چین

سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنانی اعلام کرد: امیدواریم در دور جدید مذاکرات وین پیشرفت معناداری حاصل شود.

به گزارش مشرق، روزنامه چاینا دِیلی امروز سه شنبه در حساب کاربری خود در توییتر سخنان «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین را در خصوص آغاز دور جدید مذاکرات وین منتشر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با استقبال از تفاهم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: چین امیدوار است طرف‌های مرتبط در گفتگوهای هسته‌ای ایران بتوانند هرچه سریع تر به پیشرفت معناداری در مذاکرات دست یابند.

وی دراین ارتباط اضافه کرد: باور داریم که این توافق، اراده سیاسی ایران برای حصول نتیجه در گفتگوهای احیای برجام را نشان می‌دهد و فرصت باارزشی برای مذاکرات ایجاد کرده است.

«ژائو لیجیان» درباره نقش کشورش در مذاکرات وین نیز تأکید کرد: چین به عنوان یک عضو برجام به‌صورت فعالانه در تلاش برای حل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران بوده و کارهای زیادی برای بازگرداندن برجام به مسیر اصلی با هدف حفظ سیستم جهانی عدم اشاعه انجام داده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی دیروز دوشنبه طی نشست خبری در وین، از تمدید یک ماهه توافق نظارت میان ایران و آژانس خبر داد.

به این ترتیب، اطلاعاتی که توسط تجهیزات فنی آژانس از مراکز هسته ای ایران جمع آوری می شود؛ همچنان ذخیره خواهد ماند. فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی نیز تا ۳ تیرماه تمدید شد.

این در حالی است که به روال سابق، دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نمی شود و در نتیجه، اطلاعات دوربین ها تا یک ماه آینده نیز تحویل آژانس نخواهد شد.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا ساعاتی پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام امروز سه‌شنبه (۲۵ مه / ‌چهارم خردادماه) به صورت حضوری در وین، پایتخت اتریش از سر گرفته می‌شود و شرکت کنندگان قرار است به رایزنی‌ها درباره اجرای کامل و مؤثر این توافق ادامه دهند.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا که یک نسخه از آن در تارنمای سرویس اقدام خارجی این اتحادیه منتشر شد، آمده است که این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امورخارجه ایران و گروه ۱+۴ برگزار خواهد شد. شرکت کنندگان قرار است به رایزنی‌ها پیرامون بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و همچنین اطمینان از اجرای کامل و مؤثر این توافق ادامه دهند.

«انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست و «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هم ریاست هیأت ایرانی را بر عهده خواهند داشت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس