کد خبر 1205239
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۶
اقلیم کردستان

نمایده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت با توجه به فن‌آوری که آمریکا و سایر کشورها برای حفظ امنیت آسمان و زمین دارند، چطور آمریکایی‌ها نتوانستد خطر امنیتی را در فاصله چند کیلومتری فرودگاه اربیل تشخیص

به گزارش مشرق، «ناظم دباغ»، درباره افزایش حملات به مراکز و پایگاه‌های نظامیان آمریکایی در اقلیم کردستان عراق گفت: این حملات به ویژه به فرودگاه اربیل نشان می‌دهند، افراد و عواملی وجود دارند که خواهان بی ثباتی و آشفته شدن وضعیت امنیتی اقلیم کردستان عراق اقلیم کردستانستند لذا برخی‌ها درحال ایجاد دشمنی در این اقلیم هستند و ما این موضوع را محکوم کردیم.

بیشتر بخوانید:

جزئیات حمله به مراکز جاسوسی رژیم صهیونیستی و پایگاه‌های آمریکایی در شمال عراق +تصاویر

وی ادامه داد: شاید یکی از علت‌هایش این باشد که دشمنان بخواهند بین اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران  یک نوع  دلخوری و شکی به وجود آورند. 

وی افزود: بعضی‌ها ( در حمله به مراکز نظامی آمریکا ) انگشت اتهام به سمت کسانی دراز کرده‌اند که با جمهوری اسلامی ایران دوست هستند. اما خوشبختانه تا این لحظه نظر حکومت اقلیم کردستان این است،  کسانی این کارها را انجام می‌دهند که دشمن روابط عراق، اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران هستند. چرا که بی‌ثباتی در اقلیم به سود هیچ یک از آنها نیست. امنیت و آسایش عراق و اقلیم کردستان، امنیت و آسایش جمهوری اسلامی ایران است. امنیت و آسایش ایران هم امنیت و آسایش عراق و اقلیم کردستان است.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران  در پاسخ به این سئوال که «برخی سیاستمداران کُرد معتقدند، حضور نظامی آمریکا در اقلیم کردستان عراق باعث بی‌ثباتی در این اقلیم می‌شود. نظر شما در این زمنیه چیست؟ »  اظهار داشت: من شخصا همین نظر را دارم. این سئوال برای من مطرح است،  با توجه به فن‌آوری که آمریکا و سایر کشورها برای حفظ امنیت آسمان و زمین دارند، چطور آمریکایی‌ها نتوانستد خطر امنیتی را در فاصله چند کیلومتری فرودگاه اربیل تشخیص دهند و پهپاد ناشناس آمده و عملیات خود را انجام داد؟! بنده تاکنون نشنیده‌ام که آمریکایی‌ها این پهپاد را سرنگون کرده باشند. اگر این پهپاد را سرنگون نکرده‌اند، خب، این پهپاد از کجا آمده و به کجا رفته و چگونه بازگشته‌ است؟ لذا، بنده معتقدم آمریکایی‌ها مسئولیت بزرگی به عهده دارند. آنان نتوانسته‌اند اطراف خودشان را کنترل کنند و نفهمیدند این موشک یا پهپاد از کجا آمده است یا حقیقت ماجرا را می‌دانند اما اعلام نمی‌کنند.

وی با اشاره به وجود پایگاه‌های نظامی در اقلیم کردستان عراق  تصریح کرد: خواه در آنها نظامیان آمریکایی مستقر باشند یا غیرآمریکایی، این پایگاه‌ها بهانه‌ای برای ایجاد برخی ناامنی‌ها در این اقلیم شده‌اند و ما باید به دنبال این باشیم که این ناامنی‌ها برطرف شوند.

ناظم دباغ درباره چشم انداز وضعیت اقلیم کردستان عراق  در سایه حضور نظامیان آمریکای در این اقلیم گفت: چشم انداز این وضعیت بستگی به خود عراق دارد. یعنی مقامات بغداد درباره شبه نظامیانی که به انجام عملیات علیه نظامیان آمریکایی متهم می‌شوند، چه تصمیمی خواهند گرفت؟ شما می‌دانید آمریکایی‌ها فقط  در اقلیم کردستان حضور ندارند، آنان در بغداد نیز هستند و هراز گاهی می‌شنویم که سفارت آمریکا در این شهر هدف حمله راکتی قرار گرفته‌ است. به نظر من دولت بغداد باید درباره عملیات‌های این شبه نظامیان تصمیم قاطعانه‌ای بگیرد. اگر دولت عراق توانایی داشته باشد باید کنترل کند تا کسی نتواند در کشور ناامنی ایجاد کند. دوم، هیچ طرف خارجی نباید خارج از توافقات راهبردی، پایگاه‌ها و نظامیانش در عراق باشند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 4
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
    9 0
    بگو ببینم اسراییل و موساد برای چی تو کردستان عراق حضور فیزیکی داره؟ هان؟