الفتح: آمریکا و اروپا در پی افزایش نیروهای ناتو در عراقند

فرمانده نیروهای ناتو در عراق در جریان نشستی امنیتی، به شمار نیروهای سازمان آتلاتنیک شمالی(ناتو) در سرزمین بین النهرین و ماموریت آنها اشاره کرد.

به گزارش مشرق به نقل از عین العراق، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق گفت: فعالیت ناتو با موافقت دولت عراق است و شامل مستشاران و پرسنل اداری و فنی است نه رزمی.

در «مرکز مطالعات راهبردی النهرین» وابسته به سازمان امنیت ملی عراق نشستی درباره نحوه رابطه عراق با ناتو برگزار شد.

در این نشست «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی، «نزار الخیرالله» معاون وزیر خارجه، «عبدالامیر یارالله» رئیس ستاد ارتش، «عبدالامیر الشمری» جانشین فرمانده عملیات مشترک، «زیاد طه» نماینده وزارت کشور عراق و برخی از فرماندهان و نظامیان عالی رتبه و نیز پژوهشگران سازمان امنیت ملی عراق و نیز «پیر اولسن» فرمانده نیروهای ناتو در عراق حضور داشتند.

الاعرجی در این نشست گفت: هر کشوری طبق منافع و نیازهای امنیتی خود عمل می‌کند و طبیعی است که عراق با جامعه جهانی برای تحقق امنیت و ثبات کشور خود همکاری داشته باشد.

وی افزود: نیروهای ناتو در عراق با موافقت دولت عراق هستند و از عراق حمایت مستشاری به عمل می‌آورند. ما از این حمایت برای افزایش توان نظامی و امنیتی خود استفاده می‌کنیم.

الاعرجی نیروهای ناتو در عراق را مستشار، اداری و فنی دانست و گفت که این نیروها رزمی نیستند.

از سوی دیگر «نزار الخیرالله» معاون وزیر خارجه عراق هم گفت: ماموریت نیروهای ناتو محدود به آموزش است و عراق توافقی با ناتو امضا نکرده است و پیام‌هایی درباره نیاز عراق به مشورت و آموزش رد و بدل شده است.

از سوی دیگر «پیر اولسن» فرمانده نیروهای ناتو در عراق هم گفت: ماموریت نیروهای ناتو رزمی نیست و مستشاری است. شمار نیروهای ناتو در عراق ۳۲۰ نفر است که همگی مستشار، پرسنل اداری و فنی هستند. این نیروها با موافقت دولت عراق حضور دارند.

وی تاکید کرد: ناتو به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد  با همکاری دولت عراق عمل می‌کند تا توان نیروهای امنیتی عراق را از طریق آموزش و مشاوره ارتقا دهد.

افزایش نیروهای ناتو هنوز اعمال نشده است

از سوی دیگر«فاضل ابورغیف» کارشناس امور امنیتی عراقی اعلام کرد که دولت عراق تاکنون افزایش نیروهای ناتو در عراق را تکذیب نکرده است.

وی افزود: افزایش نیروهای ناتو در عراق تاکنون عملی نشده است. نیروهای ناتو بدون هماهنگی با مقامات عراقی نمی‌تواند به عراق بیاید.

این کارشناس عراقی گفت: ماموریت ناتو در عراق آموزشی است نه رزمی. عراق افزایش نیروهای ناتو را تکذیب نکرده است زیرا توافقی میان دو طرف انجام نشده است. و هر آنچه از سوی ناتو بیان شده در حد حرف بوده است.

آمریکا و اروپا مانع استقلال سیاسی، نظامی و امنیتی عراق هستند

از سوی دیگر «عباس الزاملی نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق بیان کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی تمایلی به استقلال سیاسی، امنیتی و نظامی عراق ندارند.

وی افزود: این کشورها به بهانه‌های مختلف به دنبال افزایش نیروهای ناتو در عراق هستند.

الزاملی گفت: اوضاعی که عراق در آن به سر می‌برد تحمل تنش جدید را ندارد به ویژه در زمینه پرونده حضور نظامیان خارجی و قصد ناتو برای افزایش نیروهایش در عراق.

وی بیان کرد: اروپایی‌ها و آمریکا از استقلال عراق و اینکه تصمیم سیاسی و امنیتی و نظامی در دست عراقی‌ها باشد و تکیه به نیروهای خارجی نداشته باشند، ناخرسند هستند. حملات موشکی به منطقه «الخضراء» و« اربیل» بهانه‌ای برای طرح موضوع افزایش نظامیان ناتو در عراق بوده است.

الزاملی تاکید کرد: آمریکا و متحدانش به دنبال افزایش حضور خود در عراق هستند و اینکه عراق نتواند به نیروهای امنیتی خود تکیه کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • دارا IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
    0 0
    اکنون لازم است ارتش عراق به نتایج این همکاری غیر ضروری با ناتو در قالب آموزش بیشتر فکر کند چون بی شک کارشناسان ناتو حافظ امنیت و منافع مردم عراق نیستند و بیش‌تر به جاسوسی و بررسی شرایط سیاسی عراق برای اجرای مقاصد شوم خود هستند و این همکاری ابلهانه در قالب امنیت فریبی بیش نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس