کد خبر 1189338
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
ایران عراق ایران

دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق کاهش ۱۴ درصدی مبادلات تجاری ایران و عراق به دلیل کروناست، گفت:مشکل پرداخت بدهی عراق به ایران ارتباطی با FATF ندارد.

به گزارش مشرق، سید حمید حسینی، با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای دریافت مطالبات ایران از عراق اظهار کرد: با توجه به مبادلات تجاری میان دو کشور در ماه‌های گذشته همواره دریافت مطالبات ایران از عراق محل مذاکره میان مقامات دو کشور - رضا اردکانیان وزیر نیرو که مسئولیت کمیسیون عالی مشترک دو کشور را برعهده دارد - مطرح بوده است.

بیشتر بخوانید:

تأمین منافع ملی یا بازی در میدان جنگ اقتصادی دشمن؟

دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تصریح کرد: دریافت مطالبات ایران از عراق در سفر اخیر آیت الله رئیسی به عراق نیز مطرح شد، مسئولین عراقی با وجود توافقات صورت گرفته با بهانه تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران خودداری می‌کردند.

وی افزود: رئیس بانک مرکزی عراق در سفر به آمریکا به دلیل نیاز این کشور به گاز و برق ایران، خواهان مشخص شدن راهکاری برای پرداخت مطالبات خود به ایران شد.

حسینی ادامه داد: در سفری که فواد حسین و رئیس بانک مرکزی به ایران داشتند اعلام کردند که محدودیت در پرداخت برداشته شده است و خوشبختانه بخشی از محموله‌های کالا تامین ارز شد و اولین محموله ذرت در بندر امام(ره) تخلیه شده و محموله‌های دیگر در راه است.

دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تصریح کرد: مشکل پرداخت بدهی عراق به ایران ارتباطی با FATF ندارد و تا زمانی که تحریم‌های آمریکا برداشته نشود، این طرح کارایی چندانی نخواهد داشت.

وی افزود: در صورت تصویب FATF می‌توان با ارزداخلی شرکای تجاری ایران مانند روسیه، چین و ترکیه برای مبادله تجاری استفاده کرد.

حسینی با اشاره به کاهش مبادلات میان ایران و عراق گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا و بسته بودن مرزهای میان دو کشور، میزان مبادلات تجاری ایران و عراق کاهش ۱۴ درصدی داشته است، اما امیدواریم با کاهش محدودیت‌های موجود تبادلات روند صعودی خود را آغاز کند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس