کد خبر 1214658
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
مراجع تقلید

از سوی دفاتر حضرات آیات مراجع تقلید مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی، صافی گلپایگانی، سبحانی، وحید خراسانی، سیستانی و شبیری زنجانی میزان زکات فطره امسال مشخص شد.

به گزارش مشرق، از سوی دفاتر حضرات آیات مراجع تقلید ناصر مکارم شیرازی، حسین نوری همدانی، سیدمحمدعلی علوی گرگانی، لطف‌الله صافی گلپایگانی، جعفر سبحانی، حسین وحید خراسانی، سیدعلی سیستانی و سیدموسی شبیری زنجانی میزان زکات فطره امسال مشخص شد.

بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌ ناصر مکارم شیرازی، میزان زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۲۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۷۰ هزار تومان اعلام شده است، مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ پنج هزار تومان است که باید به‌صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۳۰۰ هزار تومان است.

یادآور می‌شود، براساس مسئله ۱۶۹۲ رساله توضیح‌المسائل آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرت و مانند این‌ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این‌ها را بدهد کافی است.

در ضمن بنابر فتوای معظم‌له اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.

 اعلام میزان زکات فطره سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله‌ نوری همدانی   

اطلاعیه دفتر آیت‌الله‌ حسین نوری همدانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مؤمنین و مؤمنات میزان زکات فطره طبق نظر مرجع عالیقدر آیت‌اللّه‌العظمی نوری همدانی دامت برکاته به شرح ذیل است.

طبق نظر معظم‌له میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲، برای هر نفر، یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم گندم یا برنج و یا اجناسی که در رساله عملیه ذکر شد، است. مکلف می‌تواند پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

معظم‌له قوت غالب را ملاک ندانسته و پرداخت سه کیلوگرم از هر کدام از خوراکی‌های که در رساله عملیه به‌عنوان زکات فطره ذکر شده است؛ همانند برنج یا گندم و یا قیمت آن را برای هر فرد کافی می دانند.

با توجه به اینکه قیمت هر کیلو گندم در بعضی مناطق نزدیک به هفت هزار تومان، و قیمت هر کیلو برنج متعارف تقریباً بیست و پنج هزار تومان است، فطریه هر نفر به حساب گندم تقریباً ۲۰ هزار تومان و به حساب برنج ۷۵ هزار تومان است.

اعلام میزان زکات فطره سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله‌ علوی گرگانی  

بنابر اطلاعیه دفتر آیت‌الله‌ محمدعلی علوی گرگانی از مراجع معظم تقلید، مبلغ فطریه ۱۴۰۰ براساس قوت غالب گندم هر نفر حداقل ۲۰ هزار تومان و براساس قوت غالب برنج، متوسط ۱۰۰ هزار تومان است.

همچنین، کفاره غیر عمد روزه برای هر روز مبلغ پنج هزار تومان پول نان برای فقرا است و کفاره عمد حداقل برای هر روز مبلغ سیصد هزار تومان برای سیر کردن شصت فقیر است.

 اعلام میزان زکات فطره سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله‌صافی گلپایگانی  

اطلاعیه دفتر آیت‌الله‌ لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه رمضان ١۴۴٢  به این شرح است:

بسمه تعالی

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی، نظر مرجع عالیقدر آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی، درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه به شرح ذیل می‌باشد:

مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (سه کیلوگرم) گندم یا برنج را به‌عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم است.

کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.

اعلام میزان زکات فطره سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله‌ سبحانی  

دفتر آیت‌الله‌ جعفر سبحانی از مراجع تقلید در اطلاعیه‌ای میزان و مبلغ زکات فطریه ۱۴۴۲ را اعلام کرد، متن اطلاعیه به این شرح است:

باسمه‌تعالی
پیرو سؤالات مکرر مؤمنین از دفتر آیت‌الله‌العظمی سبحانی – دام ظله الوارف – به اطلاع می‌رساند: میزان زکات فطره برای هر نفر، یک صاع (که تقریبا سه کیلو) گندم یا برنج یا جو یا خرما یا کشمش یا ذرت و مانند این‌هاست، مکلف است پول یکی از این‌ها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

قیمت هر کیلو گندم (به نرخ آزاد) در برخی مناطق نزدیک به هفت هزار تومان، و قیمت هر کیلو برنج متعارف، ۲۵ هزار تومان است.

بر اساس مسئله ۱۶۳۹ رساله این مرجع تقلید، کسی که موقع غروب یعنی قبل از غروب شب عید فطر گرچه به چند لحظه باشد بالغ و عاقل و هشیار است و فقیر و بنده کس دیگر نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که تقریباً سه کیلو است گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند این‌ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این‌ها را هم بدهد کافی است.»

اعلام میزان زکات فطره سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله‌ وحید خراسانی  

متن اطلاعیه دفتر آیت‌الله‌ حسین وحید خراسانی از  مراجع تقلید در مورد میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۴۲ به این شرح است:

باسمه‌ تعالی

پیرو سؤالات مکرر مؤمنین از دفتر آیت‌الله‌ وحیدخراسانی(مدظله‌العالی) مبنی بر میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲، به اطلاع می‌رساند میزان زکات فطره برای هر نفر، یک صاع که تقریبا سه کیلوگرم گندم یا برنج و مانند این‌ها از طعام‌های متعارف در محل  است که مکلف می‌تواند پول یکی از این‌ها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه کرده و به فقیر بپردازد.

از آن جا که قیمت هر کیلو گندم در بعضی مناطق نزدیک به هفت هزار تومان، و قیمت هر کیلو برنج متعارف تقریبا ۲۵ هزار تومان است، فطریه هر نفر به حساب گندم تقریبا ۲۰ هزار تومان و به حساب برنج ۷۵ هزار تومان است و دفتر معظم‌له به این مبلغ زکات فطره را قبول می‌کند.

مؤمنین در صورت داشتن سؤال، می‌توانند با دفتر قم ۰۲۵۳۷۴۷۵ تماس بگیرند.

اعلام میزان زکات فطریه سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله‌سیستانی  

اطلاعیه دفتر حضرت آیت‌الله‌ سیدعلی سیستانی به شرح زیر است:

(از آن‌جا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد بیست و یک (۲۱) هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی یکصد (۱۰۰) هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، هفتاد و پنج (۷۵) هزار تومان تعیین شده است.)

اعلام میزان زکات فطره سال ۱۴۰۰ از سوی آیت‌الله شبیری زنجانی

نظر دفتر آیت‌الله‌ شبیری زنجانی درباره مبلغ زکات فطره و کفاره: فطریه نفری ۲۵ هزار تومان/ کفاره عذری برای هر روز ۶۵۰۰ تومان

 شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا ۳ کیلو و ۶۰۰ گرم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و ...)  یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی، مبلغ ۲۵ هزار تومان را بابت فطریه هر نفر (به‌حساب قیمت گندم) تعیین کرده است.

 با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

 کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود ۹۰۰ گرم به‌حساب گندم) است که در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مسکین داد تا به وکالت از مکلف، برای خودش این مقدار طعام بخرد. بر این اساس، دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۶۵۰۰ تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ ۳۹۰ هزار تومان را برای افطار عمدی هر روز، قبول می‌کند و به مصرف آن می‌رساند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 10
 • محبی IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  3 7
  این مراجع عظام تقلید در رویت هلال ماه شوال و اعلام روز عید فطر همیشه اختلاف نظر دارند آخه قیمت گندم و برنج و مبلغ فطریه چرا با هم متفاوت است؟؟؟؟
  • IR ۰۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 0
   چون گندم یا برنج در قیمت های مختلفی به فروش می رسند که از هر کدام که قصد ذکات دادن باشد پول 3 کیلویش را محاسبه می کنند . فهمش زیاد سخت نیست به خود شما بگویند قیمت 3 کیلو برنج را بگو , آیا نمی گویی چندین قیمت داریم ؟ و به طور قطع جواب نمی گویی و خواهی گفت از چه جنس و چه نوعی؟ واقعا که!
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  2 1
  کفاره ی غیر عمدروزی ۵هزار تومان یا ۷۰ هزار تومان؟
  • IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 0
   کفاره غیر عمد روزی 5 هزار تومان و مقدار ذکات فطره برای هر نفر بسته به قوت غالب گندم 20هزار تومان و یا برنج 70 هزار تومان
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 0
  با اجترام به مراجع چرا رمضان شده 29 روز؟
 • عبدالحی IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 0
  عزیزان. پول فطریه و کفاره به جیب فقرا و مستمندان می‌رود. خواهشمندم توهین نشود. متشکرم از درج پیام بنده کمترین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس