کد خبر 1203756
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۳
سید حسن خمینی کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نمی‌شود

روزنامه اصلاح‌طلب جهان صنعت در مطلبی با عنوان «محافظه‌کار بازنده» به ماجرای انصراف سید حسن خمینی از حضور در رقابت‌های انتخاباتی پرداخته و انتقادهای تندی علیه او و اصلاح‌طلبان مطرح کرده است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه اصلاح‌طلب جهان صنعت در مطلبی با عنوان «محافظه‌کار بازنده» به ماجرای انصراف سید حسن خمینی از حضور در رقابت‌های انتخاباتی پرداخته و انتقادهای تندی علیه او و اصلاح‌طلبان مطرح کرده است.

در بخش‌هایی از این گزارش ادامه آمده است:

اصلا کسب اجازه از رهبری که در هیچ جای قانون انتخابات نیست و با توجه به آنکه شخص رهبری همواره از ورود به این امر حذر داشته‌اند؛ چه ضرورتی داشته است؟

پاسخ به این سوال البته بسیار ساده است. کافی است در نظر داشته باشیم که سیدحسن خمینی با وجود آنچه برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب به مخاطب القا می‌کردند، کلی نقطه ضعف داشت و به هیچ‌وجه گزینه مطلوبی برای کاندیداتوری نبود. اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی ناگزیر به انتخاب او بودند اما خودشان هم می‌دانستند که امکان عبور خمینی جوان از فیلتر شورای نگهبان چندان نیست. شاهد آنکه همان اول کار که اسمش سر زبان‌ها افتاد روزنامه «کیهان» در گزارشی خاطره رد صلاحیت در انتخابات خبرگان را یادآور شد تا آقایان حواس‌شان باشد که این کار به این سادگی‌ها هم نیست.

از سوی دیگر عدم تجربه و سابقه وی در امور اجرایی کشور تردیدهای جدی در قابلیت رای‌آوری او ایجاد کرده بود. حامیان کاندیداتوری او در حالی بر این ضعف جدی سرپوش می گذاشتند که خودشان هم می‌دانستند که تولیت مرقد امام کجا و کشورداری کجا. در عین حال می‌دانستند که ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان به واسطه عملکرد دولت روحانی، مجلس دهم و تا حدودی هم شورای شهر پنجم، وضعیتی را ایجاد کرده که نمی‌توان به آن دل خوش کرد که مردم با «تَکرار» خاتمی یا اهرمی شبیه آن پای صندوق آمده و چشم‌بسته به حسن خمینی رای دهند. فعالان سیاسی در جریان اصلاح‌طلب خودشان را به ندیدن زده و با وجود همه این مشکلات، اصرار به کاندیداتوری وی داشتند.

یادگار امام اما با وجود همه بی‌تجربگی‌های ذکر شده در امر سیاست، هوشمندی لازم را داشت و بهتر از حامیان خود واقعیت را دریافت. خمینی جوان خوب و به موقع فهمید که ورود به این انتخابات برایش چیزی غیر از زیان ندارد و آن اعتباری که از قضا دستاورد خودش نیست را هم به باد می‌دهد. در عین حال نمی‌توانست همچنان که انتخابات پرشور را از نان شب واجب‌تر توصیف می‌کند یا وقتی که از ضرورت مسوولیت‌پذیری به وقت نیاز کشور دم می‌زند، خود را کنار کشیده و با محافظه‌کاری وارد میدان نشود. بنابراین بهترین کار را کرد.

وب سایت جماران در طی چند ماه گذشته انتقادات دلسوزان بیت امام (ره) را به تندی پاسخ داده است؛شیفتگان راه امام خمینی به خوبی می دانستند که همراهی برخی از اصلاح طلبان با خانواده حضرت امام(ره) نه از سر علاقه،بلکه با نگاهی ابزاری است.اصلاح طلبان پیش از این نیز بسیاری دیگر از بزرگان جریان خود چون هاشمی رفسنجانی را ترور شخصیتی کرده و اندیشه امام عزیز امت را به موزه های تاریخ سپرده اند،حال آفتاب آمد؛دلیل آفتاب...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • منتظر IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  15 1
  میخواستند حضور بی تاثیر و ناکامی شان در تمام موارد را با قرار گرفتن در پشت سر سید حسن توجیه و موفقیت ساز کنند ولی بدانند که پایان عمر فکریشان در راه است . روزی خواهد رسید که پاکسازی از ویروس اصلاح طلبی آغاز شود و آن زمان مردم علیه این ویروس خطرناک واکسینه شده اند .
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
   3 0
   گزینه اصلیشون لابیجانی و احمدی نژاده. فعالان فجازی تا میتونن هیزم در آتش دوگانه احمدی نژاد و لاریجانی بیندازند تا اصلاحطلبان هرگز نتوانند از هر دوشون استفاده کنند.
 • مصطفی IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  7 0
  دقیقا همینه من از یک سال قبل می دونستم که اینها این کار رو خواهند کرد. کلا اصلاح طلبا رویشون اینه خاصیت اصلاح طلبی اینه که آدم ها رو دستمال کاغذی خودشون می دونند و کم هم نمیارن نمی دونم چرا. چرا افراد جذب این گروه میشن. والا ادم مستقل باشه بی یارو یاور بهتر از اصلاح طلب و اصول گراهان همان هخدا کافی است
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  6 1
  میخواستند سید حسن را جلو بیندازند تا با رد صلاحیت شدن او بگویند کاندیدای ما رد شده است
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 1
  ایشان با اطاعت از فرمان رهبری در دید خیلی ها بزرگ شدند و خط خود را از جریان هاشمی و اصلاحات جدا کردند.
 • محسن IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 1
  خوشم میاد اصلاح طلبا ناکام میشن
 • غلامرضا بحرینی بی بی حیات IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 1
  بنظر من مشورت سید حسن خمینی با مقام معظم رهبری مدظله العالی هوشمندانه بوده ، زیرا رهبر عزیز میل ندارد خاندان حضرت امام (ره)در بازیهای سیاسی لطمه ببیند، همانطور که خود حضرت امام میل نداشت حاج احمد آقا خمینی(فرزندش)که توسط بنی صدر به امام پیشنهاد نخست وزیری اورا داد، نخست وزیر شود.