اصرار مجلس بر مصوبه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران

مجلس بر مصوبه خود به‌ منظور حل مشکل متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران، پرداخت به صندوق‌های بازنشستگی، تأمین بخشی از پاداش پایان خدمت کارکنان دستگاه‌های اجرائی‌ اصرار کرد.

به گزارش مشرق، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نمایندگان و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در خصوص رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، نمایندگان مجلس بر مصوبه قبلی خود در بند (و) تبصره ۲ ماده واحده لایحه مذکور با ۱۶۳ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن علنی اصرار کردند.

بیشتر بخوانید:

تهدید نظام برای جلوگیری از اخذ مالیات از هنرمندان پردرآمد

احمد امیرآبادی فراهانی در جریان بررسی این بند با اشاره به صحبت رئیس مجلس با اعضای شورای نگهبان، گفت: با توجه به اذنی که رئیس مجلس می‌گیرند، بر مصوبه قبلی صحن علنی مجلس شورای اسلامی اصرار شد.

بر اساس بند (و) تبصره ۲ ماده واحده لایحه مذکور، به‌منظور متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران، پرداخت به صندوق‌های بازنشستگی، صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق فولاد رد بخشی از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعیِ نیروهای مسلح، تأمین بخشی از پاداش پایان خدمت کارکنان دستگاه‌های اجرائی‌، رتبه‌بندی معلمان و اعمال مدرک تحصیلی معلمان، پرداخت مطالبات معلمان مأمور به مدارس خارج از کشور، تأمین بخشی از مطالبات ایثارگران موضوع بند (الف) ماده (۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، بیمه‌های تکمیلی، تأمین پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی شهدا و ایثارگران بازنشسته مشمول قانون حالت اشتغال موضوع تبصره ماده (۳۸) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، اجرای قانون تسری کارکنان زندان‌ها، متناسب‌سازی حقوق شهدای بازنشسته و حقوق والدین شهدا با جانبازان پنجاه درصد (۵۰%)، همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی، مطالبات قانون حمایت از حقوق معلولان، نظام تأمین اجتماعی فراگیر و متمرکز، تأمین مطالبات سهم قانونی حق عضویت اعضای صندوق ذخیره بسیجیان و اجرای موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و تأمین حداقل مسکن و معیشت و بیمه زنان معسر (زنانی که همزمان از سه مؤلفه حمایت خانواده، ارث مکفی و شغل قانونی محروم هستند.) به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف یک میلیون و پانصد هزار میلیارد (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل ارائه حق‌الامتیاز، واگذاری سهام و حقوق مالکانه‌، واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و طرح‌های سرمایه‌گذاری متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی و همچنین واگذاری اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد تأمین نماید.

معادل هشتصد و نود هزار میلیارد (۸۹۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل این واگذاری‌ها جهت رد بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی و مابقی آن به سایر موارد مذکور اختصاص می‌یابد.

پرداخت‌ها از محل این بند به صندوق‌های بازنشستگی در چهارچوب قوانین و مقررات انجام می‌شود و پس از کسر مطالبات صندوق‌ها از دولت و نیز تعهدات دولت به آنها به عنوان مطالبه دولت از این صندوق‌ها قلمداد می‌گردد.

حکم تبصره (۳) ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه در خصوص ذی‌نفعان این بند مجری است.

سازوکار اجرائی، تعیین و تخصیص موارد فوق با اولویت مطالبات بر اساس آیین‌نامه پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه کشور و با تصویب هیئت وزیران برعهده کارگروهی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور (به عنوان مسئول)، وزیر امور اقتصادی و دارایی و بالاترین مقام دستگاه اجرائی ذی‌نفع حسب مورد خواهد بود. دیون حسب مورد بر اساس گزارشات سازمان حسابرسی و سازمان برنامه و بودجه کشور به تأیید کارگروه می‌رسد.

سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است هر سه‌ماه یک‌بار گزارش عملکرد این بند را به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیون‌های تخصصی ذی‌ربط مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رضا IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
  5 3
  همیشه حرف و بازنشستگان تامین اجتماعی گرسنه
 • حسن IN ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
  12 1
  اونهایی که رای مخالف و ممتنع دادن مشکل دارن
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
  1 1
  شامل شرکت نفت هم میشه؟
 • م ح IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
  0 0
  با سلام ، وخدا خدمت نماینده محترم ، نظر به اینکه مدرک تحصیلی درحقوق آنان اثر گذار است برخی ازقشر بازنشسته لشکری نظامی ارتش درحین خدمت مدرک تحصیلی کارشناسی دریافت ودرسامانه حقوقی درج ولی درسبستم بازنشستگی ساتا محاسبه نگردیده است لطفا ترتیبی اتخاذ که این قشر ازمدرک مصوب بهره مند گردند باتشکر
 • اقبالی IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
  4 0
  لطف کنید یه نظری ب ما مستمر بگیرانی ک بیشتر از یک نفر هم هستیم بیندازید ب نسبت تورم بالا
 • علی IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
  1 0
  حقوق بازنشستگان کشوری ولشگری ازببت المال اضافه شداحتیاج به تصویب شورای نگهبان نداشت تامین اجتماعی که از جیب خود بازنشسته ها ست شورای نگهبان باید تصویب کنه ما اتباع بیگانه هستبم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس