آغاز به کار وزارت ورزش برای واکسیناسیون ورزشکاران

به گفته رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و طی نامه‌ای با امضای وزیر ورزش، درخواست دریافت ۱۰ هزار دوز واکسن کرونا برای شروع واکسیناسیون ورزشکاران به وزارت بهداشت اعلام شده است.

به گزارش مشرق، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در جریان بازدیدی که طی روزهای گذشته از برخی فدراسیون‌های ورزشی داشت بر لزوم تهیه ۲۰ هزار دوز واکسن برای واکسیناسیون ورزشکاران تاکید کرد و اینکه باید ورزشکاران در اولویت واکسینه شدن قرار بگیرند یا اجازه خرید واکسن داده شود.

در همین رابطه غلامرضا نوروزی در پاسخ به این پرسش که «فدراسیون پزشکی ورزشی در تامین واکسن و کیت‌های مورد نیاز برای واکسیناسیون و نمونه گیری کرونا از ورزشکاران چه نقشی ایفا می‌کند و چه اقداماتی انجام داده است؟» از مکاتبات صورت گرفته با وزارت بهداشت و بنیاد برکت برای در اختیار گرفتن ۱۰ هزار دوز واکسن و همچنین کیت‌های تست PCR و تست سریع خبر داد و اینکه این مکاتبات با امضای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش انجام شده است.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به محموله واکسن‌های روسی که وارد ایران شده و بر اساس آن واکسیناسیون گروه‌های پرخطر آغاز شده است، گفت: طی مکاتبه رسمی با وزارت ورزش درخواست در اولویت قرار دادن جامعه ورزش برای واکسیناسیون مطرح شده است و بر همین اساس متقاضی در اختیار گرفتن واکسن برای اجرای این طرح شده‌ایم.

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره دعوای استقلال و فولاد در CAS/ پای وزیر ورزش هم به ماجرا باز شد +سند

وی تصریح کرد: در همین رابطه با هماهنگی وزارت ورزش دو نامه جداگانه با امضای وزیر ورزش برای وزارت بهداشت و بنیاد برکت ارسال شده است. در این مکاتبات درخواست در اختیار گذاشتن ۱۰ هزار دوز از واکسن‌های وارداتی برای جامعه ورزش را از وزارت بهداشت خواستار شدیم. همچنین در مکاتبه با مدیریت بنیاد برکت متقاضی دریافت کیت تست PCR و تست سریع شدیم.

نوروزی خاطرنشان کرد: البته قاعدتاً این کیت‌ها به صورت رایگان در اختیار فدراسیون پزشکی ورزشی و در کل جامعه ورزش قرار نمی‌گیرد اما این موضوع را دنبال می‌کنیم که بتوانیم با قیمت‌های نازل‌تر آنها را تامین کنیم.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در پاسخ به این پرسش که «کدام ورزشکاران و در کل چه نفراتی از جامعه ورزش در اولویت واکسیناسیون قرار می‌گیرند؟» بر مورد توجه بودن کاروان المپیک تاکید کرد اما در عین حال گفت که اجباری بر واکسیناسیون مسافران توکیو نیست!

وی در این زمینه گفت: در صورت در اختیار گرفتن واکسن برای واکسیناسیون ورزشکاران به خصوص ورزشکاران اعزامی به رویدادهای بین المللی از جمله ۶ رویدادی که سال آینده کاروان ایران در آنها شرکت خواهد کرد، استفاده می‌شود. بازی‌های المپیک هم از جمله این رویدادهاست.

نوروزی تاکید کرد: البته در رابطه با بازی‌های المپیک صریح‌ترین پروتکل مورد تاکید، گرفتن تست کرونا در جریان بازی‌ها به فاصله هر چهار روز یک بار است. به طور مثال فردی که ۱۲ روز در توکیو باشد باید سه بار تست بدهد. پروتکل مورد تاکید دیگر ممانعت از ورود به میادین و محل‌ها برای افرادی است که دو بار دمای بالای آنها نشان داده شود.

وی با تاکید بر اینکه اجباری برای واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی نیست، گفت: رعایت پروتکل‌های مبارزه با کرونا در هر شرایطی اهمیت دارد حتی در صورت واکسیناسیون؛ تزریق واکسن افراد را در برابر کرونا به صورت صد درصد ایمن نمی‌کند. به همین دلیل در رابطه با المپیک گرفتن تست و چک کردن دمای بدن بیشتر مورد تاکید است. با این حال کمیته بین المللی المپیک در رابطه با واکسیناسیون ورزشکاران شرکت کننده اعلام آمادگی کرده است به این صورت که یا واکسن در اختیارمان قرار دهد یا هزینه تامین آن را بپردازد.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه مکاتبات موردنظر با وزارت بهداشت و بنیاد برکت هفته گذشته انجام شده، گفت: هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم. در صورت پاسخ مثبت و دریافت واکسن و کیت‌های تست کرونا در اولین فرصت اقدامات لازم را برای در اختیار گرفتن و استفاده از آنها آغاز می‌کنیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس