کد خبر 1199822
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
کرونا نمایه پرستاران نمایه

آمارهای کرونا دوباره و برای چهارمین مرتبه از زمان شیوع این بیماری در کشورمان، به طرز وحشتناکی در حال صعود است و این یعنی اینکه روزهای سختی در پیش داریم.

به گزارش مشرق، قبل از پایان سال ۹۹، شرایط کرونایی کشور به گونه‌ای بود که خیلی از تخت‌های بیمارستانی در بخش‌های عادی و ویژه، خالی از بیماران کووید ۱۹ شده بود و پیش بینی می‌شد با حفظ شرایط موجود، بتوان امیدوار بود که بیماری کنترل شود. اما، متأسفانه با رسیدن به روزهای پایانی سال و افزایش ترددها و رفت و آمدهای درون شهری تحت بهانه «خرید شب عید»، باعث شد شرایط به کلی تغییر کند.

زنگ خطر مسئولان وزارت بهداشت

یک ماه به پایان سال ۹۹، یعنی در آغازین روزهای اسفند سال گذشته بود که جامعه پزشکی درگیر کرونا و البته مسئولان ارشد وزارت بهداشت، مدام بر رعایت پروتکل‌ها و دستور العمل های بهداشتی در هنگام حضور در محیط‌های شلوغ و پر ازدحام تاکید داشتند. اما گوش شنوایی نبود و اگر هم بود، دیگر حاضر به گوش دادن نبود.

بیشتر بخوانید:

آماده باش کامل مراکز درمانی +نقشه کرونایی کشور

روزهای آخر سال، رفت و آمدها زیاد و زیادتر شد تا جایی که نمی‌شد در بازار یک متر فضای خالی دید که بشود زمین نشست. همه مردم شانه به شانه هم حرکت می‌کردند و در این بین، عده‌ای هم پا را فراتر گذاشته و بدون ماسک آمده بودند.

مسئولان و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، مدام هشدار می‌دادند که کادر درمان خسته اند و مراقب باشید تا آمار کرونا دوباره صعودی نشود. اما، دیگر کسی نمی‌خواست در خانه بماند.

بیشتر بخوانید:

تهران و البرز وارد وضعیت قرمز کرونایی شدند

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، در ارتباط با چرایی ورود کشور به موج چهارم کرونا، نکاتی را توضیح داد.

وی با بیان اینکه اپیدمی کووید ۱۹ یک اپیدمی تهدید کننده، مزمن و پیش رونده است، گفت: کنترل و مهار اپیدمی صرفاً مقوله‌ای نیست که فقط به وزارت بهداشت مربوط باشد، هرچند از لحاظ فنی وزارت بهداشت باید مغز متفکر سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت اپیدمی باشد. اما وقتی تناقض‌ها در برخوردها و سیاست‌ها پیش می‌آید و عملاً به توصیه‌های متخصصان گوش نمی‌دهند موجب می‌شود مهار اپیدمی از دست وزارت بهداشت خارج شود.

سوری با بیان اینکه هیچ کس نمی‌داند تاریخ انقضای این اپیدمی چه موقع است، افزود: ویروس برای بقای خودش مدام در حال جهش است.

وی ادامه داد: آنچه هم‌اکنون در کشور مهم است ویروس جهش یافته انگلیسی است که از جنوب کشور شروع شد.

سوری گفت: متأسفانه بسیاری از سازمان‌ها و مراجع تصمیم‌گیری خیلی اعتقادی به مشاوران علمی برای تصمیم‌گیری ندارند. همچنین بعد از گذشت مدتی از اپیدمی، افراد به دلیل کسب تجربیات خام، توهم دانستن کامل در مورد مدیریت اپیدمی را دارند.

بیشتر بخوانید:

ارتباط میان کرونا با وزوز گوش، کاهش شنوایی و سرگیجه

این اپیدمیولوژیست ادامه داد: تصمیمات غیرکارشناسی، مرگ‌های روزانه کرونا را در کشور دو برابر کرد و از همین رو، معتقدم هنوز به پیک چهارم شیوع کرونا وارد نشدیم.

قبل از آغاز سال نو، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کشور به کمتر از ۳۰ مورد رسیده بود و شهرهای قرمز هم فقط در استان خوزستان بودند. اما، حالا و بر اساس آمارهای روز گذشته وزارت بهداشت، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی به عدد ۱۷۵ رسیده بود. یعنی تقریباً ۶ برابر شده است و همچنان هم در حال افزایش است.

روزهای سخت‌تری در پیش داریم

حالا و با پایان یافتن تعطیلات نوروزی در کشور، شاهد سیر صعودی آمار کرونا هستیم. به طوری که بازگشت به روزهای سخت کرونایی را در پیش داریم.

سعیدرضا مهرپور، رئیس بیمارستان شریعتی با بیان اینکه بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها باید به حالت آماده باش در بیایند، گفت: از ۴۸ ساعت گذشته در خصوص بستری بیماران کرونایی شوکه شدیم.

وی افزود: در این مقطع معمولاً افراد، خانوادگی مبتلا می‌شوند و به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

سوری ادامه داد: روزهای سختی پیش رو داریم که به مراتب از موج سوم خطرناک‌تر است.

مقایسه آمار کرونا در فروردین ۱۴۰۰

نگاهی به آمار کرونا در فروردین ۱۴۰۰، می‌تواند خیلی از واقعیت‌ها را نمایان سازد. زیرا، بازخورد عدم رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در روزهای پایانی سال ۹۹، در روزهای آغازین سال نو، خودنمایی کرد.

در هفته دوم فروردین ۱۴۰۰ به طور چشمگیری آمار کرونا در همه شاخص‌ها افزایش یافته و بیشترین میزان مرگ و میر در دو هفته اول فروردین، مربوط به روزهای هشتم، نهم و دوازدهم است. بالاترین میزان بستری نیز مربوط به روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین است.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه در روزهای آینده ممکن است وضعیت بازتوزیع شاخص‌ها در تهران همگن‌تر شود، گفت: در حال حاضر تعداد بستری‌ها در استان تهران از عدد ۳۷۱۲ نفر گذشته که در طول پنج ماه اخیر یک رکورد عجیب است. در مورد مراجعان سرپایی نیز این میزان بین ۵ تا ۷ هزار نفر در روزهای گذشته در نوسان بوده است.

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد با فعال شدن مطب‌ها و درمانگاه‌های عمومی در طول روزهای آینده ممکن است بازتوزیع مراجعان بخش سرپایی تغییر یابد که به معنای کاهش مراجعان سرپایی نخواهد بود بلکه الگوی مراجعه تغییر خواهد کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کماکان گروه‌های مسن گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند، در طول دو هفته اخیر ۴۳ درصد مراجعان بستری بیمارستانی ما و حدود ۷۰ درصد مرگ و میرها در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می‌افتد و در طول دو هفته آینده نیز این گروه، گروه پرخطر در حوزه مرگ و میر محسوب می‌شوند.

زالی با اشاره به ازدحام‌های پایان اسفند یادآور شد: ازدحام‌های چهارشنبه آخر سال، خریدهای هفته آخر اسفند و همچنین مسافرت‌ها یک فرصت سوزی برای کنترل بیماری محسوب می‌شود در حالی که می‌توانستیم برعکس عمل کرده و در دو هفته اول فروردین ماه به افول این بیماری در کشور کمک کنیم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه دو هفته آتی یعنی هفته سوم و چهارم فروردین ماه نیز فرصتی حساس برای کنترل بیماری است، رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، خودداری از سفرهای غیر ضروری درون شهری و جلوگیری از دورهمی های خانوادگی را راهی مؤثر برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری عنوان کرد.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر جواب‌های مثبت در تست‌های پی سی آر و تست‌های سریع استان تهران، گفت: این بدان معناست که ویروس به شدت در شهر فعال شده و هرگونه تردد غیر ضروری در شهر به معنای به استقبال مرگ رفتن تلقی می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تاکید کرد: اگر در دو هفته آتی بتوانیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم ممکن است بتوانیم از مرگ و میر بیشتر جلوگیری کنیم اما در غیر این صورت با یک فاجعه در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • عبدالله مومن IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  4 3
  چون با وجود کرونا . دولت می تواند همه مراسم ملی و مذهبی را لغو کند. تعهدات خود را به مردم انجام ندهد. برجام بازی کند.اگر بشود انتخابات سال آینده را انجام ندهد. ........................ هههههههههههههههه
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  5 1
  علی‌‌رغم موافقت رهبری با نظر کارشناسان مبنی بر ممنوعیت سفر در ایام نوروز، رئیس‌جمهور با آن مخالفت کرد که این تصمیم باعث موج چهارم کرونا شده. موج چهارم کرونا در ماه مبارک رمضان و ایام انتخابات نمایان میشود و همین باعث تعطیل شدن مساجد و پایگاه های فرهنگی که وظیفه‌ی روشنگری در انتخابات را دارند، میشوددولت استفاده از ظرفیت پیام رسانهای خارجی نظیر کلاب هاوس را از الان به دست گرفته تا دوباره با انحراف افکار عمومی از مطالبات اصلی آنها و جایگزینی با دوگانه های دروغین بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد
 • حمید IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  1 0
  دولتی که عرضه ندارد راه سفر ها را ببندد.دولتی که باعث شد نزدیک به دو میلیون نفر وارد استان گیلان و دیکر استان ها شوند‌دولتی که توپ بی تدبیری های فاجعه بارش را به زمین مردم بیچاره می اندازد ‌دولتی که توان واکسیناسیون ملتش را ندارد‌دولتی که چندین سال است بر طبل تو خالی می کوبد‌دولتی که ادعای پیشرفت دروغین در مورد واکسن سازی که هنوز عملی نشده.دولتی که ادعای مهار کرونا را کرد و زود فهنید که مردم هالو نیستند .دولتی که تمانی دنیا را خلافکار و فاسد می داند و خود را ناجی نشان میدهد دیگر چه انتظاری ازش دارید.
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  2 1
  سخنان اون فرد در سایت هست که گفته پیک چهارم در عالم نداریم . ظاهرا اصلاح طلبها بعد دانستن زبان دنیا به اطلاع داشتن از اخبار دنیا رسیدن
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  2 1
  دلیلش زیر سر همان کسی است که دی 96 و آبان 98 اشوب به پا کرد ، بعد از کلی خسارت مالی و جانی به مردم بالبخندی حاکی از خرسندی و رضایتمندی گفت ؛ من هم صبح جمعه فهمیدم .
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  0 0
  عید سال قبل در آستانه ریشه‌کنی کرونا، حسن و دوستان با فشار به رهبری خواستار بازگشت نیروهای مسلح به پادگان‌ها شدند و پس از آن کرونا را چنان گسترش دادند که دوباره دست به دامان نیروهای مسلح شدند، امسال هم حسن و دوستان علی رغم هشدارهای وزیر بهداشت با اعلام پایان پیک کرونا، ملت الکی خوش و دنبال کنندگان دروغگو های اصلاح طلب را به مسافرت، گشت و گذار و الکی خوشی تحریک کردند و حالا به حال ملت الکی خوش گریه میکنند، اما اینکه کی این ریاکاران توطئه گر بخاطر تمام خیانت هایشان محاکمه شوند؟ الله اعلم.
 • یوسف IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  چون عمو حسن نخواست جلوی شمال و جنوب رفتن ملت خوشگذرون!!؟؟ ولنگار رو بگیره!؟؟؟؟؟ فقط شهرای مذهبی خطرناک بودن!!؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس