کد خبر 1190652
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰
تظاهرات‌کنندگان آمریکایی خواستار اجرای عدالت درباره قاتل «جورج فلوید» شدند - کراپ‌شده

گروهی از تظاهرات‌کنندگان در آمریکا خواستار اجرای عدالت درباره یک افسر سابق پلیس شدند که چند ماه پیش یک فرد سیاه‌پوست آمریکایی را به قتل رساند.

به گزارش مشرق،  جلسه رسیدگی به پرونده قاتل «جورج فلوید»، سیاه‌پوست آمریکایی که چند ماه پیش توسط یک افسر سفیدپوست آمریکایی به قتل رسید به تعویق افتاد.

پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند تظاهرات‌کنندگان آمریکایی با تجمع مقابل دادگاهی در شهر «میناپولیس» در ایالت «مینه‌سوتا» که قرار بود به این پرونده رسیدگی کند خواستار اجرای عدالت درباره «درک شاوین»، قاتل جورج فلوید شدند.

روزنامه گاردین گزارش داده قاضی پرونده رسیدگی به اتهامات درک شوین را دست‌کم برای یک روز به تأخیر انداخت تا طرح یک اتهام جدید علیه او مورد بررسی قرار بگیرد.

درک شاوین روز ۲۵ ماه مه سال جاری (پنج خرداد ۱۳۹۹) هنگام دستگیری جورج فلوید، زانویش را روی گردن او فشار داد و باعث مرگ او شد.

 شاوین به قتل درجه دوم و قتل غیرعمد متهم شده اما هفته گذشته دادگاه استیناف مینه‌سوتا حکم داد که اتهام قبلاً مطرح‌شده قتل درجه سوم علیه او نیز باید بار دیگر احیا شود.

وکیل درک شاوین دوشنبه صبح به دادگاه گفت که شاوین اعتراض خودش برای لغو حکم دادگاه استیناف مینه‌سوتا را به دیوان عالی مینه‌سوتا تحویل داده و منتظر لغو آن است.

دفتر دادستان کل مینه‌سوتا بر همین اساس دوشنبه از هیئت منصفه دادگاه خواست رسیدگی به این پرونده را تا زمان حل و فصل اختلافات به تأخیر بیندازند.

در صورتی که درک شاوین در اتهام قتل درجه دوم مجرم شناخته شود حداکثر به ۴۴ سال حبس محکوم خواهد شد.

انتشار فیلم قتل جورج فلوید جرقه اعتراضات سراسری در آمریکا علیه خشونت‌ها و تبعیض‌های نژادپرستانه را روشن کرد و آخرین جمله او در حیاتش، سمبل اعتراضات شد.

به گزارش وبگاه خبری «آکسیوس»، این افسر پلیس به قتل درجه دو و غیرقانونی فلوید متهم است. محاکمه او قرار است روز دوشنبه (امروز) به وقت محلی آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ساکنان شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا بسیار مشتاق برگزاری این محاکمه هستند و روند این پرونده را از نزدیک دنبال می‌کنند.

معترضان روز یکشنبه اطراف دادگاه جمع شدند و بسیاری از آن‌ها پلاکاردهایی که روی آن‌ها نوشته شده بود «جان سیاه‌پوستان بارازش است» را در دست داشتند و خواستار عدالت برای جورج فلوید بودند.

سه مامور پلیس دیگری هم در که در جریان این قتل دست داشتند با اتهامات خفیف‌تری روبرو هستند و به صورت مجزا محاکمه خواهند شد.

پیشتر پلیس مینیاپولیس آمریکا از تیراندازی مرگبار در محل قتل جورج فلوید خبر داده بود. جایی که به دنبال اعتراضات سراسری علیه خشونت و تبعیض‌های نژادپرستانه در آمریکا به مکان یادبود تبدیل شده است.

«جان الدر» سخنگوی اداره پلیس مینیاپولیس خبر داد، شنبه شب (به وقت محلی این شهر آمریکا) یک نفر در همان مکانی که جورج فلوید جانش را از دست داد، بر اثر تیراندازی کشته شد.

سخنگوی پلیس مینیاپولیس در توضیح تیراندازی مرگبار در محل قتل فلوید اعلام کرد: فرد قربانی و مظنون (به تیراندازی) درگیری لفظی پیدا کردند و فرد مظنون به قربانی تیراندازی کرد.

الدر و دیگر مقام‌های پلیس مینیاپولیس آمریکا توضیح بیشتری درباره تیراندازی در محل قتل جورج فلوید ندادند و اسامی قربانی و مظنون این تیراندازی را هم منتشر نکردند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس