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  12 1
  این هم ازبی عرضکی دولت
  • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
   7 0
   ول بودن مملکته، یک سفره پهنه هرکی تونست چند لقمه بیشتر؛ وگرنه باید هم نظارت دولت و هم خود صنف پدر اینجور آدما را در بیارن.
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  9 0
  چطور می تونن ۵۰ هزارتا جوجه رو بکشن مگه انسان نیستن خدایا شراین دولت و زودتر کم کن ...
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
   0 0
   اتفاقا این جنایتکارها دولتی نیستند ، مخالفان دولت هستند که میخواهند دولت را زمین بزنند . هرچند دیگشان برای من و شما نمیجوشه ! و سگ زرد برادر شغاله !
 • ﺷﺎﻫﺮﺥ IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  7 0
  ﻫﺮﺟﻲ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﻴﻜﺸﻨﺪ اﺯ اﻳﻦ ﻫﻤﻪ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺑﻲ ﻣﺪﻳﺮﻳﺘﻲ ﻣﺴﻌﻮﻻﻥ ﻫﺴﺖ ﻫﺮ ﻣﺪﻳﺮﻱ ﺳﺎﺯ ﺧﻮﺩ ﺭا ﻣﻴﺰﻧﺪ ﻛﺴﻲ ﻛﻪ ﺩﻟﺴﻮﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎﺷﺪ و ﻗﺪﺭﺕ ﻻﺯﻡ ﺭا ﻫﻢ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺟﻠﻮ اﻳﻦ ﻫﻤﻪ ﺑﻲ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﮔﻲ ﺭا ﺑﮕﻴﺮﺩ
 • ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  3 0
  انواع آسمون و ریسمون بافی برای توجیهات انحرافی گرانیهای افسار گسیخته و پنهان کردن سر فساد و مافیاهای داخل کشور. مدل کی بود کی بود من نبودم .....این حنا مالی ها تکراری نخ نما شده است.
 • یکی از مردم IR ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  4 0
  چی به سر بعضی اومده تا کجا میخوان به دنبال پولهای کثیف باشند؟؟؟ واقعا براشون این ثروتها لذت داره؟؟؟ بخدا این خشکسالیها و مشکلات به خاطر همین نامردمیهاست اینقدر قهر خدارو برای این کشور نخرید
 • patriot IR ۰۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  4 1
  واردات مرغ رو آزاد کنید تا این جماعت حریص با مخ بخورن زمین وجود چنین انگلهایی به چه درد ایران می خوره.
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  5 0
  هنوز ملت گرفتار مصیبت ارز ۴۲۰۰ مستر جهانگیری هستن اونوقت یک عده حرامخوار میگن چرا جهانگیری ردصلاحیت شده؟!
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  6 0
  امیدوارم به بدترین خفت و مذلت در زندگیشون بیفتند که اینطور با برکت خدا بازی می کنند و ملت رو به خاطر مرغهای یخ زده ساعتها اسیر صف می کنند.
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  6 1
  با اون تولید کننده باید مثل ..برخورد شود، پوستشون بکنید بندازید جلوی مرغ های گرسنه
 • ناشناس IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  1 0
  چر ربطی به دولت دارد که یک انسان نما بتواند همچین غلطی بکند به نظر من باید قیمت ها واقعی بشود تا جلوی این کارها گرفته شود و اگر قرار سبوسید بدهد به هما مقدار باید مرغداران در این شرایط مرغ تحویل وزارت صمت دهند تا جلوی اینجور کارها گرفته شود. مشکل شیوه توزیع و مدیریت است که در تمام دولت ها است
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
   1 0
   خودت فهمیدی چی گفتی؟!
 • پیروز IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  3 0
  حرف دقیق را از تولید کننده صادق باید پرسید، ایشان حرف دقیقی را زده ، چون مرغداران خاصی این کار را میکنند، نهاده را براساس کارت جوجه ریزی تایید شده ، تحویل میگیرند ولی جوجه خود را معدوم و نهاده ها را در بازار میفروشند، در حال حاضر باید به مرغدار نهاده بدهند و براساس همان نهاده گوشت مرغ تحویل بگیرند ،یعنی براساس نهاده با وزن مشخص ، گوشت مرغ با وزن مشخص باید تحویل بگیرند
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  0 0
  خب برخورد کنید با فاسدان اقتصادی....همش حرف
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  2 1
  بی وجدان نکش بده به من میخوام جوج بزنم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس