حسن رعیت

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن رعیت برگزار شد؛ نماینده دادستان در این جلسه از دادگاه گفت: این پرونده مصداق اخلال سازمان‌یافته است.

به گزارش مشرق، جلسه رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت و سایر متهمان به ریاست قاضی بابایی برگزار شد. جعفرزاده نماینده دادستان گفت: در این پرونده با یک شبکه فساد مواجه هستیم، شبکه فسادی که  مجموعه‌ای از جرایم را رقم زدند از اخلال کلان در نظام پولی و ارزی کشور تا ضربه به محیط زیست.

نماینده دادستان تأکید کرد: در برهه‌ای که یک فرد عادی برای گرفتن وام باید مدت‌ها در نوبت باشد و ضامن و وثایق معرفی کند شبکه فساد میرکاظمی با محوریت شخص او  اقدام به اخذ تسهیلات به میزان ۴۰۰ میلیون یورو و در جای دیگر نیز به میزان ۵ هزار میلیارد ریال از بانک اقدام کرده است.

نماینده دادستان افزود: اخذ تسهیلات از ۳۰ سالگی تا ۴۰ سالگی دریافت شده بود، حال چطور می‌شود یک جوان ۳۰ ساله بتواند چنین تسهیلاتی دریافت کند جز با ارتباط ویژه با برخی مسئولین و مفسدان اقتصادی مثل اکبر طبری، قاضی منصوری و بابک زنجانی که اتفاقاً در همین دادگاه محاکمه شدند.

وی با بیان اینکه حسن رعیت یار غار بابک زنجانی بوده است، گفت: روز اولی که بابک زنجانی دستگیر شد به بازجو شماره رعیت را داد تا به واسطه نفوذ وی با اکبر طبری مشکل رفع گردد.یکی دو سال پیش آقای منصوری از او و طبری درخواستی  می‌کند که طبری به رعیت می‌گوید انجام بده؛ اما از منصوری فاصله بگیر.

وی با بیان اینکه کیفرخواست این پرونده حدود ۴۰۰ صفحه است، گفت: اولین کارخانه‌ای که توسط متهم تأسیس شد کارخانه دنیای فلز تهران بود. تسهیلاتی که در این کارخانه گرفته شد در سه مرحله بوده است. در مرحله اول ۲۴۸ میلیون دلار برای واردات ورق از بانک کشاورزی تسهیلات اخذ شد که رفع تعهد شده و ما نیز به آن ورود نکرده‌ایم. ۶۴ میلیون یورو از بانک صادرات بابت واردات ورق با جعل و تقلب اخذ شد که ۲۵ میلیون یوروی آن را پرداخت کرده‌اند، اما رفع تعهد نشده و بارنامه به صورت جعلی تنظیم شده است که متعلق به شرکتی در دبی مربوط به برادر میرکاظمی بوده است.

نماینده دادستان در ادامه عنوان کرد: متهم میرکاظمی با احتساب سود و جریمه در این بخش مبلغ ۹۳ میلیون یورو بدهکار است و باید پرداخت شود که بیش از ۱۰ سال است، تسویه نشده است. در بازرسی از دفتر متهم رعیت، ۱۲ مهر بانکی کشف شده و مربوط به بانک‌هایی بوده که از آنها تسهیلات گرفته شده است. کارمند متهم رعیت اظهار کرده است که در دفتر دستگاه مهرسازی داشته‌اند لذا در اصل، تسهیلات نیز با جعل مهر بانک کشاورزی بوده است.

نماینده دادستان خاطر نشان کرد: زمانی که در سال ۹۳ قصد داشتند دنیای فلز اردستان را تهاتر کنند آن را ۳۶۰ میلیارد تومان ارزشگذاری کردند و بدهی متهم رعیت نیز ۳۵۲ میلیارد تومان بوده است؛ در نهایت کسی دنیای فلز اردستان را از بانک نمی‌خرد و بانک نهایتاً به مبلغ ۲۸۸ میلیارد تومان به یکی از شرکت‌های تابعه خود می‌فروشد که این به معنای ایراد ضرر به مبلغ ۷۲ میلیارد تومان به بیت‌المال و بانک است. سؤال اینجاست که چرا هنوز دنیای فلز اردستان دست متهم رعیت است مگر تهاتر صورت نگرفته است؟

نماینده دادستان در خصوص فولاد و ذوب ازنا گفت: در این خصوص نیز از بانک صنعت و معدن ۱۷۶ میلیون دلار تسهیلات اخذ شده و ۳۰ میلیارد تومان نیز از بانک تجارت لرستان تسهیلات گرفته شده، لازم به توضیح است که این شبکه دارای شرکت‌های داخلی و خارجی کاغذی و صوری بوده‌اند که آنها را خودشان تأسیس میکرده‌اند. ۱۶۱ میلیون دلار تسهیلات برای احداث خط تولیدی گرفتند که طبق برآورد متهم رعیت ۹۲ میلیون دلار بوده است؛ اما همچنان این خط تولید به بهره‌برداری نرسیده و کارخانه در حال خاک خوردن است.

نماینده دادستان بیان داشت: شبکه رعیت در قالب هفت شرکت از سه بانک آینده، گردشگری و کشاورزی تسهیلات ریالی دریافت کرد و به حساب ۵ بانک دیگر ریخت و از این طریق پیش پرداخت حواله‌های ارزی خود را تأمین کرد و اصطلاحاً از این جیب به آن جیب گذاشت، حال آنکه قرار بود با آن تسهیلات دریافتی مواد اولیه وارد کند.

وی افزود: شبکه رعیت از یکی از شعب بانک مسکن برای ذوب آهن ازنا تسهیلات دریافت کرد و این تسهیلات را در بانک بابک زنجانی چنج کرد. همچنین رعیت از بانکی دیگر، تسهیلاتی را به نام برادرش اخذ کرد که در اینجا برادرش اقرار کرده که امضایش جعل شده است.متهم با کسب مال از طریق نامشروع یک باغ وحش خصوصی که به بهشت گمشده مشهور است را راه‌اندازی کرد و سبک متفاوتی نسبت به سایر مفسدین اقتصادی به کار گرفت؛ وی این ملک را برای دعوت از افراد تأثیرگذار استفاده می‌کرد؛ وی کلکسیونی از جمله موتور سیکلت جمع‌آوری می‌کرد و گاهی برخی از این کلکسیون را در قالب هدایا ارائه می‌داد.

نماینده دادستان گفت: زمانی که نام متهم به عنوان بدهکار کلان بانکی شناخته شد وی تغییر رویه داد و با استفاده از اوراق هویتی کارمندان و اعضای خانواده‌اش شرکت‌های کاغذی را راه‌اندازی و از این طریق تسهیلات اخذ کرد. متهم در این پرونده تلاش داشت تا اتهامات خود را به افراد متواری این شبکه منتسب کند؛ این پرونده دارای ۵ متهم متواری به خارج از کشور است که علیرغم پیگیری‌ها حاضر به بازگشت نشدند و تسهیلاتی که باید صرف تولید می‌شد به علت سودجویی و اعمال مجرمانه منجر به افزایش بیکاری مردم شد.

نماینده دادستان در ادامه گفت: پرونده حاضر مصداقی از اخلال سازمان یافته است که با اقدامات مجرمانه در قالب اخذ تسهیلات، امنیت اقتصادی جامعه را مختل کرده است.

وی در ادامه ضمن تشریح عناوین اتهامی متهم حسن میرکاظمی، گفت: سید حسن میرکاظمی مشهور به رعیت متولد ۱۳۵۱ بازداشت از تاریخ ۹۸.۰۵.۱۳ متهم به ۱- مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی و ارزی کشور از طریق اخذ مبالغ کلان ارزی و ریالی با تقلب از بانک‌ها معادل ۴۰۰ میلیون دلار و بیش از ۵ هزار میلیارد ریال منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور با وصف سردستگی ۲- مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از بانک‌ها به مبلغ مذکور در بند نخست ۳- مشارکت در جلب و استفاده از اسناد مجعول ۴- مشارکت در پولشویی به میزان مبالغ ارزی و ریالی مندرج در اتهامات اول و دوم ۵- مشارکت در پرداخت رشوه به علی دارابی‌نیا مدیرعامل و رییس هیئت مدیره وقت بانک صادرات لرستان به مبلغ ۱۱ میلیارد ریال، محمدحسن کریمی رئیس وقت بانک پارسیان کیش به مبلغ ۹۸۰ میلیون ریال، رییس وقت شعبه ۴۰۶۰ بانک صادرات گرگان به تعداد ۳۰ عدد سکه، خانم منصوره عنصری رییس وقت شعبات بهار و سه راه طالقانی بانک ملت به میزان ۵ عدد سکه و ۳۰۰ میلیون ریال وجه نقد ۶- اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی با سوءاستفاده از روابط خصوصی ۷- قطع و خشکاندن ۲۰۶ اصله درخت.

نماینده دادستان با اشاره به اظهارات یکی از مطلعین خاطرنشان کرد: حسب اظهارات این فرد حساب خود را در اختیار میرکاظمی و شعار قرار داده است و باقر شعار و میرکاظمی با عدم راه‌اندازی کارخانه به بهانه تحریم‌ها از بازپرداخت تسهیلات استنکاف کردند و در سال ۹۳ با تهاتر ماشین‌آلات تسویه دیون صورت می‌گیرد.

نماینده دادستان اظهار داشت: طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور مورخ ۲۸ آذر سال ۹۰ شرکت‌های حسن رعیت از محل گشایش اعتباری، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال را تحت عنوان تسهیلات از شبکه بانکی به صورت نامشروع به دست آورد و با این تسهیلات اخذ شده نه تنها کالایی را وارد کشور نکرد بلکه مبادرت به خروج ارز از کشور و خرید کالاهای غیر کرد.

نماینده دادستان در ادامه جلسه دادگاه به قرائت اقاریر متهم یزدان‌شناسان در استفاده از مهرهای جعلی در ذیل پروفرم‌های صوری جهت دریافت حواله‌های ارزی پرداخت.

وی با اشاره به جعل مدارک تحصیلی در شبکه میرکاظمی خاطرنشان کرد: باتوجه به اسناد موجود شبکه میرکاظمی نسبت به جعل مدارک تحصیلی چند نفر اقدام کرده است. اوراق هویتی محمود میرکاظمی پسر متهم میرکاظمی نیز جعل گردیده و برای به کارگیری در یکی از شرکت‌های تابعه وزارت دفاع استفاده شده است و پس از دستگیری میرکاظمی از شعب بانک‌هایی که مهر آنها در دفتر متهم کشف شده بود استعلام به عمل آورد که اعلام کردند جعلی است و یا مورد تردید قرار دارد.

رییس دادگاه در بخش پایانی اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم میرکاظمی ضمن اعلام ختم جلسه عنوان کرد: جلسه بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • AT ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  4 0
  از این مطلب متوجه نشدیم این آقا خودش این کارها را کرده و یا همکار بابک زنجانی بوده چون در اعمال خلاف ایشان هیچ اشاره ای به بابک زنجانی نشده و تنها در بالا اشاره شده که ارتباطاتی داشته است. اگر با بابک زنجانی نبوده بانکها چگونه به راحتی صدها میلیون دلار و یورو در اختیارش گذاشته اند و پشتیبانش کی بوده است؟ این آقا همان است که با برخی از افراد معروف در ورزشگاه دمبل می زد و ورزش باستانی کار می کرد. اگر با
  • IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   3 0
   ورزش برای سلامتی مفیده به خصوص اگه با بچه های بالا باشه
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 1
  خوب بابک زنجانی بدستور دادگاه عالی امریکا در ایران محاکمه می شود این نشان می دهد هنوز هم ردپای انگلیس در قوه قضائیه پابرجاست
 • DE ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  بابا اینکه خودش اینقدر رو خورده معلوم نیست با بابک زنجانی چقدر خورده بوده
 • نسرین IR ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  3 0
  نسلش نابود بشه
 • ققنوس IR ۰۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  نپرسیدین رشته تحصیلیش چی بود ؟ لااقل میگفت کدام مدرسه میرفت یا معلماش کی بودن؟!
 • یغما RO ۰۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 1
  دولتمردان جمهوری اسلام ،کلاهتان را بالاتر بذارید
 • IR ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  پس بگو دلارهای نفتی کجاها خرج میشه
 • سعید IR ۰۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  این فردی که در وزارت دفاع استخدام شده باید مورد بررسی قرار گیرد که از عوامل سرویس های بیگانه هست یا نه و از نظر امنیتی باید چک‌شود
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  چه کسانی تو بانک به امثال ایشون تسهیلات میدن اون حروم زادهارو اعدام کنید چنتا اسم مثل طبری و زنجانی مدام تکرار میکنید مگه امثال اینها بدون حمایتهای عده ای خاص میتونن همچین کارهایی بکنن چرا اونارو معرفی نمیکنید
 • بهی IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  این قاضی ها خدا کنه مثل قبلی ها نباشن .ولی خدا رو چه دیدی.!!!
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  پشت سر این اسامی کدوم بی ودر و مادری هست که مانند کفتار به جان این مردم و کشور افتاده اگر ممکن است اون اسامی هم رسانه ای شود البته با مجازات سنگین نه مرخصی ۶ ماه از زندان
 • عدالت IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  5 0
  آقا شما را به ناموستان اعدامشان کنید شما به شرفتان طبری ورعیت وبابک زنجانی نباز آذری وو....هرکسی پشت این آشغالها هستند اعدام کنید مردم خسته شدند یقه شما را می گیرند دیگه فتنه ۸۸ نیست خو دانید مردم عدالت را پیاده می کنند
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  مسعولین کلاهشونو بزارن بالاتر
 • بیژن IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  کلیه مشکلات کشور در داخل است.وقتی درون فاسد شد نابودی حتمی است.حواس مردم را با انواع مسائل مانند برجام وحملات اسرائیل به نطنز وغیره متوجه کرده اند تا در داخل به آسودگی ثروت ملی را چپاول کنند
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  2 0
  از قدیم گفتن خونه ای که بی صاحب باشه بهتر از این نخواهد شد .مملکت ما بزرگترین مشکلش اینه که زیادی صاحب داره آشپز که چندتا بشه غذا یا شور میشه یا بی نمک

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس