فرج الله سلحشور

فرج‌الله سلحشور با اینکه بیشترین سهم در جذب مخاطب جهانی برای آثار ایرانی را داشته، همواره از سوی جریان روشنفکری مورد بی‌مهری قرار گرفته است و در پنجمین سالگرد فوت این هنرمند شایسته در سکوت سپری می شود

به گزارش مشرق، وقتی که از چشم انداز جهانی در سینمای امروز صحبت می کنیم، سینما بیشت محدود به فرش قرمز جشنواره‌های اروپایی و اسکار می‌شود و احتمالا تنها خواسته قلبی سینماگران این است که تصویرشان روی مجله فرانسوی کایه‌دو یا آمریکایی ورایتی چاپ شود. اما در زمانه نه‌چندان دوری و در سایه سکوت رسانه‌ها و جشنواره‌های سینمایی دنیا، یک سریال ایرانی در ۹۰ کشور جهان به نمایش در آمد و به یکی از پربیننده‌ترین آثار تصویری ایران تبدیل شد.
در سکوت خبری رسانه‌های سینمایی کشور، پنجمین سالگرد درگذشت فرج الله سلحشور، کارگردان خوش‌نام و نستوه کشورمان سپری شد. کسی که خدمت زیادی به جهانی شدن سینمای ایران کرد و با یوسف پیامبر، آمار شگرفی در جذب مخاطب جهانی بجا گذاشت. کسی که ثابت کرد، داستان‌های قرآن تا چه اندازه کشش دارند و تا چه حد می‌توانند در ترویج معارف دینی کارآمد باشند. دامنه علاقه به سریال یوسف تا اندازه‌ای بود که حتی در کشورهای آفریقایی، بعضی از مخاطبین این سریال به زبان فارسی علاقه‌مند شدند و به سراغ آموزش این زبان رفتند.
طبق آخرین آماری که از مخاطبین این سریال در سال ۹۷ اعلام شد، مردم ۹۰ کشور جهان سریال حضرت یوسف را  تماشا کرده‌اند و مخاطبین این سریال از قلب اروپا یعنی کشور بوسنی و هرزگوین تا کشورهای غرب آفریقا یعنی نیجریه امتداد پیدا کرده و مردم عمده کشورهای مسلمان دنیا، از علاقه‌مندان این سریال قرآنی بوده‌اند. همچنین  مردم هند و اندونزی، کشورهای دوم و چهارم دنیا از نظر جمعیت، از این اثر استقبال کردند.
سکوت رسانه‌های سینمایی در سالگرد درگذشت پرمخاطب‌ترین فیلمساز ایرانی
هر چند آمار دقیقی از مخاطبین این سریال وجود ندارد اما می‌توان مدعی شد که مخاطبان این سریال میلیاردی بوده و توجه بخش قابل توجهی از مسلمان دنیا، با این سریال به هنر فیلمسازی ایران جلب شده است.
اما یوسف پیامبر تنها اثر جهانی فرج الله سلحشور نیست. مردان آنجلس نیز از مهم‌ترین سریال‌های ایرانی در دوران بعد از انقلاب به حساب می‌آید. سریالی که بعدا در جهان مسیحیت بازخوردهای قابل توجهی داشت.
محسن علی‌اکبری، تهیه‌کننده مردان آنجلس در رابطه با این سریال گفته بود: تا جایی که می‌دانم مردان آنجلس در کشورهای همسایه پخش شده است. حتی شنیده‌ام که می‌گویند در ترکیه در هر خانه‌ای که بروی یک سی‌دی از سریال مردان آنجلس هست.
مجموعه مردان آنجلس تا اندازه‌ای اهمیت داشت که در آن دوران، توسط رئیس دولت اصلاحات به پاپ ژان‌پل دوم هدیه داده شد.
سکوت رسانه‌های سینمایی در سالگرد درگذشت پرمخاطب‌ترین فیلمساز ایرانی
فرج الله سلحشور فعالیت خود را از تئاتر شروع کرد و اولین کسی بود که تئاتر را به مسجد برد و اولین تئاتر مسجدی را برپا کرد. بدون شک وجه برتری فرج الله سلحشور در به کارگیری فرم نیست، حتی این ادعا که میزانسن آثار وی تئاتری است هم ادعای بی راهی نیست اما وجه قوت سینمای سلحشور، مضامین دینی و قرآنی آن است. مضامینی که امکان گفتگو با جهان را برای وی به وجود آورده و برکتی به آثار او داده که تا این اندازه مورد توجه قرار بگیرد. 
متاسفانه فضای هنری و سینمایی کشور علاقه‌ای برای تجلیل درخور از جایگاه فرج الله سلحشور ندارد. این هنرمند متعهد کشورمان با اینکه بیشترین سهم در جذب مخاطب جهانی برای آثار ایرانی را داشته، همواره از سوی جریان روشنفکری مورد بی‌مهری قرار داشت و اکنون نیز پنجمین سالگرد فوت این هنرمند شایسته در سکوت رسانه‌های سینمایی سپری می‌شود.
یادش گرامی باد؛ با فاتحه‌ای روح بلند او را میهمان کنیم.
منبع: رجا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • کیوان IR ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  9 1
  خدا ایشون رو رحمت کنه. مشک آن است که خود ببوید. چه احتیاج به تعریف دیگران.
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  7 5
  دگر اندیشان ضد قرآن بهتر است در سکوت باشند....
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  3 2
  کسانی که نگران سگ و گربه شون هستن لیاقت حرف زدن در مورد چنین اشخاصی رو ندارن.
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  2 2
  اونها ساکتند.چرا شما دست روی دست گذاشته اید و منتظر اونهائید؟
 • راحیل IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  2 4
  ایشان هنرمند به معنی واقعی ودرستش بودند
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  3 1
  سلحشور به اذغان خودش به هیچ وجه هنرمند و فیلمساز نبود. او می گفت من یک مبلغ دین هستم و فیلم و سریال تنها ابزار تبلیغ من است. برای همین اجازه نداد پیکر پاکش در قطعه هنرمندان دفن شود. امام زاده سید جعفر تهران پیکر او را در آغوش کشید. اما مرگ او درست در زمان تلاش برای سریالی که خط قرمز صهیونیسم است، یعنی سریال حضرت موسی علیه السلام، داستانی دیگر از نفوذ است.
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  1 0
  امان از حسادت، بیماری حسادت نه در زمینه هنر که در همه جای ایران ریشه دوانده و باعث تخریب کشور و جامعه شده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس