مجلس نمایه

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تحت عنوان طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش مشرق، بررسی کلیات گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی - طرح شفافیت آرای نمایندگان - در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس قرار گرفت.

کلیات طرح «شفافیت آراء نمایندگان» تصویب نشد/ موافقان و مخالفان چه گفتند؟

موافقان و مخالفان  «طرح شفافیت آراء نمایندگان» چه گفتند؟الیاس نادران به عنوان اولین مخالف طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس گفت: شفافیت رای نمایندگان بحث مهمی است؛ به ویژه بحث شفافیت مالی و آرا.

وی تاکید کرد: بنده از جمله معدود افرادی بودم که در مجلس هفتم و در سخت‌ترین شرایط به مانند رای به برجام و موضوعات دیگر به صورت علنی رای خود را اعلام کردم و تحت تاثیر جوسازی بیرونی هم قرار نمی‌گرفتم.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مشکل ما این است که نمایش شفافیت می‌دهیم و کار دیگری می‌کنیم، بیان داشت: دیروز تقاضای رای علنی درباره رای به کلیات مجلس به هیئت رئیسه داده شد و، اما دبیر مجلس به ما گفتند که رئیس مجلس این موضوع را به صلاح نمی‌دانستند؛ چه شد که دیروز شفافیت بد بود و امروز خوب شد.

این نماینده مجلس اظهارداشت: شفافیت آن است که آنچه که مردم باید بداند بگوییم؛ اگر صداقت داریم باید بلافاصله وارد جرئیات این طرح شویم  و این طرح را دوشوری نکنیم.

نادران تاکید کرد:  آقای رئیس مجلس دیروز شما به کلیات گزارش کمیسیون تلفیق - بودجه ۱۴۰۰ -  رای مثبت دادید و یا منفی؟ لطفا رای خود را اعلام کنید. مابقی هم باید بگویند روز گذشته به چه چیزی رای دادند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بنده با شفافیت آرا به شدت موافقم و همیشه هم این مسئله را گفته‌ام، بنابراین نباید نوع رفتارمان را دوگانه کنیم. دو شوری کردن این طرح معنا ندارد و این طرح باید یک شوری شود.

عبدالحسین روح الامینی در مخالفت با طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس گفت: ما نباید ویترین شفافیت به خود بگیرم و بعد از آن اقداماتمان کارکاتوری انجام دهیم.
محسن پیرهادی در موافقت با طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان یک مطالبه عمومی و حق شهروندی است. امروز باید نمایندگان به وعده خود عمل کنند تا انشالله بتوانیم قانون مناسبی داشته باشم.
محمد حسین فرهنگی، عضو کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان در ماهیت واقعی خود یک طرح صیانتی است و می‌تواند درست تنظیم شود و باعث افتخار مجلس و نمایندگان شود و در غیر اینصورت می‌تواند با برخی موارد، زمینه‌های عوام‌گرایی نمایندگان و امثال این موارد را مطرح کند.
این نماینده مجلس بیان داشت: اگر ما این قانون را داشتیم حتما رای‌گیری روز گذشته علنی می‌شد. بعضا فرمودند در دوره‌های هفتم شفافیت آرا وجود داشت و باید بگویم این چنین نیست. در صورت تصویب این طرح، ما در جزئیات نگرانی‌های نمایندگان را پیرو این طرح رفع می کنیم.

کلیات طرح «شفافیت آراء نمایندگان» تصویب نشد
 

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۵ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، با ۱۵۳ رأی موافق، ۶۳ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در جلسه، کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان برای تصویب فقط ۳ رای کم آورد. این طرح که در حقیقت اصلاح قانون آئین نامه داخلی مجلس بود برای تصویب به ۶۷ درصد آرای صحن علنی نیاز داشت اما با ۶۵ درصد آرا ۳ رای کم آورد و تصویب نشد. نمایندگان در جلسه روز یکشنبه، ۱۲ بهمن ماه رأی به اولویت رسیدگی به آن داده بودند.

قالیباف پس از پایان رأی گیری کلیات طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس پیرامون شفافیت آرای نمایندگان گفت: با توجه به اینکه اصلاح آیین نامه داخلی نیاز به دو سوم آرای نمایندگان نیاز دارد، کلیات این طرح رأی مورد نیاز را کسب نکرد، البته موافقان و مخالفان کلیات طرح با اصل موضوع شفافیت موافق بودند، لذا کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس تلاش کند تا آیین نامه را به نوعی تنظیم و تدوین کند که شفافیت و دغدغه همه نمایندگان دیده شود.

سمیه محمودی سخنگوی کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: این طرح براساس ماده ۱۴۲ آئین نامه در کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی مورد بررسی قرار گرفت و کمیسیون شورا و آئین نامه نیز در کارگروهی متشکل از مرکز پژوهش ها و سایر نهادها و بازوهای علمی و نظارتی مجلس آن را مورد واکاوی قرار داد.

وی افزود: از آن جایی که طرح مذکور مطالبه عمومی جامعه است امیدواریم کلیات آن با اقبال نمایندگان همراه بوده و بتوانیم خواست عمومی را در خصوص آن اجابت نماییم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 5
 • AT ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  14 0
  مجلس انقلابی!!
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  20 16
  اين هم از مجلس انقلابي
 • RO ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  9 0
  مبارکه
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  8 2
  توروخدا به خانم سارا فلاحی، شیر زن مجلس بگین با یک نطق طوفانی بگه مررررررد نیست هرکی نیاد و بگه توی این رای گیری،‌موافق بوده ویا موافق....اون ممتنع ها که هیییچ،تعطیله تعطیلن! به نظرم ممتنع ها از الان برن استعفا بدن
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  16 2
  این هم از مجلس انقلابی
 • وطن پرست DE ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  13 0
  اقای الیاس نادران شما دارید لج بازی می کنید بخاطر رد کلیات بودجه در روز پیش!!!
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  1 0
  نمایندگانی که رای موافق داده اند اعلام کنند تکلیف بقیه مشخص میشه
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  1 2
  خسته نباشید شفافیت اصلا به نفع نماینده نیست عدم شفافیت هم به ضرر مردم
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  1 1
  حداقل فعلامواردى راباراى گیرى عمل نماییدوتاظرفیت آن ایجادشود.
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  1 0
  ای کاش نمایندگان موافق رای خود را علنی می کردند تا مخالفین و منافقین مشخص می شدند برای مردم.
 • داریوش IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  2 0
  اگر این را درست نکنید دیگر رای نمی دهم!
 • رضا IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
  0 0
  خجالت بكشند بابا ! اونهمه حنجره جر دادند و از مزاياى شفافيت و … داستان سرائى ها كردند ، حالا كه پاى عمل رسيد همه شون جا زدند ! فقط اينو بدونند ازشون بيزاريم ، بيزار !
 • ءءء IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
  0 0
  بهتره بگیم منافقان چه گفتن برای بهانه جویی و تصویب نکردنش
 • حسام IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  تصویب شفافیت آرا یعنی خودکشی نمایندگان ساده هستید به خدا