کد خبر 1221286
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸
نتانیاهو

با پایان تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه،‌ تنش‌های سیاسی در سرزمین‌های اشغالی بار دیگر بالا گرفته و قرار است که فردا در یکی از کمیته‌های پارلمان اسرائیل درباره ادامه حضور نتانیاهو رای گیری شود.

به گزارش مشرق، با پایان تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه، اختلافات سیاسی در سرزمین‌های اشغالی بار دیگر از سرگرفته شد و «یائیر لاپید» رهبر حزب «یش عاتید» که در حال حاضر مامور تشکیل کابینه شده، ‌ تلاش‌های خود برای تصویب قانونی در کنست که مانع از نخست وزیری مجدد «بنیامین نتانیاهو» می‌شود را از سر گرفته است.

لاپید قصد دارد فردا در کنست پیش نویش قانونی را مطرح کند که طی آن هیچ فردی نمی‌تواند بیش از دو بار به عنوان نخست وزیر به تشکیل کابینه بپردازد و کسانی که پرونده قضایی دارند نیز از تشکیل کابینه منع خواهند شد.

این طرح فردا در کمیته تنظیمات کنست مطرح خواهد شد و «منصور عباس» رهبر حزب اسلامی «رعام» گفته که از این طرح حمایت خواهد کرد.

این طرح در صورتی که فردا در کمیته مربوطه تایید شود برای رای گیری به صحن کنست خواهد رفت.

در صورت تصویب این لایحه، نتانیاهو به دلیل اینکه سه دوره پیاپی از سال ۲۰۰۸ به عنوان نخست‌وزیر در راس قدرت بوده و همچنین ادامه پرونده فساد علیه وی، نمی تواند مجدد رهبری دولت ائتلافی را به عهده داشته باشد.

از سوی دیگر، ‌ رسانه‌ها گفته‌اند که طرح بنیامین نتانیاهو برای انتخاب نخست وزیر به طور مستقیم نیز با شکست مواجه خواهد شد.

بعد از برگزاری یک انتخابات نیمه‌تمام دیگر در ماه مارس در فلسطین اشغالی، نه نتانیاهو و نه هیچ‌یک از رقیبانش قادر به تشکیل کابینه نبودند، اما نظر اکثریت قانونگذاران رژیم صهیونیستی این بود که رئیس این رژیم، بار دیگر نتانیاهو را مأمور تشکیل کابینه کند.

نتانیاهو بعد از چند هفته رایزنی با طرف‌های مختلف پیشنهادهای مختلفی از جمله استعفای موقت از سمتش را مطرح کرد اما این پیشنهادات به او کمکی برای عبور از مخالفت‌ها نکرد و او سرانجام در تشکیل کابینه شکست خورد.

نتانیاهو اکنون باید امیدوار باشد که رقیبانش هم نتوانند کابینه تشکیل دهند تا رژیم صهیونیستی مجبور به برگزاری پنجمین انتخابات از سال ۲۰۱۹ شود. چنین سناریویی نتانیاهو را که از ماه مه ۲۰۲۰ درگیر محاکمه در پرونده‌های فساد است را دست‌کم تا چند ماه دیگر در قدرت نگاه خواهد داشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس