کد خبر 1189223
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
سلاکوویچ: صربستان خواهان توسعه روابط با ایران است

وزیر امور خارجه صربستان در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد گفت: صربستان خواهان توسعه و گسترش روابط همه جانبه از جمله روابط اقتصادی با ایران است.

به گزارش مشرق، «نیکولا سلاکوویچ» روز جمعه در دیدار با «رشید حسن پور» افزود: بحران کرونا یک آزمایش بزرگی برای دولت ها و کشورها بود که متاسفانه برخی کشورها سعی کرده اند به جای نگاه صرف بهداشتی و درمانی ، از دید  سیاسی و ژئوپلیتیک به آن بنگرند. صربستان از آمادگی کامل برای همکاری با ایران در این عرصه برخوردار است.

وی اضافه کرد: دیدگاه نزدیک و مشترک دو کشور بستر خوبی را برای همکاری ها و تعاملات بین المللی فراهم آورده است. از ایران بخاطر پایبندی و احترام به مواضع و موازین پذیرفته شده بین المللی از جمله دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی بار دیگر تشکر می کنیم.

سلاکوویچ تصریح کرد: مقامهای صربستان مصمم به حفظ و توسعه روابط و مناسبات دو کشور به رغم فشارها و محدودیت ها هستند. صربستان تحریم را تجربه کرده و شرایط ایران را کاملا درک می کند.

وی گفت: ما می خواهیم دوست دوران سختی ها باشیم. تلاش مشترک برای دستیابی به سازوکارهای لازم در رهگذر تدوام روابط، حکایت از این واقعیت دارد. ایران از توانمندی‌ و غنای لازم در ابعاد مختلف برای عبور از سختی ها و تنگناها برخوردار است و لذا لازم است نگاه دوراندیشانه و رو به آینده داشته باشیم.

وزیر امور خارجه صربستان ادامه داد: کشورها براساس ارزش های پذیرفته شده حقوق بشری حق انتخاب دارند و این حق انتخاب باید محترم شمرده و به رسمیت شناخته شود. کشورهای آزاد اندیش تسلیم نمی شوند و پای انتخاب‌های خود می ایستند.

وی همچنین با ابلاغ سلام گرم به «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود گفت که مایل است در اولین فرصت در راستای زمینه سازی مقدمات سفر رئیس جمهوری از ایران دیدار داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در این نشست ضمن ابلاغ سلام گرم ظریف به همتای صربستانی اش گفت: وزیر امور خارجه کشورمان از دیدار شما از ایران استقبال می کنند. امیدواریم این دیدار در اولین فرصت ممکن محقق گردد.

حسن پور، عملکرد صربستان در مدیریت بحران کرونا و برنامه واکسیناسیون را قابل تحسین دانست و گفت که ایران در عرصه تولید واکسن های ملی دستاوردهای بزرگی داشته است و از همکاری و تعامل با سایر کشورها از جمله صربستان در این عرصه استقبال و حمایت می کند.

سفیر کشورمان افزود: تاریخ روابط دو کشور خالی از نقاط منفی است. دو کشور طی سال های اخیر تحولات مثبت و بزرگی را تجربه کرده اند که ریشه در تاریخ روابط، دیدگاه‌ها و درک های مشترک و نگاه به آینده دارد.  قرار گرفتن سفر «آلکساندر ووچیچ» رئیس جمهوری صربستان به ایران نشان از این اراده و مهم دارد.

حسن پور تاکید کرد: تمدن، فرهنگ، آزاد اندیشی، استقلال و مقاومت مولفه هایی هستند که بزرگی و منزلت کشورها را در صحنه های جهانی می سازند و تعیین می کنند. خوشبختانه شاهد وجود و حضور این مولفه ها که قوام بخش همکاری های دو کشور اعم از دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بوده اند در صربستان هستیم.

«جمهوری اسلامی ایران از این منظر ضمن حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها از تنش های سیاسی حذر می کند".

سفیر ایران افزود: دو کشور مشغول بهره گیری از کلیه ظرفیت‌ها و دیپلماسی ها اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، رسانه ای و ورزشی برای توسعه و ارتقای همکاری ها هستند.

وی تاکید کرد که از دیدار وزیر امور خارجه صربستان از ایران به منظور تمهید سفر رئیس جمهور این کشور به کشورمان با گرمی استقبال می شود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس