واشنگتن از بازگشت متقابل به برجام استقبال می کند

معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به بازگشت هیأت نمایندگی این کشور به اتریش برای دور بعدی مذاکرات وین، بر استقبال دولت آمریکا از بازگشت متقابل به برجام تأکید کرد.

به گزارش مشرق، «جالینا پورتر» معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده شامگاه چهارشنبه (به وقت واشنگتن) در یک نشست خبری به پرسش‌های خبرنگاران در مورد ایران و گفتگوهای وین پاسخ داد.

پورتر در این جلسه پرسش و پاسخ با اشاره به اینکه هیأت نمایندگی ایالات متحده به ریاست «راب مالی» فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در حال بررسی و کشف رویکردهای ملموس در زمینه گام‌هایی است که ایران و ایالات متحده برای بازگشت متقابل به برجام لازم است بردارند، گفت که هیأت نمایندگی ایالات متحده در هفته جاری برای دور بعدی مذاکرات وین به پایتخت اتریش بازمی گردد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا موضوع تبادل زندانیان میان ایران و واشنگتن بخشی از گفتگوها با تهران بر سر بازگشت به برجام است یا خیر، گفت که او در مقامی نیست که در این مورد جزئیات دقیقی ارائه دهد. با این حال پورتر تأکید کرد که دولت آمریکا از بازگشت متقابل به برجام استقبال می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بیانیه گروه ۷: احیای برجام راه را برای پرداختن به مسائل منطقه‌ای باز می‌کند

جولیانا پورتر همچنین در مورد مدت زمانی که دور بعدی گفتگوها به طول خواهد انجامید، و اینکه آیا این آخرین دور گفتگوها پیش از انقضای توافقنامه پادمانی میان آژانس انرژی اتمی و ایران در ماه مه خواهد بود، گفت که دولت ایالات متحده در حال حاضر هیچ برنامه زمانی مشخصی برای این موضوع در دست ندارد.

در این نشست، یک خبرنگار از این مقام وزارت خارجه آمریکا پرسید «در صورتی که دو طرف یا کمیسیون مشترک در نهایت این موضوع را حل و فصل کنند و دو کشور ایران و آمریکا به پایبندی به برجام بازگردند، آیا تیم مذاکره کننده ایالات متحده رویکرد یا طرحی برای پس از آن در دست دارد تا ایران بتواند منافع حاصل از لغو تحریم‌ها را کسب کند یا خیر، به ویژه اینکه در دولت اوباما وزیر خارجه وقت آمریکا و بسیاری ازمقامات خزانه داری این کشور مجبور بودند با سفر به نقاط مختلف جهان به کشورها، بانک‌ها و نهادهای مالی مختلف اطمینان خاطر دهند» .

پورتر در پاسخ به این پرسش با اشاره به حصول برخی پیشرفت‌ها در زمینه لغو تحریم‌ها گفت که هیأت نمایندگی ایالات متحده امور را با سرعتی متناسب با موضوعات مهم و مطرح شده در این مذاکرات پیش خواهد برد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس