احیای جاده ابریشم با آزادراه غدیر/ ثبت رکورد ساخت پروژه عمرانی

وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره برداری از آزادراه غدیر آن را بخش مهمی از جاده ابریشم آزادراهی کشور دانست.

به گزارش مشرق، محمد اسلامی در مراسم بهره برداری از آزادراه کنارگذر جنوبی تهران و البرز (آزادراه غدیر) اظهار داشت: امروز هدیه بزرگی به مردم اعطا می‌شود و برای اولین بار است که یک سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت آزادراهی از ایده تا طراحی و ساخت همگی در یک دولت انجام می‌شود. چون معمولاً طرح‌های عمرانی طولانی شده و دولت‌های بعدی وارث آن می‌شوند.

وی افزود: ارزش روز این آزادراه هفت هزار میلیارد تومان است و اسفند ۹۴ ساخت آن آغاز شد و اسفند ۹۹ به پایان رسید. سالی ۲۰ درصد پیشرفت داشته است. و این یک رکورد تاریخی در پروژه‌های عمرانی راه و شهرسازی محسوب می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه روزانه سه هزار نفر در این ۵ سال دو شیفت در آزادراه جنوبی تهران- البرز کار می‌کردند، گفت: آزادراه غدیر بخش مهمی از جاده ابریشم آزادراهی ما در کریدور شرقی و غربی است و ۵ نقطه اتصالی با آزادراه‌های عبوری دارد. همچنین تیرپارک ها و پارک‌های لجستیکی در این مناطق شکل می‌گیرد.

اسلامی، آزادراه غدیر را نقطه انتقال حجم انبوهی از آمد و شد خودروها از جنوب و جنوب غرب تهران به شمال شرق و شمال غرب کشور دانست و تصریح کرد: با این انتقال ترافیک، تهران می‌تواند نفس بکشد و ما امروز یک متغیر اساسی را افتتاح کردیم.

وی از دیگر مزیت‌های این آزادراه هدایت شرکت‌ها و ظرفیت‌های پیمانکاری به سمت شراکت در توسعه زیرساخت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در قالب سرمایه گذاری ۷۰ درصدی و مشارکت ۳۰ درصدی با وزارت راه، در ساخت آزادراه غدیر نقش اساسی داشته است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین امروز ساخت آزادراه دیگری از انتهای آزادراه غدیر در چرمشهر گرمسار تا پردیس با مشارکت ۵۰ درصدی بخش خصوصی آغاز می‌شود که به این ترتیب بار ترافیک سنگین مناطق شریف آباد پاکدشت و افسریه به سمت شمال و جنوب منتقل می‌شود.

اسلامی درباره این آزادراه اظهار داشت: این آزادراه جدید حد فاصل رودخانه جاجرود تا پاسگاه شریف آباد ساخته می‌شود؛ در طرح قبلی قرار بود از وسط پارچین عبور کند که به دلیل ترانشه های بلند، اجرای آن میسر نبود. این آزادراه توزیع ترافیک را از افسریه و جاده امام رضا و اتوبان آزادگان برمی دارد و ۱۰ کیلومتر آن نیز به عنوان کمربندی پاکدشت در نظر گرفته خواهد شد.

وی درباره دیگر پروژه‌های عمرانی وزارت راه و شهرسازی گفت: سال ۹۲ که دولت یازدهم آغاز شد دو هزار و ۱۰۰ کیلومتر آزادراه داشتیم اما در پایان دولت دوازدهم طول آزادراه‌ها به سه هزار و ۱۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد و رشد ۵۰ درصدی در طول آزادراه‌ها رخ می‌دهد.

وی افزود: در ابتدای دولت یازدهم ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه داشتیم که در پایان دولت دوازدهم به ۲۰ هزار کیلومتر می‌رسد و رشد ۵۰ درصدی خواهیم داشت. به عبارت دیگر روزی ۴ کیلومتر بزرگراه در دولت‌های ۱۱ و ۱۲ احداث شده که افزایش راندمان، بهره وری و رفاه برای مردم داشته و نقاط حادثه خیز متعددی را رفع کرده است.

وزیر راه و شهرسازی درباره الگوی تأمین مالی از محل بازار سرمایه در طرح‌های زیرساختی حمل و نقل اظهار داشت: طی یک و نیم سال گذشته این الگو در وزارت راه و شهرسازی طراحی شد و ۱۹ پروژه آزادراهی و راه آهن با استفاده از تأمین مالی از محل بازار سرمایه، ساخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه مجوزهای لازم را از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دریافت کرده‌ایم، یادآور شد: عملیات اجرایی این ۱۹ پروژه زیرساختی حمل و نقل در همین دولت آغاز می‌شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  3 0
  همتون رکوردارید ماشاالله
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  8 1
  سعید محمدرکورد زد نه توووووووووووووووو
 • مردم IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  1 0
  خخخخخخ شما رکورد زدید؟؟؟؟ بی عرضه هاااااااااااااااااااا این قرارگاه خاتم الانبیاء بود که 0 تا 100 رو انجام داد. سرمایه گذار هم خودش بود. الان داری به چی می نازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  3 0
  البته خاتم رکورد زد نه تو
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  1 0
  دولت شما رکوردداره اعظمه...
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  1 0
  شماها همتون تو دنیا حرف اولو تو رکورد میزنید دمتون قیژ
 • 56م IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  1 0
  دوستان ببخشید اشتباه تایپی بود میخاست بگه رکود
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  0 0
  نظر آخوندی چی
 • IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  درخرابی جاده های کشور هم رکود زدید !
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  1 0
  درحفظ ونگهداری اتوبانها وجاده های موجود که واقعا رکود زدید دست اندازهای فراوان ، نشت آسفالت وغیره که نشانگر بی توجهی به ترمیم جاده های کشوربوده که اگر روی جاده خاکی تردد کنی بهتر از این آسفالتهاست ۰
 • محمود صالحی IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  لطفا به اتمام راه بین اللملی بجنورد ،جاجرم به میامی توجه داشته باشید تا از کشتار چندصد نفر در سال جلوگیری شود
 • ۷۸ IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  بابا خجالت بکشید هشت سال دروغ رکورد زدین
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  دولت وزارت راه این کار رو کرد یا بازهم مدیران جهادی قرارگاه خاتم باروحیه بسیجی... دولت بی حیا...
 • امیر IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  این بچه های قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود که این کار با ارزش را انجام داد
 • امید IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
  0 0
  یه رکورد هم تو جاده چالوس بزنید. 150 کیلومتر زیر سازی آسفالت هم کاری داره. پل تو ارتفاع 1000 متری زدین یا 20 کیلومتر تونل زدین که شده رکورد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس