کد خبر 1212683
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۴
سیلوی برونر

سیلوی برونر دبیر اول سفارت سوئیس در ایران با گذاشتن دست نوشته ای سناریوی خودکشی خود را تایید کرد.

به گزارش مشرق، دیپلمات ۵۱ ساله سوئیسی که به عنوان دبیر اول سفارت سوییس در ایران و معاون مسئول حافظ منافع آمریکا در جمهوری اسلامی مشغول به کار بود، از طبقه ۱۷ برجی در کامرانیه سقوط کرد و جانش را از دست داد. این حادثه در حالی اتفاق افتاد که کشف دست نوشته ای در خانه او فرضیه خودکشی را تقویت کرده است.

ساعت ۹:۳۰ سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه گزارش مرگ اسرار آمیز زنی ۵۱ ساله به قاضی محمد وهابی، بازپرس جنایی تهران اعلام شد و او به همراه کارآگاهان جنایی و تیم تشخیص هویت در محل حادثه که برجی حوالی کامرانیه بود، حضور یافتند. متوفی از اتباع کشور سوئیس بود و جسدش در فضای سبز برج کشف شده بود.

در ادامه تحقیقات مشخص شد که او کارمند سفارت سوئیس در ایران بوده و در طبقه هفدهم برج سکونت داشت. آنطور که مشخص بود متوفی از طبقه هفدهم برج به پایین سقوط کرده و پیکر بی جانش در محوطه فضای سبز برج افتاده بود. نخستین کسی که صبح سه شنبه با جسد وی مواجه شده بود کارگر خدماتی برج بود. تیم جنایی در ابتدا به سراغ این کارگر رفتند و به تحقیق از وی پرداختند.

او گفت: صبح سه شنبه در حال نظافت و تمیز کردن حیاط و محوطه برج بودم که ناگهان در باغچه زنی را دیدم که بی حرکت در فضای سبز افتاده بود. جلوتر که رفتم متوجه شدم او جان باخته است و وحشت زده به مسئول لابی و کارکنان دیگر برج موضوع را خبر دادم و آنها هم با پلیس و اورژانس تماس گرفتند.

صدایی شبیه به انفجار

قربانی لباس خانه به تن داشت و روی سرش کلاه بود. تیم جنایی در شاخه بعدی به تحقیق از کارکنان برج و ساکنان پرداخت. به گفته کارکنان برج ، زن سوئیسی ساکن طبقه هفدهم برج بود که ظاهرا از تراس آنجا به پایین سقوط کرده بود.

وی سیلوی برونر، دبیر اول سفارت سوییس در ایران و در برج آبشار کامرانیه ساکن بود. علاوه بر این معاون مسئول حافظ منافع آمریکا در جمهوری اسلامی ایران نیز بود. تیم جنایی برای کشف ابعاد بیشتر از این حادثه مرموز به تحقیق از ساکنان برج پرداختند.

یکی از آنها که در خانه اش دوربین مداربسته داشت سرنخی در اختیار کارآگاهان جنایی و بازپرس قرار داد. وی گفت: من زنی که فوت شده را به خوبی نمی شناختم، چون در یک طبقه زندگی نمی کردیم.

وی ادامه داد: شب قبل یعنی دوشنبه شب به دلیل اینکه خسته بودم خیلی زود خوابم برد. حدود ۲۴ دقیقه از نیمه شب گذشته بود که با شنیدن صدای مهیبی از خواب پریدم. صدایی شبیه به انفجار. تا چند دقیقه مات و مبهوت بودم اما چون دیگر صدایی شنیده نشد تصور کردم که اتفاق خاصی نیفتاده است. دوباره خوابیدم و صبح متوجه شدم که جسد زنی را که ساکن طبقه هفده بود در فضای سبز برج کشف کرده اند.

جزئیات حادثه در فیلم دوربین های مداربسته

ماموران به سراغ دوربین مداربسته ای که در خانه همسایه نصب شده بودند و رفتند و در بررسی فیلم های ثبت شده مشخص شد که او ۲۴ دقیقه بامداد از خواب پریده بود و حتی صدای عجیبی که گفته بود نیز در فیلم ضبط شده بود. این یعنی زن سوئیسی در آن زمان به پایین سقوط کرده بود.

از سوی دیگر پزشکی قانونی که در محل حادثه حضور داشت اعلام کرد که بیش از ۸ ساعت از زمان مرگ وی می گذرد. همچنین معاینه جسد نشان می داد که هیچ گونه آثار جراحت که نشان دهد وی قبل از مرگش با فردی درگیر بوده، روی بدن وی وجود نداشت.

زندگی خصوصی دیپلمات سوئیسی

تیم جنایی در گام بعدی قدم در خانه متوفی گذاشت و به بررسی آنجا پرداخت. آپارتمان وی در طبقه هفدهم برج بود که داخل آنجا همه چیز مرتب به نظر می رسید. هیچ گونه آثاری از بهم ریختگی وجود نداشت. کارآگاهان به سراغ بالکن رفتند ؛ جایی که زن از آنجا به پایین سقوط کرده بود. ارتفاع نرده بالکن حدود یک متر و ۱۰ سانت بود. هیچ گونه آثار خون و بهم ریختگی در بالکن و روی نرده نیز وجود نداشت. حتی آثاری در خصوص اینکه نشان بدهد قربانی قبل از مرگ با فردی درگیر بوده به چشم نمی‌خورد.

در ادامه تحقیقات مشخص شد که دیپلمات سوئیسی از همسرش جدا شده و به تنهایی زندگی می کرده است. او دو فرزند داشته که یکی از آنها فوت شده و فرزند دیگرش که پسری ۲۱ ساله بود در سوئیس زندگی می کند. از سوی دیگر مشخص شد که زنی ۲۰ ساله مستخدم خانه متوفی بوده که هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد ازظهر در خانه وی کار می کرده است. ماموران به سراغ این زن رفتند و او در تحقیقات گفت: من مدت هاست که در خانه خانم برونر( قربانی ) کار می کنم. رمز در ورودی خانه وی را دارم و معمولا هر روزساعت ۸ صبح با وارد کردن رمز وارد آپارتمان او می شدم و کارهایش را انجام می دادم. گاهی پیش می آمد که خانم، سر کار باشد یا گاهی در اتاقش خواب باشد. معمولا هر روز صبح سر کارم حاضر می شدم و کارهای مربوط به خانه را چه خانم در خانه حضور داشت چه حضور نداشت انجام می دادم. امروز هم طبق معمول همیشه ۸ صبح پا در خانه خانم گذاشتم . فکر کردم او به سرکارش رفته است اما یک ساعت بعد متوجه شدم کارگر خدماتی برج ، جسد وی را در فضای سبز پیدا کرده و به شدت شوکه شدم. وی ادامه داد: خانم گاهی حالت های افسردگی داشت اما این اواخر حالش خوب بود.

کشف دست نوشته / جسدم را بسوزانید

تیم جنایی در ادامه یک دست نوشته روی میز در سالن پذیرایی کشف کرد. کنار آن موبایل قربانی و یک خودکار نیز پیدا شد. دست نوشته با زبان انگلیسی نوشته شده بود با این مضمون که «جسدم را پس از مرگ به سوئیس منتقل کرده و به پسرم اطلاع بدهید. بعد از آن جسدم را بسوزانید و سپس خاکستر آن را کنار فرزندم که فوت شده دفن کنید. علاوه بر این هرچه پول ، دارایی و سرمایه دارم را به پسر دیگرم بدهید. »

در خصوص سقوط و مرگ چیزی نوشته نشده بود و دست نوشته بدون تاریخ و بدون امضا بود. در ادامه ماموران وقتی دست نوشته های دیگر از این زن را در خانه کشف کردند و با آخرین نوشته تطبیق دادند مشخص شد که دست خط متعلق به قربانی است. با این حال دست نوشته با دستور بازپرس جنایی برای خط شناسی در اختیار کارشناسان خط تیم تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران قرار گرفت که بررسی های بیشتر در این خصوص صورت گیرد.

کارمندان سفارت چه گفتند؟

وقتی تحقیقات تیم جنایی در محل حادثه انجام و تکمیل شد، جسد متوفی با دستور قاضی جنایی به پزشکی قانونی انتقال یافت. اگرچه با توجه به وضعیت جسد، نبود آثار خراش و درگیری، نبود آثار بهم ریختگی در خانه و کشف دست نوشته احتمال خودکشی را قوت می بخشید با این وجود تیمی از کارآگاهان جنایی مامور شدند تا با انجام تحقیقات بیشتر ابعاد تازه تری از این ماجرا آشکار کنند. در مرحله بعد ماموران به تحقیق از کارمندان سفارت سوئیس در ایران و افرادی که با قربانی در ارتباط بودند پرداختند.

کارمندان سفارت و افرادی که قربانی را می شناختند از مرگ او شوکه شده بودند. آنها می گفتند که زن سوئیسی بسیار شاد، سرزنده و پر انر‍ژی بود. آنها همچنین می گفتند که قربانی امید به زندگی داشته و باور اینکه او خودکشی کرده باشد سخت و باعث تعجب است. به گفته اطرافیان این زن، وی زنی سرحال و عاشق ایران بود.

منبع.رکنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 9
 • CA ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  4 36
  احتمال حمله سایبری هست
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   5 0
   خخخخخخ :)))))))))) تو اون روحت!
 • IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  11 61
  خب توی هند میسوزوندن اجساد رِ سرطان اصلاحات؟! خخخخخخ
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  25 29
  آره ارواح خودش.من خععععلی دلم میخواد علت عاشق ایران بودن ایشون رو بفهمم.بیصبرانه منتظر سقط شدن ترامپ و پمپی و...هستم.
  • IR ۰۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 19
   این انتظار رو با خودت به گور میبری
  • IR ۰۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   0 2
   من دوست ندارم دشمنان ایران به راحتی سقط شوند. عمرطولانی با ذلت و بیماری برایشان آرزومندم.
 • FR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  20 22
  از قصه حرفهاي بد اقاي ظريف و قصه اينكه چرا حافظ منافع تروريستهايي بوده كه سردار را به شهادت رساندي، ترجيح داد خودش را بكشد !
  • مهدی IR ۰۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   4 0
   عمو جون کلاس چندمی این همه غلط دیکته داری ؟
 • IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  من به این کارگر خانه مشکوک ام . در قشر پایین جامعه ما که آدم وجود ندارد ، همه دیو و دد هستند . قربانی هم بنده خدا سوییسی بوده خیال کرده خدمتکارهای ایران هم مثل خدمتکارهای سوییس قابل اعتمادند ! زیادی بهش اعتماد کرده بوده
  • M&h IR ۰۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   4 1
   خاک برسرت نوکیسه
  • داود IR ۰۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   7 1
   عجب . کافر همه را به کیش خود پندارد . جناب کارآگاه نفرمودید چرا جمع می زنید و آنچه لایق خودتان است به این قشر مظلوم و زحمتکش و پاکدست نسبت می دهید؟ حقا که باید در انسانیت و شرف بعضی‌ها شک کرد .
  • IR ۰۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   6 2
   خیلی دچار خود تحقیری و مازوخیسم هستی؟ فکر کردی سوئیسی ها فرشته بدنیا آمده اند. همینکه نوکر آمریکا هستند، در جنایات و خباثت های آمریکا سربکند.
  • IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   32 1
   لعنت خدا بهت دیو و دد تو هستی و پدر و مادر و اجدادت
  • مجید دلبندم IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 0
   کافر همه را به کیش خود پندارد.قیاس به نفس میفرمایید
  • محمد IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 1
   خاک تمام عالم بر سرت با این طرز تفکر کثیف و غرب زده ات.
  • ... IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   6 1
   اتفاقا اگر دنبال انسان های شریف میگردید باید اونها رو در قشر پایین جامعه پیدا کنید ... برای این نگاه غلط بسیار متاسفم ...
  • IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   22 1
   فقط بالا شهريا آدمن؟ اتفاقا افراد مومن و دلسوز و کار درست بیشتر از طبقه مستضعفین و زجر کشیده ها هستند نه از مرفهین بی درد
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 1
   احتمال زیاد خود شما از طبقه پایین بوده اید و الان ندید بدید هستید. نخیر اینجور هم نیست که همه افراد را با یک میزان بسنجیم. در همه طبقات اجتماعی افراد خوب و بد وجود دارد.
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   4 1
   تو آدم نیستی از هر قشری که هستی
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 1
   دیو و دد تویی و پدر و مادرت ،دزد و حرام خوار
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   4 1
   ای پست حقیر
  • US ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   5 0
   الاغ
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 1
   گولِ این فردِ اهریمن مرامِ تفرقه افکن رو نخورید . می خواد مردم ایران رو با هم درگیر و از هم متنفرشون کنه و اینجوری بینمون تفرقه بندازه . همه ی مردمِ ایران اخلاق گرا هستند و از سطح مهربانی و انسان دوستی و میهن پرستی بالایی برخوردارند . همیشه همه جا ، یه شُماری آدمِ آزار رسان هم پیدا میشه ، پول دار و بی پول و باسواد و بی سواد هم نداره .
  • مهدی IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 1
   سلام ان ادمی که طبقه پایین جا معه را دیو وجانی میداند از ترامپ ونتا نیهو پست تر واز خود شبطان هم بی دین طر است تو با چه حقی به پیشتر از نیمی از مردم تو هین میکنی
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 1
   ابله
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 0
   همه رو به یک چشم نبین، بد و خوب در هر قشری هست
 • IR ۰۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  33 3
  این همه جا در ایران دوست داشت خودکشی کنه
 • IR ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  22 29
  سلام ممکن است کار اسرائیل باشد و مطلع از اخباری بوده باشد
 • IR ۰۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  3 1
  خیلی های دیگه هم که خودکشی کردن به زعم بقیه خیلی شاد و شنگول بودن
 • IR ۰۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 2
  شاید مجبورش کردن خودکشی کنه مثلاً آمریکایی ها یا اسراییلی ها تهدیدش کردن اگه خودکشی نکنه بلایی سر پسرش میارن.
 • ابوالفضل IR ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  1 3
  خودکشی اصلا با عقل جور در نمیاد
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  6 4
  کار امریکا شاید باشه منفعتشون رو کسب نکرده
 • US ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 0
  بنده خدا از حرف های متناقض ظریف دچار تناقض غیر قابل حل روحی شده خودکشی کرده
 • سوووووویس IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 0
  چرا رفتی چرا من بی قرارم چرا آخه چراااا خب میرفتی تو کشور خودت
 • شهروند IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 5
  مرحوم سرصبحی رفته بود توی تراس هوای پاک تهران رو استشمام کنه و ی حالی به ریه‌هاش بده که یهو عطسه میکنه و احتمالا توی دنده بوده کله‌پا شده و به قصد بوسه بر خاک ایران ، باسرعت ماخ سربه مِهر گذاشت.
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   2 0
   ۱۲ شب بود نه سر صبحی
 • شهروند IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  1 0
  خو لامصب تو ایران داستان کم نداریم لااقل میرفتی خونه خودتون ایجکت میکردی یانکنه تو سوئیس خونه‌ها همه ویلاییه.
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 1
  سلبریدی ها پیش به سوی اعلام همدردی و غصه
 • مجید IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 3
  خودشو کشت تا از این زندگیه نکبت لیبرالی نجات پیدا کنه... به غربگدایان تسلیت میگم.غم آخرتون نباشه ایشالا
 • DE ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 3
  شاید کارمندان سفارت سوئیس در محل کار ، رفتارهایی انجام دادند تا قربانی دست به اینکار بزنه و کارمندان سفارت نقش بی خبران رو ایفا کرده وحالا دارن خودشون رو به اون راه میزنن.
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 1
  افسردگی داشته اونوقت نماینده ی بین المللی شده سوئیسی ها هم از ایرانی ها بدترن
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  4 0
  شبیه مرگ آزاده نامداری
 • ناشناس IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  1 3
  خبر كاملا مشروح و با دقت نوشته شده گوياى اينست كه اين خانم انگيزه خودكشى خودش را پنهان نگه داشته است و كارى هم نميشود كرد. در زمينه مليت اصلى و خانوادگى اش همچنين نظر فرزند دومش و اينكه بدون همسر در تهران زندگى ميكرد تحقيقات نه جنايى بلكه اجتماعى لازم است. در ديدگاه ديگر كار بران در بالا نكته با ارزشى نديدم
 • باران IR ۰۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  0 0
  شاد و شنگول بودنش چ ربطی داره ب افسردگی ش داروهای ضد افسردگی هس ک آدم و شاد نشون میده بطور ظاهری خودکشی ش محتمل تر است ولی کاش می رفت کشور خودش خب افسرده بود ما کم درد سر داریم اینم از ازادیهای غربی چ بر سر انسان میاره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس