کد خبر 1188448
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷

تنها با داشتن کد بورسی نمی‌توان در بازار بورس فعالیت کرد و برای داشتن کد بورسی ما به ثبت نام در سامانه سجام، انتخاب یک کارگزاری و در نهایت انجام احراز هویت کارگزاری و سجام نیاز داریم. البته کسانی هم هستند که در بورس فعالیت نمی‌کنند اما بنا به دلایلی، مانند مدیریت سهام عدالت‌شان نیاز به طی مراحل ثبت نام دارند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم روش دریافت کد بورسی از سجام، کد معاملاتی از کارگزاری و احراز هویت غیر حضوری کارگزاری را برای شما شرح دهیم. 

نحوه احراز هویت غیر حضوری کارگزاری چگونه است؟

ثبت نام و احراز هویت کارگزاری چگونه انجام می‌شود؟

یکی از مراحل ثبت نام در بورس احزار هویت است. در راستای مطرح شدن فاصله‌گذاری اجتماعی و برای ساده‌تر شدن فرآیند ثبت نام، طرح احراز هویت غیر حضوری در سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح شد و مورد تایید قرار گرفت. در همین راستا کارگزاری آگاه این امکان را برای کاربران خود فراهم کرد تا با مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس به راحتی بتوانند در بورس ثبت نام کنند و احراز هویت غیر حضوری خود را انجام دهند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت نداشته باشند.

به طور کلی احراز هویت با دو روش حضوری و غیر حضوری انجام می‌شود:

  • در روش احراز هویت حضوری با در دست داشتن کد پیگیری و مدارک شناسایی به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه می‌کنید و با ثبت اثر انگشت و تصویرتان توسط متصدی مربوطه، احراز هویت را انجام می‌دهید و با گذشت چند روز کد بورسی را دریافت خواهید کرد. در این روش احراز هویت سجام و کارگزاری همزمان انجام می‌شود.
  • احراز هویت غیر حضوری کارگزاری و سجام مراحلی جداگانه دارد و هر یک از طریق سامانه‌ای مخصوص انجام می‌شود.

برای احراز هویت آنلاین سجام، یکی از اپلیکیشن‌های مورد تایید سامانه سجام را روی تلفن همراه خود نصب و کد پیگیری و کد ملی خود را درج می‌کنید. در بخشی از اپلیکیشن گزینه ثبت تصویر وجود دارد که تصویر خود را در آن شما ثبت می‌کنید.‌ تصویر باید در فضایی پر نور و برای بانوان با حجاب کامل باشد. پس از طی کردن مراحل، با گذشت چند روز کد بورسی برای‌تان ارسال می‌شود. نکته قابل ذکر این است که اگر احراز هویت غیر حضوری شما تایید نشود، امکان انجام مجدد آن به صورت آنلاین وجود ندارد و ناچار باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

مراحل احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه

برای فعالیت در بورس شما باید در کارگزاری ثبت نام کنید و احراز هویت غیر حضوری کارگزاری یا حضوری آن را نیز انجام دهید. برای دریافت کد معاملاتی آنلاین از کارگزاری آگاه لازم است که ابتدا به سامانه ثبت نام و احراز هویت آنلاین کارگزاری آگاه به نشانی ex.agah.com  مراجعه کنید. در نسخه قبلی آگاه اکسپرس امکان دریافت اطلاعات مشتری از سامانه سجام و ثبت نام بدون نیاز به ثبت دستی اطلاعات فراهم شده بود و در نسخه جدید امکان احراز هویت غیر حضوری و آنلاین، بدون نیاز به مراجعه حضوری نیز ایجاد شده است. در صورتی که قبلا در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام داده‌اید، به آدرس ex.agah.com مراجعه کنید و مراحلی که در ادامه گفته می‌شود را به ترتیب یکی پس از دیگری طی کنید تا احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه برای شما ثبت شود.

 گزینه «ثبت نام دریافت کد بورسی رایگان» را انتخاب کنید. کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید تا کد تاییدی به شماره همراهی که در سامانه سجام ثبت ‌کردید ارسال ‌شود. کد ارسالی را وارد و روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. بعد از آن تمامی اطلاعاتی که در سامانه سجام درج کرده‌ بودید، در صفحه‌ای برای شما به نمایش گذاشته می‌شود. در صورت صحت اطلاعات، گزینه «صحت اطلاعات وارد شده را تایید می‌نمایم» را تیک بزنید و گزینه «ادامه ثبت نام» را کلیک کنید. نکته قابل ذکر در این بخش این است که در صورت تایید اطلاعات، امکان ویرایش آن در آینده وجود ندارد.

در ادامه، نام کاربری و رمز عبور خود را انتخاب می‌کنید. مطمئنا این دو مورد را به خاطر خواهید سپرد زیرا برای ورود به سامانه معاملاتی، بآشگاه مشتریان و… از همین نام کاربری و رمز عبور استفاده خواهید کرد. در بخش نحوه آشنایی با کارگزاری آگاه، لازم است یکی از گزینه‌ها را انتخاب و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد کنید. در ادامه مراحل احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه، کنار شماره حساب نمایش ‌یافته، گزینه انتخاب را تیک زده و مجدد روی «ادامه ثبت نام» کلیک کنید تا در این بخش کد تایید ۵ رقمی از طرف سامانه سجام برای شما ارسال ‌شود، آن را در کادر مربوطه نوشته و روی «ادامه» کلیک کنید.

در مرحله بعد گزینه «متن قرارداد را خواندم و تایید می‌کنم» را تیک بزنید، سپس کد امنیتی نمایش ‌یافته را در کادر مربوطه درج، سپس روی «درخواست رمز» کلیک کنید. رمز ۷ رقمی، از طریق پیامک ارسال می‌شود آن را درج کنید و در پایان روی  «امضا قرارداد» کلیک کنید. نهایتا احراز هویت غیر حضوری کارگزاری شما در کارگزاری آگاه با موفقیت به اتمام می‌رسد و حداکثر تا ۵ روز کاری آینده حساب کاربری‌تان فعال می‌شود.

مراحل ثبت نام سجام  

همان طور که اشاره کردیم، برای احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه ابتدا باید ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید. به همین دلیل در ادامه مختصری درباره ثبت نام در این سامانه توضیح خواهیم داد. سایت سجام، محلی برای گردآوری اطلاعات مشتریان در بازار سرمایه است.

برای این کار وارد سامانه سجام به آدرس sejsm.ir  شده و اطلاعات هویتی (نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، کد ملی، تاریخ و محل تولد، محل صدور، شماره، سری و سریال شناسنامه)، اطلاعات محل سکونت (نشانی و کد پستی)،  اطلاعات شغلی (عنوان، نشانی، کد پستی و تلفن محل کار)، اطلاعات حساب بانکی غیرمشترک به نام متقاضی (شماره حساب، نوع حساب، نام بانک، نام و کد شعبه، استان و شهر شعبه، شماره شبا) و همچنین شماره تماس قابل دسترس خود را در فرم‌های مندرج در این سامانه ثبت می‌کنید.

اگر مغایرتی در اطلاعات شما وجود داشته باشد، سجام آن‌ها را تایید نمی‌کند و مورد مذکور را در پیامک اعلام می‌کند. بعد از تکمیل پیامک دریافتی حاوی کد پیگیری برای‌تان ارسال می‌شود و می‌توانید به واسطه آن مرحله احراز هویت سجام خود را تکمیل کنید. پس از ثبت نام در سجام، مراحلی که در بخش احراز هویت غیر حضوری کارگزاری گفته را به ترتیب پشت سر بگذارید تا ثبت نام شما کامل شود.

استفاده از خدمات آنلاین، راهکار مناسبی برای صرفه‌جویی در وقت و البته رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی است. آگاه به منظور تسهیل فرایند ثبت نام، امکان احراز هویت غیر حضوری کارگزاری را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است. این کار به سادگی و از طریق مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس انجام می‌گیرد.


** این محتوا صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و توسط سفارش دهنده آن تهیه و تنظیم شده است

برچسب‌ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس