باج ۵ میلیون دلاری شرکت نفتی آمریکا به هکرها!/جو بایدن: من در این باره نظری ندارم

شرکت «کولونیال پایپلاین» در آمریکا برای راه اندازی مجدد بزرگترین خط لوله انتقال سوخت در این کشور حدود پنج میلیون دلار به هکرهای باج داد.

به گزارش مشرق به نقل از بلومبرگ، شرکت آمریکایی «Colonial Pipeline»(کلونیال پایپلاین) روز جمعه نزدیک به ۵ میلیون دلار به هکرهای اروپای شرقی پرداخت کرد. این در حالی است که طبق گفته های دو نفر مطلع از این معامله، این گزارش برخلاف ادعای اوایل این هفته این شرکت آمریکایی مبنی بر اینکه این شرکت قصد پرداخت باج برای راه اندازی مجدد بزرگترین خط لوله سوخت ایالات متحده را نداشته و تقریباً ۵ میلیون دلار به هکرهای اروپای شرقی پرداخت کرده است.

باج ۵ میلیون دلاری شرکت نفتی آمریکا به هکرها!/جو بایدن: من در این باره نظری ندارم

جالب اینجاست که مقامات دولت آمریکا از تن دادن «کولونیال پایپلاین» به این اخاذی و باج گیری سایبری اطلاع دارند. هکرها پس از دریافت مبلغ درخواستی، دستورالعمل فعالسازی مجدد شبکه رایانه ای «کولونیال پایپلاین» را در اختیار مسئولان آن قرار دادند.

شرکت «کولونیال پایپلاین» تاکنون به گزارش «بلومبرگ» واکنشی نشان نداده است. 

حمله سایبری به «کلونیال پایپلاین» انتقال سوخت در شرق آمریکا را مختل کرد.

«اف بی آی» اعلام کرد که عاملان این حمله سایبری وابسته به گروهی به نام «دارک ساید» بوده و این هکرها در اروپای شرقی یا روسیه مستقر هستند.

باج ۵ میلیون دلاری شرکت نفتی آمریکا به هکرها!/جو بایدن: من در این باره نظری ندارم

این افراد گفتند که این شرکت ظرف چند ساعت پس از حمله، باج سنگین را با ارز رمزنگاری که ردیابی آن دشوار است، پرداخت کرده و اذعان داشتند که فشار زیادی بر اپراتور مستقر در جورجیا متحمل شده است تا سوخت بنزین و جت را دوباره به شهرهای بزرگ ساحل شرقی ایالات متحده آمریکا منتقل کند. 

«کولونیال پایپلاین» کار انتقال سوخت به اکثر مراکز سوخت رسانی را از روز پنجشنبه بار دیگر از سر گرفته است. با این حال روند سوخت رسانی کند گزارش شده است. توقف فعالیت بزرگترین خط لوله انتقال سوخت آمریکا طی روزهای گذشته موجی از وحشت و هراس را در میان رانندگان وسایل نقلیه در ایالت های جنوب شرقی این کشور پدید آورد. امری که باعث شد صف هایی طویل در مقابل پمپ بنزین ها شکل بگیرد.

باج ۵ میلیون دلاری شرکت نفتی آمریکا به هکرها!/جو بایدن: من در این باره نظری ندارم

هکرها پس از دریافت وجه، ابزار رمزگشایی برای بازیابی شبکه رایانه ای غیرفعال شده شرکت نفتی مذکور را در اختیار اپراتور قرار دادند. یکی از افرادی که در جریان تلاش های شرکت برای راه اندازی مجدد بود گفت: این ابزار به قدری کند بود که شرکت برای کمک به بازیابی سیستم به استفاده از نسخه پشتیبان خود روی آورد.

پیت بوجج، وزیر حمل و نقل آمریکا حمله سایبری اخیر را زنگ خطری برای کشورش توصیف کرد و گفت: این حادثه نشان داد که قوانین و مقررات کنونی ایالات متحده برای عصر حملات سایبری تعریف نشده اند.

هنگامی که بلومبرگ از رئیس جمهور جو بایدن سوال کرد که آیا در مورد پرداخت باج شرکت به شما اطلاع داده شده یا خیر؟ رئیس جمهور مکث کرد و سپس گفت: من در این باره نظری ندارم.

باج ۵ میلیون دلاری شرکت نفتی آمریکا به هکرها!/جو بایدن: من در این باره نظری ندارم

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ناشناس HU ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
    2 0
    باید شرکتی که باج میدهد را اکرها دیگر هک نکنند تا سایر شرکتها نیز با پیروی از ان شرکت تشویق به باج دادن شوند این کار در کوتاه مدت برای هکرها خوب است اما در دراز مدت با عث میشود که هکرها کنترل شرکتها را بدست گیرندفلذا هکرها فعلا در کوتاه مدت میتوانند اخاذی کنند وخوش بگذرانند اما در دراز مدت باید دفاع ضد سایبری تقویت وروی ان سرمایه گذاری شود باج دادن به هکرها برای هر کشور ی در دراز مدت خطرناک است خطرناک است