خواسته‌های اصلی عراقی‌ها در آستانه گفت‌وگوی راهبردی با واشنگتن از دولت الکاظمی چیست؟

در آستانه شروع گفت‌وگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، عراقی‌ها یک بُعد مهم یعنی استقلال هوایی و پایان دادن به کنترل آمریکا بر آسمان این کشور را مورد توجه قرار داده‌اند.

به گزارش مشرق، السومریه در گزارشی اعلام کرد: با نزدیک شدن به زمان شروع مرحله سوم از گفتگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، خواسته‌های پارلمانی برای تامین آسمان عراق به عنوان گامی مهم در مسیر خروج نیروهای خارجی و تحقق حاکمیت کامل عراق مطرح شده است.

در حالی که یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بر اهمیت روی آوردن به بازارهای روسی و چینی برای تقویت سامانه دفاع هوایی عراق تاکید دارد یک نماینده دیگر پارلمان عراق تاکید می‌کند که واشنگتن عراق را تحقیر کرده و خواهان دنباله روی  بغداد از واشنگتن است.

بیشتر بخوانید:

بیانیه گروه‌های مقاومت عراق درباره گفت‌وگو با واشنگتن

«کریم علیوی المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از اصرار ایالات متحده آمریکا بر وعده‌هایی که گذر ایام و سال‌ها پوچ بودن و غیرواقعی بودن آنها را ثابت کرده است، ابراز شگفتی می‌کند.

وی در گفتگو با السومریه نیوز گفت: یکی از ارکان مهم حاکمیت هر کشوری در دنیا سیطره کامل بر حریم هوایی است موضوعی که در عراق تاکنون وجود نداشته است زیرا هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا بر آسمان عراق سلطه دارند و حاکمان بلامنازعه آن هستند و مانع از تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی می‌شوند.

المحمداوی می‌افزاید: تنها اقدام آمریکا تحویل تعدادی اف ۱۶ به عراق آنهم با ویژگی و توانمندی بسیار ضعیف و مهمات اندک بوده است و نمی‌دانیم که این جنگنده‌ها در کنترل عراق به طور کامل هستند یا ارتش آمریکا دست به نیرنگ زده و از این جنگنده‌ها به عنوان تجهیزات جاسوسی علیه ما استفاده می‌کند.

وی بیان کرد: ما با صراحت بگویم اعتمادی به واشنگتن نداریم و تجارب قبلی ما بهترین گواه بر این مدعاست.

المحمداوی ادامه داد: بازارهای جهانی پیشرفته در زمینه سامانه دفاع هوایی وجود دارد که ما می‌توانیم به آن روی آوریم آنهم بدون شروط سخت و زیانبار برای اقتصاد عراق یا تاثیر بر حاکمیت‌مان از جمله بازارهای روسی و چینی، تا عراق از سیطره ایالات متحده و نقض حاکمیت عراق که هر بار به بهانه‌ای انجام می شود، خلاص شود.

وی به حمایت پنهان و پیدا آمریکا از داعشی‌ها و فراهم آوردن پوششی برای تحرکات آنها از سوی آمریکا اشاره کرده و افزود: آمریکا حامی داعش علیه نیروهای امنیتی و حشد شعبی مقدس ما به بهانه‌های مختلف است.

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرد: پارلمان رای به خروج نظامیان خارجی داده است از جمله نظامیان آمریکایی و در این راستا یکی از گام‌ها در راستای خروج این نیروها باید تحویل آسمان عراق به نهاد نظامی عراقی باشد و این موضوع به سرعت در عقد قرارداد با کشورهای دیگر غیر از واشنگتن به منظور گرفتن هر بهانه از آمریکا برای ماندن در عراق یا اجرای طرح‌های مشکوکش باشد.

تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی پیشرفته شرق آسیا ضروری است

«بدر الزیادی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق هم به السومریه تاکید کرد که تحرک وزارت دفاع عراق برای روی آوردن به کشورهای دیگری غیر از آمریکا به منظور تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی پیشرفته ضروری است.

وی گفت: واشنگتن عراق را تحقیر کرده و خواهان این است که عراق وابسته و دنباله رو آمریکا باشد.

الزیادی ادامه داد: همه می‌دانند که از سال ۲۰۱۳ تا به امروز سامانه دفاع هوایی و نیروی هوایی عراق هیچ پیشرفتی همگام با جایگاه عراق و حجم چالش‌هایی که علیه آن وجود دارد نداشته است به استثنای تعدادی محدود جنگنده و تجهیز محدود.

وی بیان کرد: ما باید به کشورهای شرق آسیا غیر از آمریکا برای استفاده از سلاح‌های پیشرفته و مدرن در زمینه دفاع هوایی روی آوریم.

الزیادی تاکید می‌کند: ما در حال حاضر نمی‌توانیم که روی واشنگتن تکیه کنیم زیرا متاسفانه عراق را تحقیر کرده است. عاقلانه نیست که از سال ۲۰۰۳ تاکنون ما سامانه دفاع هوایی پیشرفته نداشته باشیم.

وی گفت: وزارت دفاع باید از بودجه اختصاص یافته برای عقد قرارداد با دیگر کشورها به منظور تجهیز عراق به سامانه دفاع هوایی مدرن به منظور حمایت از حریم هوایی عراق استفاده کند. آسمان عراق باید از هیمنه ایالات متحده آمریکا خارج شود.

الزیادی تاکید کرد: آمریکا خواهان این است که عراق تا ابد دنباله رو آن باشد از این رو گام اول در این زمینه حرکت به سوی دیگر کشورها در زمینه تسلیحاتی است تا ما بتوانیم حاکمیت عراق را حفظ کنیم و تصمیم امنیتی به طور کامل در دست خود عراقی‌ها باشد بدون نیازی به کشورهایی که هیچ چیز به عراق نداده‌اند.

این در حالی است که«صفاء الاعسم» کارشناس عراقی امور امنیتی عراق اعلام کرد که پهپادهای آمریکایی بر آسمان عراق مسلط هستند و طرف آمریکایی مانع از خرید هرگونه سامانه رصد هوایی با پدافندی از سوی عراق می‌شود.

وی افزود: حاکمیت هوایی عراقی به طور کامل در اختیار نظامیان آمریکایی است و پهپادهای آن شبانه روز در حال گشت و شناسایی در آسمان عراق هستند.

الاعسم تاکید کرد: آمریکایی‌ها در عراق از نظر نظامی مستقل از دولت عراق عمل می‌کنند و دست به تحرکات هوایی می‌زنند و مانع از خرید سلاح و سامانه هوایی از سوی بغداد می‌شوند و هدفشان این است که تحرکات هوایی بالگردها و پهپادها و جنگنده‌های آن رصد نشود.

وی بیان کرد: همه تحرکات هوایی آمریکا بدون اطلاع دولت عراق و در مقابل دیدگان آن بدون اینکه دولت اعتراضی کند، رخ می‌دهد. دولت عراق تلاش و تحرکی برای پایان دادن به نقض مکرر حاکمیت عراق از سوی آمریکا انجام نمی‌دهد.

نظامیان آمریکایی که کنترل آسمان عراق را در اختیار دارند، علاوه بر بغداد که سفارت آنها در آن قرار دارد و سامانه «سی‌رام» در آن مستقر کرده‌اند و سبب ترس و وحشت ساکنان شده و می‌شود، پهپادها و بالگردهای خود را به شکل گسترده در آن به پرواز در می‌آورند در اطراف «عین الاسد» در استان الانبار که پایگاه نظامی آنها هست هم تحرکات هوایی دارند و اخیرا دامنه تحرکات هوایی آن به مناطقی غیر از این پایگاه در غرب عراق هم کشیده شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha