کد خبر 1205599
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
بورس نمایه

کارشناس مسائل اقتصادی بورس را در خدمت دولت خواند و گفت: ۵۷ میلیون نفری که با وعده و وعید وارد این بازار شدند، فدای چند نفر نباید کرد و به جای لاغر کردن دولت، آن را چاق نکنید.

به گزارش سرویس بورس مشرق، مهدی حاجی وند، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در مورد چالش بورس از دامنه نامتقارن تا سهام عدالت و بازارگردانی، بورس را یک کودک ۵۳ ساله خواند که هنوز به بلوغ نرسیده که اگر می توانستیم موازنه ای بین عرضه و تقاضا در روزهای اوج بازار سرمایه برقرار می کردیم، امروز قشر قابل توجهی را در این بازار نمی دیدیم.

وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۸ بورس جای خود را در بین خانوارها باز کرد، گفت: از دلایل آن تهییج مردم برای آوردن سرمایه خود به بازار و آسان کردن این کار در بازار سرمایه بود.

بیشتر بخوانید:

حقوقی‌ها منابع کسب شده از بورس را کجا خرج کرده‌اند

وی ضمن اشاره به تغییرات مدیریتی سازمان بورس در سال ۹۹، خاطرنشان کرد: بازار سرمایه همیشه الگویی برای ثبات مدیریت، برنامه ریزی و شفافیت است اما این تغییرات خلاف موضوع را ثابت می کند.

به گفته حاجی وند برگ برنده بازار سرمایه این است که عرضه و تقاضا مشخص کننده قیمت هستند اما این امر از بین رفته و اگر صلاح سهام داران را می خواهیم باید نقدینگی را به بازار آورد و دامنه نوسان را درست کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در بازار سرمایه یک زندگی کارمندی داریم و با بازاری مواجه هستیم که نقد شونده نیست، بیان کرد: رضایت ۵۷ میلیون سهام دار بهتر از رضایت چند نفر است اما با وجود دعوت مردم، اوایل با مشکلاتی در سیستم های معاملاتی مواجه بودیم.

حاجی وند مردم را در این بازار رها شده دانست و یادآور شد: نقدینگی که باید صرف بازار سرمایه شود، به حالت دستوری در جای دیگر صرف خرید اوراق بدهی می شود که آسیب هایی به بازار می زند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بازار سرمایه به جای آنکه دولت را لاغر کند اتفاقا آن را چاق کرده است، گفت: عملکرد فعلی دولت، وزارت اقتصاد و سازمان بورس به گونه است که خواسته یا ناخواسته کار را برای دولت بعدی سخت می کند.

او ضمن تأکید بر تجربه زندگی کارمندی در ساختار دولت و سازمان بورس، سهام داران را در خدمت بورس و بورس را در خدمت دولت دانست و گفت: گناه را به گردن مردم نیاندازید و ۵۷ میلیون نفری که با وعده و وعید وارد این بازار شدند، فدای چند نفر نکنید.

حاجی وند ادامه داد: دولت باید به این بازار تعادل بخشد و با رها کردن آن، بگذارد سیستم عرضه و تقاضا کار خود را انجام دهد؛ همچنین متولیان امر با نگاه غیرت به کمک بیایند.

این کارشناس، با بیان اینکه دغدغه کشوری با اقتصاد و انتصابات تماماً دولتی بازار سرمایه و اقتصاد نیست، تصریح کرد: تحریم ها مشکل اصلی نیستند و در حالی که می توانند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت روی بازار سرمایه داشته باشند، اما در مجموع باید بورس را در اقتصاد حل کنیم.

مسئولان باید رونق و هیجان را به بازار بورس بازگردانند

امیر سیدی، مدیرعامل کارگزاری امیر سهم و کارشناس بازار سرمایه، کاهش نرخ بهره های بانک مرکزی را عامل سرازیر شدن پول به بازار سرمایه دانست و ضمن اشاره به عدم آمادگی بازار سرمایه در نیمه اول سال ۹۹ و عدم مراقبت از آن، یادآور شد: از مرداد ماه زیر پای بازار خالی شد که البته این اتفاق در سال ۹۲ نیز رخ داده بود.

او از عدم همکاری بانک مرکزی با بازار سرمایه گفت و تشریح کرد: قانونی مبنی بر اختصاص یک درصد از صندوق توسعه ملی به این بازار وجود داشت اما بانک مرکزی جلو آن را گرفت.

سیدی بازار سرمایه را انعکاس بازار پول دانست و اظهار کرد: با عدم همکاری بازار پول، کسانی که در بدنه وزارت اقتصاد هستند، ابزار کافی برای حمایت از بازار سرمایه نخواهند داشت.

به گفته مدیرعامل کارگزاری امیرسهم، روند عرضه یک اوراق بدهی توسط یک سازمان دولتی در بازار سرمایه، به مراتب آسان تر از زمانی است که یک شرکت فعال خصوصی یا یک شخص بخواهد همین کار را انجام دهد.

سیدی بازار بدهی را در جهت تقویت بازار سهام عنوان کرد و با بیان اینکه در این بازار تنها مشکلات دولت ها مورد توجه بوده است، گفت: به عقیده من بسیاری از تصمیم گیران باید پای سیستم های معاملاتی بنشینند و دست اندرکاران فضایی برای بازگشت رونق و هیجان به بازار بورس فراهم کنند.

به گفته سیدی عمده پول را افراد حقیقی می آورند و عمده برداشت را دولت کرده است که اگر دولت پول را برگرداند، بازار رونق خواهد گرفت.

او در خاتمه خاطرنشان کرد: در همه دنیا برخورد سیاست گذاران حرف اول را می زند، بنابراین سیاست گذار باید از مردم و بازار مراقبت کند.

منبع: بازار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • مهدی IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  17 0
  یعنی اینها الان به خواب رفته اند یک عاقل پیدا نمیشه که با لگد اینها رو بیدار بکنه
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  13 0
  قرار بود پول مردم در رشد و توسعه و خرید وسایل و ...نمادها مصرف بشهو تولید زیاد شود و خوداتکایی بشود. اگر قراره حقوقی ان را با رانت در اوج جمع و خالی کنه و ببره شمش و بیت کوئین و در ترکیه و امارات و امریکا و انگلیس مجتمعسازی و قمار و ... کند پس محل دلالیه. هزینه جاری را از مذاکره و ازاد شده باید تامین کند دولت
 • مهدی.م IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  12 0
  یادم هست که رسانه ملی چگونه مردم را به قتلگاه بورس آورد. دهاتی را نشان داد که جمیعا بورس باز بودند و سود خوبی هم میبردن .اگر ممکنه یکبار دیگر این فیلم زیبا را پخش کنید.تشکر
 • امیر IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  19 0
  تنها علاج بورس بازگرداندن پولهای دزدیده شه از بازار سرمایه است‌...
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  2 0
  با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه
 • مال باخته بورس نظام مقدس IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  ازماست که برماست. زندگیم متلاشی شده
 • مجید IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  1 2
  والا ارز دیجیتال ازبورس خودمون بهترخیرمیده چندسال دیگه همه چی میشه ارزدیجیتال
 • معمولی IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  همگی خوب میدانید همه حرفها وتلاشها بی مورداست‌..فقط جهت وقت گذراندن وتمام شدن دولت است‌..جیب ملت رو خالی کردند والکی دارن گردن انوآن میندازند‌.
 • SE ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  4 0
  بازار بورسی که دستور و دستکاری دولت بالا و پایین بشه بهتره تخته بشه
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  به عمل کار براید به سخن دانی نیست. پول مردم هاپولی کردید و یک آب روش حالا با این لفاضی ها میخواین مردم را سیاه کنید.بسه آقا کدام بورس سقوط ازاد کرد بورس متاسفانه مسیولان با تهییج مردمی که هیچ اطلاعی از بورس نداشتند کلاه سر ملت گذاشتند .بعد دولت پول ندارد که به بازار تزریق کند.
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  برخورد با حقوقی های فاسد دولتی علاج کاره.
 • علیرضا IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  4 0
  24 ساعت بنشینید دور هم و هی تز الکی بدهید این وسط هم مردم شدند موش آزمایشگاهی و گوشت قربانی بابا پول هایی را که برده اید به بازار بر گردانید. وجلو ارز دیجیتال را بگیرید تا گند آن هم در نیامد تا بازار شروع به رشد کند
 • ناشناس IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  3 0
  یاران یاری کنیدتامن خانه داری کنم
 • نا شناس IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  1 0
  جالب اینه طرفی که رسما از تریبون زنده مردم رو دعوت کرد
 • ناشناس IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  2 0
  یک نظرمیگویندمردم درصندوق های سرمایه ثابت واردشونداین هم یک تله مدرن برای باقی مانده سرمایه هاست کسی که ازیک سوراخ گزیده شودبایدبه عاقل بودنش شک کرد
 • ناشناس IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  1 0
  حباب داره اصلاح میشه بعد از مذاکرات و ثبات دلار کارشناسای حقوقی بهمون خط میدادن نگرفتیم چی میگن
 • مهدی IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  2 0
  خدایا بحق این ماه مبارک رمضان و افرادی که پیشت ابرودارند از سر تقصیراتشون نگذر که مردم تشویق کردن وزندگی مردم را نابود کردن خدا لعنتشون کنه که هر موقع اسم بورس میاد تمامی موهای بدنم سیخ می شود
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  1 1
  چرا راحت سرمایه یک عمر مارو به راحتی نابود کردید
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  اگر قراره حقوقی نمادها سود خالی کردن در اوج چه با رانت چه بی رانت اطلاعاتی از مقام دولتی را ببرند شمش و بیت کویین و مجتمعسازی در کشورهای دیگر کنند پس مردم برای چه برای رشد و توسعه نمادها ی داخل کشور مشارکت کنند؟
 • گمنام IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  1 0
  بله، نتیجه طمع چیزی جز این نیست، به کدام تولید دل خوش کردید؟ باید منتظر گرونی و تورم بمونید تا سهامتون رشد کنه که این هم احمقانه هست چرا که باید همه را صرف تورم جدید کنید.
 • مالباخته ی بورس RO ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  2 0
  خدا ازشون نگذره که زندگیمون ونابود کردن کسی هم پاسخگو نیست..دزدی اشکار خیانت اشکار به مردم مظلوم وساده
 • کارگر ببچاره IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  1 0
  اقلا پولی که ازما درفروش سهام پالا یشی به جیب زدید به ما برگردانید سودش را که خوردید نوش جان
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  تا تمام پول سهامداران به جیب مبارکشان نرود فایده ای ندارد
 • مالباخته IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  2 0
  مقصراصلی در آتش گرفتن پول مردم دربورس صداوسیما ست که با تبلیغات ازمردم میخواست وارد بورس شوند اما حالا انگارنه انگار وروزه سکوت گرفته است
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
  0 0
  یه فکری به حال سود تقسیمی در مجامع بکنید من سهام خریدم یادم رفته سودشو بگیرم حالا هم شرکت سودشو نمیده سازمان اینجوری میخواد از سهامدار خرد حمایت کنه؟ خب مثل آدم همون اول خودتون سود را بزنید به حساب سهامدار دیگه
 • M IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
  0 0
  ایشالا آه مردم باعث بانیشو بگیره که بیچاره شدیم
 • IR ۰۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
  0 0
  من یادمه رئیس سازمان بورس استانها هم می آمد شبکه استانی تبلیغ میکرد ها تبلیغ میکردآلان آرشیوش توی شبکه استانی کرمانشاه هست
 • اسی IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
  1 0
  سال 92 سال 94 سال 98 اینا چیه هرکی ازراه میرسه همش اینارو میگه، 100 نفر تخلف کردن که خود دولت پشتشون بوده تا الان هم خیلی دیر شده هرچه زودتر اون پوبایی که در اوج شاخص خارج کردید به بورس وارد کنید
 • اسی IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
  2 0
  100 نفر تخلف کردند دیگه چرا دست دست میکنید پولهارو از حلقومشون بکشید بیرون وارد بورس کنید بعدهم مجازاتشون کنید وسلام حالا همش از سال 90 سال 92 سال 98 این حرفا بگید
 • حسین IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  خدا از مقصرین نمیگذره زندگی ما را خراب کردید واگذارتون کردیم به خدا زورمون که به دولت نمیرسه
 • ح IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  با سلام ‌...خواهشا پول فروش ۶۰ درصد سهام که فروختیم واریز کنید الان چهار ماه بیشتره فروختیم هیچ واریزی ندارد از فروش ۶۰درصدمون لطفا پول فروش ۶۰درصدمون واریز کنید براش بد جور نیاز داریم ممنون ... فروختیم چون واقعا به اون پول نیاز داشتیم از مسعولان محترم تقاظای آجزانه میکنم نصبت به واریز پول فروش سهام عدالتمان توجه کنند واریز بشه با پول فروش سهام فروختمون مشگلمان حل بشه سپاسگزارم
 • حسن IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  1 0
  هر بلایی به سرمان بیاورند حقمان هست اینها خدارو هم قبول ندارند هیچکدامشان
 • حسین IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
  0 0
  دوستان اگردولت تاقبل انتخابات پولمون که سرمایه یک عمرمون وامیدبچه هامون بودراتاقبل انتخابات برنگردونه هیچکس توستادرای حاضرنشه بیخودی بریم کرونابگیریم برای کی .ازدزدجماعت بایددوری کنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس