کد خبر 1203265
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۳
کرباسچی

دبیر کل حزب کارگزاران می‌گوید هنوز شرایط کشور رنگ و بوی انتخاباتی نگرفته است.

به گزارش مشرق،دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با وب‌سایت انصاف نیوز درباره فضای انتخاباتی کشور گفت: بحث سیاسی در شرایط غیر انتخاباتی موضوع روزمره نیست اما هیچ‌وقت هم تبلیغات علیه انتخابات در داخل و خارج از کشور مثل این دوره نبوده و بی‌سابقه است.

غلامحسین کرباسچی افزود: اکنون مجموعه‌ای توسط نمایندگان احزاب تشکیل‌شده تا در انتخاباتی مانند شورای شهر یا مجلس لیست موردنظر اصلاح‌طلبان را به مردم معرفی کند. محدوده فعالیت این مجموعه هم انتخابات است و شامل فعالیت‌های دیگر غیرازآن نیست.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص نگاه جریان اصلاحات نسبت به انتخاب کاندیدای خود در انتخابات ریاست جمهوری آتی، ابراز داشت: در این دوره تأکید جبهه اصلاحات بر برنامه محور بودن است نه شخص محور بودن. اینکه درگذشته به این مسئله کمتر توجه شده، نتیجه‌اش این می‌شود که خود فردی که کاندیدا می‌شود برنامه‌هایی را به همراه تیم خود تعیین می‌کند اما گروه‌هایی که حامی او هستند نقشی در این مسئله ندارند درحالی‌که باید حامیان فعالیت مشخص داشته باشند تا مردم بدانند که برنامه این کاندیدا چیست.

نکته دیگر این است که با کاندیدای موردحمایت خود تعارف نداشته باشند، این‌که رئیس‌جمهور بعد از انتخابات وزیری را انتخاب کند و وزیر در اولین روز کاری بگوید من وابسته به هیچ گروهی نیستم، اشتباه است؛ خب اگر وابسته نیستی پس چطور این مسئولیت را از چه طریقی گرفته‌ای؟ افراد باید بدانند که عدم وابستگی به جناح‌های رسمی کشور مزیت نیست.

وی ادامه داد: یکی از اشکالات این است برنامه‌های افراد اجرایی و عملیاتی نیست و معمولاً حرف می‌زنند و شعار می‌دهند. این‌که بعدازاین همه‌سال نتوانسته‌ام آب خوردن سیستان و بلوچستان یا خوزستان را حل کنیم، ایراد از سیستم مدیریتی است که کار را به‌جایی رسانده که یک امام‌جمعه برود و بیل در دست بگیرد. چنین مشکلاتی باکار اداری یا نیروهای خنثی و بی‌طرف حل نمی‌شود، باید نیروی فعال، پرکار و دلسوز باشد. درواقع باید نیروهایی بیایند که تیمی کار کنند و یکپارچه باشند، اختلافات بین دستگاهی کنار گذاشته شود و مردم هم بدانند که بتوانند برخی از مشکلات را حل کنند.

کرباسچی در پاسخ به سؤالی درباره کاندیداهای حاضر درصحنه انتخابات، گفت: از نیروهای مجلس سابق آقای مطهری مطرح هستند، شهامت ایشان در مسائل سیاسی مثال‌زدنی است، آقای عارف هم مطرح هستند البته نمی‌دانم خودشان آمادگی دارند برای این عرصه یا خیر. همچنین آقای پزشکیان هم مطرح هستند که ایشان هم نیروی خوبی و توانمندی هستند. در مجلس کنونی هم برخی اعضای حیات رئیسه مطرح‌شده‌اند.

وی ادامه داد: از شخصیت‌های بیرونی سید حسن آقای خمینی مطرح هستند البته من نشنیدم خودشان گفته باشند اما برخی ایشان را مطرح می‌کنند، آقای لاریجانی خودش از عرصه سیاست کنار است اما در اذهان مطرح می‌شود. آقای رئیسی را اصولگرایان دعوت می‌کنند اما ایشان می‌گوید که قوه قضائیه برای من ارجحیت دارد. همچنین آقایان جلیلی، دهقان، رستم قاسمی و سعید محمد و… مطرح هستند. الحمدالله نعمت (کاندیدا) فراوان است و مردم نگران نیستند (با خنده). امیدواریم شورای نگهبان با نظارتی که اعمال می‌کند بتواند به وحدت کمک کند. چراکه معمولاً شورای نگهبان تعداد کاندیداها را کاهش می‌دهد و وحدت را تسهیل می‌کند.

دبیر کل کارگزاران سازندگی درباره کاندیداتوری ظریف، جهانگیری و محسن هاشمی، اظهار داشت: آقای ظریف چندین بار با تأکید گفته است که کاندیدا نمی‌شود، ملاک هم‌نظر خودشان است، آقای جهانگیری هم تا جایی که اطلاع دارم تاکنون چیزی اعلام نکرده‌اند؛ البته در دولت افراد دیگری مانند آقای اردکانیان و آقای زنگنه هم مطرح بودند.

وی افزود: آقای محسن هاشمی ظرفیت خوبی ازنظر اجرایی دارند منتها برای حضور دو شرط مطرح کرده که به نظر من معقول هم است، این دو شرط این بود که خود را به‌عنوان کاندیدای منفرد و مستقل مطرح نمی‌کند و اصلاح‌طلبان بخواهند که بیاید و دوم اینکه مشکلی در بحث صلاحیت نداشته باشد. ایشان اکیداً معتقد است که به خاطر حضور در یک کرسی فضا دوقطبی و اختلاف نشود.

کرباسچی در خصوص توافق بر سر کاندیداتوری علی لاریجانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: به نظر من ایشان نیروی ارزشمندی است و خدمات بسیاری به کشور کرده است و ممکن است در دوره‌های مختلف نقدهایی به ایشان وارد باشد. برداشت و نقل‌قول خانم هاشمی ازاینجا ناشی شده بود که من در دوره‌ای که کاندیدای قم در مجلس بود و در مقابل ایشان نیروهای تند سیاسی بودند، من در مجمع مدرسین و اصلاح‌طلبان قم گفتم که آقای لاریجانی، شخصیتی نیست که ما او را رها کنیم؛ با توجه به نقشی که ایشان می‌تواند در مجلس و حل مشکلات کشور داشته باشد.

درواقع من در مجلس دهم در کاندیداتوری ایشان در قم از حضور ایشان حمایت کردم. اما در خصوص کاندیداتوری ریاست جمهوری تابه‌حال آقای لاریجانی اعلام آمادگی نکرده و تاکنون این قضیه به‌صورت جدی مطرح نشده است.

وی ادامه داد: طبیعتاً اگر در شرایط آینده نیروی سیاسی اصلاح‌طلبی که مورد اجماع اصلاح‌طلبان باشد و توانمندی اداره کشور را نیز داشته باشد، همه ما باید از او حمایت کنیم.

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در پاسخ به این سؤال که برای آقای روحانی چه آینده‌ای را متصور هستید، گفت: بالاخره هرکسی ممکن است یک ظرفیتی داشته باشد؛ ایشان علی‌رغم انتقادات شخصیت مهمی است. این دولت سخت‌ترین دوره جمهوری اسلامی را اداره کرده است همین بیماری کرونا برای چپه کردن یک دولت کافی است؛ سیلی که در ۱۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بود، در این دولت اتفاق افتاد؛ سیل و زلزله و ترامپ و کرونا همه باهم در همین دولت اتفاق افتاد. اینکه علیرغم خسارت‌هایی که به زندگی مردم وارد شد یا شهادت سردار سلیمانی که بسیار مردم را ناراحت و عزادار کرد، اما از این دوره کابوس‌زده به‌سلامت عبور کردیم.

وی افزود: اما خب به‌هرحال آقای روحانی نیرویی است که در نهادهای مختلف سابقه دارد، در دولت هم چهار سال ابتدایی ایشان موفق بوده و در این دولت هم توانسته کشور را از مشکلات عبور دهد. درمجموع این مسئله تابع شرایط ویژه‌ای است، مثلاً جو عمومی جامعه، ترکیب نیروهای خبرگان و … تأثیرگذارند. در زمان پس از امام یک وحدتی میان نیروهای چپ و راست و مردم به وجود آمد که مؤثر بود، من فکر می‌کنم در آینده هم باید این شرایط حاکم باشد و انسجام و وحدت داخلی حفظ شود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 9
 • US ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  10 2
  ساقی اینو زنده میخام
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  10 2
  اصلاح طلبایی که اسم برد یکی از یکی فاسدتر بودن! :))))))))
 • DE ۰۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  8 2
  آقازاده پررو ، پشت چشم هم نازک میکنه ؟؟؟؟ ملت دلش از قدرتهای قبیله ای و عشیره ای خون است و تا این رسم فاسد قبیله گرائی وجود دارد ، فاتحه پیشرفت و آبادی و عدالت در این کشور خوانده شده ..
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  6 1
  حکایت تو سوراخ نمی رفت جارو به دمبش میزیسته.
 • رضا IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  6 1
  کرباسچی: محسن هاشمی برای کاندیداتوری شرط گذاشت! یارو تو ده راه نمیدادند سراغ کد خدا را می گرفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس