کد خبر 1210975
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲
بورس نمایه

به نظر می‌رسد مصوبه دولت برای تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه انتظارت فعالان بورس را مثبت کرده است. اهرم تزریق نقدینگی شاخص را بالا خواهد کشید؟

به گزارش سرویس بورس مشرق، روز چهارشنبه شاخص کل بورس ۵ هزار و ۷۲ واحد و شاخص هم‌وزن ۲۰۸ واحد افت کردند. همچنین شاخص کل فرابورس  ۲۳ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۶۶۰ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۷۵ نماد رشد قیمت و ۲۶۶ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۱۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشتر بخوانید:

چرخش بورس با وعده حمایت

بیشترین افزایش قیمت

روز چهارشنبه در بورس شرکت خودروسازی بهمن (خبهمن)، توسعه معدنی صبا نور (کنور) و بانک ملت (وبملت)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت مخابرات ایران (اخابر)، توسعه شهری توس گستر (وتوس) و خودروسازی زامیاد (خزامیا) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ذوب روی اصفهان (فروی)، سیمان ساوه (ساوه)، و مدیریت انرژی امید تابان هور (وهور)بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد عرضه ۳ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومانی بسته شد که پائین‌ترین رقم در ۱۰ روز کاری گذشته است.

بورس امروز سبز می‌شود یا قرمز؟ +جدول

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات چهارشنبه ۳۱۴ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۱۱ نماد بود. همچنین در این روز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز گذشته ۱۰۴ درصد افزایش یافت و در رقم ۹۸ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۵ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۷۸۸ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز چهارشنبه شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید ۲۸ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، وبملت (بانک ملت) و خبهمن (خودروسازی بهمن) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین عرضه‌ها

روز چهارشنبه بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۵۵ میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، بنو (بیمه تجارت نو) و سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

بورس امروز سبز می‌شود یا قرمز؟ +جدول

پیش بینی بورس امروز

روز چهارشنبه شاخص‌ کل اندکی رشد کرد و شاخص هم‌وزن افت کرد که نشان می‌دهد هنوز کلیت بازار وضعیت نزولی دارد. با این حال رشد تقاضای حقیقی و ورود پول حقیقی به نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز نشان از بهبود انتظارات سهام‌داران دارد. کاهش مازاد عرضه و افت ۴۲ درصدی خروج پول حقیقی از بازار علامت‌های مثبت بورس در روز چهارشنبه بودند.

همچنین بازگشت شاخص به کانال ۱.۲ میلیونی در هفته اخیر موجب شد که شاخص به فاصله ۳ هزار واحدی سطح حمایت تاریخی خود یعنی یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد برسد و امیدوار باشد با پس گرفتن این سطح در معاملات امروز گام مهمی در جهت صعود بردارد. به نظر می‌رسد تایید هیئت دولت برای حمایت از بازار سرمایه از طریق بسته موسوم به سه + هفت انتظارات فعالان بورس را تغییر داده و امیدها برای تغییر روند قیمت‌ها را احیا کرده است. در مقابل این سیاست‌های حمایتی منتقدینی نیز دارد، گروهی از کارشناسان معتقدند تزریق نقدینگی به بورس اثر تورمی بر اقتصاد ایران دارد و این قبیل روش‌ها برای حمایت از بازار تنها اثری کوتاه مدت دارد.

مدافعین حمایت از بازار نیز ضمن تاکید بر این نکته که تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه قانون است و باید زودتر اجرا می‌شد معتقدند چون نهادها و مقامات رسمی توده‌های مردم را به بورس فراخواندند و آن‌ها را به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها تشویق کردند در مقابل زیان مردم مسئولند. خصوصا اینکه مالکیت برخی از بنگاه‌هایی که سهام آن‌ها با استقبال مردم مواجه بود هنوز در اختیار دولت است و تنها بخش کوچکی از سهام این بنگاه‌ها در بورس عرضه شده است.   

بورس امروز سبز می‌شود یا قرمز؟ +جدول

منبع:اقتصادنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس