جلسه علنی مجلس

کلیات لایحه بودجه اصلاحی دولت در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

به گزارش مشرق، کلیات لایحه بودجه اصلاحی دولت در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

نمایندگان در جلسه علنی - ۱۴ بهمن -  با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

طبق گفته مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، مجلس تاکید دارد که به صلاح نیست کشور در مقطعی از زمان بدون بودجه باقی بماند و رویکرد مجلس بر این است که اصلاحات لازم اعمال و در زمان کوتاهی بررسی شود.

سخن سخنگو

همچنین سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیرو بررسی لایحه بودجه اصلاحی دولت تاکید داشت؛ در صورت تصویب کلیات، لایحه بودجه ۱۴۰۰ بعد از بررسی جزئیات آن در تلفیق، در صحن مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

حضور «نوبخت» در صحن علنی / موافقان و مخالفان چه گفتند؟

فرهنگی یادآور شد: در صورتی که تغییرات لایحه بودجه محدود باشد، کمیسیون تلفیق نیز زمان کمتری را صرف بررسی اصلاحات دولت خواهد کرد البته با توجه به اینکه بررسی کلیات لایحه در کمیسیون تلفیق منتفی می‌شود لذا زودتر از سقفی که در قانون پیش بینی شده امکان ارائه لایحه از کمیسیون تلفیق بودجه به صحن وجود دارد.

آئین‌نامه

در آئین‌نامه داخلی مجلس پیرو بررسی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی آماده است؛ در کلیات لایحه بودجه سالانه کل کشور پس از نطق رئیس‌جمهور، سخنگوی کمیسیون گزارش خود را ارائه می‌دهد، سپس حداکثر پنج نفر از نمایندگان به عنوان مخالف گزارش کمیسیون و پنج نفر به عنوان موافق گزارش کمیسیون به‌ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق هر کدام حداکثر ده دقیقه صحبت می‌کنند. پس از آن نماینده دولت به مدت بیست دقیقه و در پایان، سخنگوی کمیسیون صحبت می‌کند. مجموع زمان صحبت سخنگوی کمیسیون سی دقیقه خواهد بود.

با این حال محمد باقر نوبخت هم اکنون جهت بررسی کلیات لایحه بودجه اصلاحی در صحن علنی حاضر بود.

متاسفانه در بودجه اصلاحی دولت مالیات‌ها ۲۵ میلیارد تومان افزایش یافته است

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در مخالفت با بودجه اصلاحی دولت در صحن مجلس گفت: در حوزه مالیات چه اتفاقی رخ داد؟ آقایان گفتند بسیار بودجه را دقیق نوشته‌اند. سوال این است که چه اتفاقی در عرض دو هفته افتاده که دولت مالیات‌ها را ۲۵ میلیارد تومان افزایش داده است. متاسفانه در بودجه اصلاحی دولت مالیات‌ها ۲۵ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: ۲ هزار میلیاردی که برای گازرسانی برای استان‌هایی از قبیل سیستان و بلوچستان بوده هم اکنون کاهش پیدا کرده است.
 
در ادامه محمد وحیدی، نماینده مردم بجنورد در مخالفت با کلیات لایحه بودجه اصلاحی دولت گفت: متاسفانه بودجه با اصلاحات ناچیز به مجلس آمده است.
 
وی تاکید کرد: واقعیت این است که در بودجه فعلی یک بی انضباطی مالی گسترده‌ای دیده می‌شود. رشد بی سابقه دستگاه‌های دولتی نشان از این دارد که دولت به مسائل اقتصادی توجه ندارد.

توجه به همسان‌سازی بازنشستگان در این بودجه دیده نشده است. در بحث رتبه بندی معلمان هم متاسفانه در این بودجه تغییراتی صورت نگرفته است و این نشان می‌دهد دولت به دنبال چاق کردن دلال‌ها است

این نماینده مجلس بیان داشت: فروش اروق دولتی در این بودجه دیده می‌شود که این مسئله می‌تواند،دولت بعدی را بدهکار کند.
 
وی با بیان اینکه سیاست‌های تبعیض آمیزی درباره برخی از دستگاه در این بودجه وجود دارد، بیان داشت: توجه به همسان سازی بازنشستگان در این بودجه دیده نشده است. در بحث رتبه بندی معلمان هم متاسفانه در این بودجه تغییراتی صورت نگرفته است و این نشان می‌دهد دولت به دنبال چاق کردن دلال‌ها است و توجه ای به اولویت های کشور  ندارد.
 
این نماینده مجلس گفت: متاسفانه بیماری در بودجه‌نویسی همچنان باقی است و اصلاح ساختار بودجه در بودجه اصلاحی دیده نمی‌شود. حتی اگر بودجه سه دوازدهمی تصویب شود، دولت باید بداند در مسیر تنظیم بودجه باید مسیر درستی را پیش برود.
 
سید کاظم دلخوش در موافقت با بودجه اصلاحی دولت گفت: نباید بودجه سالیانه را بلاتکلیف بگذاریم چراکه سال آینده ما با دو انتخابات مواجه هستیم. ما باید راه رفته در بودجه را بیشتر مدیریت می‌کردیم.

وی تاکید کرد: دولت اصلاحات مدنظر مجلس در لایحه بودجه را اعمال کرده است لذا ما راهی نداریم که به کلیات رای بدهیم.   البته باید روی اصلاح این کلیات هم کار شود. اگر به بودجه رای ندهیم به سمت بودجه چند دوزادهیم خواهیم رفت که شورای نگهبان با ان مخالفت خواهد کرد.

مصطفی میرسلیم در مخالفت با لایحه بودجه اصلاحی در مجلس گفت: بودجه فعلی نسبت به بودجه قبلی حدود ۳ الی ۴ درصد تغییر کرده است. مشکل اصلی ما امروز در کشور رکود و اشتغال و تورم است و این بودجه هیچ کدام از این دو مشکل را حل نمی‌کند چراکه این بودجه بر پایه هزینه‌ها تنظیم شده است. همچنین درآمدهای این بودجه واقعیت ندارد.

ما در کمیسیون تلفیق بررسی کردیم و دلار ۴۲۰۰ را به نقد کشیدیم، اما در بودجه جدید هنوز اصرار بر ارز ۴۲۰۰ تومانی است و این مسئله می‌تواند ویژه خواری‌های گذشته را تکرار کند

عضو کمیسیون اصل نود مجلس تاکید کرد: اصلاحات ساختاری بودجه از سوی دولت اعمال نشده است.

این نماینده مجلس اظهارداشت: بودجه فعلی جنبه سیاسی، تبلیغاتی و انتخاباتی قوی دارد و می‌تواند مردم را با تورم مواجه کند. ما در کمیسیون تلفیق بررسی کردیم و دلار ۴۲۰۰ را به نقد کشیدیم، اما در بودجه جدید هنوز اصرار بر ارز ۴۲۰۰ تومانی است و این مسئله می‌تواند ویژه خواری‌های گذشته را تکرار کند؛ بنابراین این بودجه فسادزا است و باید به این مسئله دقت شود.

روح‌الله ایزدخواه در مخالفت با بودجه اصلاحی دولت در صحن مجلس گفت: هیچ اصلاحی در بودجه رخ نداده و این بودجه دست ما را در مقابل دشمن می‌بندد.
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه این بودجه ساختاری اصلاح شنده است، بیان داشت: اصلاحات بودجه تحت مشورت صندوق بین المللی پول انجام شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: وضعیت ارز در این بودجه نامشخص است و این ارز پاشنه آشیل ما در سال ۱۴۰۰ خواهد بود. نباید کشور وابسته به دلار شود و اگر واقعا دولت و مجلس خواستار اصلاح بودجه هستند باید بودجه ارزی و ریالی را از بودجه سالیانه جدا کنند.

این نماینده مجلس اظهارداشت: ما باید در این بودجه قدرت پول ملی را افزایش دهیم.
 
سید شمس‌الدین حسینی در موافقت با کلیات لایحه اصلاحی بودجه در صحن مجلس گفت: بودجه مهترین سند حکمرانی است و ما باید به ابعاد نهادی و قانونی و تخصصی آن توجه کنیم.
 
دولت در بودجه اصلاحی به رویه قانون تمکین کرد و برخلاف رویه موجود و اعلام مواضع اولیه، پذیرفت که براساس قانون باید اصلاحیه بیاورد و ما باید این رفتار دولت را یک گام به سمت جلو قلمداد می کنیم
 

وی تاکید کرد: دولت در بودجه اصلاحی به رویه قانون تمکین کرد و برخلاف رویه موجود و اعلام مواضع اولیه، پذیرفت که براساس قانون باید اصلاحیه بیاورد و ما باید این رفتار دولت را یک گام به سمت جلو قلمداد می کنیم.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: نمایندگان باید بدانند تصویب کلیات به معنای تائید جزئیات لایحه نیست. در اصلاحیه‌ای که دولت ارائه کرده، اگرچه تغییرات کافی نیست اما مخالف مصوبات کمیسیون تلفیق هم نیست و برخی از کاستی‌ها اصلاح شده است.
 
این نماینده مجلس اظهارداشت: دولت در این لایحه با تواضع و رعایت قانون صحبت کرده است. دولت به اندازه خودش درباره این بودجه مسئولیت پذیرفته است و ما هم باید نقش خودمان را در بودجه اعمال کنیم. اصلاحات ساختاری بودجه قطعا به گونه‌ای نیست که در یک سال محقق شود و ما باید در چهار سال آینده روی این موضوع تمرکز کنیم لذا انشاالله تعامل دولت در مسیر بررسی بودجه مشاهده شود.

محسن زنگنه در موافقت با کلیات لایحه بودجه اصلاحی دولت در صحن مجلس گفت: اقدام مجلس در رد کلیات بودجه دقیق و منطقی بود. مجلس با علم اینکه کلیات بودجه با گزارش کمیسیون به مجلس آمد، کلیات را رد کرد.

وی با بیان اینکه تغییرات در بودجه وظیفه دولت بود و نه کمیسیون تلفیق، تصریح کرد: اتفاقی که در مجلس در رد کلیات افتاد یک اتفاق کارشناسانه بود.
 

دولت حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد دغدغه‌های بودجه‌ای مجلس را برطرف کرده است
 

رئیس«کمیته اصلاح ساختار بودجه»کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهارداشت: دولت مجری است و باید تغییرات بودجه را انجام می‌داد. امروز مجلس بر ریل اصلی خودش قرار گرفته است و نشان داده  از جایگاه قانونی خود نمی‌گذرد.

زنگنه اظهارداشت: امروز دولت حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد دغدغه‌های بودجه‌ای مجلس را برطرف کرده است.

وی تاکید کرد: دولت در باب واقعی کردن بحث نفت، قیمت نفت را در بودجه اصلاحی بر پایه ۵۰ دلار دیده است. همچنین دولت بی انضباطی ارزی را در بودجه اصلاح کرده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: همچنین برداشت از صندوق توسعه ملی را براساس بودجه اصلاحی ۳۶.۲ تقلیل داده است؛ بنابراین این مورارد را باید دولت انجام می‌داد و ما هم از دولت تشکر می‌کنیم. همچنین دولت در این بودجه اصلاحی کسری تراز مالیاتی را کاهش داده است.
 
اعتبارات قوه قضائیه در بودجه اصلاحی تقویت شده، اما کافی نیست
 
احمد امیر آبادی‌فراهانی در موافقت با کلیات لایحه بودجه اصلاحی در صحن مجلس گفت: دولت در اصلاحیه بودجه، تغییرات خوبی را اعمال کرده است.   

وی تصریح کرد: دولت در بودجه جدید حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌های خود را کاهش داده است. همچنین در این بودجه مالیات‌ها پیرو سیاست عدم اتکای بودجه به نفت، افزایش یافته است.

این نماینده مجلس اظهارداشت: البته موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی در این بودجه بلاتکلیف مانده و باید در این زمینه در کمیسیون تلفیق و مجلس تعیین تکلیف شود.

وی بیان داشت: همچنین در بودجه اصلاحی اعتبارات قوه قضائیه تقویت شده، اما نه به اندازه کافی، چراکه اعتبارات قوه قضائیه باید تقویت شود، به ویژه برای اینکه این قوه سند تحول قضایی را در دست انجام دارد و سند تحول قضایی هم به نفع کشور و مردم است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مجلس باید به کلیات این لایحه رای مثبت دهند تاکید کرد: قطعا شورای نگهبان بودجه سه دوازدهمی را برمی‌گرداند.
 
مجتبی رضاخواه در موافقت با کلیات لایحه اصلاحی دولت در صحن مجلس گفت:بخشی از انتقادات به لایحه بودجه رفع شده است.

وی تاکید کرد: ما هفت درخواست از دولت درباره بودجه داشتیم که شش عدد از آن‌ها در اصلاحیه جدید مورد قبول قرار گرفته است.

این نماینده مجلس اظهارداشت: اعمال تدابیر مقام معظم رهبری در بودجه، کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمدهای مالیاتی از جمله اصلاحات لایحه بودجه است که نتیجتا این موارد  موجب کاهش کسری عملیاتی شده است.

وی تصریح کرد: همچنین پیرو اصلاح بودجه، انتشار اوراق مالی در شرکت‌های دولتی کاهش پیدا کرده و اعتبارات عمرانی هم در این بودجه افزایش پیدا کرده است

رضاخواه با اشاره به تغییرات سیاست درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان داشت: دولت در لایحه جدید اشاره کرده ظرف شش ماه شرایط را برای حذف ارز ترجحی فراهم خواهد کرد. همچنین در این لایحه ملاحظات اجتماعی مد نظر قرار گرفته و به شرکت‌های دانش بنیان توجه شده است. همچنی در لایحه جدید اعتبارات قوه قضائیه افزایش پیدا کرده است.
 
محمد باقر نوبخت در جریان این جلسه در صحن علنی مجلس گفت:  دولت پس از رأی مجلس به کلیات بودجه بسیار صمیمانه استقبال کرد و اصلاحات مدنظر نمایندگان را با توجه به تاکیدی که لحاظ کردن مقام معظم رهبری داشتند اقدام شد.

وی افزود: پس از بازگشت بودجه ما فرصت داشتیم منابع مربوط به مابه التفاوت بالای ۲۰ درصد را اصلاح کنیم و حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان از این محل سقف منابع لایحه تقلیل پیدا کرد.

نوبخت تاکید کرد: در مواردی همچون آبخیزداری و شرکت‌های دانش بنیان نیز که در سقف جداول قرار گرفته بود دقیقا مدنظر مجلس اصلاح شد، اما همه این اقدامات همراه با کاهش هزینه صورت گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور افزود: با توجه به تلاش‌های کمیسیون تلفیق مجلس، هماهنگی‌های مناسبی با وزیر اقتصاد صورت گرفت و حداقل ۴۹ هزار میلیارد تومان منابع مالیاتی و سایر موارد افزایش یافت؛ به عبارتی نه تنها مقدار فروش نفت را افزایش ندادیم بلکه منابع درآمدی جدیدی از محل‌های مناسب شناسایی و افزایش یافت.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: همچنین با توجه به نگرانی‌هایی که برخی از منفی بودن تراز عملیاتی داشتند، با اصلاحیه صورت گرفته ۳۴ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت و کسری یاد شده جبران شد.

نوبخت بیان کرد: با توجه به اینکه نباید تکانه جدیدی به بازار کالا و قیمت‌ها وارد شود توافق شد در ۶ ماهه اول ارز ترجیحی حفظ شود، اما در راستای نظر برخی از افراد مبنی بر یکسان‌سازی قیمت ارز و شفاف‌سازی در این حوزه بسترها آماده می‌شود تا علاوه بر اینکه به قیمت‌ها تکانه جدیدی وارد نشود، این حوزه نیز اصلاح شود.

وی اظهار کرد: در واقع باید یادآور شد جلوگیری از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و تورم هدف مشترک مجلس و دولت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور افزود: البته تلاش‌های دولت صرفاً به محدود کردن افزایش قیمت‌ها با توجه به افزایش قیمت ارز محدود نخواهد شد بلکه تلاش خواهیم کرد کاهش قدرت خرید کارکنان دولت را جبران کنیم.

نوبخت بیان کرد: اگرچه با ارجاع لایحه بودجه فرصت‌ها را محدود کرد، اما آثار مثبتی در لایحه به همراه داشت تا بتوانیم با همکاری و همدلی دولت و مجلس سال ۱۴۰۰ را خوب شروع کنیم.
 
تصویب کلیات لایحه

نمایندگان  در ادامه  با کلیات لایحه اصلاحی دولت در بودجه موافقت کردند.

نمایندگان با ۲۱۱ رای موافق ۲۸ مخالف و ۶ رای ممتنع با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ موافقت کردند.

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  1 0
  ما ز یاران چشم یاری داشتیم خود غلط بود آنچه می پنداشتیم
 • ناشناس IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  1 0
  سلام رزمندگان ازمیهن دفاع کردندامیدواریم برای بیمه درمانی محروم هستندرزمندگان ومعیشت حمایت کندمجلس محترم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس