روحانی هیئت دولت نمایه

با بازگشت لایحه بودجه به دولت و منتفی شدن اصلاحاتی مثل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، دولتی‌ها از این پس باید به دنبال بهانه‌های جدیدی برای گران شدن کالاهای اساسی همچون مرغ و روغن و گوشت باشند.

سرویس اقتصاد مشرق- مجلس شورای اسلامی امروز رأی به رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ داد و آن را جهت اصلاح به دولت بازگرداند.

لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در اواسط آذرماه از سوی دولت به مجلس ارائه شد که برخلاف سنت همیشگی، رئیس‌ دولت حاضر نشد جهت ارائه لایحه بودجه به مجلس بیاید که نمایندگان از آن به عنوان بی‌احترامی یاد کردند.

اما ایرادات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بسیار فراتر از حاشیه‌هایی همچون بی‌احترامی روحانی به مجلس بود. لایحه بودجه سال آینده با کسری شدیدی تدوین شده بود. دولت، لایحه بودجه را بر مبنای فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز تدوین کرده بود یعنی سطحی از فروش نفت که فقط در شرایط غیرتحریمی محقق می‌شود. از آنجا که چشم‌انداز روشنی درباره اراده دولت جدید آمریکا برای لغو تحریم‌ها وجود ندارد، پیش‌بینی این رقم درآمد نفتی، خوش‌بینی محض محسوب می‌شد که کسری آن قطعی است.

از سوی دیگر دولت در لایحه بودجه خواستار جارو کردن منابع صندوق توسعه ملی هم شده بود که با نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی جلوی آن گرفته شد و دولت مکلف به اصلاح این بخش از لایحه هم شد. درنهایت حسن روحانی در نامه‌ای به مجلس پذیرفت که لایحه بودجه فقط در بخش  استقراض از صندوق توسعه ملی دارای کسری ۹۳ هزار میلیارد تومانی است.

لایحه بودجه ۱۴۰۰ همچنین ابعاد پنهانی زیاد دیگری هم داشت که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در بررسی حدودا یک‌ماهه خود یکی یکی آنها را کشف کرد. مثلا دولت در لایحه بودجه چند نرخ ارز دیده بود که از ۴۲۰۰ تومان تا ۲۴هزار تومان بود. بخش زیادی از منابع درآمدی دولت از فروش فرآورده‌های نفتی به مردم در بودجه نیامده بود که کمیسیون تلفیق آنها را به منابع هدفمندی یارانه‌ها اضافه کرد تا به جای اینکه صرف هزینه شرکت‌های نفتی شود، میان مردم توزیع شود.

 دولت به دنبال بهانه جدید برای گرانی‌ها/ توپ رفع ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در زمین دولت است

چرا رد بودجه در کمیسیون تلفیق به صلاح نبود؟

در همان ابتدا که لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفت به علت ایرادات اساسی آن و کسری بودجه غیرقابل جبران، پیشنهاد اکثر نمایندگان مجلس و کارشناسان این بود که کمیسیون تلفیق کلیات لایحه بودجه را رد و به دولت بازگرداند تا دولت خودش اصلاحات بودجه را انجام دهد.

اما کمیسیون تلفیق مجلس با یک استدلال قوی به کلیات لایحه بودجه رأی داد و اصلاح آن را آغاز کرد. استدلال تلفیقی‌ها این بود که در فرصت چند هفته‌ای این کمیسیون، تا آنجا که ممکن است ابعاد پنهان بودجه کشف و ایرادات آن مشخص شود. اگر دولت، اصلاحات کمیسیون تلفیق را پذیرفت که ادامه اصلاحات در صحن علنی مجلس انجام شود اما اگر دولت نپذیرفت، کلیات لایحه در صحن رد شده و به دولت بازگردانده شود اما مصوبه کمیسیون تلفیق به عنوان پیش‌نویس آماده بودجه باقی بماند و در سال آینده به عنوان مبنای اصلاح ساختاری بودجه مورد استفاده دولت جدید قرار بگیرد.

نکته دیگر آن که بررسی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس چون از طریق رسانه ملی پخش سراسری می‌شود با بررسی آن در کمیسیون تلفیق تفاوت دارد. با رسیدن کار کلیات لایحه بودجه به صحن علنی مجلس، مردم متوجه واقعیات بودجه شدند، واقعیاتی که در تریبون‌های یکطرفه دولتمردان در پخش مستقیم‌های تلویزیونی پنهان مانده بود.

همانطور که پیش‌بینی می‌شد دولتمردان در هفته‌های اخیر با بیرون آمدن مصوبات کمیسیون تلفیق با همه اصلاحات مخالفت کردند و بهانه جدیدی برای سوءمدیریت‌های خود در تنظیم بازار پیدا کردند به طوری که حتی گرانی روغن را نیز به گردن مصوبه کمیسیون تلفیق درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومان انداختند یا ادامه سقوط بورس را هم ناشی از تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس در مورد قیمت خوراک پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها دانستند. درواقع به نظر می‌رسید که دولتی‌ها قصد داشتند با بهره‌برداری از مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، اهمال‌های خود در تنظیم بازار و مهار گرانی‌ها را به گردن مجلس بیندازند و این روند بهانه‌تراشی را تا زمان تصویب بودجه در مجلس و سپس اجرای آن در چند ماه اول سال آینده ادامه دهند.

 دولت به دنبال بهانه جدید برای گرانی‌ها/ توپ رفع ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در زمین دولت است

توپ در زمین دولت

اکنون با رد کلیات لایحه بودجه و بازگشت آن به دولت، توپ اصلاح بودجه در زمین دولت افتاده است. لایحه بودجه با کسری چند صد هزار میلیارد تومانی به دولت بازگشته و اکنون دولت باید برای موارد زیر چاره‌اندیشی کند:

۱- دولتی‌ها پذیرفتند  که حداقل ۹۳ هزار میلیارد تومان کسری در لایحه  بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد. اکنون دولت باید در لایحه بودجه مشخص کند که این کسری را با کدام منابع جدید و با حذف کدام هزینه‌ها می‌خواهد رفع کند.

۲- دولتی‌ها منتقد مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند. اما واقعیت آن است که دولت در لایحه بودجه حکمی گذاشته بود و خواستار اخذ مجوز مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و بازپرداخت مابه‌التفاوت آن در قالب یارانه شده بود. خوبی کار کمیسیون تلفیق مجلس این بود که اینگونه موارد را روشن ساخت. اکنون دولت در دوراهی قرار دارد. اگر نیت واقعی خود که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است را در اصلاحات بودجه عیان کند، مشخص می‌شود انتقاداتش از مصوبه کمیسیون تلفیق، سیاسی‌کاری بوده است. اما اگر بر موضع رسانه‌ای خود درباره مخالفت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اصرار کند، باید آن حکم را هم از بودجه حذف کند و نیت پشت پرده خود را کنار بگذارد.

۳- با بازگشت لایحه بودجه به دولت و منتفی شدن اصلاحاتی مثل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، دولتی‌ها از این پس باید به دنبال بهانه‌های جدیدی برای گران شدن کالاهای اساسی همچون مرغ و روغن و گوشت باشند و قطعا افسوس می‌خورند که لایحه بودجه دیگر در مجلس نیست تا اصلاحات مجلس را مقصر گرانی‌ها جلوه دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  12 8
  ایزدخواه نماینده تهران: مجلس در حال اصلاح نسخه شوک درمانی IMF (صندوق بین المللی پول) است نه لایحه بودجه ۱۴۰۰. در بانک مرکزی اتاق برای نماینده IMF گذاشته‌اند.از بودجه ۹۸ بحران بنزین درست کردند از بودجه ۹۹ بحران بورس و از بودجه ۱۴۰۰ می‌خواهند بحران ارز درست کنند.هنوز بودجه تصویب نشده می‌گویند عمل نمی‌کنیم! می‌خواهند جای جلاد و شهید رادر بودجه عوض کنند، بشود بودجه مجلس.
 • mojtaba SE ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  7 6
  روحانی تنها زمانی براش مهم است که نتونه تخریب کنه..براش اصلا بودجه مهم نیست که تصویب بشه یا نشه.
 • کریم IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  6 7
  دولت علنا و رسما داره ماموریت ستاد انتخاباتی موسوی سال 88 رو نه تنها پیاده سازی میکنه بلکه جار میزنه
 • علی IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  5 7
  چرا مجلس نتونست دولت را استیضاح کنه ؟
 • مسعود IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  20 6
  دولت اخیرا"بی سر و صدا ارز 4200 تومانی بیش از 20 کالا را حذف کرده بود و می خواست آنرا به گردن مجلس انقلابی بیندازد که موفق نشد.
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  14 3
  لایحه بودجه 1400 همانند بودجه دو سال گذشته تورم زا بود خوب شد که مجلس کلیات بودجه را رد کرد.
 • مهیار IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  15 8
  دولت اگر بودجه نویسی بلد بود که الآن تورم 1000 درصدی نداشتیم.
 • علی IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  11 4
  بی سرو صدا دولت گرانی ها بلیط قطار را ۲۵ درصد در این دو روزه گران کرده؟؟؟آ چون فریاد رسی ندارند مردم
 • ایرانی آباد و آزاد IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  6 11
  فعلا بودجه و واکسن و سلامت مردم سیاسی شده و با لجاجت و جنگ قدرت و تسویه حسابهای شخصی جناح ها گیر کرده و دچار مشکل کینه ای شده است !!!!!!!!!!! سرنوشت مردم و یک کشور گیر چه کسانی افتاده؟؟؟؟
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   3 6
   واکسن چ سیاستی داره؟ تولید انبوه بشه برو بزن، رئیس جمهور شماست پاشو گذاشته رو خرخره بدبخت بیچاره ها برم نمیداره
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  14 8
  کاش حسن و دوستان استعفا دهند تا مملکت به نفسی بکشه و این چندماه آخر یک دولت موقت کارآمد سکان مملکت را به دست بگیره.
  • رضا IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
   5 2
   دولت استعفا بدهد که چه بشود دولتی شعاری مثل مجلس سرکار بیاید
 • US ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  7 5
  مجلس عالی عمل میکند مجلس نشان داده که یار مظلومان و دشمن ظالمان هستش
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  9 2
  بیچاره مردم
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   5 3
   متاسفانه در جدال فیل ها (دولت متکبر ومجلس بی تجربه) گنجشک ها (مردم) زیر سم فیل ها له شده وخواهند شد.
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  5 4
  نه خیر آقایان اصولگرا خبرهای هست که اکثر شماها می دانید و میدانید دلار ۱۷۵۰۰ یعنی چه لذا نتوانستید اون چرا که شعار میدانید انجام بدهید چون شماها هم برای اداره کشور منطبق بر شعارهای پوپولیستی برنامه ای ندارید لذا نتوانستید آنچه را که می گرفتید با واقعیت کشور تطبیق بدهید لذا شانه خالی کردید و خواستید گردن دولت بیاندازید ولی این دولت از این برگشت بهترین استفاده ها را خواهد کرد
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
   2 4
   دولت می خواست ارز 4200 را حذف کند مجلس انقلابی با رد کلیات لایحه بودجه مانع حذف ارز 4200 تومانی شد.
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  6 3
  از بی تجربگی رییس ونمایندگان ، کلاه گشادی سر مجلس رفت
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  5 2
  تغییرات زیاد در لایحه بودجه، شاکله بودجه را بهم ریخته بود و غنایی هم به بودجه نبخشیده بود،
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  3 3
  احسنت به مجلس انقلابی
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
  1 0
  وقتی مجلس مصلحت گرا بشه نتیجه اش میشه یک احمقی مثل روحانی و وزرایش که خودشون رو بالاتر از همه می بینند فقط تهدید مردم برای پیش برد اهداف خائنانه شان از امروز دوباره بورس رو میارن پایین تا هم پول وسرمایه مردم روغارت کنن و هم مجلس رو تحت فشار قرار بدهند
 • سید IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  1 0
  نماد پالایش در بورس یاد مردم می ماند که با 10000 تومان پذیره نویسی شد با هزار وعده و وحید و الان برید قیمتش ببینید این هست طریقه جبران کسری بودجه ، دست در جیب مردم بدبخت کردن
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
  0 0
  مجلس بی تحریه خودش هم نمی داند چه می کند هدقش تخریب دولت و جوب لای چرخ دولت گداشتن است و به همین دلیل به تصمیمات خودش رای منقی داد. چرا یک ماه دولت و ملت سرکار گداشت. هر قسمت بودجه در کمبیشیون مربوط به خوذش جندین روز بحث شد. بعد ار تایید به کمبیسیون تخصصی به کمبیبون بودجه آمد انجا هم تایید شد. در نهایت در کمیسیون تلفیق جندین روز با عضویت 45 نماینده بحث و تایید شد سپس یه صحن آمد مجلس نباید مصوبات کمیسیون خودش را رد کند نمایندگان فکر کردن که رد کردن ضربه زدن به دولت است اگر قرار بر رد بود نباید به کمیسیون ها می رفت. با این اقدام مجلس ضربه به ملت می خورد
 • کارشناس بورس و ارز دیجیتال IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
  0 0
  قابل توجه سردبیر سایت انتظار پیگیری فوری دارم. حدودا بعد از ریزش مردادماه بورس و بخاطر خروج نقدینگی از بانکها افراد زیادی بسمت ارز دیجیتال رفته اند.اما از یکماه پیش بخاطر اوضاع بد بورس روند این ورود خیلی سرعت گرفته و تبلیغات در گروهها و کانالهای بورسی بشدت افزایش یافته و افراد عادی جامعه به طمع سود بیشتر وارد این بازار شده اند بدون آموزش. و حتی 3 سایت در حوزه ارز دیجیتال به 50 سایت پر بازدید کشور تبدیل شده اند که بشدت تعجب انگیز است و احتمال یک بحران اقتصادی دیگر هم برای مردم که متضرر اصلی میشوند و هم حکومت و دولت بخاطر خروج پول از کشور و بحران های اجتماعی احتمالی. سریعتر در این مورد اطلاع رسانی گسترده صورت نگیرد و عواقب ورود بدون دانش به حوزه بورس ارز دیجیتال را به جوانان یادآوری نکنید شک نکنید میلیونها نفر پولهای کلانی را وارد این حوزه میکنند و متاسفانه دوباره ماجرای حباب ارز دیجیتال و ترکیدن آن و از بین رفتن سرمایه میلیونها خانواده پیش خواهد آمد. بعلت اطلاع دقیق از حبابی بودن بیت کویین و چند ارز دجیتال تاکید میکنم سال آینده اتفاقات بدی برای سرمایه مردم پیش می آید. لطفا اطلاع رسانی گسترده کنید و از طریق صداوسیما و مسئولان پیگیر این موضوع باشید تا سرمایه مردم به باد فنا نرود. متاسفانه صداوسیما در این موارد خیلی دیر وارد میشود و اطلاع رسانی هایش بعد از ضرر مردم است. مثل ماجرای پدیده شاندیز و سپرده های موسسات غیر مجاز و بورس و سال بعد احتمالا نوبت ارز دیجیتال است. تاکید میکنم نمودار این ارزهای دیجیتال بسمت حباب در حال حرکت است و با ورود گسترده پولهای مردم آماده ترکیدن میباشد. باتشکر از سایت خوبتان.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس