بیاینه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی خلاف قانون است

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: بیانیه مشترک ایران و سازمان انرژی اتمی خلاف قانون اساسی، قانون وضع شده مجلس و بیانات مقام معظم رهبری است.

به گزارش مشرق، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۴ اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای اظهار داشت: بیانیه آژانس و سازمان انرژی اتمی حاوی پیام‌های مختلفی است، پیام نخست آن رهایی آمریکا و اروپا از چالش و انفعال است اما باید بدانند آنهایی که پشت این تفاهم‌نامه هستند دیگر با تنفس مصنوعی نمی‌توانند زنده بمانند لذا پیام سیاسی این بیانیه فوق‌العاده مخرب و به ضرر مصالح انقلاب و منافع ملی است.

وی افزود: این بیانیه خلاف قانون اساسی و خلاف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و همچنین خلاف بیان صریح مقام معظم رهبری است.

بیشتر بخوانید:

شمخانی برای بیانیه آژانس و دولت به مجلس می‌رود

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا دولت علاقمند به قانون‌شکنی است؟ تصریح کرد: قانونی که در ۱۲ آذر در مجلس به تصویب رسیده است امکانی را فراهم کرد که دولت از موضع بالا حقوق ملت را مطالبه کند اما کسانی در دولت تنها به فکر انفعال و مصالحه و گذشت از منافع ملی و قانون‌شکنی هستند و مسیری را دنبال می‌کنند که جز خسران ماحصلی برای کشور ندارد.

وی با بیان اینکه بیانیه مذکور خلاف نص صریح بیانات مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: پیش از این هم شاهد آن بودیم که رئیس جمهور پس از بیانات صریح مقام معظم رهبری مواضعی را اتخاذ کردند که در ذهن مردم کاملاً آشکار است و برخلاف مصلحت عمومی جامعه و مردم است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۷ سال است که منافع مردم در گرو تصمیمات سیاست‌گذاری و اشتباهاتی قرار گرفته که دولتمردان در مورد آنها معیشت مردم را به گرو گرفتند.

ببینید:

فیلم/ انتقاد زاکانی از بیانیه سازمان انرژی اتمی

زاکانی تصریح کرد: پیام مشخص قانون مجلس این بود که تحریم‌ها باید از کشور رخت بربندد و به جای انفعال، ابتکار عمل در دستان مردان سیاست خارجی کشور قرار گیرد اما این تفاهم‌نامه همه این موضوعات را زیر پا گذاشته و مسیری را دنبال کرده که ماحصل آن خسرانی بزرگتر از برجام بر جای خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:

توضیحات سازمان انرژی اتمی درباره بیانیه مشترک با آژانس بین‌المللی

زاکانی یادآور شد: قرار بود به موجب برجام خزانه‌ها پرپول باشد و همه منافع و مصالح در قالب یک تعهدنامه متقابل با ۱+۵ به دست آوریم اما هیچ منفعتی جز سال‌ها خسران کسب نکردیم. مجلس این شرایط را اصلاح کرد و ابتکار عمل را برای دولتمردان به عمل آورد و ایجاد تنفس‌گاه ویژه و عبور از تحریم‌ها را رقم زد، متأسفانه آنچه که مشاهده می‌شود کسانی در دولت هستند که مسیر غلط گذشته را دنبال می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها جزو دستاوردهای بزرگ مجلس یازدهم محسوب می‌شود، در این قانون بر حفظ توانمندی هسته‌ای، توسعه صلح‌آمیز هسته‌ای، رفع تمامی تحریم‌ها در همه زمینه‌ها اشاره دارد؛ تحریم‌هایی که توسط آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به ما تحمیل شده است.

وی افزود: در قانون مجلس همچنین مشخصاً آمد که تحریم‌ها باید رخت بربندد زیرا این تحریم‌ها فراتر از تحریم‌های برجامی بود.

زاکانی بیان کرد: این تفاهم‌نامه مجدداً در اجرای قانون تزلزل ایجاد می‌کند و فرصتی به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌دهد و مستمسکی را درست می‌کند. ما تا کجا باید چشممان بر خیانت‌ها و شرایطی ببندیم که منافع ملت و مصالح انقلاب توسط عده‌ای ذبح شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس هوشیار است، امروز عالم سیاست، عالم جنگ اراده‌ها است و مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان ملت اراده کردند تا اراده باطل دشمن را بر زمین بزنند لذا پیام ما برای ملت روشن است، مجلس شورای اسلامی جز به منافع ملی و مصالح انقلاب نمی‌اندیشد و آنها را دنبال می‌کند تا از آسیب به معیشت مردم جلوگیری کند.

زاکانی در ادامه یادآور شد: مجلس شورای اسلامی بر قانونمداری پافشاری می‌کند، متأسفانه عده‌ای قانون‌شکن در کشور قانون‌شکنی را باب کردند، مجلس یازدهم همانند مجالس گذشته نیز اجازه قانون‌شکنی نمی‌دهد و از منافع ملی و مصلحت‌های انقلاب دفاع خواهد نمود و اجازه نمی‌دهد این تفاهم‌نامه که از اساس باطل است، شرایطی را فراهم کند که قانون مجلس اجرا نشود.

وی اضافه کرد: در این بیانیه شاهد تکرار کلی‌گویی‌های برجام هستیم، در زمان انعقاد توافق به آقایان گفتیم که با دوستان خود یا دشمنان توافق کردید، آقای عراقچی اذعان داشت که با دشمنان مذاکره کردیم و توافق کردیم اما پس از سال‌ها مشخص شد که آنچه پشت تریبون مجلس گفتند خلاف پافشاری کمیسیون برجام و وعده‌ها و قسم‌هایی که خوردند، نادرست بود. مجدد از این فرصت استفاده کردند و تنفس مصنوعی به دشمن دادند در حالی که این خط قرمز ما است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تأکید کرد: دولت باید به قانون تمکین کند و در جهت منافع ملی حرکت کند و مسیری را طی کند که ماحصل آن حاکم شدن قانون در کشور باشد. پیام ما به دولت نیز مشخص است و دولت راهی جز اجرای قانون ندارد. قانون هم بر اساس منطق درست و مستحکمی در جهت منفعت ملت است.

زاکانی اظهار کرد: در تمام توافقنامه دولت و آژانس خلاف بودن مفاد آن با قانون مشخص است، بیگانگان نیز باید بدانند که دوره ایجاد شرایط دوگانه و اضطرار برای ایران اسلامی تمام شده و دوره فریب دادن افکار عمومی گذشته است و امروز اذهان بیدار مردم دروغ‌های مکرر بیگانگان را می‌بیند بنابراین هیچ‌کدام از نمایندگان مجلس تفاهم‌نامه را قبول ندارند زیرا این توافقنامه هیچ اصل و اساسی ندارد و اهمیتی برای آن قائل نیستیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از روز ۵ اسفند ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی طبق قانون باید متوقف شود، پیشنهاد می‌کنم کمیسیون انرژی و امنیت ملی مجلس به عنوان کمیسیون‌هایی که مکلف به راستی‌آزمایی قانون هستند باید از فردا اقدام کنند و این بیانیه را در دستور کار قرار دهند و نظر خود را صراحتاً به مجلس اعلام کنند.

زاکانی رد پایان گفت: در صورت انجام اقدامی خلاف قانون و مصالح انقلاب و منافع ملت ماده (۲۳۴) آیین‌نامه داخلی مجلس باید اجرایی شود. همچنین مواد (۸) و (۹) قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باید اجرا شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  8 0
  در برابر دشمن نباید کوتاه امد
 • دیدگا IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  1 5
  ای بابا چقدر شما تندرو هستید عاخه؟!! دولت تدبیر و امید یه ندبیری کردند که هم مصوبه مجلس اجرا بشه و از پروتکل الحاقی خارج بشیم و هم نظر آژانس تامین بشه و بازرسی های ضروری تا سه ماه انجام بشه! گفتن بازرسی ها و نظارت های ضروری!! یعنی لازم و ضروری هست که کارکنان خدوم و زحمتکش آژانس بین المللی که اکثرا از دوستان سازمان سیا هستند بیان و زحمت بازرسی و نظارت رو بکشن!! چرا قدردان این تدبیر و مدیریت دولتی نیستید؟؟! بده هم مصوبه مجلس اجرا بشه و هم از نظارت آژانس اتمی محروم نشیم؟!؟ همش تندروی و خشونت و اعتراض!!!
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
   2 0
   همش کند روی وخیانت به کشور وملت وپایمال کردن خون شهیدان واز بین بردن ابزارهای اقتدار کشور )((اصلاحات ذخایر صهیونیست ))
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  5 2
  احسنت. این مجلس با مجلس بی بخار قبلی تفاوت دارد
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  2 1
  عقب نشینی خفت بار جلوی دشمنان کافیست، یقه ی ترسوها و سازشکاران را بگیرید
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  2 0
  آفرین، امید است کمیسیون انرژی و امنیت ملی مجلس نیز به وظیفه خود عمل نماید.
 • این ب پ IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  2 0
  دست خود گیر به زانو نه به دامان کسی دولتی‌ها عبرت بگیرند اگر از همه آرمان‌هایمان دست برداریم اگر اعلام کنید که بمب اتم می‌سازیم باز دشمن برک نقد خود یعنی تحریم را کنار نخواهد گذاشت پس مردانه در میدان مقاومت بایستید
 • NZ ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  2 0
  نيروهای امنيتی سپاه خواهشا اينروزها حواسشان جمع باشه دوباره سريال ترور صورت نگيره که هم به داغهای قبلی اضافه شود و هم به ليست انتقامهای روی کاغذ! که قند تو دل نفوذی جماعت آب ميشه...
 • رضا IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 0
  ناسلامتى رئيس مركز پژوهش ها هم هست ، طرز حرف زدنش و نحوه استدلالش حال هر انسان با شرافتى را بهم ميزنه ، اصلاً به مصوبه شوراى عالى امنيت اشاره اى نميكنه ! عجيبه حقيقتاً ! ادعاى ولايتمدارى و ديانتش هم گوش عالم و آدم و كر كرده ! بيچاره به ملت با اين مجلس و دولتش ! فقط پناه ميبريم به خودش ، خدايا خودت به دادمون برس !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس