مواد مخدر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سال ۹۹، ایران رکورد کشفیات مواد مخدر را شکست و با بالاترین میزان کشف در تاریخ ایران و جهان، کتبا مورد تقدیر سازمان ملل قرار گرفت.

به گزارش مشرق، اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختتامیه جشنواره یاریگران زندگی با اشاره به برگزاری این جشنواره و حضور اقشار مختلف جامعه در آن، اظهار داشت: در این جشنواره از هنرمندان برجسته تا همه افراد و اقشار مختلف از شهرستان‌های دور محصولات فرهنگی خود را ارائه داده و بانک بسیار بزرگی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه جشنواره یاریگران زندگی تمرکز بسیار خوبی در اقدامات مقابله‌ای داشته است، افزود: در سال ۹۹ ایران رکورد کشفیات مواد مخدر را شکست و با بالاترین میزان کشف در تاریخ ایران و جهان کتبا مورد تقدیر سازمان ملل متحد قرار گرفت.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: این رکورد بی نظیری بود که در کنار افزایش ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر ایجاد شد؛ در حالی که میزان تولید مواد مخدر در افغانستان نسبت به سال قبل افزایش پیدا نکرد؛ البته میزان تولید نسبت به ۲۰ سال پیش ۵۰ برابر شده است.

مومنی یادآور شد: این تمرکز بر مقابله با مواد مخدر این باور را در بسیاری ایجاد کرده که در حاکمیت و دولت تلاش کنند مواد مخدری نباشد و کسی مصرف نکند. به عبارتی مقابله با ورود، عرضه و مصرف مواد مخدر را اگر افزایش داده و مصرف آن را کم کنیم این باور درستی است و وظیفه همه ماست که در این خصوص تلاش کنیم؛ البته شرط لازم بوده اما کافی نیست.

وی متذکر شد:‌ به این نتیجه رسیدیم که در کنار اولویت مقابله با مواد مخدر حتماً باید به کاهش و پیشگیری و نیز کاهش تقاضا توجه کنیم؛ ‌ یعنی هم تلاش کنیم  مواد مخدر وارد نشود و  همچنین اقدامات بازدارنده صورت گرفته و با شروع اقدامات فرهنگی بازدارندگی درونی ایجاد شود و این دو مکمل هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در جلسه‌ای که در سال ۹۸ با حضور شما برگزار شد، رویکرد طرح یاریگران زندگی تصویب شد و این طرح برای اولویت قرار دادن موضوع پیشگیری است؛ چراکه همه به این باور رسیده‌ایم تا اقدامات آموزشی و فرهنگی در اولویت قرار بگیرد؛ در نتیجه تولیدات و محصولات مؤثر اهمیت دارد و این که با توجه به شرایط امروز که رقبای فراوانی در فضای مجازی هست، چه محصولی تولید کنیم.

مومنی تصریح کرد: امروز می‌توانیم بانک بسیار بزرگی را از محصولات فاخر برای اولویت جدید که پیشگیری است داشته باشیم و در نهایت محصولات فاخرتر در این جشنواره انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه جشنواره یاریگران زندگی در راستای استراتژی کلان که مقابله و کاهش عرضه مواد مخدر است شکل گرفته، بیان داشت: البته بحث درمان سر جای خودش قرار دارد و اقدامات خوبی صورت گرفت؛ به طوری که در کنار درمان سنتی، رویکرد نوینی ایجاد شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از رونمایی از دو داروی مؤثر در درمان اعتیاد ظرف یکی دو هفته آینده خبر داد و گفت: اکنون  در درمان متمرکز بر کاهش آسیب هستیم؛ یعنی نگهداری معتادان در شرایطی که از این که هستند بدتر نشوند.

مومنی یادآور شد:در حوزه درمان نباید ۸۰ درصد معتادان مجدداً به اعتیاد برگردند اما اکنون این موضوع برعکس است و بیش از ۸۰ درصد از معتادان مجدداً به اعتیاد روی می‌آورند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • SE ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  2 0
  این یعنی ایران مسیر امنی برای قاجاقچیان است. اگر واقعا برخوردها واقعی بود باید بشدت آمار کشف مواد مخدر کاهش می یافت. اما به هر حال فساد همه حا هست...
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
   0 0
   چون هم نیز با افغانستان هستیم و اینکه هدف اصلی تجزیه ایران است
 • یک جانباز IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  5 3
  آقای مومنی در قیامت پاسخ جوانان شهیدی که برای جلوگیری از رسیدن مواد مخدر به اروپا جان آنها را فدای جوانان اروپایی میکنید چه خواهید داد در صورتیکه از زمان ورود ناتو به افغانستان تولید مواد مخدر صدها برابر شده است چرا بجای رسوب مواد در ایران اجازه نمیدهید بصورت ترانزیت تا مرز ترکیه حمل شود و چندین برابر نفت درآمد ما خواهد بود آیا اخلاق مداری غربی ها با ما همینطور است که جانشان را برایمان فدا کنند یا برعکس پس لطفا کاسه از آش داغدار نباشید و مثل خودشان رفتار کنید و بجای در آمد صد میلیارد دلاری جوانان را به کشتن ندهید
 • احمدی IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  2 3
  ابن فقط با خون و پول بهترین جوانان ایرانی در جهت امنیت اروپا انجام گرفته است و کاری در خدمت غرب است
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 1
  به نظر من ایران نباید نیروها و سرمایه خودشو وقف مبارزه با ترانزیت مواد مخدر به اروپا و امریکا بکنه بزاره مواد بره اونجا معتاد زیاد بشه تمدن پوشالیشون سقوط کنه درحالیکه اونها ما رو تحریم میکنند
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 0
  رکورد دار کشف زیرا رکورد دار ایضا مصرف !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • CA ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 0
  ایران باید برای ترانزیت ازینا مالیات بگیره و در صورت پخش در ایران حکم اعدام . قاچاقچی خودش دودوتا چهار تا میکنه اون وقت
 • CA ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 0
  ایران باید برای ترانزیت ازینا مالیات بگیره و در صورت پخش در ایران حکم اعدام . قاچاقچی خودش دودوتا چهار تا میکنه اون وقت. اروپا هم با اون همه ادعا بچه صغیر نیست بخواد خودش سر مرزاش با ترکیه ماموران مبارزه با مواد مخدر قرار میده اونا که دارن تمام سعیشونو میکنن ما رو بکشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس