کد خبر 1187737
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
ممنوعیت مبادله رمز ارزها در کشور/ بانک مرکزی: مردم بدانند خطر‌ رمز ارز‌ها بسیار زیاد است

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸ مبادله رمز ارزها در کشور ممنوع است گفت: مردم بدانند خطرهای رمز ارزها بسیار زیاد است.

به گزارش مشرق، محمدرضا مانی یکتا در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ۲ شنبه شب شبکه دو سیما افزود: مردم بدانند خطرهای این رمز ارزها بسیار زیاد است و پرونده‌های بسیاری در زمینه کلاهبرداری، سرقت از کیف پول و مسدود شدن کیف پول رمز ارزها تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه در موضوع رمز ارزها با یک پدیده روبرو هستیم که اثر ان در کشورها یکنواخت نیست گفت: هیچ پشتوانه دولتی و حاکمیتی در دنیا برای رمز ارزها وجود ندارد و به این علت مبادلات جهانی آن از سال ۲۰۱۶ افزایش نداشته است.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی افزود: در سال ۲۰۱۶ میزان مبادلات روزانه رمز ارزها ۱۳۰ میلیارد دلار بوده که همچنان این رقم حفظ شده است و به دلیل غیر مجاز بودن این حوزه برآورد دقیقی از مبادلات آن در کشور وجود ندارد.

 مانی یکتا گفت: البته میزان مبادلات رمز ارزها قابل مقایسه با بازارهای دیگر مانند سهام و طلا نیست.

وی افزود: ۶ هزار رمز ارز در دنیا وجود دارد که ۶۰ درصد سهم این بازار در اختیار بیت کوین است.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: به علت پشتوانه نداشتن رمز ارزها نوسانات قابل ملاحظه‌ای در حد ۱۵ تا ۲۰ درصد در روز برای آن وجود دارد.

 مانی یکتا افزود: به عنوان نمونه در سال ۲۰۱۶ بیت کوین ۲۰ هزار دلار افزایش قیمت داشت، اما در چند ساعت بهای آن کاهش بسیار زیادی داشت.

وی گفت: شبکه تراکنش‌های بیت کوین کامل شفاف است، اما برعکس بازارهای سرمایه‌ای در فضای مبادلات رمز ارزها نهاد ناظری وجود ندارد و عرضه گسترده و ناگهانی آن موجب افزایش یا کاهش شدید قیمت رمز ارزها می‌شود.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه آینده رمز ارزها قابل تحلیل نیست افزود: حدود سه و نیم درصد از کل قدرت پردازش شبکه بیت کوین جهانی در کشور ماست و، چون ملاحظات گسترده‌ای دارد و میزان تولید رمز ارزها بر اساس قدرت شبکه مشخص می‌شود میزان استخراج آن پرنوسان و متغیر است.

مانی یکتا گفت: دستورالعمل استخراج کنندگان رسمی رمز ارزها و صرافی‌های مجاز این هفته در بانک مرکزی نهایی شد و نام صرافی‌های مجاز در اختیار استخراج کنندگان رسمی رمز ارزها قرار می‌گیرد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای که در این برنامه پخش شد گفت: براساس نظر کارگروهی، در مصوبه هیئت وزیران مبنی بر غیر مجاز بودن مبادلات رمز ارزها اصلاحاتی انجام و قرار شد کسانی که رسمی رمز ارز استخراج می‌کنند بتوانند برای واردات از آن استفاده کنند.

وی افزود: بنابراین مقررات آن را آماده و به زودی چند صرافی مشخص می‌کنیم تا ثبت سفارش‌هایی که به صرافی‌ها داده می‌شوند بتوانند برای واردات از طریق رمز ارزها، تامین ارز کنند.

همتی گفت: خرید و فروش رمز ارزها فقط برای کسانی است که رسمی تولید می‌کنند و فقط باید برای واردات کالا از آن استفاده شود و مبادله رمز ارزها بین یکدیگر مجاز نیست.

 محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز دراین برنامه گفت: مجلس از دو سال پیش به موضوع رمز ارزها وارد شد و نشست‌هایی با دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و وزارت نیرو برگزار کرده است.

وی افزود: موضوع رمز ارزها در مجلس یازدهم نیز در دستور کار قرار گرفته است و گزارش جمع بندی نشست‌ها با دستگاه‌های مختلف در صحن علنی مجلس است و تصمیم داریم همه دستگاه‌ها با بستر شفاف و ضابطه‌مند کردن رمز ارزها آن را در اختیار اقتصاد ملی قرار دهند.

 پورابراهیمی گفت: اعتقاد داریم در شرایط کنونی این ظرفیت به رقع محدودیت‌های تحریمی و ارز آوری برای کشور با استفاده از ظرفیت انرژی کمک می‌کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بانک مرکزی اخیرا اقداماتی برای مدیریت فضای رمز ارزها انجام داده است، اما از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه وارد حوزه رمز ارزها نشوند.

وی گفت: جمع بندی تصمیمات درباره رمز ارزها را به زودی در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی می‌کنیم.

آقای محسن رضایی کارشناس اقتصاد دیجیتال نیز در این برنامه با بیان تاریخچه‌ای از شکل گیری رمز ارزها گفت: صاحبان رمز ارزها اعتقاد دارند دولت و بانک‌ها نباید در خلق پول و تراکنش‌ها دخالت کنند و در این حوزه صاحب حساب و مشخصات حساب، مقصد نامشخص است.

وی افزود: قیمت رمز ارزها بر اساس تقاضا شکل می‌گیرد و اعتباری است.

 رضایی با بیان اینکه بیشتر کشورها در زمینه رمز ارزها یا سکوت یا آن را ممنوع کرده اند گفت: کشوری که رمز ارزها را قانونی اعلام کرده باشد وجود ندارد و، چون رمز ارزها پشتوانه دولتی ندارند و نوسانات قیمت آن‌ها نیز بسیار زیاد است.

این کارشناس اقتصاد دیجیتال افزود: تحلیل‌ها در رمز ارزها امکان پذیر و قابل اعتنا نیست و جایی برای شکایت از کلاهبرداری‌ها در این حوزه وجود ندارد.

وی گفت: ۴ تا ۶ هزار ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد که هیچ کس نمی‌تواند درباره افزایش یا کاهش بهای آن‌ها در آینده اظهار نظر کند.

 رضایی گفت: ریسک بازار رمز ارزها فقط در نوسان قیمت نیست بلکه به دلیل تحریم‌های ایران ممکن است کیف پولی که در آن رمز ارزها را قرار داده ایم بلوکه شود و از بین برود.

این کارشناس اقتصاد دیجیتال افزود: در زمینه ساماندهی صرافی‌ها برای رمز ارزها قانونی وجود ندارد و شبکه ملی اطلاعات نیز برای ساماندهی سایت‌هایی که در کشور فعالند راه اندازی نشد بنابراین مردم نمی‌توانند معتبر بودن یا نبودن سایت‌ها را در بخش رمز ارزها تشخیص دهند البته اگر سایتی معتبر نیز باشد به دلیل تحریم‌ها هر لحظه امکان مسدود شدن حساب وجود دارد.

وی گفت: نظارتی روی کانال‌های تلگرامی که رمز ارزها را تبلیغ می‌کنند وجود ندارد.

آقای رضایی افزود: تا موضوعی در کشور به تهدید و بحران تبدیل نشود درباره آن چاره اندیشی نمی‌کنیم و اکنون که مردم به دلیل نا امیدی از بورس به سمت رمز ارزها رفته اند هیچ سیاست گذاری در این عرصه وجود ندارد.

 حسین خسروپور کارشناس ارزهای دیجیتال نیز در این برنامه گفت: به دلیل غیر قانونی بودن رمز ارزها در کشور میزان مبادله آن در کشور قابل رصد نیست، اما بر اساس تراکنش‌ها از فروردین سال ۹۸ تا فروردین سال ۹۹، سی و هفت هزار میلیارد ریال مبادله رمز ارزها در کشور اتفاق افتاده است.

وی افزود: در سال ۹۶ بهای بیت کوین از ۲۰ هزار دلار به ۵ هزار دلار کاهش داشت که نشان می‌دهد این عرصه به ویژه برای کسانی که سواد دیجیتالی ندارند بسیار خطرناک است.

خسروپور گفت: رفتار شبکه جهانی ارزهای دیجیتال مانند نهادهای بورسی است، اما آینده رمز ارزها به دلیل شدید بودن نوسانات آن حداکثر ۳۰ تا ۴۰ درصد قابل پیش بینی است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال افزود: کلاهبرداری بزرگی در زمینه رمز ارزها اتفاق افتاده است و قانونی برای کنترل هوشمندانه رمز ارزها وجود ندارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  12 20
  سلام.رمز ارزها ،از همون اولش دروغی و مبحث سرکاری بوده و هست.از عمد هم ان را پیچیده و اسرار امیز میکنند! تا هویت گرداننده های اصلی ان مشخص نشود! تا به امروز هم به کشور خسارتی فکری،مادی،مالی، بخصوص انرژی! زیادی زده. و بازهم کسانی که میخواهن یک شبه پولدار بشن! و بدون فکر درامد کسب کن! بدون سختی! در دام این کلاهبردارن می افتادن! و در اینده قطعا قضیه ان لو میرود. پول باید،پشتبانه طلا، و سازکارها ان مشخص باشد! اصولا چیزی که پشتبانه ان مشخص نیست! حتما در ان سوء استفاده میشود و دیگران از بازی میگیرن.
  • ناصراحمدی IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   16 1
   دوست عزیز شما که در مورد چیزی اطلاعات و سررشته نداری بهتر است اظهار نظر نکنی. رمز ارزها بستری بسیار شفاف دارند و تحت حاکمیت هیچ دولت یا نهاد دولتی نیستند و سیاست دولتها کمترین تاثیر را در تعیین ارزش آنها دارد. تجربه ثابت کرده که در کل و در دراز مدت ارزش همه رمز ارزها روند صعودی دارد و این بالا رفتن ارزش در کشوری مانند ایران از دو جنبه سودآور است. اول بالا رفتن ارزش خود رمز ارز و دوم بالا رفتن قیمت دلار در مقابل پول ملی . گذشته از اینها راهی برای دور زدن تحریمهاست.
  • مجید IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   6 1
   مرد حسابی، الان دیگه دلار هم پشتوانه آنچنانی نداره. اما تکنولوژی آینده رو میسازه. 10 سال دیگه شاهد نفوذ ارزهای دیجیتال توی جوامع بشری خواهیم بود. همونطور که در زمان پیدایش بیت کوین هیچکس اونو جدی نگرفت ، الان هم شاید جدی نگیرید
  • خطاب 11:15 IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   5 0
   لیاقتتو همون بورس با رنگ قرمز
  • Ali IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   1 0
   واقعا متاسفم برای مملکتم ک این همه بی سواد داره
  • سام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
   2 0
   همون بورس ایران بدردت میخوره..... برو ی کوچولو سوادتو ببر بالا بعد بیا نظر بده. کوته فکر....‌
  • ابراهیم IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
   1 0
   دوست عزیز میشه بگی پشتوانه طلا چی هست؟؟
 • مجید IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  13 0
  به شما اطمینان میدم، آینده ی سیستم های مالی دنیا در رمز ارزها نهفته ست. این اراجیفی هم که سرهم کردن به خاطر اینه که تو این فضا نمیتونن مثل بورس دست بکنن تو جیب مردم و طبق سیاستهای خودشون درآمدزایی کنن. شما فکر میکنید الان خود دولت ها بیت کوین ندارن ؟؟ قطعا سرمایه گذاری های کلانی در این بخش شده. فقط میخان من و شما از این فضا دور باشیم برادر من. البته که احتیاط و دانش کافی برای ورود به هر بازار مالی لازم و واجب هست. ولی تجربه نشون داده هر نسخه ای که دولت واسه مردم پیچیده، هیچ نفعی واسه مردم نداشته و از هرچیزی که منع کرده، منافع زیادی واسه خودش داشته
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  7 0
  مسخرشو دراوردید چی از جون مردم میخواید هرجا میبینید مردم دارن یه لقمه نون درمیارن سر و کله تون پیدا میشه و حق حساب میخواید خودتون با چه مجوزی تو بورس جیب مردم رو خالی کردید و به خاک سیاه نشوندید الان نگران کلاهبرداری از مردم شدید شما نگران اون نباشید چون صرافی های خارجی مثل شما کلاهبردار نیستن مردم خوب و بد رو تشخیص میدن این شمایید که دنیال تلکه کردن مردم هستید چی از جونمون میخواید نامسلمونا
 • محمود IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  8 6
  راست میگه دیگه نرید سراغ رمز ارزها به جاش هر چی دارین و ه بورس بسپارید ... تا سرمایه تون توسط مافیای بورس ده برابر بشه گوش کنید به حرفشون باریکلا نرید دیگه ...
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  1 0
  شما دنبال شبکه های پانزی و قمار باشید که خطرش بیشتره ، در فضای مجازی چند کلیپ از شبکه های هرمی دیدم طرف طوری داد میزنه و شعار میده اینگار پشتوانش ایلان ماسک، خبر نداره اصل کاری تو فنلاند و داره پول مردم از طریق درگاهی که بانک مرکزی داده بهش جارو میکنه. فساد طوری شده که خوانندگی ول کرده رفته بت زده یعنی اینقدر سود داشته براش !!!
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  4 0
  آهان پس پول بزاریم تو بورس شما هر موقع خواستید دست کنید و برداشت کنید به اسم ریزش ، زندگی مردم تباه کنید که این فعالیت مجاز ولی رمز ارز چون سود دارید میبرید غیرقانونی !
 • شیردا IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  6 0
  این دولت چی میخاد از جان ما بابا یکم پس انداز داشتیم لقمه کردی اینجا اومدیم داریم ضررمون رو درست میکنیم باز چوب لای چرخ ما میکنن .اقا نمیخاد دلتون به حال ما بسوزه کی رو باید ببینیم
 • sadra.shr IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  1 0
  هنوز نمیدونه حجم معاملات چقدره روزانه بعد میاد غیر مجاز میکنه
 • ابراهیم IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  1 0
  بله حق باشماست بازاری که تو یک روز ۲۰ درصد نوسان داشته باشه یعنی زباله... البته ریال خودمون اصلا نوسان نداره خدا رو شکر...
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  2 0
  به نظرم بهتر کسی که میاد راجب رمز ارز صحبت میکنه قبلش اطلاعاتی راجبش کسب کنه ، فکر نکنه با یه مشت بی سواد و عوام طرفه که حکایت یک خان و روستا باشه ، رمز ارز در حال حاضر مطمئن تر از اقتصاد داخلی است تو کشوری که قیمت تخم مرغ رو با دلار مقایسه میکنن چه توقعی هست که تومان دربیاری ، بهتر نظراتتون رو واسه خودتون نگه دارید چیزی که عیان هست چه حاجت به بیان هست نمونه ش مدیریت سرانه ی کشور ؟؟؟؟!!!
 • اکبر IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  5 0
  دو ساله که هم تو کار استخراح و ترید ارز دیجیتال هستم اونایی که میگن کلاه برداریه اقاجون عقب موندی خیلیم عقبی هیچ سرمایه گذاری مثل ارز دیجیتال پرسود و امین نیست حالا برو پولتو بذار تو بورس کلاه برداری ایران
 • حسین IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  3 0
  چرند نگین... مردم و بردین سمت بورس پولشویی حساب نشد؟ بریم سمت ارز دیجیتال پول شویه؟ خخخ
 • Ali IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  3 0
  اون کسی که این متن رو گفته ومردم رو نادان فرض کرده امیدوارم خدا جوابشو بده.. 1 =معاملات روزانه بازار ارز دیجیتال سال 2016. 130میلیارد نبوده بلکه 130 میلیون بوده الان شده 130 میلیارد بعد میگی رشد نداشته؟؟؟؟؟؟ 2= چرا مردم بدبخت رو میترسونید... باید بدونید ک کیف پول ارز دیجیتال در بستر بلاک چین هست هیچ کس نمیتونه دارایی کسی رو بلاک کنه.. (البته کیف پول معتبر) بجای این دورغا باید اموزش بدید مردم رو ....
 • حسین IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  3 0
  هر کاری کنید مردم دیگه پولاشونو نمیارن تو بورس که شما دولت مردای بخورید خیالتون راحت باشه
 • sadra GB ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  2 0
  من که نمیتونم بیام تو
 • رضا IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
  0 0
  خلاصه ی کلام چون دولت نمیتونه با م اخله در بیت کوین یا سایر رمز ارزهای خارجی جیب مردم رو بزنه، ورود نکنید بهتره. مسوول عزیز در این بازار به قول شما غیر شفاف ضرر کنیم خیلی بهتر از بورس ایرانه
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
  0 0
  هر جا که ببینن مردم دارن سود میکنن میگن هیچ پشتوانه ای نداره اون چند نفری که میگن به طور رسمی استخراج کنن فک کنم یکیش برادر اسحاق جهانگیریه خخخ تا بتونه بیشتر اختلاس کنه
 • محمد IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
  2 0
  کریپتو کارنسی ها دقیقا ارتش به پا خواسته در برابر نظام بانکداری دولت ها هستن اگر بخواهیم نگاه واقع بینانه داشته باشیم هیچ یک از این رمز ارزها ارزش ذاتی ندارن ، بازاری که ارزش ذاتی نداشته باشه و فقط اسم ها باشن برای سفته بازی و جابجایی سود و زیان قطعا هم ریسکش بالا هست هم نوسانش اینکه آینده حضور فیزیکی بانک و اسکناس رو حذف خواهد کرد شکی نیست اما جایگزینش قطعا این رمز ارزها نیستن که الان دارن معامله میشن اگر قرار بر وجود رمز ارزی باشه قطعا چیزی خواهد بود که پشتوانه و ارزش ذاتی داشته باشه این ارزش ذاتی میتونه طلا ... یا اعتبار یک کشور باشه با تمام این اوصاف بازم دولت بنظرم حق نداره معامله ی این رمز ارزها رو‌ممنوع بکنه بنظرم معامله ی نادرست این رمز ارزها شرف داره بر بحران و افتضاحی که در بازار بورس بر سر مردم آوردن
 • علی IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
  0 0
  به نظر من هر چی باشه بهتر از بورس ایرانه ک همه اونایی ک پارتی نداشتن را خونه خراب کرد
 • مهندس تریدر IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
  0 0
  دوست عزیز در مورد پول با پشتوانه صحبت کردید.؟ مگه الان تو مملکت ما و در سایر کشور ها پول بدون پشتوانه تولید نمیشه؟شما که اینقد اقتصاد دان هستید باید بدونید دلیل این تورم افسار گسیخته در کشور چاپ پول بدون پشتوانه هست یکی از ایده های اصلی راه اندازی رمز ارزهایی مثل بیت کوین اینه که میگن وقتی دولت ها پول چاپ میکنن پس رمز ارز ها بهتر از پول بی پشتوانه عمل میکنن در ضمن امز ارزها یی مثل بیت کوین تعدادشون محدوده و نمیشه همینجوری تعدادشون زیاد بشه.این خودش جلوی سو استفاده رو میگیره بهتره کمی مطالعه تون رو بیشتر کنید تا چنین نظرات خامی ندید تو نت این جمله رو سرچ کنید: "رادیوگیک ۰۹۴ – بیت کوین برای همه"

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس