خاطرات دربی‌های پایتخت در ماه دوم بهار/ اردیبهشت برای استقلال خوش یمن‌تر یا پرسپولیس؟

استقلال و پرسپولیس تا اینجای کار چهار مرتبه در اردیبهشت ماه به مصاف همدیگر رفته‌اند که حاصل آن دو پیروزی برای استقلال، یک مساوی و یک برتری برای پرسپولیس بوده است.

به گزارش مشرق، حالا دیگر ذهن تمام هواداران استقلال و پرسپولیس معطوف به نبرد این دو تیم در جمعه شب هفته جاری است. مسابقه‌ای که لطف شیوع ویروس منحوس کرونا در سراسر جهان، بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود و قطعاً این مسئله روی شور و هیجان مسابقه تأثیر منفی خواهد گذاشت ولی با وجود این نقص بزرگ، دربی پایتخت یک حقیقت غیرقابل انکار در فوتبال ایران و مسابقه‌ای فوق‌العاده حساس و خبرساز تلقی می‌شود.

نکته جالب توجه اینجاست که استقلال و پرسپولیس در سابقه رویارویی‌های خودشان، دیدارهای زیادی در اردیبهشت ماه با همدیگر نداشته‌اند ولی آبی‌ها در همان تعداد مسابقات کم ، شرایط بهتری دارند. 

اولین بازی، اولین پیروزی

نخستین مسابقه استقلال و پرسپولیس در اردیبهشت ماه ،۴۶ سال قبل برگزار شد.تاج (استقلال) و پرسپولیس روز پنجم اردیبهشت ماه سال ۵۴ در چارچوب رقابت‌های لیگ تخت جمشید برای اولین مرتبه در دومین ماه بهار به مصاف همدیگر رفتند. جدالی پرتنش و پرگل که در نهایت با برتری سه بر یک آبی‌پوشان پایتخت خاتمه پیدا کرد.

مرحوم غلامحسین مظلومی ستاره استقلال و کل میدان بود و توانست ۲ بار دروازه پرسپولیس را باز کند. مسعود مژدهی دیگر مهاجم آبی‌پوشان نیز یک گل به ثمر رساند. صفر ایرانپاک، فوروارد فقید پرسپولیس هم تک گل این تیم را زد. پس از برگزاری این مسابقه ، کارشناسان و خبرنگاران عملکرد تاکتیکی آبی‌ها را مورد ستایش قرار دادند و البته از اشتباهات فردی مدافعان پرسپولیس هم انتقاد کردند.

برتری فراموش‌نشدنی

بدون هیچ شک و تردیدی شیرین‌ترین پیروزی استقلال برابر پرسپولیس در اردیبهشت ماه، ۴۴ سال قبل رقم خورده است. مسابقه‌ای که روز هجدهم اردیبهشت سال ۵۶ برگزار شد و طی آن استقلال در مسابقه‌ای که هنوز هم تعداد زیادی از هواداران میانسال این تیم آن را به خاطر دارند، با نتیجه سه بر صفر حریف سنتی خود را شکست داد.

حسن روشن، سعید مراغه چیان و محرم عاشری زننده گل‌های آبی‌ها در آن مسابقه بودند. اهمیت و شیرینی آن پیروزی برای استقلالی‌ها بیشتر از اینکه به واسطه نتیجه کسب شده باشد، به دلیل اتفاقاتی بود که چند ماه قبل در اردوی این تیم رخ داده بود.

در سال ۵۵ چند ستاره  بزرگ تاج از جمله ناصر حجازی، نصرالله عبداللهی و غلامحسین مظلومی این تیم را ترک کرده و راهی شهباز شدند به همین خاطر هواداران فوق‌العاده نگران افت تیم خود و ناکامی در دربی پایتخت بودند ولی پیروزی اردیبهشت ماه سال ۵۶ بدون وجود این بازیکنان بزرگ همه آنها را فوق‌العاده خوشحالی کرد.

حسن روشن هنوز هم از آن مسابقه به عنوان یکی از بهترین نمایش‌های مردان آبی در دهه ۵۰ یاد می‌کند.

تساوی کسل‌کننده

قطب‌های سنتی فوتبال ایران از اواسط دهه ۵۰ تا ابتدای دهه ۸۰ دیگر در دومین  ماه بهار به مصاف همدیگر نرفتند و روز نوزدهم اردیبهشت  سال ۸۱ دوباره شاهد تقابل آنها در این ماه بودیم. مسابقه‌ای که به‌معنای واقعی کلمه عذاب‌آور و کسل‌کننده بود و در نهایت هم با تساوی بدون گل خاتمه پیدا کرد تا منصور پورحیدری و علی پروین به عنوان سرمربیان دو تیم پس از پایان مسابقه بابت نمایش ضعیف شاگردان و البته احتیاط بیش از حد خودشان مورد انتقاد رسانه‌ها قرار بگیرند.

به جرات می‌توان گفت مسابقه مذکور یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های پایتخت طی ۳۰ سال گذشته بوده است. نکته جالب در مورد این بازی آنکه قبل از آغاز مسابقه در اردوی استقلال اتفاقاتی افتاد که باعث شد پرویز برومند آنجا را ترک کند و مسعود قاسمی سنگربان سوم آبی‌پوشان هم مصدوم بود به همین خاطر هادی طباطبایی تنها دروازه‌بان استقلالی‌ها محسوب می‌شد و اگر در جریان مسابقه آسیب می‌دید، یکی از بازیکنان این تیم باید درون دروازه قرار می‌گرفت!

برتری به لطف گل علیپور

تنها پیروزی پرسپولیس در دربی‌های اردیبهشتی، شش سال قبل رقم خورد. استقلال و پرسپولیس روز بیست‌وپنجم اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ در حالی به مصاف همدیگر رفتند که هیچ‌کدام شانسی برای قهرمانی لیگ برتر فصل ۹۳ - ۹۴ نداشتند.

این دیدار در نهایت با تک گل علی علیپور به سود پرسپولیس خاتمه پیدا کرد تا برانکو ایوانکوویچ اولین پیروزی خود در دربی پایتخت را به دست آورد.

آن مسابقه آخرین دیدار این بود که امیر قلعه نویی تحت عنوان سرمربی استقلال روی نیمکت این تیم نشست و پس از آن دیگر چنین موقعیتی برایش فراهم نشده است. استقلال مسابقه را واگذار کرد و در پایان بازی میان حنیف عمران زاده و سوشا مکانی درگیری‌هایی پیش آمد.

برانکو پس از پایان همان بازی و عده ساختن یک پرسپولیس قدرتمند را به هواداران داد و گذشت زمان ثابت کرد که ادعایش اصلاً بی مورد و واهی نبوده است چون قرمزها با او چند فصل رویایی را سپری کردند.

جدال پنجم

استقلال و پرسپولیس تا اینجای کار چهار مرتبه در اردیبهشت ماه به مصاف همدیگر رفته‌اند که حاصل آن دو پیروزی برای استقلال، یک مساوی و یک برتری برای پرسپولیس بوده است.

در حال حاضر کفه ترازو به نفع آبی‌ها سنگینی می‌کند ولی باید منتظر بمانیم و ببینیم جمعه شب این هفته چه اتفاقاتی در دربی پایتخت به وقوع می‌پیوندد. مسابقه‌ای که هم لحاظ کرکری و هم از نظر حساسیت‌های جدولی برای هر دو تیم فوق‌العاده حائز اهمیت تلقی می‌شود.

منبع: روزنامه خبر ورزشی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha