غریب‌آبادی نمایه

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تشریح اقداماتی که ایران از پنجم اسفند و در راستای اجرای مصوبه مجلس متوقف می کند، مفاد پروتکل الحاقی را از جمله این موارد برشمرد.

به گزارش مشرق، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی اقداماتی که از پنج اسفند و در راستای اجرای اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها متوقف می شوند را تشریح کرد.

وی این اقدامات را شامل موارد زیر برشمرد:

- مفاد پروتکل الحاقی؛

- کد ۳.۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)؛

- استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛

- دسترسی ها پیرو مفاد برجام؛

- نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه 

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ.

طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اصلاح و توسط شورای نگهبان تایید شد و همان روز رئیس مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را جهت اجرا ابلاغ کرد و آیین نامه اجرایی این قانون نیز سوم دی ماه به تصویب هیأت وزیران رسید.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آیین نامه اجرایی قانون مزبور را برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد.

براساس ماده ۶ این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند. بر این اساس توقف این اقدامات از پنجم اسفند آغاز خواهد شد.

در همین خصوص نیز غریب آبادی نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را دوشنبه (۲۷ بهمن) تحویل مدیرکل آژانس داد و از این نهاد خواسته شد در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست‌های ایران به منظور توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

در همین خصوص نیز اعلام شد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعضای این نهاد بین‌المللی را از قصد ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مطلع کرده و پیشنهاد داده به منظور یافتن یک راه حل عملی جهت ادامه فعالیت‌های آژانس اتمی در ایران، به تهران سفر کند. او همچنین گفته رایزنی با ایران را ادامه می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  10 0
  دیگه چرا درتابوتی که چیزی درش نیست عزا گرفته اید-این جاسوسان آژانس را بیاندازید بیرون،بچسبید به 8سال معطلی نابودی وترور دانشمندان،فرمانده هان،تاسیسات وپیشرفتهای اتمی،غنی سازی،کلاهک اتمی بالستیک قاره پیما وخرابکاری،معطلی،فساد،غارت
 • LB ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  18 0
  حرف رهبر را نپذیرفتند و کشور را هشت سال معطل کردند و عقب بردند
 • فراجناحی IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  13 0
  بیان رهبری فصل الخطاب است و راجع به برگشت ایران هم به تعهدات برجامی لغو کامل تحریم ها و راستی آزمایی و سپس اقدام ایران . اجازه ندهیم با اهلا و سهلا و عقب نشینی تدریجی از مواضع اصولی و منطقی رهبری کشور دچار خسارت شود . ما در موضع قدرت هستیم به کوری چشم بدخواهان
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  12 0
  باید غنی سازی رو ببریم رو 50 درصد و بعد 70 درصد.
 • Artin IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  11 0
  خیلی بیشتر از این ها باید به غرب فشار بیاریم
 • savad IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  8 0
  ایران دیر هم کرده در طول خروج آمریکا از برجام نزدیک به دوسال است اما ما هنوز الان به فکر کم کردن تعهداتمان افتاده ایم خیلیخنده دار است بجای خروج ما تعهداتمان را گویا کم خواهیم کرد بابا غربی ها و آمریکا هیچ وقت به تعهداتشان عمل نکرده اند چرا ما عمل کنیم باید قاطعانه عمل کنیم دستمان که خالی نیست خیلی هم پر است منتها دولت روحانی ایران را ضعیف نشان میده و اینم موجب سو استفاده غربی ها میشه و یا دیگران
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  6 0
  اشک کباب موجب طغیان اتش است . هرقدر بعضیهاگریه کردند بس است زمان اقتدار است
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  7 0
  انشاله برجام هم تا خرداد 1400 به همراه دست اندرکارانش از ایران رخت برخواهد بست و همگی به تاریخ بپیوندند تا عبرتی شود برای سایرین
 • FR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
  3 0
  با آرزوی خروج کامل ان پی تی انشالله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس