کد خبر 1215078
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲
علی صوفی

علی صوفی گفت: در حال حاضر از بین ۱۴ کاندیدایی که مطرح هستند برخی تاکنون خودشان را اصلاح‌طلب معرفی نکرده‌اند.

به گزارش مشرق، علی صوفی از اعضای سازوکار اجماع ساز اصلاح طلبان در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین ضمن رد این گزاره که اصلاح‌طلبان منتظر تاییدصلاحیت کاندیداهایشان از سوی شورای نگهبان هستند تا درباره کاندیدای نهایی تصمیم بگیرند، گفت« اگر اصلاح‌طلبان قرار بود منتظر شورای نگهبان باشند سازوکار انتخاباتی جبهه اصلاح‌طلبان ایران را پیش بینی نمی‌کردند.

او درباره احتمالات پیرامون کاندیدای نیابتی هم می گوید «گرایش به سمت این نوع کاندیداها هنوز در جریان اصلاح‌طلب وجود دارد.

کاندیداهایی که دوسوم آراء جبهه را کسب کنند کاندیدای جبهه هستند

علی صوفی، گفت: عده‌ای از نامزدهای انتخاباتی با سازوکاری که جبهه اصلاحات تعیین کرده بود ورود پیدا کردند و الان در حال برداشتن گام‌های بعدی هستند.

وی درباره اینکه کدام یک از این ۱۴ نفر شانس بیشتری دارد، گفت:در نهایت آراء آنها این موضوع را نشان می‌دهد البته این آراء به صورت صددرصد ملاک نیست و باید مراحل بعدی را  نیز طی کنند. آن کاندیداهایی که دو سوم آراء جبهه اصلاحات را کسب کنند وارد ثبت نام می‌شوند.

وی گفت: نمی‌توان به طور دقیق در این باره اظهارنظر کرد به هر حال آراء نشان می‌دهد که آقایان ظریف، جهانگیری و تاج زاده که بالای ۳۰ رأی کسب کرده‌اند شانس بیشتری دارند. سایر کاندیداها هم باید تلاش کنند که به اندازه آنها رأی بیاورند.

عده‌ای ممکن است خارج از لیست اصلاح‌طلبان کاندیدا شوند

 وی درباره احتمال کاندیداتوری برخی اصلاح طلبان خارج از سازوکار نهاد اجماع ساز، گفت:‌یقینا همین طور است عده ای ممکن است خارج از این لیست کاندیدا شوند. به هر حال آنها باید ثبت نام کنند و وارد بحث بررسی صلاحیت‌ها شوند. در واقع مهم نیست که این کاندیداها از درون جبهه اصلاحات باشند یا خارج  از این جبهه. بعدها مشخص خواهد شد که چه کسی شانس بیشتری در نظرسنجی‌ها دارد و در عین حال موقعیت بهتری نسبت به دیگر کاندیداها دارد. بنابراین در حال حاضر هیچ چیزی مشخص نیست.

شاید تعداد اندکی از لیست جبهه اصلاحات تایید شوند

صوفی در پاسخ به برخی نقدها درباره لیست ۱۴ نفره مبنی اینکه برخی از این کاندیداها خودشان اعلام کرده اند کاندیدا نمی شوند و برخی دیگر احتمال ردصلاحیت شان جدی است، پس دلیل اصرار بر کاندیداتوری آنها چیست، گفت: شاید از میان کسانی که در این لیست هستند تعدادی اندکی از آنها تایید صلاحیت شوند؛ به هر حال این فرضیه و احتمالات وجود دارد. در واقع در این جا اراده نامزدهای انتخاباتی غالب بوده است یعنی آنها اعلام نامزدی کردند و از سازوکار معرفی ده عضو مجمع استفاده کردند. بنابراین تاکنون جبهه اصلاحات تصمیمی در ارتباط با مصادیق نگرفته است. این وضعیت تا زمان ثبت نام کاندیداها باقی خواهد ماند. جبهه اصلاحات در نهایت رأی گیری خواهد کرد و آن زمان مشخص می‌شود که جبهه اصلاحات، چه کسانی را به عنوان نامزد انتخاباتی‌شان از بین کاندیدا انتخاب خواهد کرد.

گرایش به سمت کاندیدای نیابتی وجود دارد

وی درباره احتمال معرفی کاندیدای نیابتی از سوی جبهه اصلاحات گفت: در حال حاضر از بین ۱۴ کاندیدایی که مطرح هستند برخی تاکنون خودشان را اصلاح‌طلب معرفی نکرده‌اند طبعا اگر اصلاح‌طلبان به آنها رأی بدهند بدین معناست که این گرایش به سمت کاندیدهای نیابتی در بین اصلاح‌طلبان وجود دارد.

عضو جبهه اصلاحات گفت:‌ بعد از اینکه کاندیداها انتخاب شدند آن زمان می‌توان گفت که گرایش اصلاح‌طلبان به سمت چه گزینه‌ای است آیا واقعا می‌خواهند تجربه گذشته را تکرار کنند یا خیر؟

ظریف گزینه احزاب اصلاح‌طلب بود نه جبهه اصلاحات

وی درباره اصرار اصلاح طلبان به کاندیداتوری ظریف با وجود اعلام عدم کاندیداتوری از سوی او، گفت: در حال حاضر اراده اصلاح‌طلبان نشان داده نشده است بلکه عده‌ای تلاش کردند تا کاندیدایی را معرفی کنند به ویژه از سوی احزاب.  از سوی دیگر باید گفت که این تصمیم جبهه اصلاحات نیست بلکه تصمیم احزاب است یعنی اعضای جبهه اصلاحات تصمیم گرفتند. در مقابل عده‌ای از کاندیداها از اعضای جبهه اصلاح طلبان ایران درخواست کردند که آنها را معرفی کنند. از آنها امضا گرفته شد و توانستند حدنصاب ۱۰ امضاء را کسب کنند و در حال حاضر مطرح هستند. در نتیجه ما بین اینها کسانی را داریم که احزاب معرفی کردند مانند دکتر ظریف و جهانگیری. آقای جهانگیری از سوی حزب متبوعش یعنی کارگزاران معرفی شده است. علاوه بر آن، محسن هاشمی و دکتر ظریف نیز مطرح شدند. بقیه احزاب هم یا کاندیدای حزبی داشتند و معرفی کردند یا از کاندیداهایی که در حال حاضر مطرح هستند یا مثل تاجزاده، خودشان اعلام کاندیداتوری کرده‌اند.  بنابراین تصمیم فعلی، تصمیم جبهه اصلاحات نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha