بازگشت به تعهدات برجامی با رفع تحریم‌های ظالمانه میسر است

امامان جمعه سراسر کشور در خطبه‌های امروز بر پایبندی ایران به ایفای تعهدات برجامی خود با وجود تحریم‌ها و کارشکنی‌های آمریکا و غرب تاکید کردند .

به گزارش مشرق، نماز عبادی - سیاسی جمعه امروز هشتم اسفند ماه در شهرهای زرد و آبی شیوع ویروس کرونا کمتر است، با رعایت دستورات بهداشتی برگزار شد؛ در برخی شهرها نیز ائمه جمعه به صورت مکتوب و مجازی به بیان مواضع و دیدگاههای خود در موضوعات روز پرداختند.

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار سالیانه اعضای مجلس خبرگان رهبری و تاکید ایشان بر وحدت مجلس و دولت و لزوم شنیده شدن صدای واحد در کشور بخصوص در موضوع هسته ای و نیز تاکید بر رفع کامل تحریم های ظالمانه آمریکا محور اصلی خطبه های نماز جمعه این هفته بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه وعده‌های آمریکا و اروپا قابل اعتماد نیست، اظهار داشت: پس از مشخص شدن رییس جمهور جدید آمریکا، آنچه که شنیدیم سخنان طلبکارانه و به دور از منطق بود که در گذشته هم تکرار شده است.

وی گفت: از ابتدای برجام آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکرده اما ایران به تعهدات خود پایبند بود و زمانی متوجه شد که آنها عمل نمی‌کنند به تدریج از تعهدات خود کاهش داد.

آیت‌الله مصطفی علما امام ‌جمعه کرمانشاه با بیان اینکه به فرموده رهبر معظم انقلاب، «ایران در موضوع هسته‌ای براساس نیازها و مصلحت ملت تصمیم‌گیری می‌کند»، گفت: موضع دولتمردان هم باید همسو و مطابق بیانات رهبر انقلاب باشد و بی‌شک اگر مسوولی یک کلمه از تأکیدات ایشان عقب‌نشینی کند، خسارت محض به کشور است.

وی افزود: آن‌چنان‌ که رهبر معظم انقلاب در دیدار چند روز پیش با اعضای مجلس خبرگان رهبری بیان کردند، ادبیات کشورهای اروپایی و آمریکا با ایران مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه است و نتیجه این مواضع، منفورتر شدن آن‌ها نزد ملت ایران است.

او گفت: ملت ایران زیربار ادبیات تهدید و فشار نمی‌رود زیرا این ملت دست‌پرورده‌ امام راحل است که هرگز تسلیم غرب و شرق نشد.

آیت‌الله علما اضافه کرد: رهبر انقلاب همچنین به همه مسوولان و به‌ویژه سران قوای سه‌گانه توصیه کردند که با تشریک مساعی و همفکری مشکلات بین خود را حل کنند و اجازه ندهند که تبدیل به اختلاف و دودستگی شود.

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت با اشاره به سفر مدیرکل آژانس انرژی هسته ای  به ایران گفت: مسئولان نظام اسلامی رافت دارند اما در مواجهه با مسئولان جهانی بصیرت خود را از دست نداده و نمی دهند.

وی افزود: این مسئول جهانی آمده بود که ایران یک سری تعهدات را عملی کند در حالی که ایران بدنبال بمب هسته ای نیست اما تعهدات فراتر از این را نمی پذیرد.

وی اظهار داشت: آنها آمدند تا لغو پروتکل ها و جلوگیری از آژانس را به تاخیر بیندازند و مسئولان ما هم پذیرفتند تا سه ماه فیلمبرداری شود و بعد از سه ماه اگر تحریم ها برداشته شد ایران فیلم ها را به آنها تحویل دهد.

آیت الله فلاحتی گفت: جمهوری اسلامی ایران در سایه دستورات مقام معظم رهبری به هیچ یک از جوامع بین المللی اجازه هیچ حرکت ناموزونی را نخواهد داد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد با بیان اینکه منطق آمریکا و کشورهای اروپایی علیه جمهوری اسلامی ایران بر مبنای زورگویی است، راه عزت اسلام و کشور فقط داشتن بینش و بصیرت دینی و انقلابی و ایستادگی در مقابل کفر و استکبار جهانی است.

وی ادامه داد: تحریم‌ها و تهدیدهای دشمنان و آمریکا نه تنها کمتر نشده بلکه روز به روز بیشتر می‌شود و بنابراین هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد ،باید در برابر آنها کوتاه آمد و راه اصلی « بصیرت »است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: مقابله با دشمن جز از طریق ایستادگی و مقاومت محقق نمی‌شود و باید در برابر همه دسیسه و ترفندهای دشمن مقاومت و ایستادگی کرد و اجازه نداد دشمن بر تحریم‌ها بیفزاید و در مقابل  زیاده‌خواهی دشمن ایستاد.

حجت الاسلام حسین دشتی امام جمعه موقت بوشهر با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب برای اتحاد و همدلی درونی در کشور اظهار داشت: همان گونه که ایران اسلامی با عزت نفس، روحیه جهادی و با کمترین امکانات در هشت سال جنگ تحمیلی پیروز شد اکنون نیز باید این دوران ارزشمند دفاع مقدس سرلوحه ملت ایران قرار گیرد.

آیت الله سید محمد سعیدی امام جمعه موقت قم گفت: در مساله برجام، آمریکا این معاهده را در ابتدا نقض کرد و اروپا هم به تعهدات خود عمل نکرد بنابراین هرگونه بازگشت به برجام باید بر اساس راستی آزمایی غربی ها و رفع تحریم های مورد توافق انجام بگیرد.

وی افزود: چون آمریکا ابتدا از برجام خارج شده و آن را نقض کرده است، نباید هیچ گونه مذاکره رسمی و غیررسمی دیگری با آنها انجام بگیرد.

وی ابراز داشت: از نظر جمهوری اسلامی ساخت سلاح هسته ای حرام است اما ما از میزان غنی سازی بالاتر برای رفع نیازهای علمی و صنعتی خود کوتاه نمی آییم و به دشمنان کینه توز باج نخواهیم داد.

سعیدی تاکید کرد: ما از مطالبات ملت ایران برای رشد و پیشرفت کشور در عرصه های مختلف هرگز عقب نشینی نخواهیم کرد و با عنایت حضرت ولی عصر(عج)، ابتکار مقام معظم رهبری و دانشمندان خوش فکر خود از این مرحله هم عبور می کنیم و دشمنان خود را ذلیلانه مجبور به عقب نشینی خواهیم کرد.

آیت‌الله سید محمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: برای سعادت کشور دولت و مجلس باید با هم هم‌صدا باشند و اگر اختلافی وجود دارد با هم صحبتی حل کنند و یک صدا در برابر دشمن بیایستند.

وی با بیان اینکه استفاده از سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی در دین اسلام حرام است و ایران به عنوان کشور اسلامی پایبند دستورات اسلام است، اظهار داشت: اگر اسلام منعی در برابر سلاح‌های کشتار جمعی نداشت، کسی یارای مقابله با ایران در ساخت سلاح‌های هسته‌ای را نداشت.

آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: طبق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نباید به کمتر از لغو تمامی تحریم‌ها راضی شد.

وی با بیان اینکه بنای برجام این بود که همه تحریم ها لغو شود، اظهار داشت: نباید به دشمن و کشورهای استکباری اعتماد کرد، بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، همه تحریم ها باید در عمل و نه روی کاغذ، لغو و راستی آزمایی شود و بعد از آن ایران به تعهدات برجامی بازگردد.

حجت الاسلام و المسلمین الله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با اشاره به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت: تمامی مسوولان نظام در پیگیری حقوق هسته ای کشورمان اتفاق نظر دارند.

وی افزود: در حالی که برخی کشورمان را به ساخت بمب اتمی متهم می‌کردند ولی ایران اسلامی اعلام کرد که این کشور آمادگی دارد تا از مراکز هسته‌ای بازرسی انجام شود؛ ایران هیچگاه هدفی برای ساخت بمب اتمی نداشته و با اجازه دادن برای بازرسی از مراکز هسته ای این مسئله را شفاف‌سازی کرده است.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: دانش صلح آمیز هسته‌ای در جمهوری اسلامی با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، خون شهدا و همت دانشمندان جوانان بومی سازی شده ‌است.

وی افزود: جمهوری اسلامی در زمینه فناوری صلح آمیز هسته‌ای در مرتبه‌های ارزشمند علمی جهان قرار داشته و بومی سازی دانش در حوزه‌های مختلف، خودکفایی ملی و جلوگیری از بروز مشکلات حوزه تولید را به همراه دارد.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری فرمودند اگر لازم باشد، غنی سازی برای پیشبرد برنامه‌های صلح آمیز و رفع نیاز کشور افزایش می‌یابد که این مهم نشان از توانمندی جمهوری اسلامی است.

آیت الله دری نجف آبادی گفت: بایدن اگر بخواهد فشار به ایران و سیاست‌های رییس جمهور قبلی آمریکا را ادامه دهد، جمهوری اسلامی ایران با توکل به خدا و به پشتیبانی مردم و رهبر معظم انقلاب ایستادگی می‌کند.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با اشاره به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از پنجم اسفند ماه گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از راه دور بر فعالیت‌های هسته ای کشورمان نظارت کنند و اینکه بخواهند به صورت حضوری در همه جا حاضر شوند، ممنوع شده است.

امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: بدقولی غربی ها نشان داد که نمی‌توان به آمریکا و کشورهای غربی اعتماد داشت با وجودی که ما بر تعهدات خود پایبند بودیم اما آنها با افزایش تحریم ها بدعهدی خود را نشان دادند.

وی اظهار داشت: بر اساس فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب  تا تحریم‌ها به صورت کامل برداشته و پول‌ها عودت داده نشود هیچ مذاکره‌ای انجام نمی‌شود.

آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در البرز با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار راجع به برجام و مسائل هسته‌ای تذکراتی فرمودند و نسبت به مواضع مستکبرانه آمریکا و سه کشور اروپائی تذکر دادند، همان‌طور که ایشان فرمودند مستکبران غربی و اروپائی بدانند از آنجا که به تعهداتشان عمل‌نکرده‌اند به شدّت مورد نفرت ملّت ایران هستند.

حجت الاسلام علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: غربی ها اعم از اروپایی ها و آمریکا در زمینه مسائل هسته ای به تعهدات خود عمل نکردند و نباید فراموش کنیم که این بدعهدی سابقه طولانی داشته و تنها راه ایستادگی در برابر چنین رفتارهایی، داشتن وحدت، انسجام و اتحاد است.

وی با اشاره به فرامین رهبری در خصوص اختلاف‌نظر دولت و مجلس در خصوص موضوع هسته‌ای ایران و مذاکراتی که باید در این زمینه انجام شود افزود: آنچه که امروز بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است، شنیده شدن یک صدا، از کشور است که مسوولان باید این مهم را در اولویت خود قرار دهند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس