کد خبر 1214634
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
سریال های تلویزیون

با مجموعه‌ای روبرو هستیم که بسیار فضای شاد و گویش و لهجه دارد. البته حضور اکبر عبدی و دیگر کمدین‌های آشنایی که می‌تواند فضای جدیدی را برای باکسِ سریال شبکه پنج فراهم کند.

به گزارش مشرق،  روزهای ملودرام، ماورایی و ماجراجویی در ماه رمضان قرار است چند روز آینده با کمدی و خاطره‌بازی جای خودشان را عوض کنند. سریال‌هایی که آنتنِ خسته غم‌زده تلویزیون به شدت امروز به آن‌ها نیاز دارد؛ کمدی‌هایی که "روزهای آبی" با قطعیت و رسمیت حضورش را از عید فطر اعلام کرده اما "بوتیمار" شبکه سه و "زیرخاکی۲" از عنوان به زودی در کنار پخش تیزرهایشان استفاده کرده‌اند.

به سراغِ صاحبان و یا دست‌اندرکاران پخشِ این سریال‌ها در شبکه‌ها و مجموعه‌ها رفتیم و پیگیر شدیم؛ شاید مهم‌ترین آن‌ها "زیرخاکی۲" باشد که بسیاری در ماه رمضان منتظرش بودند تا ادامه ماجرای فریبزر باغ‌بیشه را جویا شوند. از طرفی "بوتیمار" هم که قرار بود عید نوروز روی آنتن برود احتمالاً جای "یاور" را می‌گیرد و از شنبه هفته آینده هر شب روی آنتن خواهد آمد.

شبکه دو هم جا به جایی جالبی دارد؛ ماجرای یک دانشمند هسته‌ای با ماجرای یک نخبه دانشجویی تغییر می‌کنند. این روزها همه منتظرند تا سرانجام جوادی را حداقل در فصل چهارم جویا شوند و حالا باید دید که صداوسیما و سازندگان به این نتیجه می‌رسند تا این سریال را ادامه دهند و یا این فصل، پایانی بر ماجراهای جوادی خواهد بود.

جزئیات این سریال‌ها را همراه با فیلم‌هایشان در ادامه ببینید:

بازگشت اکبر عبدی و حمید لولای با سریال‌های جدید

  اول: "زیرخاکی۲"/ فرجام ماجراجویی فریبزر باغ‌بیشه

شبکه یک پخش تیزرهای فصل دوم "زیرخاکی" را آغاز کرده است؛ سریالی که قرار بود به ماه مبارک رمضان برسد اما به خاطر حساسیت‌های کرونایی و تلاش برای رعایت حداکثری پروتکل‌ها، همچنین حجم بالای لوکیشن‌ها و طولانی‌شدن تصویربرداری به زمان دیگری موکول شد.

با پیگیری‌های شده این سریال قرار است جای "احضار" را در شبکه یک سیما بگیرد اما از طرفی هم احتمال دارد مینی سریالی موقتاً پخش شود و بعد از آن "زیرخاکی۲" به آنتن برسد. دست‌اندرکاران جوابِ قطعی ندادند اما از طرفی هم شواهد نشان می‌دهد با شروع رقابت جدید در کنداکتور سریال‌های تلویزیون، شبکه یک هم محصول سیمافیلم را روانه آنتن کند.

باید دید که "زیرخاکی۲" سریال بعد از "احضار" خواهد بود و از شنبه هر شب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن خواهد بود و یا بعد از چند روز تأخیر و پخش یک مینی سریال، خودش را به رقابت با سریال‌های جدید تلویزیون خواهد رساند.

ساخت فصل دوم سریال "زیرخاکی" از دی ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد. گروه سازنده "زیرخاکی" پیش از رسیدن به شمال کشور، در شهرک سینمایی دفاع مقدس و لوکیشن‌هایی واقع در تهران و کرج  نیز مشغول تصویربرداری بودند.

 فصل اول "زیرخاکی" با فضایی شاد و در بستر وقایع ماه‌های منتهی به انقلاب اسلامی در ماه رمضان سال ۱۳۹۹ روی آنتن شبکه یک رفت و توانست پربیننده‌ترین سریال  مناسبتی در آن مقطع لقب بگیرد.

فصل اول این سریال با تلاش ناکام فریبرز باغ‌بیشه برای خروج از کشور، همزمان با آغاز جنگ تحمیلی به پایان رسید. حالا مخاطبان این سریال باید برای تماشای فرجام ماجراجویی فریبزر و خوش‌شانسی‌ها و ناکامی‌هایش، منتظر پایان مراحل فنی و پخش آن از تلویزیون باشند.

هومن‌برق‌نورد جای هادی حجازی‌فر را گرفته و ستاره پسیانی، گیتی قاسمی و نسرین نصرتی هم از بازیگران جدید "زیرخاکی‌"اند. بقیه بازیگران هم به ترتیب پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، نادر فلاح، فروغ قجابگلی، مریم سرمدی، خسرو احمدی، اکبر رحمتی، مهری آل آقا، امید روحانی، اصغر نقی‌زاده و رایان سرلک در این سریال مثل فصل قبل حضور خواهند داشت.

بازگشت اکبر عبدی و حمید لولای با سریال‌های جدید

  دوم: زندگی پرماجرای "شهید شهریاری"

سریال "صبح آخرین روز" زودتر از دیگر رقبایش در آنتن بعد از ماه رمضان حضورش را قطعی کرد.  مجموعه‌ای که به زندگی دانشمند هسته‌ای شهید مجید شهریاری می‌پردازد. سریالی که از ابتدا قرار بود در شبکه یک پخش شود و بعد از آن نام شبکه سه سیما هم به میان آمد؛ اما در آستانه ماه رمضان تهیه‌کننده سریال از تقاضای هر سه شبکه یک، دو و سه خبر داد؛ سرانجام هم نصیبِ شبکه دو سیما شد.

شبکه‌ای که این روزها فصل چهارم "بچه مهندس" را پخش می‌کند؛ مجموعه‌ای که خیلی دور از شخصیت شهید مجید شهریاری نیست. اینجا جواد جوادی و گروه نخبه دانشجویی را به نمایش گذاشته‌اند و آنجا از دانشمند هسته‌ای صحبت می‌شود که ناجوانمردانه، به شهادت رسید.

هر دو مجموعه به نخبگان و صاحبان اندیشه و علم می‌پردازند؛ بعد از پخش چند قسمت باقیمانده "بچه مهندس۴" نوبت به سریال "صبح آخرین روز" می‌رسد که توسط صداوسیمای زنجان تولید شده و در عینِ توجه به زندگی دانشمندان هسته‌ای مستقیماً وارد بیوگرافی شهید شهریاری می‌شود. این شهید مطرح و برجسته در عرصه علمی کشور که استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجان بود در هشتم آذرماه سال ۱۳۸۹ در خیابان‌های تهران مورد ترورِ دشمنان قرار گرفت و به شهادت رسید.

زندگی پرفراز و نشیب شهید شهریاری شخصیت علمی دستمایه ساخت این سریال قرار گرفت؛ اثری که در ۳۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد است که تولید آن از اواخر مرداد ماه در زنجان آغاز و اردیبهشت‌ماه به پایان رسید. زندگی شهید شهریاری از بدو تولد تا شهادت به تصویر کشیده شده است.

سریال "صبح آخرین روز" در ۳۰ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای در صداوسیمای مرکز زنجان به سفارش مرکز سیمای استان‌ها و با مشارکت سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح،  و استانداری زنجان تولید شد.

داستان این سریال از صبح روز ترور شهید شهریاری آغاز شده و به گذشته برمی‌گردد و ۴۶ سال زندگی او را روایت می‌کند. شهید دکتر مجید شهریاری، استاد دانشگاه شهید بهشتی و از دانشمندان هسته‌ای ایران بود که در سال ۱۳۴۵ در زنجان متولد شد و در هشتم آذر ۱۳۸۹ توسط رژیم صهیونیستی و با همکاری اطلاعاتی منافقین در یک عملیات تروریستی به شهادت رسید.

کاوه خداشناس در این سریال ایفای نقش شهید شهریاری را بر عهده دارد و علاوه بر او بازیگرانی چون سپیده خداوردی، زهرا سعیدی، شهرام عبدلی، مهران رجبی، افسانه ناصری، سیروس همتی، میرطاهر مظلومی، حسن اسدی، پریسا گلدوست، مهدی علیپور و اردشیر رستمی در این سریال حضور دارند.

این سریال با پایان «بچه مهندس» هر شب ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

بازگشت اکبر عبدی و حمید لولای با سریال‌های جدید

    سوم: "بوتیمار" با زوجِ کمدی آشنا/ مشکلات اقتصادی

"بوتیمار" نام سریالی است که مهران مهام تهیه‌کننده قدیمی تلویزیون تهیه کرده و به کارگردانی علیرضا نجف‌زاده آن را جلوی دوربین برده‌ است. تیزر این سریال را هم شبکه سه با عنوان "به زودی" پخش می‌کند از این جهت به سراغ مهران مهام رفتیم تا بدانیم این سریال هر شبی از هفته آینده خواهد بود یا خیر؟ او تأکید کرد: قرار است ان‌شاءالله بعد از ماه مبارک رمضان و بعد از "یاور" روی آنتن باشیم؛ امیدوارم این اتفاق بیفتد سریال خوبی شده و حرف‌ها و دغدغه‌های به‌روزی را مطرح می‌کند.

البته برخی از بازیگرانِ این سریال با انتشار تیزر مجموعه "بوتیمار" در صفحات مجازی خودشان هم این خبر را اعلام کرده‌اند که از شنبه هفته آینده هر شب ساعت ۲۰:۴۵ روی آنتن خواهند بود. سریالی که ابتدا نامش "ویلا" بود و در هنگامِ شروع فیلمبرداری به "بوتیمار" تغییر نام داد.

سازندگانش پیش از آن برای تلویزیون "زوج یا فرد" را ساختند. سریال در همان موعدِ اعلام شده در جنگل سی‌سنگان کلید خورد اما نامش از "ویلا" به "بوتیمار" تغییر کرد. علیرضا نجف‌زاده  که مجموعه طنز "زوج یا فرد" را نیز در کارنامه خود دارد این بار حمید لولایی و مرجانه گلچین را با خود به جنگل‌های شمال برد تا چالش‌های خانواده ایرانی را  در یک داستان نو به تصویر درآورد.

پیش از این درباره زمان پخشِ این سریال ابهاماتی وجود داشت اما به جهت کمدی‌ بودن و فضای سریال، این انتظار می‌رفت که کار جدید نجف‌زاده و گروهش به نوروزِ تلویزیون برسد. اما به هر حال شبکه سه "گاندو۲" را راهی آنتن کرد و برای ماه رمضان هم "یاور" را پیش‌تر در نظر گرفته بود. از این جهت "بوتیمار" ماند و روزهای بعد از ماه رمضان که بیشترِ آنتن رنگِ شادی و نشاط به خودش می‌گیرد.

بخش‌های اصلی سریال در ماه‌های گذشته در لوکیشن‌های شمال فیلمبرداری شد و روزهای پایانی فیلمبرداری هم به تهران آمدند سریال جدید کارگردان مجموعه "زوج یا فرد" کمدی رئال است، مشکلات اقتصادی آدم‌هایی را نشان می‌دهد که در لحظه زندگی می‌کنند. نمونه‌هایی از این شخصیت‌ها در جامعه وجود دارند که از ترس فردای‌شان با گرفتاری و مشقّت زندگی می‌کنند. طرح اولیه این سریال درباره کارمندی بود که برای تعطیلات نوروز به شمال کشور می‌رود و در آنجا وارد ماجراهایی می‌شود.

بازیگران این سریال عبارت‌اند از : حمید لولایی، مرجانه گلچین، هدایت هاشمی، مهران رجبی، اشکان اشتیاق، ساناز سماواتی، علی صبوری، علیرضا درویش، سپند امیر سلیمانی، رامین ناصرنصیر، شهاب عباسی، سیما مطلبی، سارا مقربی، ندا کوهی، آرزو ابی‌زاده، دانیال جعفری و سامی غریبی، ....

و بازیگران بومی و با سابقه تئاتر مازندران عبارت‌اند از: سلمان خطی، ملیحه بقایی، حسین توهمی، سید احمد رضوی، مهدی هادی‌زاده، صاحب حسینی، سیدعباس حسینی، شیرین مجتهدی، مجتبی امدادی، قدیر شمشیری، شایان خانپور، سید حسین حسینی، نواب صادقی، مهناز سالاری، بهزاد کاشفی، اسماعیل فلاح، احمد صلاحی، مریم محمدزاده، علیرضا اسلامی، ثایر سالار، رضا غلامی، و ...

در خلاصه داستان این مجموعه نمایشی آمده است: بوتیمار همیشه در تشنگی به سر می‌برد اما آن هنگام که به رودخانه و یا دریا می‌رسد، نگران می‌شود که مبادا آب دریا تمام شود و او از تشنگی بمیرد، پس آب نمی‌خورد و تشنه می‌ماند ... بوتیمار همیشه نگران فرداست.

بازگشت اکبر عبدی و حمید لولای با سریال‌های جدید

    چهارم: روزهای آبی با اکبر عبدی/ چالش روستایی

سریال "روزهای آبی" هم جزو مجموعه‌هایی بود که شبکه پنج سیما رسماً پخش آن را از عید فطر اعلام کرد. شبکه‌ای که نتوانست "رعد و برق" را در ماه رمضان داشته باشد و بعد از پخش یک قسمت و مشغولیت بسیارِ سازندگان این سریال، نتوانستند در رقابت با سه سریال دیگر ماه مبارک رمضان عرضِ اندامی کنند و پخش این سریال را نهایتاً به خردادماه موکول کردند.

تیزر این سریال نشان می‌دهد با مجموعه‌ای روبرو هستیم که بسیار فضای شاد و گویش و لهجه دارد. البته حضور اکبر عبدی و دیگر کمدین‌های آشنایی که می‌تواند فضای جدیدی را برای باکسِ سریال شبکه پنج فراهم کند. اولین قسمت از این سریال که محمدرضا حاجی‌غلامی ساخته و پرویز امیری تهیه‌کنندگی کرده قرار است همزمان با عید سعید فطر از پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ساعت ۲۳ پخش خودش را آغاز کند.

این سریال در ۲۶ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای به سفارش گروه فیلم و سریال شبکه پنج تهیه و تولید شده و اکبر عبدی، نادر سلیمانی، مهران رجبی، فریبا متخصص و ایرج نوذری، از سرشناس‌ترین هنرمندان این پروژه تلویزیونی‌اند.

از دیگر بازیگران این سریال هم می‌توان به ویدا جوان، سامان صفاری، امیر غفارمنش، علی سلیمانی، رامین ناصر نصیر، علیرضا جلالی تبار، افشین سنگ‌چاپ، کیوان ساکت‌اف، مجید پتکی، مهسا غفوری، مرتضی زارع، عاطفه چوپانی، مجید شهریاری، پرهام موحدی، پریا مهدوی و امین علی شهسواری اشاره کرد.

"روزهای آبی" درباره خانواده‌ای است که در شرایط مالی سخت قرار می‌گیرد و اعضای آن مجبور می‌شوند در روستایی ساکن شوند و ارتباط آن‌ها با اهالی روستا، ماجرایی کمدی و تا حدودی فانتزی را پدید می‌آورد. زندگی خانواده‌ای که با توجه به مشکلات مالی پدر، مجبور به تجربه زندگی در روستای مادری‌شان می‌شوند و این آغاز چالش‌های تلخ و شیرین آن‌ها در روستاست.

«روزهای آبی» از شنبه تا پنجشنبه هرشب ساعت ۲۳ پخش و تکرار آن روز بعد ۱:۴۵ بامداد، ۱۰ صبح و ۱۹ خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس