گاو

مرغ در ساعت‌های پایانی و زمانی که سال در ایستگاه تلاقی زمستان و بهاری قرار گرفت، با جیب مردم سر ناسازگاری دارد و نرخ آن آرام آرام به گوشت قرمز و گاو نزدیک می شود.

به گزارش مشرق، مرغ سال جاری بیش از هر زمان دیگری سرکش شد و قیمتش در ساعت پایانی سال وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شد، این در حالی که مرغ مسئولان همچنان یک پا دارد و تقصیرها را به گردن دلال و ماه و خورشید می‌اندازند.

حساب کتاب دودوتا چهارتای مسئولان همیشه نادرست از آب در می‌آید، از سه ماه پیش که گفته بودند نگران شب عید و تأمین گوشت مرغ نباشید، بازار به این اظهارنظرها واکنش منفی نشان داد و در روزهای پایانی شب عید، مردم دست مردم و مسئولان را در پوست گردو گذاشت.

مصوبات کاغذی تنظیم بازار هم دردی دوا نکرد و مرغ فروشی‌ها فقط یکی دو تا ساعت اول روز فعال هستند و از بعدازظهر به بعد، بیشتر فروشگاه‌های مرغ تعطیل بوده و مرغ نایاب است.

مرغ که سال جاری از سفره بسیاری از مردم پر کشیده بود، روزهای پایانی سال از بازارهای مناطق مختلف مازندران نیز پر کشید. در آخرین روز زمستانی، مرغ فروشی بسیاری از مناطق مازندران تعطیل بود و قیمت مرغ در برخی فروشگاه‌ها دو برابر نرخ مصوب تنظیم بازار عرضه می‌شد.

مرغ فروشان؛ سهمیه کم شده است

یک مرغ فروش ساری که یخچال مغازه اش از مرغ خالی بود و در سینی‌های مغازه اش فقط پای مرغ و تخم مرغ دیده می‌شد، می‌گوید: سهمیه مرغ کم شده و کشتارگاه‌ها دیگر حاضر نیستند با قیمت مصوب مرغ عرضه کنند.

این مغازه دار با بیان اینکه فروش مرغ با قیمت مصوب به صرفه نیست، ادامه داد: سهمیه محدودی که تخصیص داده می‌شود همان اول صبح به پایان می‌رسد و به دلیل مراجعه زیاد مردم مجبوریم مغازه را تعطیل کنیم.

سالانه بیش از ۲۵۰ هزار تن مرغ در مازندران تولید می‌شود که ۶۰ درصد تولیدات آن به دلیل مازاد بودن به استان‌های دیگر از جمله تهران ارسال می‌شود و در روزهای پایانی سال، مازندران برای تأمین نیاز محتاج دیگر استان‌ها شده است.

یک شهروند ساری با بیان اینکه مرغ با نرخ مصوب و غیر مصوب در بازار پیدا نمی‌شود، افزود: ضعف نظارت سبب شده که مرغداران، مرغ با نرخ آزاد به فروش برسانند.

احمدی با اظهار اینکه قیمت مرغ در برخی فروشگاه‌ها تا ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود، ادامه داد: دست اقشار ضعیف به هیچ وجه دیگر به پای مرغ هم نمی‌رسد و این کمبود ناشی از ضعف عملکرد مسئولان است.

دست اقشار ضعیف به هیچ وجه دیگر به پای مرغ هم نمی‌رسد و این کمبود ناشی از ضعف عملکرد مسئولان است.

یک فروشنده مرغ در بازار روز نوشهر که روی شیشه‌ای مغازه، برچسب «مرغ نداریم» نصب شده بود، گفت: چند روزی کشتارگاه‌ها مرغ عرضه نمی‌کنند.

موسوی درباره قیمت مرغ گفت: قیمت مصوب مرغ ۲۲ هزار تومان بوده ولی در بازار کمتر از ۴۰ هزار تومان نمی‌توان مرغ خرید.

اوضاع مرغ بیش از هر زمان دیگری در مازندران نابسامان شده و پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد که در ایام نوروز به دلیل حضور مسافران نوروزی، کمبود مرغ در استان شدیدتر شود.

توزیع روزانه ۳۰۰ تن مرغ در مازندران

حسینقلی قوانو رئیس سازمان صمت مازندران کمبود مرغ را ناشی از تأمین بیش از نیاز توسط مردم بیان کرد و گفت: طی روزهای اخیر بیش از نیاز استان مرغ توزیع شده است.

وی با بیان اینکه میزان نیاز استان به گوشت مرغ تا دو ماه قبل روزانه ۱۸۰ تن بود، افزود: طی هفته گذشته روزانه ۳۰۰ تن مرغ در استان توزیع شد اما باز هم شاهد کمبود مرغ هستیم.

وی با عنوان اینکه از بعدازظهر شاهد کمیاب شدن مرغ در فروشگاه‌ها هستیم، یادآور شد: برای تأمین نیازها سهمیه ارسال مرغ به تهران را کم کردیم تا مشکل در استان برطرف شود.

قوانلو قیمت مصوب مرغ را بین ۲۰ تا ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان ذکر کرد و گفت: فروش بیش از قیمت مصوب تخلف محسوب و با آن برخورد می‌شود.

پای صحبت مرغداران و اتحادیه مرغ که می‌نشینی، همان حرف‌های قدیمی، کمبود دان، اخلال در سامانه توزیع و گرانی قیمت و بالابودن هزینه تولید و به صرفه نبودن قیمت مصوب تنظیم بازار را مطرح می‌کنند.

کمبود مرغ و نایاب شدن آن در آستانه سال جدید، سبب اعتراض مسئولان ارشد و نماینده ولی فقیه در مازندران شده است، آیت الله محمدباقر محمدی لائینی امام جمعه ساری در خطبه‌های نمازجمعه ساری، کمبود مرغ را نشانه بی توجهی به جهش در تولید مرغ دانست.

وی با انتقاد از کمبود مرغ در روزهای پایانی سال یادآور شد: ظرفیت تولید مرغ در مازندران و ایران بسیار بالاتر از نیاز مصرف است اما شاهد واردات ۵۰ هزار تن مرغ از خارج هستیم و این نشان می‌دهد به جهش تولید در این بخش توجه نکردیم و صف‌های طولانی برای خرید یک یا دو قطعه مرغ زیبنده مردم ایران نیست.

متولیان امر فرضیه‌های مختلفی را برای عرضه مرغ در مازندران در حال بررسی هستند که فروش مرغ با ارائه کارت ملی از جمله آن طرح است و در صورتی که این طرح نهایی شود به ازای هر فرد در ماه چند عدد مرغ یارانه‌ای و با قیمت مصوب داده می‌شود.

دو هزار و ۴۰۰ مرغداری در مازندران وجود دارد که اوایل سال از مازاد بودن تولیدات گلایه داشتند و در روزهای پایانی سال بهانه دیگری برای تولید مطرح می‌کنند و ریشه همه این مشکلات ناشی از بی تدبیری مسئولان تنظیم بازار است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • CA ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  7 0
  خجالت بکشید مرغ گوشت روغن نمیتونید مدیریت کنید
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  0 0
  مشرق: اینا عمدی که مردم ناراضی نگه دارند وصداشون دربیارن..قیمت اجناس ثابت نمی مونه خدا ازباعث وبانی این بی عرضه هاوبی عدالتی ها نگذره،که مردم را بدبخت کردندفقط این یکیشه پای دردل دل مردم بشینی گریه ات میگیره..دیشب با آژانس رفتم اگزوزش شکسته بود ازشون پرسیدم مشکل داره موتور یا اگززوه خیلی صدا داره ماشین گفت بخدا ندارم 800 هزارتومن که درستش کنم ..خودم هم مستاجرم خونه گیرم نمیاد پول پیش کم دارم ازمحبوری خانواده ام گذاشتم منزل پدرشون وخودم دفترآژانس میخوابم وبهشون سر میزنم زندگی برای مردم واقعا سخت شده..خیلی دلم گرفت براش --
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  3 6
  مجلس جدید از وقتی اومده مشکلات چند برابر شده.
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
   3 1
   لاشخور تنظیم بازار بر عهده مجلسه یا دولت
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  3 0
  وقتی پراید پایش را جای پای بنز می گذارد خوب مرغ هم بعله ..
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  2 1
  نگران نباشید دولت گفته از شنبه آینده حتما وزیر کشاورزی و هفته بعدش وزیر صمت خبرهای خوشی براتون دارن . فعلا جای مرغ گرم با مرغ سحر ارتزاق کنید
 • محمد IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  1 0
  ماشالله دولت
 • قندیل DE ۰۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
  0 0
  بامید روزی بیاد مردم راحت نفس بکشن دیگه کمتر خجالت زن وبچه بشیم البته نیاز به بصیرت مردم است
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
  0 0
  مرغ مگه چیشه از گاو کمتره شیرمیده پر داره تخم میزاره وووووووووووو
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
  1 0
  خیلی شرم اوره که به خاطر یه روغن ده تا مغازه سر بزنی بخاطر مرغ صف بکشی یواش یواش مثل گوشت قرمز که چند وقته نتونستیم بخریم مدیون خانوادمونیم خدا شمار رو رو سیاه کنه همین طور که ما الان شدیم 6933
 • ش IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
  0 0
  شما فکر میکنید مرغ مقصر است
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
  0 0
  بخدا مثل مسولین دولت کشورم آدم بی عرضه تر ندیدم وقتی نمیتونن ببازار رو کنترل کنن دیگه چه انتظاری داری
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  0 0
  زنده باد دولت زنده باد رئیس جمهور مرده باد ملت همینو ادامه بدید
 • DE ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۴
  0 0
  مرغ پایش را جای پای گاو گذاشت .عـــــــــــه عجب مرغ گُنده ای . قدیما مرغها تو جاپا گاو 10 تا تخم میگذاشتند همه اش جوحه میشد.اینها همه اش از برکات برجام است که اقتصاد و تولید وصنعت را عمدا ترمز زدند به خیال اینکه کدخدا همچین یه هوکی و بالمره و قلمبه ای در یک روز تمام تحریمها را لق کند و آب آشامیدنی بیاید و درختان باغ برجام را که 5 سال است کود پاش دادند سیرابی کند.تا کلید داران به خیال خام خودشان این لق تحریمها را بزنند وسط پیشانی نظام و به نظام بگویند هری خوش اومدید ما زبان دنیا را میفهمیم تشریف ببرید منزل و بعنوان فرشته نظام تا آخر عمر و نسلها در ایران پادشاهی کنند. تعویض پادشاه قدیمها با حمله نظامی و یا با کودتا بود سالهاست به کمک رفرمیستها و مذاکرات با خارج انجام میشه . مذاکرات فرسایشی و فرمایشی عاقبتش تسلیم ملت و روی کار آمدن رفرمیستهاست . از جورج ویرووس بپرسید همین را میگه.