تایید صلاحیت

سعید جلیلی، محسن رضایی، سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی به عنوان هفت گزینه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شدند.

مهلت ده روزه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم دوشنبه سوم خرداد به پایان رسید و امروز سه شنبه این اسامی توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت شدند.

اسامی داوطلبان احراز صلاحیت‌شده به شرح زیر است:

۱. آقای سعید جلیلی– فرزند محمدحسن- کد نامزد ۲۲

۲. آقای سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی– فرزند سیدحاجی- کد نامزد ۳۳

۳. آقای محسن رضایی میرقائد– فرزند نجف- کد نامزد ۴۴

۴. آقای علیرضا زاکانی– فرزند حسین- کد نامزد ۵۵

۵. آقای سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی– فرزند سیدحسن- کد نامزد ۶۶

۶. آقای محسن مهرعلی زاده– فرزند رحیم- کد نامزد ۷۷

۷. آقای عبدالناصر همتی– فرزند احمدعلی- کد نامزد ۸۸

زندگی‌نامه و سوابق سعید جلیلی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

سعید جلیلی ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ در شهر مشهد مقدس متولد شد و دارای مدرک دکتری معارف اسلامی علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است. سعید جلیلی در سال ۱۳۶۸ تصدی ” ریاست اداره بازرسی وزارت امور خارجه” را بر عهده گرفت و به مدت ۷ سال در این سمت باقی ماند و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ نیز به عنوان معاون اول اداره آمریکا در وزارت امورخارجه فعالیت کرد. طی سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ مدیریت بررسی‌های جاری دفتر رهبر معظم انقلاب را بر عهده داشت و در سال ۱۳۸۴ نیز معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شد.

جلیلی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود. وی در سال ۱۳۸۷ به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی انتخاب و از سال ۱۳۹۲ نیز به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمده است. از سال ۱۳۹۳ تاکنون نیز به عنوان عضو شورای راهبردی روابط خارجی فعالیت کرده است.

سعید جلیلی، پیش از این در عرصه رقابت‌های یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ حضور داشته است.

زندگی‌نامه و سوابق سیدابراهیم رئیسی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در ۲۳ آذرماه سال ۱۳۳۹ در محله نوغان شهر مشهد دیده به جهان گشود. وی علاوه بر تحصیلات سطح عالی حوزوی، دارای مدرک دکتری در رشته فقه و حقوق خصوصی است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی فعالیت قضایی خود را در سال ۱۳۵۹ آغاز کرد و در سال ۱۳۶۰ به عنوان دادستان کرج منصوب شد و به طور همزمان از سال ۶۱ دادستانی شهر همدان را نیز بر عهده داشت. در سال ۱۳۶۴ به عنوان جانشین دادستان انقلاب انتخاب و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ نیز به عنوان دادستان استان تهران به فعالیت پرداخت. 

از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳ ریاست سازمان بازرسی کل کشور و از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، معاون اول قوه قضائیه بود. در دوره چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم استان خراسان جنوبی به این مجلس راه یافت و از سال ۱۳۹۳ تا اواخر سال ۱۳۹۴ نیز دادستانی کل کشور را برعهده داشت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و در سال ۱۳۹۷ با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان هفتمین رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و هم اکنون نیز در این سمت مشغول به فعالیت است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، پیش از این در عرصه رقابت‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ حضور داشته است.

زندگی‌نامه و سوابق محسن رضایی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

محسن (سبزوار) رضایی میرقائد، مشهور به محسن رضایی در ۱۸ شهریور ۱۳۳۳ در روستای بنه‌وار بابا احمد، از توابع شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان متولد شد. وی دارای مدرک دکتری اقتصاد از دانشگاه تهران است. محسن رضایی در سال ۱۳۶۰ از سوی حضرت امام به عنوان پنجمین فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب شد و تا شهریور ۱۳۷۶ در این سمت باقی ماند. دو دانشگاه امام حسین (ع) و بقیهالله (عج) در زمان مسئولیت محسن رضایی در سپاه پاسداران تأسیس شده است.

وی در سال ۱۳۷۶ از سمت خود استعفا داد و پس از قبول استعفای وی توسط رهبر معظم انقلاب، به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و هم اکنون نیز در این سمت مشغول به فعالیت است.

محسن رضایی، پیش از این در سه دوره رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری نهم در سال ۱۳۸۴، دهم در سال ۱۳۸۸ و یازدهم در سال ۱۳۹۲ حضور داشته است.

زندگی‌نامه و سوابق علیرضا زاکانی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

علیرضا زاکانی در ۱۲ اسفند ۱۳۴۴ در جنوب تهران به دنیا آمد. وی دارای دکترای پزشکی و متخصص پزشکی هست‌های و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است و در مرکز پزشکی هسته‌ای مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و بیمارستان دکتر شریعتی خدمت کرده است.

زاکانی در اواخر سال ۱۳۷۷ مسئولیت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران و از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ مسئولیت سازمان بسیج دانشجوئی کشور را بر عهده داشته است. وی سابقه سه دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار هفتم؛ هشتم و نهم را از حوزه انتخابیه تهران در کارنامه کاری خود دارد.

زاکانی هم اکنون نماینده مجلس یازدهم شورای اسلامی از حوزه انتخابیه قم و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است.

زندگی‌نامه و سوابق سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی زادهٔ ۲۵ فروردین ۱۳۵۰ در فریمان؛ پزشک و سیاستمدار اصولگرای ایرانی و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی می‌باشد. وی پیشتر در دورهٔ هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نماینده حوزه انتخابیه مشهد و کلات فعالیت می‌کرد و در دوره نهم و دهم به عنوان دبیر عضو هیئت رئیسه مجلس بود. او از زمان تشکیل جبهه پایداری، به عضویت این حزب درآمد.

قاضی‌زاده دانش‌آموخته دکتری پزشکی (جراح گوش، حلق و بینی) است و پیش از نمایندگی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان را برعهده داشت. وی در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ سخنگوی جبهه پایداری بود.

او پسر عموی سید حسن قاضی‌زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم است.

زندگی‌نامه و سوابق محسن مهرعلیزاده

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

محسن مهرعلیزاده متولد ۱۳۳۵ در مراغه آذربایجان شرقی است. وی دارای مدرک دکترای اقتصاد مهندسی از دانشگاه تیلبرگ در کشور هلند است. عضو هیئت مدیره و قائم مقام مدیر عامل شرکت سایپا؛ مدیر صنعتی و بهره برداری گروه خودرو سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ معاون صنعتی و بهره برداری وزیر صنایع سنگین و عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و معاون وزیر صنایع طی سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ از جمله سوابق اجرایی محسن مهرعلیزاده در دهه شصت است.

در دهه ۷۰ نیز، ریاست هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان عمران کیش؛ معاون امور نیروگاه‌های سازمان انرژی اتمی؛ و رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری شاهد و استانداری خراسان را طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ را در کارنامه کاری خود دارد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ و انتصاب وی به ریاست فدراسیون بینالمللی ورزش‌های زورخان‌های در سال ۱۳۸۳ از دیگر سوابق اجرایی اوست.

وی همچنین، طی سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷، به مدت یک سال استاندار اصفهان در دولت دوازدهم بود. محسن مهرعلیزاده پیش از این در عرصه رقابت‌های نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ حضور داشته است.

زندگی‌نامه و سوابق عبدالناصر همتی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بیشتر بشناسید

عبدالناصر همتی متولد ۱۳۳۷ در شهرستان کبودرآهنگ است. همتی دارای مدرک تحصیلی دکتری اقتصاد از دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی این دانشگاه است. همتی از سال ۵۹ تا ۷۳ در سازمان صداوسیما خدمت کرد. او در فاصله سال‌های ۶۴ تا ۶۷ رئیس واحد مرکزی خبر، از سال ۶۷ تا ۶۸ مدیر پخش اخبار و از سال ۶۸ تا ۷۳ معاون سیاسی رسانه ملی بود. عبدالناصر همتی از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ طی سه دوره به عنوان رئیس کل بیمه مرکزی و رئیس شورای عالی بیمه فعالیت کرد. او همچنین در حد فاصل سال‌های ۸۰ تا ۸۵ عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بود.

همتی از سال ۸۵ تا ۹۲ مدیرعاملی بانک سینا را برعهده داشت و در سال ۹۲ با پیشنهاد علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران شد. پس از این او مجدداً از سال ۹۵ تا تیر ۹۷ به ریاست کل بیمه مرکزی ایران منصوب شد. همتی تیرماه ۹۷ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در چین معرفی شد، ولی با کنار رفتن، ولی الله سیف از سمت ریاست کل بانک مرکزی به جای پکن عازم ساختمان بانک مرکزی شد. عبدالناصر همتی اولین بار است که وارد عرصه رقابت انتخابات ریاست جمهوری می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
  14 6
  فقط رئیسی
 • DE ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  1 5
  همه خوشنامان و خادمان مردم !
 • IR ۰۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  11 3
  من رأی می دهم.
 • محمد IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  1 6
  فقط مهر علیزاده .
 • BE ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  0 1
  مهر علیزاده دست بوس استادش خاتمی است! دکترا هم از تیلبورگ ندارد! لطفآ چک کنید -- خودتون متوجه میشد !!
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
  0 1
  رای دادن به اصلاح طلب هایی مثل خاتمی شرافتش خیلی بیشتر از ایناست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس