کد خبر 1180553
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
نوبخت نمایه

نوبخت با راه انداختن دومینوی پول پاشی در کشور بخصوص در بخش سلامت، موجب شد تا کسری بودجه تشدید شده و تورم ناشی از جبران کسری با استفاده مستقیم و غیرمستقیم از منابع بانک مرکزی، افزایش یابد.

به گزارش مشرق، هرچند بررسی کارنامه اقتصادی دولت روحانی مملو از تصمیمات مهم و کلیدی است که یا هرگز گرفته نشد یا دیر گرفته شد و یا به بدترین شکل ممکن اجرا شد که افزایش قیمت بنزین در آبان ماه ۹۸، معروفترین و یکی از مهمترین مصادیق آن است ولی بررسی کارنامه این دولت، جنبه دیگری هم دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

در دولت روحانی بخصوص اوایل دولت یازدهم و اواخر دولت دوازدهم تصمیماتی به اسم حمایت از سلامت و معیشت مردم گرفته شد و برنامه های پرهزینه ای اجرایی شد که نه تنها منفعت خاصی برای عموم مردم نداشت بلکه ضربه سنگینی به اقتصاد کشور وارد کرد و حتی موجب تشدید تورم شد.

ببینید:

فیلم/ امیدواری نوبخت برای گشایش اقتصادی

تصمیم اول، اجرای طرح تحول سلامت به بهانه کاهش پرداختی بابت سلامت از جیب مردم بود که برخی کارشناسان به درستی نام آنرا «طرح تحول بودجه سلامت» گذاشتند و عملا موجب چندین برابر شدن تعرفه بخش درمان و افزایش شدید میزان درآمد پزشکان شد. هرچند با اجرای این طرح، میزان پرداختی مردم از هزینه های بخش سلامت صرفا به صورت درصدی (و نه قدرمطلق رقمی آن) تا حدودی کاهش یافت اما هزینه سنگین اجرای آن به صورت غیرمستقیم از جیب مردم پرداخت شد زیرا این هزینه ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم (بیمه سلامت) از محل بودجه عمومی پرداخت گردید. در واقع، طرح تحول سلامت، طرحی به نام مردم و به کام پزشکان بود.

میزان پول پاشی صورت گرفته در قالب اجرای این طرح که حتی دولت را مجبور به انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه بیمه سلامت در سال ۹۵ کرده بود، به حدی بالا رفته بود که مدیران سازمان برنامه و بودجه در اواسط سال ۹۷ یعنی تقریبا همزمان با اجرایی شدن تحریم های نفتی توسط آمریکا و کاهش شدید صادرات نفت، به این جمع بندی رسید که توانایی ادامه روند فعلی اجرای آن طرح را ندارند و باید ترمز آن کشیده شود. همین موضوع موجب ناراحتی شدید سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت وقت شد و دعوای وی و نوبخت را در پی داشت که این دعوا به فضای رسانه ای کشیده شد و نهایتا منجر به استعفای قاضی زاده هاشمی و کنار رفتن وی از کابینه دولت روحانی گردید. براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات پیش بینی شده در لایحه بودجه ۹۸ برای اجرای طرح تحول سلامت، بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان بود. البته این سازمان، در دو سال اخیر مجددا به رویه سابق خود برگشت و از اعلام رقم واقعی اعتبارات طرح تحول سلامت خودداری کرد.

بیشتر بخوانید:

نامه وزیر علوم به نوبخت

اما تصمیم دوم دولت، افزایش چشمگیر حقوق کارمندان و بازنشستگان در یک سال اخیر و همزمان با سقوط درآمدهای نفتی و اوج کسری بودجه بود. در حالی که دولت مطابق قانون بودجه ۹۹، قرار بود امسال حقوق کارمندان و بازنشستگان را ۱۵ درصد افزایش دهد. با مجموعه اقداماتی که حداقل برخی از آنها غیرقانونی بود، حقوق کارمندان را به صورت متوسط، ۵۰ درصد و حقوق بازنشستگان را ۷۰ درصد افزایش داد تا هم کسری بودجه امسال به اوج رسیده و بدهی منتقل شده به دولت آتی بخاطر انتشار گسترده اوراق مالی تشدید شود و هم حل مشکل کسری بودجه سال آینده به یک مسئله پیچیده و غیرقابل حل تبدیل شود. این اقدامات عبارت بودند از:

الف-افزایش چشمگیر حقوق بازنشستگان به بهانه اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین و با استفاده از ظرفیت بند «و» تبصره ۲ قانون بودجه ۹۹ صورت گرفت. نکته جالب اینجا بود که در این بند، اسمی از صندوق بازنشستگی کشور برده نشده بود و صرفا از سازمان تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح نام برده شده بود ولی دولت با زیرپا گذاشتن قانون و بدون آنکه مجوز قانونی داشته باشد، بخشی از سهام خود در برخی شرکتها را در قالب رد دیون به صندوق بازنشستگی کشوری داد تا طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شود. همانطور که انتظار می رفت این مصوبه غیرقانونی دولت، با اشکال هیئت تطبیق مصوبات دولت با قانون مواجه شد. با این وجود، دولت که مدعی بود این مصوبه بخاطر اختلاف برداشت از بند «و» تبصره ۲ قانون بودجه ۹۹ بوده است (این ادعا با توجه به صراحت بند مذکور، غیرمنطقی و حتی مضحک است)، حدود دو ماه است که لایحه دوفوریتی به مجلس برای اصلاح این بند ارسال کرده است تا این تخلف بزرگ خود را بپوشاند. براساس بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، بار مالی ناشی از اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین که از مهرماه ۹۹ اجرایی شد، در نیمه دوم امسال ۳۷ هزار میلیارد تومان بوده و در سال آینده به ۷۲ هزار میلیارد تومان می رسد. جزئیات بیشتر درباره این موضوع را در این گزارش و این گزارش بخوانید.

دومینوی پول‌پاشی در دوره نوبخت

ب- افزایش چشمگیر حقوق کارمندان به بهانه اجرای بخشنامه ۶۹۶۴۸۸ مورخ  ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره افزایش امتیازات (فوق العاده ویژه) فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت. اجرای این بخشنامه و همچنین افزایش های عجیب و غریب حقوق کارمندان بخش سلامت در یک سال اخیر که بعدا توضیح خواهیم داد، موجب شد متوسط افزایش حقوق کارمندان به جای ۱۵ درصد، حدود ۵۰ درصد باشد. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد، همین افزایش حقوق کارمندان مازاد بر قانون بودجه، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بار مالی برای دولت ایجاد کرد.

جالب اینجاست که براساس متن صریح بخشنامه مذکور، «افزایش فوق‌العاده ویژه منوط به عدم ایجاد هر گونه بار مالی مازاد بر اعتبارات مصوب و تخصیص داده شده»، بوده است و حتی در این موضوع در بخشنامه ۶۲۰۰۷ مورخ ۱۳۹۹/۲/۱۷ نیز مجدداً مورد تأکید قرار گرفته بود که «مسئولیت ایجاد هرگونه بار مالی مازاد بر اعتبار برعهده بالاترین مقام دستگاه اجرایی و ذیحساب/مدیر امور مالی خواهد بود». با این وجود، نه دولت با این تخلف دستگاه های اجرایی برخورد کرد تا این تحلیل تقویت شود که عبارات مورد اشاره در بخشنامه های مذکور صرفا جنبه نمادین داشته است و نه مجلس و بازوی نظارتی آن (دیوان محاسبات کل کشور) تاکنون درباره برخورد با این تخلف، اقدامی انجام داده اند.

اما بدون تردید، عجیب ترین افزایش حقوق در بخش سلامت صورت گرفت. همانطور که اخیرا سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در یک نشست خبری رسما اعلام کرده است، مجموع حقوق و مزایای کارمندان بخش سلامت در سال جاری نسبت به ۹۷ بالغ بر ۱۳۰ درصد رشد داشته است.

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد بخش اعظم این رشد ۱۳۰ درصدی، در یک سال اخیر صورت گرفته است. در واقع، نیروهای فعال در بخش سلامت کشور علاوه بر افزایش ۱۵ درصدی حقوق مطابق قانون بودجه ۹۹ و همچنین افزایش امتیازات (فوق العاده ویژه) فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش حقوق دیگری هم در یک سال اخیر داشته اند تا عملا حقوق آنها نسبت به سال گذشته، تقریبا ۲ برابر (رشد ۱۰۰ درصدی) شده باشد. جالب اینجاست که سازمان برنامه و بودجه به بهانه کاهش درآمد بیمارستان ها بخاطر کرونا، کارانه کادر درمان بخصوص پزشکان را برخلاف رویه مرسوم، از محل بودجه عمومی و حتی برداشت از صندوق توسعه ملی پرداخت کرده است تا برای پزشکان سنگ تمام گذاشته باشد و عملا هزینه اشتباه بزرگ دولت در اجرای طرح تحول سلامت، به صورت کامل از بودجه عمومی (بخوانید جیب مردم) پرداخت شده باشد. گفتنی است مطابق رویه مرسوم، کارانه کادر درمان بخصوص پزشکان از محل درآمد اختصاصی دانشگاه ها پرداخت می شد.

نتیجه پولپاشی های صورت گرفته توسط محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به بهانه حمایت از بخش سلامت و معیشت مردم در سال های اخیر بخصوص یک سال گذشته و همچنین تاکید دولت بر افزایش ۲۵ درصدی حقوق همه کارمندان و بازنشستگان، رشد ۴۶ درصدی (۲۰۰ هزار میلیارد تومانی) بخش «هزینه‌ها» در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه امسال بوده است.

عملا نوبخت با راه انداختن دومینوی پول پاشی در کشور بخصوص در بخش سلامت همزمان با سقوط درآمدهای نفتی و اوج گرفتن کسری بودجه، موجب شد تا کسری بودجه تشدید شده و تورم ناشی از جبران کسری با استفاده مستقیم و غیرمستقیم از منابع بانک مرکزی، افزایش یابد. در واقع، دولت متوسل به چاپ پول بیشتری شد و در نتیجه، تورم بیشتری به عموم مردم تحمیل کرد تا بتواند حقوق و مزایای کارمندان خود بخصوص در بخش سلامت را پرداخت نماید.

در مجموع، گروه هایی از کارمندان دولت که حقوق های بالا و نجومی می‌گرفتند بخصوص پزشکان (اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی که در بیمارستان های دولتی فعالیت می کنند) بزرگترین برنده این اقدامات دولت بودند و عموم مردم که کارمند دولت نبودند هم بزرگترین بازنده این اقدام بودند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 18
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  22 2
  خدا ننگ هر چی اصلاح طلبه برای ابد از سر این مملکت کم بکنه انشاالله
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
   12 0
   الهی آمین، خدا به مردم بصیرت بده به اینا قدرت ندن
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  13 0
  تف به آن کسی که ارزش پول ملی ما را این همه کاهش داد و پول ملی ما را از پول ملی همه کشورهای جهان بی ارزش تر کردمردم ایران در طول تاریخ جز لعن و نفرین به آنان چیز دیگری نخواهد داد
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  0 9
  سلام باز هم دروغ نسبت به پزشکان یک نفر در تحریریه های فوق پیدا نمیشه که عادلانه صحبت کنه و اینقدر دروغ به پزشکان نسبت ندهد فقط به عرض شما دوستان برسانم که کارانه سه سال قبل را با قیمت همان موقع پرداخت کردند و شما ارزش پول آن سال را با سال قبل مقایسه کنید متاسفانه پزشکان بخش دولتی هم از رسانه ها ظلم می بینند و هم از دولت و فقط به خاطر اینکه اکثرا انسانهای شریفی هستند حتی یکدفعه اعتصاب نکردند و صورت خود را با سیلی حفظ کردند و این بعوض اینکه ملاک بزرگواری این نخبگان تلقی بشه متاسفانه نشانی افراد زالوصفت تلقی شده ....
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
   3 1
   خدا شما بزرگوار و همه خدمتگزاران واقعی را خیر بده واقعا خدمه بهداشت و درمان در موقع ضرورت انسانها خدمت میکنند و امید افرین هستند
  • ممد IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
   5 1
   اولا پزشکان نخبه محسوب نمیشن . تنها ادمایی با پشتکار بالا دوما یه چیزه ثابت شدس تو دنیا که هر کشوری که پزشکان بیشترین درامد رو داشته باشن اقتصادش مریضه . ما نمیگیم تقصیره پزشکان هست و گناهی هم نکردن بنده خداها .تقصیره اون یه عدس که باعث این اتفاق شدن)))):
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  6 0
  دولت اعتدال یکی دوسال است با پول پاشی سعی در حفظ تنها پیاده نظام خود (یعنی مدیران و کارمندان رده بالای دولتی و وابسته ها) به هر قیمت و برای انتخابات بعدی است. رد پروژه های مورد علاقه نوبخت را بگیرید، نتایج جالب خواهد بود.
 • ناشناس IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  3 0
  یکی از مواردی که به روحانی توهین لفظی شد عملکرد نو بخت است و .............
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  4 0
  عملکرد نوبخت افتضاح بود و واقعا باعث تاسف عمیق همه مردم بود و شاید آقای روحانی در انتخاب وزرا دقت لازم را نداشته یا خوش بین بوده و یکی از افتضاحات ایشان که کمر اقشار مختلف از جمله کارمندان و فقرا رو شکست حذف مالیات از خواص و برداشتن آن از جیب سایرین که از دیانت و انسانیت و عدالت به دور بود!
 • 3 IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  1 0
  متاسفانه بازنشستگان تامین اجتماعی وخانواده هايشان در فقر و مشگلات تورم ونگرانی واز طرف دیگر مشکلات پیری وکهولت سن دچار هستند ودولتمردان با روزی ٣٠ تومن افزایش حقوق چی میشه خرید حتی کرایه خونه رانمیشه داد وچرا سی سال در سختشرایط کار کردیم بموقع حق بیمه ومالیات پرداخت کردیم یعنی چی حالا باید صدقات بگیریم بازنشسته بازنشسته است چه فرقی دارد هرکس برای خودش قانونی درست کرده
 • بهمن بازنشسته نوشیروانی بابل IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  0 0
  آقاغلامی نفسش ازجای گرم بلند میشه من عضو هیات علمی 12سال بازنشسته ام دراین مدت حق همسان سازی من چه شد این مدت زیرخط فقر عمربزحمت سپری کردیم حال که75ساله شدم وزیرعلوم ایراد می‌گیرند واقعا که خسته نباشید...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس