مقام انصارالله یمن: از ابتکار ایران برای پایان جنگ استقبال می‌کنیم/ فریاد و ناله آمریکا در خصوص مأرب/ مصاحبه اختصاصی

یاسر الحوری دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای پایان جنگ در یمن استقبال کرد و گفت: فریاد و ناله آمریکا، انگلیس و اسرائیل از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی در مأرب بیشتر شده.

به گزارش مشرق، یمن ششمین سالگرد جنگ ویرانگر و ظالمانه تحمیلی از سوی آل‌سعود و متحدانش را پشت‌سر می‌گذارد و ششم فروردین سال ۱۴۰۰ وارد هفتمین سال پیاپی این تجاوز می‌شود، نکته متمایز و قابل توجه، ایستادگی و مقاومت شجاعانه و تحسین‌برانگیز ملت یمن و دفاع بی‌نظیر نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی به‌رهبری جنبش مردمی انصارالله در برابر متجاوزان و تحقق قدرت بازدارندگی و پیشرفت چشمگیر توان موشکی و پهپادی و برهم زدن معادلات جنگ و به شکست کشاندن اهداف متجاوزان بوده است.

در این جنگ، دستاوردهایی کسب شد که در محاسبات دشمن و جهان و جامعه بین‌المللی، «غیرممکن» به‌نظر می‌رسید، خبرنگار در صنعاء درباره آخرین روند تحولات یمن با «یاسر الحوری» دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن به گفتگو پرداخته است که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

محورهای مهم مصاحبه

 «مأرب» رمز و نماد بزرگ این آزادی است و این پیامی است که تمام دنیا آن را متوجه می‌شوند به این معنی که اگر جیره‌خواران از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی در مأرب فریاد می‌کشند، فریاد و ناله بزرگتر از سوی آمریکا و انگلیس و اسرائیل و غیره خواهد بود.

شورای‌عالی سیاسی از تمام راه‌حل‌های ابتکاری در دعوت به صلح در یمن استقبال می‌کند و همچنین از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده است و تأکید می‌کنیم تمام تلاش‌هایی که به‌هدف نزدیک کردن روند سیاسی در یمن صورت می‌گیرد، مورد استقبال است،

رویکردها و تصورات آتش‌بس و غیره و یا توقف موقت جنگ به‌کلی مردود وغیر قابل قبول است اصل این است که اگر نیتی برای صلح است باید تجاوز متوقف شود و تحریم پایان یابد سپس ملت یمن حرف خود را خواهد زد.

هرگز به حیاط خلوت عربستان و غیره تبدیل نخواهیم شد. ما کشور مقتدر و دارای اراده هستیم و مردان ارتش و کمیته‌های مردمی و تمام ملت یمن ثابت کردند که در سطح عالی ایستادگی و اراده قرار دارند و با اقتدار و بزرگی و عزت شایسته پیروزی هستند.

تجارب تمام دنیا و پیش از همه جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که موضع آمریکا موضعی مبتنی بر منفعت و بر پایه زیاده‌خواهی است و هر بار تغییر می‌کند اما تجربه نظامی و رویارویی با آنان در میدان متفاوت است.

متن کامل این مصاحبه به‌شرح زیر است:

** استاد یاسر! به جناب‌عالی خیرمقدم عرض می‌کنم و امیدواریم در پرتو جزئیات این گفتگو در جریان گوشه‌ای از تحولات صحنه سیاسی یمن قرار بگیریم، چرا که شما دبیر شورای‌عالی سیاسی هستید و طبعاً در ابتدا سؤال درباره تجربه خاص شورای‌عالی سیاسی است، زیرا این اولین تجربه است و تجربه شهید «الصماد» به‌طور خاص در توان موشکی و توسعه آن بزرگترین دلیل آن است، از نظر شما چگونه از این تجربه استفاده خواهد شد؟

یاسر الحوری دبیر شورای‌عالی سیاسی یمن: بسیار سپاسگزارم و به شما خوشامد می‌گویم. شورای‌عالی سیاسی یک تجربه خوب و جدید یمنی است همان‌طور که گفتید این شورا پس از کمیته عالی انقلابی در هشتمین ماه سال ۲۰۱۶ شکل گرفت و  زمانی که یمن با چالش‌های زیادی روبه‌رو بود، این شورا کوشید بیانگر سطح مشارکت گروه‌ها و احزاب سیاسی ملی باشد که در برابر تجاوز قد علم کردند. شورا به‌رهبری شهید صالح علی الصماد تجربه موفقی بود و متجاوزان به شکست دادن این تجربه از آغاز آن دل بسته بودند، اما شورای‌عالی سیاسی به‌عنوان اعلام اراده یمنی‌ها و اراده گروهها و احزاب سیاسی برای مدتی که سخت بود پابرجا و استوار ماند و همچنان تا کنون خدا را شکر دستاوردهای زیادی را محقق کرده است و به عملکرد سیاسی توجه زیادی داشت و به‌موازات آن جبهه نظامی را نیز مورد توجه قرار می‌داد.

جبهه نظامی مورد توجه همه بود و البته رهبر انقلاب یمن، سید عبدالملک‌بن بدرالدین الحوثی نیز به جبهه نظامی توجه داشت و این جبهه توانست در چارچوب پهپادها و توان موشکی دستاوردهایی را به ثمر برساند اما برخی انتظار دستاوردهایی را که تا کنون محقق شده است، نداشتند. شورای سیاسی تمام تلاش‌ها و امکانات خود را برای حمایت از این تجربه به‌کار گرفت در حالی که برخی در آن زمان به راه‌حل سیاسی امیدوار بودند از همین رو برخی نگران بودند که؛ چگونه می‌توانیم بودجه‌ای را به حمایت از توان موشکی و یا پهپادها و غیره اختصاص دهیم؟ طرح ما این بود که ما از حاکمیت یمن و استقلال آن حمایت می‌کنیم از همین رو این حق و وظیفه ما است که تمام این امکانات را در راستای توان موشکی به‌کار بگیریم توانی که برای یمنی‌ها تعیین‌کننده‌ بودن را به ارمغان آورد و عملاً در استفاده از امکانات مناسب برای حمایت از توان موشکی تردیدی وجود نداشت که تا کنون نقطه برجسته‌ای در پاسخ به تجاوز بوده است و به‌یاری خداوند دستاوردهای گسترده‌ای محقق خواهد شد.

شهید الصماد فردی انقلابی و در عین حال فردی غیرنظامی و باتدبیر بود که با تمام توان و ثبات قدم در زمینه نظامی فعالیت می‌کرد، دغدغه و توجه او بر پیشرفت این بخش و کسب دستاورد متمرکز بود تا تحولی در توان موشکی و پهپادی به ثمر برسد به این معنی که جبهه نظامی را بر کار سیاسی مقدم می‌دانست و حتی شخصاً با او دیدار داشتم و می‌گفت "من نمی‌خواهم روی این صندلی‌ها بنشینم تا توافقنامه‌ها و انتصابات را امضا کنم، من می‌خواهم در جبهه رویارویی با دشمن در صف اول و سنگر نخست باشم" و نصیبش نائل شدن به فیض شهادت بود. توان موشکی و پهپادی پس از شهادتش به‌میزان زیادی توسعه یافت و این  هواپیماهای صماد ۳ و ۱ و ۲، دشمن را در خانه‌اش بمباران می‌کنند.

** نمونه دیگری از تجربه شهید الصماد در تحقق رویارویی نظامی پیش از اینکه دشمن و کشورهای متجاوز محاسبه کنند، این بود که تصور می‌کردند که یمن نمی‌تواند مقابله و در این مدت جنگ ایستادگی کند، از نظر شما اگر به اهداف و برنامه‌های شورای‌عالی سیاسی برای پایان اشغال و تجاوز منتقل شویم، اشغالِ استان‌های جنوبی و ادامه تجاوزات جنگنده‌های سعودی به مناطق شمالی از نظر شما اهداف و نقشه‌های تحقق یافتن آن و تضمین وحدت اراضی یمن چیست؟

یاسر الحوری: شورای‌عالی سیاسی، سخنگوی رسمی و واقعی جمهوری یمن و حاکمیت و استقلال آن است و روزی خواهد رسید که تمام جهان آن را به‌رسمیت بشناسند. شورای‌عالی سیاسی به‌رهبری جناب مهدی المشاط رئیس جمهور در تلاش برای حفظ اصول وحدت ملی و حاکمیت و استقلال است و همچنین حمایت از خاک یمن در برابر اشغالگران و آزادی هر وجب آن اصولی است که شورای‌عالی سیاسی با استفاده از ارتش و کمیته‌های مدرمی و کار سیاسی در تلاش است آن را از طریق تمام چارچوب‌ها و کانال‌ها در تمام سطوح به تحقق برساند. شورای‌عالی سیاسی بر این باور است که پیشروی در جبهه‌های تحت سلطه نیروهای تکفیری و تحت حمایت متجاوزان یا جبهه‌هایی که دشمن خود در آنجا حضور دارد مانند مأرب و یا غیره به‌خواست خداوند ابعاد سیاسی زیاد در آینده خواهد داشت، ابعادی که در درجه نخست روند سیاسی را نزدیک‌تر می‌کند.

در صورتی که خواهان صلح باشند و پس از آن روند گفتگوها تسریع خواهد یافت اگر بفهمند که در پس این عملیات، عملیات گسترده‌تر خواهد بود تا به‌خواست خداوند جمهوری یمن از چنگال اشغالگران آزاد شود اشغالگری که اکنون در بسیاری از استان‌های جنوب شرقی وجود دارد حتی در استان‌هایی که انصارالله در آنجا نیست، وجود دارد از همین رو هدف از این اشغالگری، غارت ثروت‌ها و مصادره امکانات جمهوری یمن است. توجه و اهتمام شورای‌عالی سیاسی بر دفاع از جمهوری یمن و حاکمیت و استقلال آن متمرکز است و در این زمینه دستاورهای زیادی کسب کرده است. برنامه‌های شورای‌عالی سیاسی حفظ انسجام جامعه و ثروت‌های این مردم برای توسعه کار اداری و سیاسی و تأمین حقوق آنان تا حد ممکن است.

نقشه‌های راهبردی در تمام زمینه‌ها وجود دارد زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، اداری و زمینه‌های دفاعی، امنیت و غیره که رهبران برای اجرای آن تلاش می‌کنند، و دستاوردهایی به‌موازات آن در این زمینه‌ها تحقق یافته است تا جمهوری یمن،‌ در دوران ثبات به‌خواست خداوند مانند بقیه کشورهای منطقه شاهد رشد و توسعه باشد.

** و چه‌بسا موضوعی را که قبلاً ذکر کردم اکنون به سؤال مربوط به برنامه‌ها و نقشه‌های شورای‌عالی سیاسی برای حفظ وحدت اراضی یمن بازمی‌گردم و چه‌بسا به‌طور کلی اولین اتهامات علیه شورای‌عالی سیاسی را خنثی کند و آن اینکه این شورا فقط برای دولت صنعاء است و به محافظات جنوبی توجهی ندارد؟

یاسر الحوری: بله این سؤال مهم است ما می‌گوییم شورای‌عالی سیاسی نماینده جمهوری یمن و ملت یمن است و از حاکمیت و استقلال آن دفاع می‌کند برخی استان‌ها اشغال شده‌اند و شورای‌عالی سیاسی، ارتش و کمیته‌های مردمی، به اتخاذ گام‌های مناسب در زمان مناسب برای آزادی این سرزمین اهتمام دارند، اما چه‌بسا اولویت‌ها در مرحله کنونی متفاوت است و اولویت‌های ما اکنون آزادی شهر مأرب از اشغال نیروهای تکفیری است. اقدامات تروریستی در این شهر به‌میزان زیادی رو به گسترش است و به‌خواست خداوند تعالی این هدف در چند روز و یا  چند هفته آینده محقق خواهد شد و آن هدف، بازگرداندن مأرب است، و تمام استان‌هایی که می‌خواهند به آغوش وطن بازگردند و از اشغالگری که شامل حضور نیروهای بیگانه، نیروهای سعودی و اماراتی است رها شوند، این نیروها بیگانه‌اند و تعلقی به شبوه و حضرموت یا عدن ندارند و باید بروند این یکی از شروط حل‌وفصل است و نمی‌توان با حضور اشغالگران بیگانه در یمن برای حل سیاسی و یا روند گفتگو اقدام کرد، اما اولویت در این مرحله چیست؟

اولویت‌ها متفاوت است، من اطمینان دارم که بسیاری از استان‌ها و این مناطق به آغوش وطن باز خواهد گشت بدون اینکه یک تیر نظامی شلیک شود فقط «مأرب» است که باید آزاد شود و سپس به‌یاری خداوند به شورای‌عالی سیاسی و صنعاء پرداخته خواهد شد و همه می‌دانند که صنعاء پایتخت جمهوری یمن است.

** آیا اظهاراتی که بیان داشتید و تاکید بر آزادی «مأرب» به این معنی است که تحقق آن در آینده نزدیک به‌معنی پایان کلی جنگ در یمن است؟

یاسر الحوری: ما به تمام ساکنان استان‌های جنوبی و شرقی پیام‌های اطمینان‌بخش داده‌ایم مبنی‌ بر اینکه‌ عملیات نظامی که این مناطق هدف قرار بگیرند، وجود نخواهد داشت بلکه هدف، به‌یاری خداوند آزادی یمن از اشغالگر بیگانه است و پیام مأرب قوی خواهد بود و به‌خواست خداوند متعال پیروزی در آنجا نزدیک خواهد بود. همه کسانی که کار سیاسی و روند گفتگو را درک می‌کنند اگر ذره‌ای هوش و ذکاوت داشته باشند، بهتر است به حل‌وفصل و برقراری صلح در یمن اقدام کنند و تمام نیروهای بیگانه باید از یمن بیرون بروند و ما یمنی‌ها کاملاً آماده‌ایم مشکلاتمان را خودمان حل کنیم.

مشکل اصلی ما اکنون با عربستان و با امارات و حامیانشان، آمریکا، صهیونیسم جهانی و انگلیس و دیگر کشورهایی است که از این وضعیت سود می‌برند که این کشورها به شیوه‌ها و اشکال دیگر استعمارگر هستند، ولی ما در یمن به‌عنوان بخش اصیل محور مقاومت در برابر این اراده و هجمه و این استکبار ایستاده‌ایم «و با تمام توان و شجاعت و اراده آزاد به مسیر آزادی یمن ادامه می‌دهیم» و «مأرب رمز و نماد بزرگ این آزادی است» و این پیامی است که تمام دنیا آن را متوجه می‌شوند به این معنی که اگر جیره‌خواران از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی در «مأرب» فریاد می‌زنند،فریاد و ناله بزرگتر از سوی آمریکا و انگلیس و اسرائیل و غیره خواهد بود .

** همواره کنار جنگ، مذاکرات سیاسی وجود دارد که در دالان‌های سیاست بیشتر از میدان نبرد قابل لمس است نظر شما درباره طرح‌های بین‌المللی از جمله طرح‌های سازمان ملل یا به ویژه ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران یمن، چیست؟

یاسر الحوری: شورای‌عالی سیاسی از تمام راه‌حل‌های ابتکاری برای صلح در یمن  و همچنین از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده است و تأکید می‌کنیم از تمام تلاش‌ها برای نزدیک کردن روند سیاسی در یمن استقبال می‌کنیم، ولی ما دیدگاه روشن خود را برای پایان جنگ و برقراری صلح اعلام کرده‌ایم و دیدگاه مطرح ما در هر موقعیتی در جامعه جهانی به اطلاع «گریفیتس» نماینده سازمان ملل رسیده است و روزی خواهد رسید که آن را مورد توجه قرار خواهند داد و چه بسا در گذشته چشم خود را به روی آن بستند و تلاش کردند تصورات و دیدگاه خاصی را برای متوقف کردن جنگ و آتش بس در یمن تحمیل کنند که شکست خورد و صنعاء به دیدگاه خود برای توقف این تجاوز و پایان محاصره پایبند است و همچنین به دیدگاه خود در قبال روند کامل سیاسی پایبند مانده است و علاوه بر این اگر طرف‌های بین‌المللی و یا جامعه جهانی به دنبال برقراری صلح در یمن هستند باید از این دیدگاه سخن بگویند.

** صنعاء همان‌طور که گفته شد در قبال برقراری صلح دیدگاه خود را بیان کرده است، اما سوال این است که شروط قبول صلح در یمن چیست؟

یاسر الحوری: ما می‌گوییم آنچه با توان نظامی گرفته نشد به شیوه سیاسی و در دالان‌های سیاسی گرفته نخواهد شد یمن اکنون در نبرد سرنوشت ساز دفاع از حاکمیت و استقلال خود به سر می‌برد و شروطی که برای تحقق این صلح تحمیل می‌شود باید از سوی ملت یمن تحمیل شود که این ملت جانفشانی‌های زیادی در راه آزادی از خود نشان دادند و نمی‌توان از خارج یمن بر آنان شروطی را تحمیل کرد و این ملت بود که جانفشانی‌های ارزشمندی را در این نبرد که از شش سال پیش ادامه داشته است، از خود نشان داد و نمی‌توان اکنون از شروط مشخصی صحبت کرد، ولی ما می‌گوییم آنچه درباره راهکارهای آتش بس ارائه شده است، در واقع آتش بسی است که که بیشتر دشمن از آن بهره می‌برد و جمهوری یمن و یا ارتش و کمیته‌های مردمی از آن بهره نمی‌بردند از همین رو رویکردها و تصورات آتش بس و غیره و یا توقف موقت جنگ به کلی مردود وغیر قابل قبول است اصل این است که اگر نیتی برای صلح است باید تجاوز متوقف شود و تحریم پایان یابد، آنگاه ملت یمن حرف خود راخواهد زد.

** نزدیک به هفت سال از آغاز جنگ گذشته است و چه بسا همین بود که جامعه جهانی و در راس آن آمریکا را واداشت نام انصار الله را در فهرست تروریسم قرار دهد به نظر شما خارج شدن نام انصارالله یمن از این فهرست چه تاثیری بر روند تحولات میدانی در یمن خواهد گذاشت؟

یاسر الحوری: ما در جمهوری یمن به این رویکرد دولت ترامپ اینگونه نگاه کردیم که گویا چنین تصمیمی وجود نداشته است، از همین رو آن را به تمسخر گرفتیم و آن را تصمیم دولتی شکست خورده در لحظات پایانی‌اش برشمردیم که از سوی همان دولت آمریکا ساقط شد و به موضع و تصمیمات بین المللی در خصوص تروریستی خواندن جنبش‌ها دل نبسته‌ایم بسیاری از جنبش‌ها در فلسطین و لبنان و دیگر کشورها، جنبش‌های تروریستی توصیف شده‌اند،‌ولی آنها به مقاومت و بیان مواضع خود ادامه داده‌اند .

اکنون جهان به دهکده کوچکی تبدیل شده است که محال است یک گروه از افراد در گوشه‌ای حبس شوند و به طریقی آنان را تروریستی برشمرد ما از حاکمیت و استقلال دفاع می‌کنیم و انصارالله ساختاری اصیل از جامعه و بافت یمنی است و وظیفه شورای سیاسی حمایت از این جامعه و ساختارها است ما بر مخالفت با چنین تصمیمات و رویکردهایی تاکید و آن را تصمیماتی آمریکایی قلمداد کردیم ما به عنوان جمهوری یمن می‌توانیم تصمیماتی را صادر کنیم که آمریکایی‌ها و دیگران را تروریستی توصیف کنیم و بر اساس تصمیماتی که از سوی جمهوری یمن اتخاذ می‌شود مانع تحرک آنان در آب‌های منطقه‌ای و غیره شویم که نتیجه آن رویارویی‌های بسیار بزرگی خواهد بود و چنین اقدامات احمقانه‌ای خارج از چارچوب فعالیت سازمان‌های بین المللی است و در هر حال عربستان و امارات و در پس آن آمریکا و نیروهای قانون شکنی قرار دارند که خارج از تمام تصمیمات جامعه جهانی عمل می کنند و تروریسم خود را در بسیاری از کشورها از یمن، لیبی، سوریه و غیره در پیش گرفته‌اند ولی ما موضع ثابت و دیدگاه روشنی داریم و از حاکمیت و استقلال دفاع می‌کنیم و فرصتی برای مردم یمن فراهم است تا توان و امکانات خود را نشان دهند و عزت و شکوه را به مردم یمن بازگردانند و این پیام را به دنیا بدهند که جمهوری یمن  دیواری بلند و استواری است که اجازه اجرای طرح‌های بین‌المللی را نمی‌دهد.

ممکن نیست ما به حیاط خلوت عربستان و غیره تبدیل شویم. ما کشور مقتدر و بااراده هستیم و مردان ارتش و کمیته‌های مردمی و تمام ملت یمن ثابت کردند که در سطح عالی ایستادگی و اراده قرار دارند و با اقتدار و بزرگی و عزت شایسته پیروزی هستند

و روزی خواهد آمد که در آن من و شما و سایر شهروندان  و عرب‌ها و مسلمانان و تمام کشورهای جهان شاهد باشیم که این ملت یمن معجزه‌ای را در مرحله تاریخی محقق کرد که در آن بسیاری از کشورها به عادی سازی(روابط با رژیم صهیونیستی) رو آورده‌اند و در حال فرمانبرداری و تبعیت از شرق و غرب هستند در حالی که موضع یمن با این تمایز و اقتدار و اراده را شاید اکنون نتوانیم بیان کنیم اما در چارچوب نبرد و رویاریی برای به شکست کشاندن بسیاری از توطئه‌ها و طرح‌ها قرار دارد اما این بعدها نمایان خواهد شد و تمام دنیا خواهند نوشت که یمن امید بزرگی برای جهان در آزادی از این سلطه و این استکبار است و تمام شروط جهان را با وجود محاصره شدید تحمیل شده بر آن و این رویارویی سخت اقتصادی رد می‌کند .

رویارویی که علاوه بر تلاش برای نابودی یمن، هدف از آن گرسنه نگه داشتن و فقر یمنی‌ها از طریق جنگ اقتصادی و غیره بود اما به یاری خداوند متعال ما با نگاه به تجربه ملت ایران و سایر ملت‌های آزاده جهان تجارب بزرگی داریم که بهترین آن را گرفته‌ایم که در طول شش سال جنگ، این اقتدار نمایان شد و به یاری خداوند سال هفتم جنگ که پس از ۲۶ مارس آینده وارد آن خواهیم شد نشانه بارز و متفاوتی در آینده یمن بزرگ خواهد بود از آینده‌ای که شامل یک
سال و دو سال و یا ۱۰سال باشد، صحبت نمی‌کنیم بلکه از صدها سال حرف می‌زنیم، زیرا در صورتی که قیمومیت و دخالت‌های خارجی را پایان بدهیم، معنایش این است که یمن به یاری خداوند در منطقه دارای جایگاه و موقعیت خواهد شد.

** هر کس کمترین اطلاعی از تاریخ سیاسی به ویژه دولت‌های پپاپی آمریکا داشته باشد، اطمینان می‌یابد که این دولت‌ها به برهم زدن اوضاع عادت کرده‌اند و منافع ملت‌ها را هدف راحتی برای خود قرار داده‌اند، به نظر شما رویکرد و شیوه ضد و نقیض دولت کنونی آمریکا را چطور می‌توان توضیح داد به گونه‌ای که ضمن اعلام حمایت از ائتلاف عربی در جنگ علیه یمن مدعی توقف  حمایت از عملیات نظامی شده است، به نظر شما آمریکا در این مورد صادق است؟

یاسر الحوری: آمریکا و دیگران الفاظ مشابه و متفاوتی دارند و عبارت‌های ضد و  نقیضی به کار می‌برند که بیانگر مسیر طولانی رویارویی ملت یمن است از همین رو این کشور در مواضع سیاسی و مواضع نظامی خود ضد و نقیض خواهد بود، ولی موضع ما ثابت است به معنای این است که اراده ما روشن است و آن اینکه از این سلطه و این استکبار آزاد شویم و با برابری کامل با کشورهای همسایه و جهان تعامل داشته باشیم و اینکه ما کشوری هستیم که به خواست خداوند توان ایجاد تغییرات و تحولات را در منطقه و در یمن داریم که به نفع ملت یمن است از همین رو در مقابل این اراده صادقانه و خالصانه و ثابت مواضع متناقض آمریکا یا اسرائیل و یا عربستان و امارات خواهد بود زیرا موضع ما ثابت است و آنان هستند که مواضعشان امروز و فردا و غیره متفاوت خواهد بود .

علاوه بر اینکه تجارب تمام دنیا و پیش از همه جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد  که موضع آمریکا مبتنی بر منافع و بر پایه زیاده خواهی است و هر بار تغییر می‌کند اما تجربه نظامی و رویارویی با آنان در میدان متفاوت است و ما نمونه‌های زیادی داریم که در آن اراده ملت‌ها ایستادگی کرده و پیروز شده است از همین رو ما می‌گوییم هرچقدر شیوه‌های آمریکا و یا دولت‌هایش تغییر کند، ما به این دولت‌ها و شیوه‌ها تکیه نمی‌کنیم ثبات در موضع و رویارویی قوی و اراده قاطع چیزی است که ملت‌های مقتدر و ثابت قدم در پیش می‌گیرند و معجزه ساز خواهد بود و تمام تغییرات را رقم خواهد زد.

با این بیان می‌توانم بگویم که خلاصه این صحبت‌ها که همه چیز را به شکل صحیح مشخص کرد و اینکه یمن با رخدادها و تحولات آینده همچنان بزرگ است و هنوز می‌تواند ناممکن‌ها را تحقق بخشد. در پایان این دیدار، بینندگان عزیز از شما و استاد یاسر الحوری دبیر شورای عالی سیاسی تشکر می‌کنم که با صبر و حوصله به بررسی جزئیات صحنه یمن پرداخت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
  0 0
  داد وفریاد های آمریکا درمارب (((می خواهند نفت یمن مثل نفت سوریه به یغما ببرند
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
  0 0
  عزیزان یمنی، اول به فضل الهی مأرب را آزاد کتید بعدش اگه خواستید مذاکره نمایید.
 • پیمان IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
  0 0
  امروز وظیفه هر انسان ازاده ای است که با هرچه در توان داره و با هر کاری که از دستش برمیاد از ملت مظلوم یمن دفاع کنه هرچند خود یمنی ها چنان ضرباتی به دشمن وارد کرده اند که دشمن از نفس افتاده و توان رویا رویی با انصارالله رو ندارند ،یمنی ها بدانند در این جنگ تنها نیستند و به فضل الهی پیروزقاطع میدانند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس