آئین تکریم از خادمان قرآن کریم

رئیس جمهور با بیان اینکه فهم و تفسیر و بیان قرآن برای نسل جوان موجب هدایت خواهد بود، اظهارداشت: یک تفسیر روان از قرآن می تواند بهتر و بیشتر نسل جوان را به سمت قرآن جذب و تشویق کند.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در آئین تکریم از خادمان قرآن کریم گفت: بهره کافی و درست نبردن از دریای بیکران قران، ظلم به خود ما و قرآن است و بی تردید قرائت و تلاوت قرآن با صوت حسن، استفاده خوب از زبان است و همزمان ترجمه قرآن باید روان و سلیس بوده و به طور مرتب به روز و نو شود.

در زمینه قرائت و حفظ قرآن ایرانی ها پا به پای قاریان دنیا پیش می روند که افتخار آمیز است

رئیس جمهور با بیان اینکه در زمینه قرائت و حفظ قرآن ایرانی ها پا به پای قاریان دنیا پیش می روند که افتخار آمیز است، تصریح کرد: فضای مجازی هم می تواند مشکل آفرین باشد و هم یک فرصت بی نظیر است و باید از فرصت های آن برای آموزش قرآن و احکام دینی و الهی نهایت استفاده را ببریم.

تفسیر روان از قرآن می تواند نسل جوان را به سمت قران جذب و تشویق کند/ از فضای مجازی برای ‌آموزش قرآن استفاده کنیم

رئیس جمهور با بیان اینکه قرآن همانند دریای مواج بیکران است، افزود: استفاده از دریا تنها برای نگاه کردن نیست و باید دید که از چه عمقی می‌توان استفاده کرد چرا که قرآن ظاهری زیبا و باطنی بسیار عمیق دارد و برای دانستن درباره قرآن کریم باید به اعماق مختلف آن رفت.

دکتر روحانی همچنین به جلسات تفسیر قرآن کریم امام خمینی(ره) در قم پیش از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در سال ۵۹ که به عنوان سرپرست صدا و سیما انتخاب شدم در یکی از جلسات با بنیانگذار انقلاب اسلامی درخواست کردم که این جلسات تفسیر ادامه داشته باشد، اما امام(ره) پس از تأملی فرمودند که به مصلحت نمی‌دانم.

دکتر روحانی ادامه داد: این سخن امام(ره) در روح من اثر بسیاری گذاشت و هر وقت یاد آن می‌افتم منقلب می‌شوم که شخصیتی همانند امام(ره) به عنوان بنیانگذر نظام جمهوری اسلامی و سرنگون کننده نظام استبدادی و همچنین فقیه، عالم و فیلسوف می‌فرماید به مصلحت نمی‌دانم که تفسیر کنم چرا که عده‌ای نمی‌توانستند این تفسیر را تحمل و درک کنند.

تفسیر روان از قرآن می تواند نسل جوان را به سمت قران جذب و تشویق کند/ از فضای مجازی برای ‌آموزش قرآن استفاده کنیم

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ‌کس جز پیامبر(ص) و ائمه(ع) نمی‌تواند ادعا کند که قرآن چیست، اما وظیفه داریم در حد توان درس‌های قرآن را بیاموزیم و بیان کنیم، تصریح کرد: نباید قرآن در میان ما بوده، اما مهجور باشد، در ظاهر بخوانیم، اما از عمق قرآن فاصله داشته باشیم.

دکتر روحانی تلاش‌های خادمان قرآن کریم در جامعه را مقدس، سنگین و ارزشمند توصیف و با اشاره به وجود ترجمه‌های مختلف در کشور، خاطر نشان کرد: در کنار ترجمه نیاز به تفسیر هم وجود دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ممکن است ترجمه‌ای به زبان ۴۰ سال پیش باشد، اما امروز مفاهیم و واژه‌ها عوض شده است، گفت: قرآن باید از لحاظ ترجمه مرتب نو شود و وزارت ارشاد موظف است بهترین ترجمه را در کشور تشویق کند.

دکتر روحانی از وزارت ارشاد خواست تا با برگزاری مسابقات ترجمه به صورت یک جزء و برنده شدن مؤلف بقیه قرآن نیز توسط همان مترجم، ترجمه شود.

ترجمه قرآن باید روان و سلیس بوده و به طور مرتب به روز و نو شود

رئیس جمهور بر ضرورت ترجمه روان و سلیس و با کمترین فاصله به محتوای واقعی کلام خدا تأکید و تصریح کرد: باید تفسیر قرآن نیز ساده و روان و در اختیار نسل جوان باشد.

یک تفسیر روان از قرآن می تواند بهتر و بیشتر نسل جوان را به سمت قران جذب و تشویق کند

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ایرانیان در طول تاریخ اسلام، همواره در زمینه حدیث و تفسیر قرآن کوشا بودند، گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در مسابقات جهانی قرائت و حفظ جایگاهی نداشت و امروز حضور جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جهانی مایه افتخار ایرانیان است.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیش از انقلاب صدای برخی قاریان قرآن را می‌شنیدیم و آرزو می‌کردیم چنین صدایی در ایران باشد، ادامه داد: الان جمهوری اسلامی ایران پا به پای دنیای اسلام است و گاهی نیز رتبه نخست را کسب می‌کند و در عین رعایت آداب تجویدی صدای بسیار خوبی نیز دارند.

فضای مجازی یک فرصت بی نظیر است؛ باید از فرصت های آن برای آموزش قرآن و احکام دینی و الهی نهایت استفاده را ببریم

رئیس جمهور همچنین بر اهمیت حفظ قرآن در سنین نوجوانی و کودکی، تأکید کرد و افزود: باید آموزش آموزه‌های قرآنی در سنین کودکی و حتی در مهد کودک‌ها آغاز شود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه فضای مجازی یک  فرصت بی‌نظیر است و باید از فرصت‌های آن برای آموزش قرآن و احکام دینی و الهی نهایت استفاده را ببریم، تصریح کرد: فضای مجازی باید از آنچه محققین و خادمین قرآنی انجام می‌دهند، مملو باشد.

قرائت و تلاوت قرآن با صوت حسن، استفاده خوب از زبان است

رئیس جمهور همچنین شنیدن صدای قرآن و قرائت این کتاب آسمانی با صوت «حسن» را آرامش‌بخش توصیف کرد و اظهار داشت: خداوند قرآن را با اراده حق خودش زیبا خلق کرده است.

تفسیر روان از قرآن می تواند نسل جوان را به سمت قران جذب و تشویق کند/ از فضای مجازی برای ‌آموزش قرآن استفاده کنیم

دکتر روحانی با اشاره به یکی از سفرهای خود به کشور هند افزود: در آن سفر قرآنی به من اهداء شد که یک غیر مسلمان با ذوق خود کاری کرده بود که پایان تمام خطوط به الف ختم می‌شد و این نشانگر آن است که قرآن دارای معجزات بسیاری است و می‌توان از جهات مختلف به قرآن نگاه کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کتاب آسمانی قرآن تنها ثمره‌ای است که از اسلام و پیامبر(ص) و در زمان غیبت امام زمان(عج) برای ما باقی مانده است، اظهار داشت: قرآن تنها کتابی است که تمامی جملات و کلمات با اراده حق الهی توسط فرشته‌ای امین به قلب پیامبر نازل شد.

تفسیر روان از قرآن می تواند نسل جوان را به سمت قران جذب و تشویق کند/ از فضای مجازی برای ‌آموزش قرآن استفاده کنیم

دکتر روحانی با بیان اینکه قرآن همانند الواح نبوده بلکه پیامبر اکرم(ص) زمان نزول متن قرآن را نیز درک کرده است، ادامه داد: نزول قرآن با کلمه اقرأ بوده که گویی متن جلوی پیامبر اکرم(ص) حاضر بوده است و در نهج‌البلاغه نیز آمده که حضرت علی(ع) هنگامی که در زمان نزول قرآن در کنار پیامبر(ص) بودند صدای جبرئیل را می‌شنیده است و پیامبر خطاب به ایشان می‌فرمودند تو می‌شنوی اما نمی‌بینی چون من نبی هستم.

رئیس جمهور در پایان این مراسم با اهداء لوح تقدیر از برگزیدگان بیست و چهارمین و بیست و پنجمین دوره تکریم از خادمان قرآن کریم تقدیر کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ایران IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  3 0
  وا عجبا قران و اقای ...
 • مهدی IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  6 0
  در گذشته جستجویی شده بود درباره کلمه نماز که جناب رئیس حمهور از ابتدای انقلاب تا سال 95 چند بار از این کلمه استفاده کرده؟ یک نمونه هم نیومند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  8 0
  شما ۲۰۳۰ رو به کشور تحمیل نکن نمی خواهد برای قرآن دل بسوزونی
 • عباس IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  2 0
  رییس جمهور قرآنو تحریف نکنه،تفسیر رَوانش پیشکش. نکنه باز میخواد از «فی کلّ مرّة»برداشت کنه پیامبر یکسره با کفار پیمان میبستن و اونا میشکستن و باز دوباره پیامبر پیمان میبستن...
 • رضا IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  1 0
  نسل جوان مشتاق عمل قرآنی است نه سخنان زیبا
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  1 0
  همون! تو و امثال تو قرآن یاد گرفتید!!! برا هفت پشت این مملکت بسه!!! لطفا بیشترشون نکنید.....
 • عبدالمهدی IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  1 0
  شما وقرآن...؟؟؟!!!
 • ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  2 0
  جون مادرت بیخیال تفسیر روان و نسل جوان. به امور داخلی و خارجی برجام مشغول باش تا این 4 ماه تمام بشود.
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  2 0
  نسل جوان رو لازم نیست تو توصیه کنی...تو فقط سکوت کن بگذره هیس

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس