کد خبر 1204954
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک‌روزه بپردازید!

رئیس‌جمهور دوباره از برنامه صدروزه پایانی برای «خدمت» به مردم خبر داد، درحالی که وزارتخانه‌های او از ورود جوجه یک‌روزه به بازار سیاه می‌گویند.

به گزارش مشرق، روزنامه جوان نوشت: جوجه یک‌روزه وارد بازار سیاه شد! این خبر برای صد روز پایانی دولت یعنی اینکه در دو نوبت تولید مرغ با جوجه ریزی ۴۵ روزه، وضع روشنی نخواهید داشت و شاید مثل قرار واردات ۵۰ هزار تن مرغ یخ‌زده از خارج، دوباره دولت در صد روزه آخر، مجبور شود دلار دیریاب و دشواریاب را برای واردات یکی از معمول‌ترین و آسان‌یاب‌ترین غذاهای دنیا خرج کند. غذایی با این مختصات: جوجه یک‌روزه، یک سالن و دان مرغ و ۴۵ روز انتظار و تمام! ولی این سادگی در دولت تدبیر و امید به امر پیچیده و غیرقابل حلی تبدیل شده است تا آنجا که وقتی رئیس‌جمهور وعده می‌دهد که برای صد روزه آخر هم مثل صد روزه اول، «برنامه خدمت به مردم» تدارک دیده است، اذهان به این سمت می‌رود که به جناب ایشان پیشنهاد بدهیم در این فرصت صد روزه فقط به جوجه یک روزه برس تا مگر چاره‌ای بیندیشید!

رئیس‌جمهور ظاهراً خود تلاش می‌کند که اوضاع در این دو، سه ماه پایانی بدون اظهارات شاذ و اعصاب‌خرد کن به پایان نرسد. به میان کشیدن بحث «برنامه صد روزه» در پایان هشت سال دولت انتظار، آن هم در حالی که برنامه صد روزه اول فقط یک شعار بود و بعدها از سوی خود رئیس‌جمهور تکذیب و مخاطبان متهم به بدفهمی شدند، یعنی که آقای روحانی می‌خواهد با رسانه‌ها و منتقدان و در واقع با مردم سر جر و بحث را باز کند.

اگر از مردم پرسیده شود، چه خاطره یا چه دستاوردی از برنامه صدروزه دارید، چه خواهند گفت؟ حتی اگر از وزرای دولت بپرسید، چه برای گفتن دارند؟ با این حال روحانی دوباره حرف از برنامه صد روز آخر می‌زند، آن هم برای خدمت و البته «اگر بگذارند!»: «همچنان که در ابتدای دولت یازدهم برنامه‌ای برای صد روز ابتدایی داشتیم، امیدوارم با یک برنامه صد روزه پایانی هم قدم‌هایی را برای خدمت به مردم برداریم»!

جوجه یک روزه که با قیمت ۴۲۰۰ تومان به فروش می‌رسید، ظاهرا به حدود ۶ هزار تومان رسیده است. البته برخی معتقدند ایران با داشتن بیش از ۲۰ هزار مرغداری بزرگ در سراسر کشور نمی‌تواند و نباید با معضلی به نام قاچاق جوجه یک روزه مواجه شود و این فرافکنی دولتی‌ها صرفاً برای فرار از بی‌تدبیری در بازار مرغ بوده است. با این حال هر چه هست، الان جوجه یک روزه شده است دغدغه دو وزارتخانه و این دو وزارتخانه در روزهای گذشته یکدیگر را به قصور در وضع بازار جوجه و مرغ متهم کردند.

از طرفی اوضاع مذاکرات وین و پیوندی که خواه ناخواه با وضع اقتصاد و سپس وضع انتخابات خواهد گذاشت، موضوع کمبودهای کالا را در ایران برای مردم با مسائل سیاسی پیوند زده است و این یک نقطه ضعف برای دولت است که مسیری را طی کند که درست یا غلط، افکار عمومی هر کمبود و قصور و تقصیری را با یک پشت پرده سیاسی تفسیر و تأویل کند.

برخی معتقدند اوضاع وین خوب است و توافقی هم شده است و فقط اطلاع‌رسانی آن قطره‌چکانی است و تیم مذاکره‌کننده تلاش می‌کند کار را دشوار نشان دهد تا در لحظه اعلام توافق جای «خسته نباشید» را در زبان افکار عمومی برای خود حفظ کرده باشد! برخی دیگر می‌گویند تیم مذاکره‌کننده نتیجه مشخصی از مذاکرات وین نگرفته، اما برای آنکه در داخل به خاطر فرسایشی شدن آن با سرزنش و نقد روبه‌رو نشود، هر بار که از جلسه خارج می‌شود، مذاکرات را «روبه جلو» و «جدی» و «در مرحله رسیدن به یک پیش‌نویس»، ارزیابی می‌کند.

هرچه که هست مردم از دولت انتظاراتی دارند که فرقی نمی‌کند در صد روز آخر باشد یا در یکی از صدروزه‌های میانی. دولت اگر همتی و قدرتی دارد صراحتاً به مردم بگوید چگونه می‌تواند بدون خرج دلارهای صندوق ذخیره و بدون واردات، مشکل جوجه یک‌روزه را حل کند؟ در این صورت شاید اقبال مردم به دولت و نامزد جریان دولت در انتخابات پیش‌رو بیشتر از اقبالی باشد که انتظار دارند از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ببینند!

جوجه‌هایی برای ارائه آدرس غلط

وقتی پای جوجه‌های یک روزه در میان باشد، برخی قاچاق آن را عامل گرانی مرغ می‌دانند و برخی دیگر از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آن را بهانه‌ای برای افزایش قیمت مرغ می‌دانند.

از اواخر سال گذشته مرغ تبدیل به اصلی‌ترین موضوع معیشت مردم شد؛ قوتی که با افزایش قیمت شدید و شگفت‌انگیز، صف‌های طویل را دوباره به اقتصاد ایران هدیه کرد و بهانه‌های مختلف برای این پدیده عنوان شد. یکی از این بهانه‌ها، قاچاق جوجه‌های یک روزه بود، به‌طوری‌که حبیب‌الله اسدنژاد، نایب‌رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی کشور گفت: برآورد تولید جوجه یک روزه از نیاز کشور بالاتر بوده و متأسفانه در سایه نبود نظارت، بخش زیادی از جوجه‌های تولیدی توسط واحدهای مرغ مادر و به صورت غیرقانونی از کشور خارج می‌شود.

وی چند روز پیش گفته بود اگر در ۱۵ تا ۲۰ روز آینده برای این موضوع فکری نشود بازار مرغ دچار التهاب خواهد شد. اسدنژاد با تذکر این نکته که نباید تمام تقصیرات را به گردن واسطه‌ها و دلالان بیندازیم، گفت: در این قضیه، سود واحدهای مرغ مادر مطرح است و این تأمین مرغ واحدهای مرغ گوشتی را دچار مشکل کرده و هزینه تمام شده ما را بالا برده است. در پاسخ به اظهارات وی، اما یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه مسئولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می‌دهند، عنوان کرد: گرانی مرغ به دلیل احتکار مرغ منجمد توسط واسطه‌هاست و ربطی به قاچاق جوجه یک روزه ندارد.

یاسر سوادکوهی در گفتگو با مهر در مورد قاچاق جوجه و تخم‌مرغ اظهار داشت: اساساً حمل و نقل و شرایط نگهداری جوجه و تخم‌مرغ قابلیت قاچاق آن را کاهش می‌دهد، به‌طوری‌که با بررسی‌های صورت گرفته و بازدیدهای میدانی، حجم بسیار اندک و نزدیک به صفر از این کالا قاچاق می‌شود، با این حال دلیل همان حجم ناچیز را نیز باید اشاره کنیم. مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: از دلایل اصلی خروج جوجه‌های یک‌روزه تفاوت قیمت در آن سوی مرز است، به‌طوری‌که قیمت مصوب هر قطعه جوجه یک روزه ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است، ولی در حال حاضر حدود ۵ هزار و ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است که قیمت هر قطعه جوجه در آن سوی مرز حدود ۵۰ الی ۶۰ سنت (معادل ۱۵ هزار تومان) است. سوادکوهی یادآور شد: با توجه به حساسیت ایجاد شده طی روزهای اخیر، آمار کشفیات جوجه یک روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار کاهش یافته است. برابر بررسی صورت گرفته، بیشترین تخلف در حوزه خروج جوجه‌های یک روزه از شبکه توزیع، متوجه شرکت‌های جوجه‌کشی است که در سایه عدم نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط با دور زدن سامانه‌های مرتبط و همکاری با دلالان این بخش اقدام به خروج از شبکه توزیع و متعاقب آن خروج غیرقانونی از کشور می‌کنند.

مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: با تصویب افزایش قیمت مصوب مرغ خوراکی طی روزهای اخیر، بازار متلاطم مرغ در کشور آرام شد. از این‌رو این سؤال به اذهان متبادر می‌شود که چگونه ممکن است ظرف یک روز پس از ابلاغ نرخ جدید مشکل کمبود مرغ خوراکی بازار مرتفع شود؟ لذا نقش واسطه‌ها و محتکرین مرغ خوراکی (آن هم به صورت منجمد) کاملاً آشکار و قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است!

همچنین حسن نیری، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این رابطه گفت: اینکه نمی‌توانیم مرهمی بر زخم مردم باشیم، نمک بر زخم‌شان هم نپاشیم. در دی‌ماه، در اصفهان ۱۲ میلیون قطعه جوجه‌ریزی شده و این رقم در فروردین‌ماه به ۶ میلیون قطعه رسیده است. این کمبود جوجه‌ریزی، چه ربطی به قاچاق دارد، مرغدار باید بگوید. ما یک مقداری قاچاق جوجه، آن هم به ندرت در اسفندماه داشتیم. قاچاق جوجه اینطور نیست که با کانتینر و از مبادی غیررسمی و با حیوانات چهارپا آن را حمل کرد.

نیری خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان ما قاچاق جوجه که بخواهد کمبودی در داخل کشور ایجاد کند و روی قیمت تأثیر بگذارد، نداشتیم و نداریم. باید به سراغ احتکار، دلالی‌ها و واسطه‌ها بروید و از آن‌ها بپرسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 0
  اختیارات رئیس جمهور برای فرماندهی قرارگاه مرغ کافی نبود ولذا موفق نشد! ولی باید دید اختیارات ایشان برای فرماندهی ومدیریت قرارگاه جوجه کافی هست یانه؟! ولی اگه نتونه باید با اکبرجوجه مشورت کنه!!!
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 0
  چه کشور و دولت مضحکی داریم برای تولید مرغ هم تو سر هم میزنند و با یادگیری جدید لغت آدرس غلط فقط حرافی می‌کنند صد خاک بر سردبیر بی لیاقت
 • گل آقا IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  3 0
  هاهاهاها دمت گرم.
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  4 0
  خدایا...
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  1 0
  واقعا به تدبیر و امید پی بردم بر اصلاح طلبان
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
   0 0
   توقع رای هم برای دور جدید دارند :))
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  0 0
  سلام دوستان گرامی همون طور که مشاهده می کنید وقتی دلار رو بدون ترس و به صورت غیر منطقی گران می کنید درسته یک سری از مشکلات و گره ها باز می شه ولی به جاش به سیستم واردات و صادرات اسیب جدی وارد می شه و باعث کمبود شدید محصول در هر زمینه ای می شه وخصوصا محصولاتی که در داخل کشور تولید می شن
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  1 0
  ما را به خیر تو امیدی نیست شر نرسان، فقط زودتر برو
 • محمد IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  1 0
  من تولید کننده جوجه هستم از پارسال برای تمام خبر گذاریها پیغام فرستادم که ارز به جوجه کشیهای اجداد تعلق نگرفته و اونها جوجه کم ریختن از اون طرف برای سال جدید جوجه مادر کم اومده برای اولین بار اجازه دادن مرغ مادر تا هفته 70 تخم گیری کنن از طرف دیگر هم به شدت دان خوب کم پیدا میشه خیلی از گله های مادر دارن درگیر بیماری میشن خلاصه وضع موجود اگر صد روزه بشه مرغ اجداد و مادر پرورش داد که میزان جوجه یک روزه زیاد بشه قیمت هم پایین میاد که این کار فقط از خدا بر میاد و صد البته اگر کسی بتونه دست دلال جوجه رو ببره بازم کار بزرگی کرده
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  1 0
  لعنت خدا بر اصلاحات برای رسیدن به منافع خودشان حتی حاضرند هشتاد میلیون جمعیت ایران را سلاخی کنند با فریب، چند ده ساله ارکان حکومت را در اختیار دارند و الان با گروگانگیری معیشت مردم به دنبال اهداف پلید خود هستند
 • DE ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  0 0
  مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا ---------------------------------------------- لطفا این تیترهای دو کیلومتری رو در دو کلمه فشرده خلاصه بفرمائید! علیه دشمنان اقتصاد داخلی یعنی باندهای قاچاق این کنه و زالوهایی که خون مردم رو می مکند ، اعلام جنگ علنی ودائمی شود، باید باندهای قاچاق رو به کمک نیروهای انتظامی ، قوه قضائیه ومردم در خطوط مرزی و همه استانها ترکوند! به هرکسی که درمورد باندهای قاچاق خبرهای دست اول به نیروهای انتظامی بیاره از کالاهای تصرف شده قاچاق چی ها جایزه ای تعیین و به این فرد خبردهنده لطفا داده شود. بهترین اهرم کنترل و تخریب باندهای قاچاق بازوهای مردمی بخصوص در مناطق مرزی هستند. بخشی از نیروهای تازه نفس وزارت اطلاعات به شناسایی و اشراف بر باندهای قاچاق در خطوط مرزی باید اختصاص پیدا کنه. یعنی جوری که هرگز کالای قاچاق شانس رسیدن به خطوط مرزی رو نداشته باشه وزندگی بر قاچاق چیان جهنم بشه.
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
  0 0
  دیگه یک احمق هم می‌دونه که زجر مردم برای دریافت یک قطعه مرغ با کارت ملی حقه کثیف غربگرا ها برای فریب مردم هست . بعد از این همه عذاب مردم در صف با خطر کرونا . لاجرم مرغ فراوان و باز احمق‌ها خواهند گفت آفرین بر دولت که عرضه مرغ (گران ) را زیاد کرد . به مرگ گرفته اند که به تب راضی شوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس