وضعیت واکسیناسیون در کشور/اعمال محدودیت ها

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به تشریح وضعیت محدودیت های کرونایی در کشور پرداخت.

به گزارش مشرق، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ۲۱ فروردین ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی خیز موج چهارم کرونا برای روزهای پر خطرتر و راه‌های مقابله پرداخت.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به طرح مدیریت هوشمند و تعطیلی مشاغل گفت: مشاغل یکی از گروه‌هایی هستند که باید تعطیل باشند، در مناطق قرمز رنگ به جز گروه شغلی یک همه مشاغل شغلی دیگر باید تعطیل باشند.

وی با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها دستورالعمل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شده و در برخی دیگر از استان‌ها نیز شیوه نامه‌های بهداشتی به درستی رعایت نشده است افزود:قرارگاه برای اجرای دستورات و مصوبات ستاد ملی تشکیل شده است، ما با کسانی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند قطعاً برخورد می‌کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه ما در اوج خطر هستیم خاطرنشان کرد: با وجود اینکه کرونا پیچیده است، اما پیشگیری آن پیچیده نیست، اگر چند نکته را رعایت کنیم می‌توانیم بیماری را کنترل کنیم لذا نیاز به پیش گویی ندارد و افراد غیر متخصص و غیر پزشکان هم می‌توانند اقدام به پیش‌بینی کنند.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان تعداد تست روزانه به ۲۴ هزار تست رسیده است افزود: در کشور بالای ۱۴۰ هزار تست انجام می‌شود، با توجه به حجم زیادی بیماران، بیماریابی بسیار زیاد شده است، تعداد بیماران سرپایی را روزانه اعلام می‌کنیم، تا ۲۰ هزار تست مثبت هم رسیده ایم.

در شهرهای قرمز فقط گروه یک مشاغل اجازه فعالیت دارند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تست‌های فراوان همیشه خوب است افزود: بهترین موقعی که تست فراوان را باید انجام بدهیم، زمانی است که باید از پیک عبور کرده باشیم، وقتی بیماری را کنترل می‌کنیم، باید خوشه‌های بیماران را پیدا و اقدام به قرنطینه آن‌ها کنیم، وقتی در اوج بیماری هستیم هر کسی که علامت داشته باشد شاید نیازی به تست نداشته باشد، لذا فرد را کرونایی محسوب می‌کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در شهرهای قرمز فقط گروه یک مشاغل اجازه فعالیت دارند و مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ اجازه فعالیت ندارند، مشاغل گروه ۱ مانند بیمارستان ها، نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعمیرگاه‌ها و سایر مشاغل ضروری هستند.

رئیسی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۵۷ شهر قرمز داریم اظهار کرد: همه فعالیت‌های آموزشی باید تعطیل باشند و به صورت مجازی برگزار شوند، همه استان‌های کشور به یک شکل خیز برداشته اند، خوزستان سیر نزولی داشت، اما دوباره به سمت بالا پیشرفته است، استان لرستان هم به همین صورت روند به صورت انفجاری بالا رفته است، متاسفانه همه استان‌های کشور خیز برداشتند.

بهتر است از کولر آبی استفاده کنیم

وی عنوان کرد: وضعیت ما خیلی ویژه است، در پیک قبلی الگوی درگیری کشور به گونه‌ای بود که چند استان درگیر می‌شدند و چند استان دیگر درگیر نمی‌شدند، از یک طرف استان‌هایی سیر نزولی پیدا می‌کردند و از دیگر سایر استان‌ها روند صعودی پیدا می‌کردند، اما برای اولین بار است که همه استان‌ها با این سرعت بالا رفته اند و این موضوع ما را نگران کرده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کولر عامل بیماری است لذا بهتر است از کولر آبی استفاده کنیم، زیرا کولر گازی هوا را در محیط نگه می‌دارد، اما کولر آبی در واقع هواساز است، مناطق گرمسیر بیشترین استفاده از کولر گازی را دارند از الان به بعد شانس ابتلا و سرایت بیماری بسیار بالاست.

مصوبات ستاد ملی به همه ادارات و بخش‌های دولتی و خصوصی ابلاغ شده است

رئیسی با اشاره به وضعیت بانک‌ها افزود: خیلی از کارهای بانکی را می‌توان به صورت الکترونیکی انجام داد، اما بنا به دلایلی همه دوست دارند که به صورت مستقیم مراجعه و در بانک خدمات را دریافت کنند، خیلی از کارها را می‌توان به صورت غیر حضوری انجام داد بانکداران و کارکنان بانک از کسانی هستند که مراجعه کننده زیادی دارند این در حالی است که فضا در بانک‌ها محدود است و گردش ویروس در بانک‌ها به دلیل فضای محدود و تهویه نامناسب بیشتر گسترش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: مصوبات ستاد ملی را معاونت ریاست جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی کشور به همه ادارات و بخش‌های دولتی و خصوصی ابلاغ کردند و لذا مصوبات باید اجرا شود، مجموعاً به سمت این موضوع پیش می‌رویم که چرا مصوبات اجرا نمی‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: امروز رئیس جمهور خیلی محکم در این باره دستور دادند، درس کرونا، درس دل بخواهی نیست که ما بخواهیم بگوییم که دوست داریم این کار را انجام دهیم یا خیر، اگر رفتاری را مخالف شیوه نامه‌ها انجام دهیم باعث آسیب رساندن به فرد دیگری می‌شویم.

رئیسی افزود: اگر مواردی است کارکنان می‌توانند به وزارتخانه‌های خودشان گزارش دهند، وزارتخانه‌ها موظف هستند تا نظارت کنند، لذا از همه ادارات در سطح کشور درخواست می‌کنم تا اگر موردی در این زمینه وجود دارد به سطوح بالاتر اعلام کنند تا در این زمینه برخورد لازم صورت بگیرد، خیلی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها اگر یک دوم هم شوند هیچ اتفاق نمی‌افتد،تا یک سوم کارکنان می‌توانند در محل کارشان حضور پیدا کنند لذا اگر اداره‌ای ۱۰۰ کارمند دارد و می‌شود با ۵ کارمند آن را اداره کرد، همان ۵ نفر بیایند.

وی افزود: روز طبیعت مردم خیلی کمتر به بیرون آمدند، در دنیا جریمه‌های سنگینی اعمال می‌شود و با قوه قهریه با متخلفین برخورد می‌کنند، از مسئولین می‌خواهیم تا با قدرت برخورد کنند، دوگانگی مردم و مسئولین خیلی نمی‌تواند ما را در مقابل هم قرار دهد، از مسئولین می‌خواهیم که زیرساخت‌ها را آماده کنند و کارهای بهداشتی و پیشگیری را انجام دهند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: ستاد ملی وقتی تشکیل می‌شود پیشنهاداتی داده می‌شود، در آنجا وزارت بهداشت و درمان نظرات خود را مطرح می‌کند، وزیر بهداشت اعلام کرد که با هرگونه سفر مخالف است و این موضوع در ستاد ملی مطرح شد و عده قلیلی با ما موافق بودند و بقیه ملاحظات اقتصادی و بحث‌های روحی و روانی مردم و سایر مسائل را مطرح می‌کردند.

رئیسی با اشاره به اینکه ما نباید فقط بحث سفرها را به تنهایی عامل بدانیم گفت: تجمع، تهویه نامناسب، عدم فاصله گذاری اجتماعی و عدم استفاده از ماسک باعث گسترش بیماری می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد افزود: پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.

وی با اشاره به آمار و ارقام‌ها از وضعیت واکسیناسیون کرونا در کشورهای پول‌دار گفت: کشورهای پولدار حاشیه خلیج فارس در فاز یک و دو شرکت کردند و اجازه دادند بر روی مردم کشورشان آزمایش صورت بگیرد، در مصر کل واکسیناسیون ۵۰ تا ۶۰ هزار بوده است.

وی با اشاره به اینکه عربستان که از نظر مالی و تحریم مشکلی ندارد کل واکسن انجام شده ۱۲ درصد است لذا این گونه نیست که فکر کنیم بقیه کشورها در بحث واکسیناسیون جلو هستند عنوان کرد: کانادا سه برابر نیاز مردمش واکسن خریداری کرده، اما واکسیناسیون صورت گرفته در این کشور زیر ۱۰ درصد است، زیرا آمریکا واکسن را در اختیار این کشور قرار نداده است.

رئیسی با تاکید بر اینکه جنگ واکسن جنگی سیاسی بین دولت‌ها است افزود: اگر تولید داخل نبود و ما به آن‌ها امید بسته بودیم شاید آینده نامعلومی در پیش روی ما بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به بستن مرزها گفت: مرزها تا حد زیادی کنترل شده است لذا از طرف وزارت بهداشت درخواست بستن مرزمان را با ترکیه داشتیم، اما بستن مرز کار ساده‌ای نیست، زیرا مباحث تجاری و ... هم در این رابطه مطرح است، اما سلامت از همه امور مهم‌تر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  روحانی کشور رو قرمز کرده میخوای با مردم،برخورد کنی؟ وقیح
 • وطن رست DE ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  جون من؟ پس چرا با سلبریتی ها برخورد نمی کنید!!!
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  تاوان این که تعطلات عید اجازه دادین مردم برن مسافرت رو خواهید داد البته تاوانی که دست الهی از شما خواهد ستاند
  • حامد US ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   0 0
   مردم چرا رفتن؟ این دفعه دیگه مقصر ۱۰ میلیون نفری بودن که رفتن مسافرت و ۴۸ هزار نفری بودن که طبق گفته دکتر حریرچی با اینکه بیمار بودن ولی قرنطینه رو رعایت نکردن و برا خودشون اسنور و اونور میرن