کد خبر 1187223
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
حجت‌‌الاسلام موسی غضنفرآبادی - کراپ‌شده

با وجود شواهد روشن از اینکه قبول FATF به ضرر کشور و منافع ملی است، دولت به تصویب آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام اصرار دارد اما باید مراقبت کرد مثل برجام کلاه سرمان نرود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس طی یادداشتی در روزنامه وطن امروز نوشت: بررسی FATF در این مدت روند خاصی را در کشور پشت سر گذاشته است. در مجلس با دیدگاه‌هایی روبه‌رو شد و در حال حاضر نیز در مجمع تشخیص مصلحت نظام با دیدگاهی مشخص مواجه است و هر آنچه در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیری شود، نه تنها دولت بلکه تمام نظام نسبت به آن تابع خواهند بود. تصویب FATF به نفع کشور ما نیست. ما پیرامون این مساله تردید جدی داریم. نه تنها تردید داریم، بلکه برای ما یقین حاصل شده است کسانی که در خارج از مرزهای ایران به ما فشار می‌آورند که FATF تصویب شود، به دنبال این هستند تا در یک بزنگاه دیگر، ملت ایران را فریب بدهند.

ما در بحث برجام دنیا را آزمودیم، در جریان برجام قراردادی تصویب شد و کشورهای ۱+۵ تعهداتی دادند و پس از آن گفتند امضای فلانی و فلانی تضمین است اما همه این وعده‌ها را زیرپا گذاشتند، در حقیقت یک بی‌اعتمادی جدی در ملت ایران نسبت به طرف‌های غربی و آمریکایی به وجود آمد؛ حالا تصویب FATF بدون تضمین که سرانجامش برای ملت ایران کاملا روشن است.   کارشناسان زیادی بر این باورند تصویب FATF به ضرر کشور است البته برخی هم معتقدند تصویب آن به نفع کشور و ملت است؛ با این حال چنین یقینی برای ما به وجود نیامده است که تصویب آن برای کشور آورده‌ای خواهد داشت و آن کارشناسان موافق تصویب، نه دلیل قانع کننده‌ای می‌آورند نه تضمین می‌دهند!

رهبر معظم انقلاب فرمودند در سازمان‌های بین‌المللی چیزهایی را تصویب می‌کنند و آن را به خورد ملت‌ها می‌دهند. FATF از جمله همین مصوبات است که سازمان‌های مدعی حقوق بشر، خواسته‌ها و مطالبات‌شان را در قالب قانون تصویب می‌کنند. با وجود اینکه در بسیاری از موارد ممکن است این مصوبات با روح قوانین حقوق بشر در تضاد باشد اما مصوبات خود را با عنوان حقوق بشر و جلوگیری از پولشویی و مبارزه با تروریسم به خورد مردم می‌دهند و با این اقدامات تنها و تنها به دنبال آن هستند که خواسته‌هایی را که تامین‌کننده منافع آنهاست به ملت‌ها تحمیل کنند.  

به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی و آمریکایی درباره موضوع FATF تنها و تنها نسبت به کشور ایران حساسیت دارند، همین حساسیت نشان می‌دهد باید تردیدی نسبت به این مواضع داشته باشیم. همه کشورهای دنیا را رها کرده‌اند و تنها هدف‌شان پذیرش FATF از سوی جمهوری اسلامی ایران است. انسان عاقل باید نسبت به این مساله حساس باشد. اگر عاقلانه به این موضع‌گیری‌ها نگاه کنیم، احتیاط را چاشنی کار خود قرار خواهیم داد تا براحتی چیزی را تصویب نکنیم که بعدها به ضرر کشور و منافع ملت باشد.  

FATF در قالب ایجاد شفافیت مالی به تصویب می‌رسد تا روشن باشد که پول‌های‌ کشورهای مختلف به کجا سرازیر می‌شود اما پذیرش این معاهده در آینده‌ نه‌چندان دور کشور ما را تحت فشار قرار خواهد داد.  

در حقیقت نتیجه پذیرش FATF این خواهد بود که بعدها بهانه‌جویی‌های بیشتری علیه ملت ایران خواهند داشت تا حتی اگر شخصی پولی را به حساب شخصی از نزدیکانش در کشوری واریز کرد، ایران را مورد تهمت قرار داده و آن را حمایت از تروریسم معرفی ‌کنند، ضمن اینکه محدودیت‌های فراوان مالی برای جمهوری اسلامی ایران به وجود خواهند آورد.  

روح انقلاب اسلامی کمک به مستضعفان دنیاست؛ همان‌طور که سردار شهید سلیمانی به عنوان مشاور نظامی تلاش‌هایی را انجام می‌داد تا به کشورهای مستضعف کمک کند اما پذیرش این معاهده ایران را برای ارتباط با دنیا محدود می‌کند.  

FATF ایران را در مضیقه قرار می‌دهد و راه‌هایی را که در دوران تحریم برای انتقال پول استفاده می‌کنیم مسدود خواهد کرد که در این صورت مشکلاتی به مشکلات قبلی ملت اضافه خواهد شد.  

برای ما روشن نیست چرا دولت اصرار به تصویب FATF دارد اما روشن است دولت در تصویب برجام نیز بسیار اصرار داشت. در برجام جوی را در کشور ایجاد کردند که علیه دلسوزان نظام تمام شد اما زمان نشان داد مذاکره‌کنندگان فریب خوردند.  

آنها باورشان این بود که با قبول برجام به همه خواسته‌های خودمان می‌رسیم، بسیاری از دولتمردان در مجلس قسم یاد کردند با برجام تمام تحریم‌ها یکجا برداشته می‌شود اما برداشته نشد.  

در جریان تصویب برجام هم برای ما روشن بود دشمن قابل اعتماد نیست اما دولتمردان نسبت به تعهد اروپا و آمریکا در مجلس سوگند خوردند. امروز هم درباره FATF همین موضع را گرفته‌اند.  

با وجود شواهد روشن از اینکه قبول FATF به ضرر کشور و منافع ملی است، دولت به تصویب آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام اصرار دارد اما باید مراقبت کرد مثل برجام کلاه سرمان نرود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  7 1
  میشه یه کار مثبت اصلاح طلبا و کدخداشون برای ایران رو نام ببرید؟
  • حیدر صالح IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
   4 1
   جوک آخر سال گفتی! مگه از سرطان ها نفعی هم برمیاد؟
 • FR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
  7 18
  چقدر اصرار دارين ايران رو منزوي كنين. يني اصولگرا ها دوباره بيان رو كار بايد منتظر دلار صد هزارتومني باشيم اصولگراهايي كه دائم از آمريكا بد ميگن ولي بچه هاشون تو آمريكان. يني آمريكا واسه ما مردم عادي بده واسه بچه هاشون خوبه يني فقط مردم عادي بايد تو صحنه با چهارتا جمله عزت و اقتدار ملي و ... جلو بشن و روز به روز بدبخت تر شن كه شما به اهداف منزوي گرانه خودتون برسين من نميدونم كدوم كشور از منزوي بودن بهره برده كه شما ميخواين دوميش باشين
  • IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   همان طور که با برجام یک شبه و بالمره تحریم ها لغو شد و ایران از این انزوای خیالی که افسادطلبان برایش سینه چاک می دهند خارج شد با fatf هم مشکلات مالی کشور رفع می شود
  • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   برو خودتی.
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   این نسبتها که بیان کردید بیشتر به اصلاح طلبها می خورد به عبارتی ما اصلاح طلب های به ظاهر اصول گرا داریم که منافقانه رفتار می کنند
  • وحید IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   کاری به اصولگراها نداریم ولی یعنی تو اینقدر خنگ و بی‌شعور هستی که هنوز به اصلاح طلبها و غربگراها اعتماد داری؟؟؟؟ یعنی هنوز باور نداری در دوره همین اصلاح طلبها ایران تو بدترین شرایط اقتصادی و سیاسی افتاده کی میخواین از خواب بیدار بشین
  • م.ر IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   دوست عزیز، اصلاح طلب و اصولگرا نداره هرکس اعتماد بیش از انداره و ساده لوحانه به دولت های غربی به خصوص آمریکا بکنه محکومه ولی طی این چند سال افراد شاخصی که اکثرا از جناح اصلاحات بوده اند این اعتماد یکطرفه رو به کشور تحمیل کردن و باعث این بی نظمی و هرج مرج اقتصادی شدند
  • سید حبیب IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   از روی بخار معده حرف نزن ، بر چه مبنایی میگی دلار میشه ۱۰۰ هزار تومان ؟ آمریکا دیگه کارش تمومه و داره از هم میپاشه اونوقت هنوز یه عده مثل شماها از آمریکا میترسن
  • احمد IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
   0 0
   بحث سر انزوا نیست عزیزم بحث سر افتادن در چاله های غربی هاست در ضمن اونایی که بچه هامون آمریکانا 99درصد اصلاح طلب هستن
 • ابوالحسن محرابی IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  سلام برای انتقال پول بایستی فقط از ارز دیجیتال بهره برد شاید آنهم یک طله. باشد
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  اصرار بر این خسارت محض دوم برای چیست؟!
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  دولتها که ضرر نمی کنند این مردم هستند که باید تاوان این بی مدیرتیها بدهند . و تاکنون دولت مردان هر کجا هم کم آورده اند به هر طریقی مردم را دوشیده اند و به عمل خودشان هم افتخار می کنند
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  دولتی ها مطمئن هستند ۸ سال باید با هفت نسل شان بروند فرنگ بنابراین برای تامین آنها به fatf نیاز مبرم دارند
 • حسین IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  دقیقا FATFبستن راه های گریز از تحریم هاست وتنها هدفشون ایران را دست وپابسته کنند در برجام نیت شوم کشورهای غربی برملاشد پس باردوم دست توی سوراخی که از آن گزیده شدیم نکنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس