کد خبر 1201876
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
عوارض جانبی واکسن مدرنا بیشتر از فایزر گزارش شد

نتایج یک مطالعه اخیر در آمریکا نشان داد که تعداد افرادی که پس از تزریق واکسن مدرنا عوارض جانبی را گزارش کردند بیشتر از کسانی بود که واکسن فایزر تزریق کرده بودند.

به گزارش مشرق به نقل از نکستار، نتایج یک مطالعه اخیر نشان داد که نسبت به واکسن فایزر Pfizer افراد بیشتری پس از تزریق یک دوز واکسن مدرنا Moderna شاهد عوارض جانبی بودند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: واکسن روسی کرونا کاملاً موثر است

این مطالعه که روز دوشنبه در مجله "جاما اینسایتس" JAMA Insights منتشر شده است، بسیاری از عوارض جانبی خفیف هر دو واکسن، از جمله سردرد، تب، لرز و درد یا تورم در محل تزریق را گزارش کرده است.

از تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱، حدود یک میلیون و ۸۵ هزار نفر بعد از دریافت اولین دوز واکسن Pfizer علائم داشتند.

حدود یک میلیون و ۴۸۵ هزار نفر نیز درگیر علائم مربوط به اولین تزریق واکسن مدرنا در همان دوره بودند.

برای دوز دوم واکسن، تقریباً ۶۶۶ هزار نفر عوارض جانبی واکسن Pfizer را گزارش کردند در حالی که این رقم برای واکسن مدرنا ۷۷۷ هزار نفر بود.

محققان این داده ها را از سیستم نظارت ایمنی واکسن در مرکز کنترل بیماری های آمریکا که عوارض جانبی انواع واکسن ها از جمله واکسن های جدید کرونا را گزارش می کند، جمع آوری کردند.

این مطالعه نشان داد که برای هر دو دوز واکسن، واکنش بدن افراد در روز اول پس از واکسیناسیون بیشتر بوده و به تدریج تا روز هفتم کاهش یافته است.

بر اساس این تحقیق، افراد کمتر از ۶۵ سال نسبت به افراد ۶۵ سال به بالا عوارض جانبی بیشتری نشان دادند که یافته مشترکی برای واکسن ها محسوب می شود.

به طور کلی، زنان و افراد جوان عوارض جانبی بیشتری را از تزریق واکسن تجربه می کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • امیر IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
    1 0
    حداقل باز خوبه که واکسنی داردند که عوارض جانبی اش گزارش میشود. . .