کد خبر 1188852
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
کاظم غریب‌آبادی نمایه

غریب آبادی گفت: در همه رایزنی ها و مکاتبات، به صراحت گفته شد که تصویب قطعنامه را اقدامی مخرب بر سر راه روابط و همکاری های ایران وآژانس می دانیم و موجب توقف تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس نیز خواهد شد.

به گزارش مشرق؛ «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران، اقداماتی که در جهت توقف قطعنامه ضد ایرانی سه کشور اروپایی عضو برجام صورت گرفت را تشریح کرد.

 ایران چه کرد؟

وی گفت: با آغاز تلاش سه کشور اروپایی با حمایت آمریکا جهت ارائه قطعنامه ای علیه ایران در شورای حکام، اقدامات مختلفی در دستورکار قرار گرفت از جمله رایزنی های گسترده با اعضای شورای حکام در وین و پایتخت ها، ارسال نامه وزیر امور خارجه به همتایان خود در کشورهای عضو شورای حکام، تشریح مواضع ایران برای اعضای شورا و آژانس در قالب یک متن توجیهی، فعال کردن ظرفیت دبیرخانه آژانس و مدیرکل برای تلاش در جهت حفظ همکاری ها و تعاملات، هماهنگی ویژه با روسیه و چین و اعلام مخالفت قطعی آن ها با قطعنامه و ارسال پیام های اصولی از سوی رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سیاسی وزیر امور خارجه.

غریب آبادی افزود: در تمام رایزنی ها، پیام ها و مکاتبات، به صراحت گفته شد که تصویب قطعنامه را اقدامی مخرب بر سر راه روابط و همکاری های ایران و آژانس می بینیم که از جمله، موجب توقف تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس نیز خواهد شد. 

نماینده دائم ایران در آژانس به تشریح دلائل توقف پیگیری قطعنامه هم پرداخت و این دلایل را شامل این موارد برشمرد: اول، عدم تمایل اعضای شورای حکام به قطعنامه و مغایر دانستن آن با شرایط و فرصت های موجود؛ دوم، نگرانی سه کشور از چگونگی واکنش ایران به تصویب قطعنامه؛ سوم، عدم توجیه فنی قطعنامه با وجود اظهار مدیرکل درخصوص تداوم کار با ایران و ضرورت حمایت از این مسیر؛ چهارم، نگرانی از تحمل بار انتقاد شدید تخریب فضای همکاری و فرصت های موجود در اثر قطعنامه.

غریب آبادی عنوان کرد: در هر صورت، جمهوری اسلامی ایران از تدبیر و هوشیاری اعضای شورای حکام و مدیرکل آژانس در جهت جلوگیری از ایجاد یک تنش غیر ضروری استقبال می کند. 

وی، همچنین با قدردانی ویژه از مواضع اصولی چین و روسیه در این رابطه، به سه کشور اروپایی و آمریکا توصیه کرد از فرصت های دیپلماتیک موجود برای برگشت کامل و موثر به تعهدات خود تحت برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استفاده کنند، چرا که ایران نیز حسن نیت را با حسن نیت جواب خواهد داد.

نشست ماه آوریل ایران و آژانس در سطح مدیرکل آژانس نیست

سفیر و نماینده دائم ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین با توجه به اعلام سفر هیأت فنی آژانس به ایران در اوائل ماه آوریل که از سوی مدیرکل آژانس اعلام شد، گفت: این قبیل تعاملات فنی بین ایران و آژانس، موضوع جدیدی نیست و هیچ توافق و ترتیبات جدیدی نیز برنامه ریزی نشده است.

وی توضیح داد: دو طرف برای حل و فصل چند موضوع پادمانی، مدت هاست در حال کار و تعامل هستند و در طول دو سال گذشته نیز، چندین نشست فنی برگزار کرده اند و نشست پیش روی نیز در تداوم همین مسیر بوده و در سطح مدیرکل آژانس نیست.

غریب آبادی افزود: هرگونه تعامل با آژانس درخصوص این موضوعات پادمانی، با هدف حل و فصل هر چه سریعتر آن ها صورت می پذیرد و ما نیز بر ضرورت حسن نیت و پرهیز از سیاسی کاری آژانس در این فرایند تأکید داشته و داریم.

 «کاظم غریب آبادی» پیش از این گفته بود: در اثر تلاش‌های گسترده دیپلماتیک، فرآیند صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام متوقف شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در توضیح تحول امروز در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: با تلاش‌های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتخت های همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: تحول امروز می‌تواند مسیر دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده‌اند، حفظ کرده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف های برجامی فراهم آورد. ایران امیدوار است، طرف‌های مشارکت کننده در برجام بتوانند با استفاده از این فرصت و با همکاری جدی، اجرای کامل برجام از سوی همه را تضمین کنند. (اینجا بخوانید)

خبرگزاری انگلیسی رویترز امروز (پنجشنبه) به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا برای تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران در شورای حکام آژانس عقب نشسته‌اند.

پیش از این گفته شده بود که این قطعنامه در واکنش به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران قرار است روز جمعه در نشست شورای حکام رأی گیری شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  3 3
  حال کاسبای تحریم چطوره؟
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   10 0
   حال کاسبهای برجام/تحریم خوب نیست چون بایدن هم جفتک انداخته!!!
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  1 0
  تلاش زیادی کرده و از روی بغل دستی تقلب کردن و جواب سوال شورای حکام ال سعود ال قطر ال الامرکیه و الاسراییلیه را دادند چون. جواب ایران دقیقا همان نظر شورا بود انان خوشششان امد و ب ایران حال عظیمی دادندی این بود خلاصه کلاس و تقلب در شورای الحکام دلقک
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  5 0
  شغال تهدید کنی فرار می کنه، باید همیشه این اروپایی ها رو تهدید کرد، بدبختها هیچ وزن سیاسی ندارند
  • محمدایوب IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   0 0
   شیرباشی شغال فرارمیکنه. نه سگ زرد برادر شغال اگه هارت وپورت هم بکنه میدونه مثل خودش زوزه می کشد
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  4 0
  هیچی هرچه رشته بود پنبه کرد
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  4 1
  پس تفاهم نامه اخیر با آژانس لقمه چربی واسه اروپاست که پس کشید...
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  3 1
  این همه مقاومت وایستادگی حالا که آمریکا نمیتونه دیگه کاری کنه بری وشرط اونارو برای مزاکره پنهانی با امریکا وشروط آژانس قبول کنی که قطعنامه در آژانس به تایید نرسه ایا این قطعنامه بدتر از تحریم امریکاست اونا دیگه هر موقع امتیاز بخواهند اگر بهشون داده نشه میگن میریم آژانس وقطعنامه صادر میکنیم
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  15 0
  اشتباه بزرگی کرد کشور ما اینکه نمیشه غنی سازی بشه بعد بری مزاکره کنی وبار کشتیشون کنی وتحویل بدی برای رفع تحریمها بعد دوباره تحریم کنن سالها زحمت کشیده بشه وغنی سازی بشه ودوباره تحویل برای رفع تحریم
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  15 0
  چرا راستشو به مردم نمیگید که چه امتیازی دادید دولت روحانی امیدوارم این چند ماه هم سریع بگذره ومردم راحت شن
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   5 0
   کاملأ موافقم ، یه قول‌هایی دادن!
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  11 0
  چک سفید برای مزاکره مخفی با امریکا کشید
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   9 0
   حتمأ همینطوره!!
 • ali IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  0 12
  شورای حکام از ترس عقب نشینی کرد.
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  5 0
  امتیاز سنگین داد وشروط زور دشمنان پذیرفت
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
   4 0
   به احتمال زیاد همینطوره!
 • شیردل IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  4 0
  بابا از اولم نقشه همین بوده که بگن ما بخاطر دیپلماسی این قطعنامه رو پس گرفتیم .دولت ما هم الان دستو پاشو گم کرده میخاد بره مذاکره ننگین
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  7 1
  رئیس آژانس اعلام کرده ایران یک ماه وقت خواسته تا تا سوالات پرسیده شده اژانس جواب بده، به همین خاطر فعلا سه کشور اروپایی دست نگه داشتن، این قدر حرف از دیپلماسی نکنید مرغ پخته خنده اش می گیره از دست شماها
 • FR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  0 0
  شما ایران را باهمکاری با آژانس دور زدید !
 • فراجناحی IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  0 0
  مدیر کل آژانس چند وقت دیگه میاد ایران = یک توافق وگرفتن امضای طلایی از آقای ظریف. راهکار :نشست باید علنی باشد و زنده پخش شود ونهادهای غیر دولتی هم در آن مشارکت داشته باشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس