کد خبر 1204437
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
بورس

با وجود آنکه چند وقتی است که خبرهای مثبت از سوی مسئولان بازار سرمایه به گوش می‌رسد اما سهامداران میل چندانی به ادامه روند معاملات در بورس ندارند.

به گزارش مشرق، حدود ۶ ماهی می‌شود که بازار سرمایه در خواب خرسی فرورفته به گونه‌ای که حتی اخبار مثبت نمی‌تواند آن را بیدار کند. ناگفته نماند که علاوه بر شاخص بورس بعضی از مسئولان هم که مردم را با شور و اشتیاق به سرمایه گذاری در بورس دعوت کردند، خودشان را به خواب زده اند و گویی نمی‌خواهند تصمیمات اساسی در رابطه با اوضاع بازار سرمایه بگیرند.

از تصمیماتی که سازمان بورس سال گذشته قرار بود آن را عملی کند، اما در مرحله اجرا چندان موفق نبود، می‌توان به انتشار اوراق تبعی، بازار گردانی، تغییر ساعت معاملات، دامنه نوسان اشاره کرد.

تمام این بی ثباتی‌ها در تصمیمات سبب شد تا بازار سرمایه با ریزش مواجه شود و سهامداران را دچار زیان حداکثری کند، اما اکنون نیز با توجه به گذشت تقریبا یک ماه از سال جدید نه تنها شاهد بهبود وضعیت بورس نیستیم بلکه شاخص روند فرسایشی را در پیش گرفته است.

برای بررسی بیشتر چرایی منفی ماندن بازار سرمایه علی رغم خبرهای مثبت با چند کارشناس به گفت و گو نشسته ایم.

دامنه نوسان نامتقارن نیازمند بازبینی اساسی 

وحید کشمیری پور کارشناس بازار سرمایه در رابطه با علل عدم واکنش سهامداران بازار سرمایه نسبت به اخبار مثبت، تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی که سبب چنین اتفاقی می شود، بحث تغییر دامنه نوسان به دامنه نامتقارن است.  این امر عامل موثری شده تا وقتی یک سهم در یک بازه زمانی با رشد مواجه می‌شود، هنگامی که می‌خواهد اصلاحی در قیمت خود داشته باشد سهامدارانش به سرعت صف فروش تشکیل می‌دهند.

او افزود: قرار بود تصمیم مذکور در رابطه با دامنه نوسان  نامتقارن موقتی باشد و تصور فعالان بازار سرمایه از چنین تصمیمی آن بود که مسئولان به منظور گرفتن تصمیمات اساسی‌تر برای تقویت سمت تقاضا چنین تصمیمی را گرفتند، اما صحبت‌های اخیر حاکی از ماندگاری علل الحساب این طرح دارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: تصمیمات گرفته سبب شده در رابطه با دامنه نوسان و ادامه دار بودن آن سبب شد تا از یک طرف حجم معاملات کاهش یابد و از طرف دیگر همه سهم‌ها در صف‌های فروش باقی بمانند.

کشمیری پور گفت: پیشنهادی که ما به مسئولان دادیم آن است که یا دامنه را به حالت قبل خود بازگردانند یا آنکه دامنه را به مثبت یا منفی ۶ تغییر دهند در غیر این صورت به نظر نمی‌رسد که اوضاع بازار سرمایه بهبود یابد.

آب شدن سهام های ارزنده به پای تصمیمات نادرست مسئولان 

او تاکید کرد: اکنون منفی شدن بازار سرمایه سبب شده تا سهم‌های ارزنده نیز با زیان مواجه شود در کل باید گفت هر اقدامی که شاخص‌های بورس را دچار دستکاری کند می‌توان گفت بر خلاف قوانین جهانی است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اکنون بازار سرمایه دچار دو شک سیاسی است به گونه‌ای که سهامداران اکنون واهمه این مسئله را دارند که نکند قیمت دلار با اُفت مواجه شود، به همین منظور  نخست می‌توان به بحث انتخابات ۱۴۰۰ و دوم به بحث بر جام اشاره کرد.

کشمیری پور گفت: متاسفانه خیلی از مسئولان سیاسی با اظهار نظرهایی که انجام می‌دهند بر ریزش‌های بازار سرمایه دامن زده اند در حالی که خیلی از شرکت‌ها وضعیت سود دهی خوبی دارند اگر مسئولان سازمان بورس بتوانند تصمیمات تا حدودی درست و با ثبات را اخذ کنند به طور قطع بازار سرمایه بهترین محل برای سرمایه گذاری است.

علت تعلل فعالان بازار در خرید و فروش سهم چیست؟

فرهاد رمضان کارشناس بازار سرمایه در خصوص عدم واکنش سهامداران به خبرهای مثبتی که در بازار سرمایه می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد، گفت: اگر شاخص‌هایی که در بازار سرمایه وجود دارد همانند تولید، سود و نسبت‌های مالی به درستی عمل کنند به طور حتم اوضاع بازار سرمایه بهبود می‌یابد.

او بیان کرد: فعالان بازار سرمایه از آن جایی که اکنون منتظر حسابرسی ۱۲ ماهه شرکت ها، برگزاری مجامع و توزیع سود هستند تا حدودی در خرید یا فروش سهام تعلل می‌کنند، اما  در شرایط فعلی با توجه به اینکه برگزاری مجامع از فروردین ماه زنگش به صدا در می‌آید تا حدودی می‌توان به شرایط کلی بازار امیدوار بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون در بازار سرمایه یک جو بی اعتمادی بین سهامداران حاکم شده، لازم به ذکر است اصل سرمایه گذاری در بورس این است که اشخاص باید ریسک پذیر باشند به سبب آنکه معنای سرمایه گذاری در این بازار به معنای تصمیم گیری در شرایط عدم اطمینان است.

رمضان گفت: باتوجه به اوضاع بی اعتمادی که طی ۶ ماهه اخیر در بازار سرمایه پیش آمده باید گفت تازمانی که این اطمینان از طریق تصمیمات درست به بازار باز نگردد نمی‌توان چندان امید وار بود که فعالان حقیقی و حقوقی به سمت این بازار حرکت کنند.

چه قدر طول می کشد تا  لیدر های صنایع مشخص شوند؟

او اظهار کرد: مانع سومی که اکنون بر سر راه بازار سرمایه قرار گرفته این است که فعلان بازار سرمایه نیم نگاهی هم به بخش صنعت دارند، به نحوی که ببینند آینده صنایع امسال به چه نحوی خواهد بود، نکته حائز اهمیت آن است که تحلیل و بررسی چنین مسئله‌ای نیازمند حداقل یک بازه یک الی دو ماهه است تا صنایع پیشرو بتوانند جایگاه خود را بدست آورند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مولفه انتخابات و انتظارات افراد می‌تواند بر روند معاملات تا حدودی تاثیر گذار باشد، اما عاملی قطعی نیست به سبب آنکه بازار سرمایه و صنایع حاضر در آن کار خودشان را انجام می‌دهند.

اعتماد را به مردم باز گردانید تا  شاخص بورس تغییر مسیر دهد

محمد جواد شیخ کارشناس بازار سرمایه در رابطه  با دلایل واکنش نشان ندادن سهامداران و فعالان بازار سرمایه اعم از حقیقی و حقوقی به خبرهای مثبت در بازار سرمایه چیست؟ اظهار کرد: مهم‌ترین عامل در عدم واکنش بازار به اخبار مثبت آن است که مردم اعتماد خود را نسبت به کلیت بازار بورس از دست داده اند وقتی هم بحث اطمینان سلب شود دیگر نمی‌توان انتظار چندانی از سهامدارانی داشت که تازه وارد چنین بازاری شده بودند.

او تصریح کرد: بازار سرمایه اکنون به طور کامل برعکس شده به گونه‌ای که سهامدارانش با شنیدن یک خبر منفی که صحت و سقم آن هم مشخص نیست سریع واکنش نشان می‌دهند، که عامل چنین رفتاری را می‌توان وعده و وعیدهای بی پایه و اساس مسئولان دانست.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: اکنون تنها اتفاقی که شاهدش هستیم این است که بعضی از شرکت‌های تولیدی مثل فولاد مبارکه، مس ایران و ... بنا به سرمایه‌ای که در دست دارند اقدام به حمایت از سهم هایشان کرده اند، این در حالی است که نهادهای مالی باید این امر را انجام دهند.

شیخ گفت: اکنون سهامداران تازه وارد، هر مثبت شدنی را به منظور خروج سرمایه خود از بازار سهام می‌دانند به سبب آنکه می‌بینند بازار قصد مثبت شدن را به شکل پایدار را ندارد و به صورت بر عکس دارد عمل می‌کند و اگر سرمایه خود را در شرایط فعلی خارج کنند و به سمت بازارهای موازی سوق دهند شاید با سود بیشتری مواجه شوند.

شاخص های بورس در گیر و دار سه اتفاق مهم 

او گفت: تمام مسئولان کشور آمدند و به مردم گفتند که سرمایه‌های خود را به بورس بسپارید حالا که اوضاع بازار سرمایه بر هم ریخته است چرا نمی‌آیند حتی از مردم عذر خواهی کنند یا آنکه زیان وارده را به نحوی جبران کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: روند شاخص در بازار تا چندماه آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت به سبب آنکه چند عامل مهم اعم از افزایش اپیدمی ویروس کرونا، انتخابات ۱۴۰۰ و بحث بر جام را در پیش رو داریم که هر کدام به یک طریق می‌توانند بر این بازار اثر بگذارند.

در پایان با توجه به صحبت‌های صورت گرفته از جانب کارشناسان ذی صلاح باید گفت که بازار سرمایه برای آنکه به روال سابق بازگردد نیازمند تصمیمات اساسی و با ثبات از سوی مسئولان است در غیر این صورت نمی‌توان انتظار چندانی را از بازار سرمایه داشت.
 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  22 1
  باپولامردم مظلوم خوب بهشتی براخودشون درست کردن بخورید وبیاشامید وبه ریش ماسهام دارابخندید
 • نادری IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  15 3
  بورس تموم شده دیگه کمترکسی هم گول میخوره بسه دیگه
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  11 1
  هرگز هرگز هرگز!!!!!!جاییکه خودی سرت کلاه بذاره و پولهات را بدزده هرگز نباید تکرار بشه!!!!!!!میگن اگر پولت را برادرت در شراکت بدزدد دوباره کار شراکنی نخواهی کرد ولی اگر غریبه بدزدد باز شراکت با غریبه دیگر خواهی داشت چون انتظار را داشتی!!بخدا قسم چند جوان میشناسم سالها قبل یهو تعداد بالا سکه خریدند از سه تومان خریدن 15 فروختند و اوایل 98 یهو بورس باز شدن و سهام خریدند و مرداد 99 خارج شدن با حداقل پانصد تا 1200 درصد افزاش سرمایه!!!! این جوونها با سن کم مدیر و رئیس در شرکت خودرو سازی هستند و از فرزندان سمنانی و یزدی باند کارگزاران و تحت حمایت جهانگیری!! الان در سایت صرافی ارز دیجیتال سرمایه گذاشتند با سود چندصد درصدی و در حال خروج هستند! این یعنی دزدی ار رانت خبری وزیر و معاون اول این یعنی ما وزیر و معاون اول وحتی رئیس جمهور ضد مردمی داریم و غارتگر که نه تنها کاری نمیکنند بلکه تمام خبرها را درز میدن به فک و فامیل!! ماهم تیرماه وارد شدیم و همه رفت تو جیب فامیلین پست فطرت غارتگران رانتی
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   10 0
   حرفت صد در صد درسته. متاسفانه رئیس جمهور این مملکت سر مردم کلاه گذاشت پول مردم رو چاپید و این پول رو نه تنها صرف کشور نکرد بلکه مستقیم ریخت تو جیب فک و فامیلاش. اقایون و خانمها این جماعت لیبرال خانه خراب کن هستن مواظب باشین به کی رای میدین چون شما هم از انتخاب نادرستتون ضربه میخورین.
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  6 1
  تشکیل صف های فروش نوعی تحصن حقوقی ها است سهامداران حقیقی هیچ تقصیر و نقشی ندارند لطفا حقوقی ها رو راضی کنید.
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  5 1
  دامنه نوسان همین منفی ۲ باید بمونه مخصوصا در این شرایط که بازار ریزش شدیدی را پشت سر گذاشته.عده ای میخواهند بزخری کنند امیدوارم سازمان بورس گول چنین حرفهایی را نخورد
  • حسن IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   4 1
   ایراد از دامنه نوسان نیست. ایراد از اینه که تا بازار جون میگیره بازارگردان و حقوقی که از خود مسولین هستند آبشاری عرضه میکنند و اعتماد مردم را از بین میبرند. باید جلوی عرضه آبشاری را گرفت و با تزریق پول حداقل بورس یک هفته ممتد سبز بمونه تا مردم به بورس برگردند. گناه ما چیه که الان تو بورس گیر افتادیم اگر دامنه برگرده ما حداقل 20 درصد دیگه میریم تو ضرر
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  6 3
  بورس هر چقدر از تورم عقب بماند به شکل ناگهانی رشد خواهد کرد
  • Ali IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   5 1
   تا مردم خودشون نخوان و نرن جلو سازمان بورس هیچ چیز درست نمیشود
  • CA ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   3 3
   خخخخخخخخخخخخخخخخخ . آره وقتی شاخص با کله رسید زیر 400 هزار رشدشو با جون و دل حس میکنی
 • CA ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  3 2
  مرد حسابی تو ماه مبارک رمضان و قمار ؟! آخه مرده شور اون بورس بنفش آشغالتو ببرن
 • مهدی IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 0
  یاد حرف سردار شرافت و کرامت و انسانیت آقا محسن رضایی افتادم وقتی دولت همه رو به بورس تشویق می‌کرد اژدهای هفت سر رو به زبان آورده بود که سر از بورس در آورد ما مفهوم حرفش رو نمیفهمیدم اما الان...
 • IR ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 0
  یاد شهربازی پینوکیو می افتم
 • حسن دزد کثیف IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 0
  همه سیاستهای دولت فاسد روحانی مثل خود او و ایم بی کفیاتش خیانتبار و فاسد و بر ضد ملت و دولت و نظام بوده و هست بگذارید بدرک برود بعد ببینید چقد جنایت و خیانت کرده است . تمام افراد بی کفایت که روزنامه چی و تبلیغات چی و دستمال بدست بودند در انتخابات این خیانتکار انگلیسی همه بعد از انتخابات با زور و حقه و کلک وارد هیات مدیره شرکتها و سازمانها شده و همزمان علاوه بر غارت منابع ملی در سطح گسترده موجب خسارتهای عمیق و غیر قابل جبرانی بر شرکتها و مردم شده . تف بر این تاپاله کثافت
 • معلمناامید FR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  0 2
  من معلم تابستان قبل با همسرم ۱۰۰م وام گرفتیم و به دعوت دولت و...وارد بورس شدیم حالا قسط وام بازیان فراوان در بورس رو میدیم و نفرین میکنیم عوامل ایجاد این روز بورس را
 • رضا IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 1
  بورس را خراب نکنید بورس مور نظر شخص رهبر است و حتما سود می کند. رهبر انقلاب در 3 آذر 98: توصیه من به مردم مکررا گفته شده عرض من اینه از مردم عزیزمون که از کالای ساخت داخل حتما استفاده کنند در سرمایه گذاری های مولد حتما شرکت کنند اون کسانی که می توانند. از جمله در همین تعاونی ها یا یک جاهایی در بورس.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس