کد خبر 1174266
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
همتی: بانکها با درگاههای قمار مبارزه کنند/کنترل ترازنامه از دی

همتی با بیان اینکه باید نرخ ارز پایدار، متعادل و به دور از ایجاد نوسانات و شوک در اقتصاد کاهش یابد، گفت: در سامانه نیما روز چهارشنبه ۲۵۰ میلیون دلار ارز توسط صادکنندگان عرضه شده که امری بی سابقه است.

به گزارش مشرق؛ عبدالناصر همتی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با اشاره به فشار بی سابقه تحریم ها در ۲ سال گذشته گفت: طی سالهای اخیر شرایط بسیار سختی را گذراندیم، لذا انتظارات از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور هم باید متناسب با توانایی ها و امکانات سیستم بانکی و بانک مرکزی باشد. 

همتی افزود: تحریم های جدید آمریکا که از اواخر سال ۹۶ اعلام شده بود از ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۷ و یک هفته از پس اینکه بنده مسئولیت بانک مرکزی را بر عهده گرفتم عملیاتی شد و به مرور و طی ماههای بعد از آن به اوج رسید که شامل تحریم بانک مرکزی و بانکها و صادرات نفتی و سایر موارد بود و عملا منابع ارزی و اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داد.

وی تصریح کرد: این تحریم بی سابقه ترین تحریم علیه ایران بود که تاکنون در مورد هیچ کشوری اعمال نشده بود.

همتی ادامه داد: در طول ۲ سال گذشته بخش زیادی از درآمد ارزی مان را از دست دادیم، بنابراین دولت در دو سال گذشته به شدت تحت فشار بود و همان مقدار محدود منابع ارزی نیز با هدف حمایت از اقشار ضعیف با نرخ ۴۲۰۰ تبدیل شد. این فشار به حدی بود که حتی بسیاری از کشورهایی که با ما روابط دوستانه داشتند منابع ارزی کشور  را بلوکه کردند و پول های ما را ندادند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: سال ۱۳۹۹ تا آبان و آذر بیشترین فشارها را تحمل کردیم و شرایط بسیار سخت شد و بسته شدن مرزها به دلیل شیوع کرونا و محدود شدن سیستم بانکی نیز شرایط ویژه ای را برای کشور ایجاد کرده بود که بحمدالله از شرایط سخت عبور کردیم و دشمن علیرغم فشار به طبقات کم درآمد جامعه و ایجاد مشکلات معیشتی برای آنها به هدف خود که فروپاشی اقتصادی کشور بود نرسید.

همتی با بیان اینکه دولت در سال جاری بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده که بخش زیادی از آن در چارچوب عملیات بازار باز انجام شده است، افزود: اگر این اقدام انجام نمی شد ۵۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی اضافه ایجاد می شد.

وی ادامه داد: تورم موجود در کشور ناشی از محدودیت عرضه ارز و انباشت نقدینگی است؛ لذا بالا رفتن قیمت ارز به دلیل محدودیت ها قطعا در افزایش قیمت ها و تورم تاثیر زیادی داشته است. 

همتی گفت: در شرایط تحریم و با کاهش درآمدهای دولت، بخشی از ارزهای صادراتی هم به کشور برنگشت و البته بخش مهمی  از صادرکنندگان هم ارز خود را برگرداندند که جای تقدیر و تشکر دارد. لذا باید توجه داشته باشیم که وقتی تعادل عرضه و تقاضای ارز به هم می خورد قیمت ارز نیز افزایش می یابد. 

وی تصریح کرد: اگر بانک مرکزی مانع واردات بدون انتقال ارز نمی شد و سایر محدودیتها را اعمال نمی کرد نرخ ارز می توانست بسیار بالاتر برود. 

همتی در ادامه به تشریح مشکلات نظام بانکی پرداخت و گفت: به دلیل مسایلی اعم از بدهی های دولت و بخش های مختلف به بانک ها که از سالیان گذشته وجود داشته و نیز فشار تحریم ها، بانک های کشور که ۹۰ درصد تامین مالی کشور بر دوش آنهاست، دچار مشکل هستند.

همتی ادامه داد: علیرغم این موارد در سال جاری بالغ بر ۷۰۰ هزار فقره وام ازدواج به مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان توسط بانک ها پرداخت شده است؛ ۷۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اقشار و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا اختصاص یافته است که از این میزان ۲۸ هزار میلیارد تومان وام یک میلیونی به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر بوده که نقش مهمی در حمایت از اقشار ضعیف جامعه داشت همچنین در ۹ ماهه امسال  بانکها ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده اند که ۶۰ درصد آن به سرمایه در گردش بود. 

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بنابراین انتظارات از بانک ها باید معقول و مبتنی بر واقعیت ها باشد و اگر تعادل بین منابع ورودی و خروجی بانک ها وجود نداشته باشد بانک ها دچار مشکلات عدیده خواهند شد که نظام اقتصادی کشور را خدشه دار خواهد کرد.

همتی با تشکر از حمایت های قوه قضاییه در وصول بخشی از مطالبات بانک ها از بدهکاران بانکی گفت: خوشبختانه تعامل خوبی بین بانک مرکزی و قوه قضاییه وجود دارد و موارد این چنینی در کمیته فرادستگاهی پیگیری می شود و تلاش ها برای وصول تمام مطالبات ادامه دارد.

همتی با بیان اینکه وظایف اصلی بانک مرکزی شامل سیاستگذاری پولی، سیاستگذاری ارزی، مدیریت نظام پرداخت ها، بانکداری دولت و نظارت بر بانک هاست افزود: استقلال بانک مرکزی نقش مهمی در کنترل تورم دارد و انجام وظایف آن دارد و مفهوم آن عدم ارتباط بانک مرکزی با دولت و مجلس نیست بلکه بدین معناست که سیاست پولی باید به صورت مستقل و بر اساس نظرات کارشناسی اتخاذ شود.

همتی با بیان اینکه شفاف سازی و انضباط در سیستم پولی و بانکی کشور با حمایت و تاکید مقام معظم رهبری انجام شده است و ادامه خواهد داشت، گفت: در سال های اخیر ایجاد شفافیت در نظام های پرداخت و تراکنش های بانکی نقش بسزایی در جلوگیری از پولشویی و تخلفات بانکی داشت و شاید بخشی از فشارها به بانک مرکزی و نظام بانکی به دلیل جلوگیری از تخلفات در تراکنش هاست.

وی افزود: قبل از ایجاد سامانه رفع تعهد ارزی واردات در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰ درصد از تعهدات اجرا نمی شد اما در حال حاضر این رقم به حدود ۶ درصد رسیده است.

همتی با تاکید بر اینکه هدف بانک مرکزی حمایت از فعالان اقتصادی به هر طریق ممکن است، افزود: قصد ایجاد محدودیت در مسیر فعالیت اقتصادی فعالان را نداریم و تا جایی که امکان داشته باشد و ظرفیت هایمان اجازه دهد مشکلات را تسهیل می کنیم.

همتی با اشاره به اینکه بانک مرکزی از کاهش نرخ ارز قطعا استقبال می کند، گفت: مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی حفظ و تقویت ارزش پول ملی است. از این رو طرح این موضوع که بانک مرکزی تمایلی به کاهش نرخ ارز ندارد، به هیچ عنوان صحیح نیست. افزایش نرخ ارز موجب افزایش هزینه‌های دولت است و نفعی از افزایش نرخ ارز از این منظر متوجه دولت نیست.

وی افزود: سال گذشته از مجموع حدود ۱۵ میلیارد دلار کالای اساسی که وارد کشور شد، هفت میلیارد دلار آن از ذخایر و منابع بانک مرکزی تأمین ارز شده است. در سال جاری نیز از ۸ میلیارد دلار ارز در نظر گرفته شده برای واردات کالای اساسی، ۵ میلیارد دلار آن توسط بانک مرکزی تأمین شده است. 

عالی ترین مقام بانک مرکزی با بیان اینکه باید نرخ ارز پایدار، متعادل و به دور از ایجاد نوسانات و شوک در اقتصاد کاهش یابد، عنوان کرد: این گونه تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان در فعالیت‌هایشان حداقل افق میان مدتی را لحاظ می‌کنند. 

همتی با بیان اینکه بخشی از نوسانات نرخ ارز روانی است، در خصوص صادرات نفتی کشور گفت: صادرات نفت ما علی رغم عدم لغو تحریم ها بهبود یافته و صادرات نفت نسبت به پنج ماه پیش بیش از دو برابر شده است. همچنین روند صادرات فرآورده هایمان نیز طی دو سه ماه اخیر بهتر شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به آمار عرضه ارز در سامانه نیما گفت: در سامانه نیما روز چهارشنبه ۲۵۰ میلیون دلار ارز توسط صادکنندگان عرضه شده که امری بی سابقه است؛ لذا روند عرضه ارز نسبت به گذشته روان تر شده است و صادرات غیرنفتی در حال بازگشت به کشور است. امیدوارم با مطلوب شدن شرایط و ایجاد ثبات، طی ماه‌های آینده شاهد شرایط بهتری باشیم.

همتی ضمن تأکید بر توجه بیش از پیش به رفاه حال مردم عنوان کرد: معیشت مردم و به ویژه دهک‌های پایین جامعه طی این دو سال متحمل آسیب‌هایی شده است. لذا ضروری است با همیاری یکدیگر و با وحدت رویه در جهت بهبود وضعیت معیشتی مردم و رفع مشکلات آنان تلاش کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تأکید بر افزایش همکاری ها میان استانداری‌ها و شبکه بانکی تصریح کرد: بانکها باید مباحث طرح شده و تصمیمات اخذ شده از سوی «هیئت خبرگان بانکی استان‌ها» را جدی بگیرند. این هیئت که متشکل از سه تا پنج نفر است، به نوعی هیأت تشخیص مصلحت استانها در امور بانکی محسوب می‌شود که به موجب قانون تسهیل به پیشنهاد استاندار و با حکم رئیس کل بانک مرکزی منصوب می شوند. از این ضروری است در صورت تخطی بانکها از اجرای تصمیمات هیئت خبرگان بانکی، این موارد به بانک مرکزی گزارش شود. 

همتی با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال محدود کردن تولید نیست، گفت: عمده واحدهای تملیکی توسط بانک‌ها، پیش از تملیک توسط شبکه بانکی، تعطیل و فاقد کارایی بودند و از این رو تأکید می کنم که شبکه بانکی به دنبال حمایت از تولید است.

همتی در پایان با بیان اینکه از دوران سخت عبور خواهیم کرد گفت: نسبت به بهبود شرایط بسیار خوش بین هستم و البته بالاخره اراده ملت در برابر فشارهای دشمنان پیروز شد. در این زمینه طی شش ماه ابتدایی امسال رشد اقتصادی کشورمان مثبت بود، این امر نشان از تحقق جهش تولید مدنظر مقام معظم رهبری دارد. خوشبختانه ما در بخش کشاورزی وضعیت مطلوب و جهش داشتیم اما در بخش خدمات به دلیل شرایط مرتبط با ویروس کرونا با افت مواجه بودیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  9 2
  آره جون عمت
  • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
   0 0
   اون موقع که سید یاسر جبرائیلی هشدار میداد که دولت کسری بودجه شو با گران کردن ارز جبران نکنه ، اونموقع اینا بهش فحش میدادن. اما حالا که پایان دولته سر عقل اومدن! بنظرم از همون اول سر عقل بودن و خوب میدونستن چجور ضربه بزنن. علت صحبت دکتر هم این بود که دولت بزرگترین مصرف کننده ارزه و با گرانی ارز مقروض میشه
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  10 0
  دولت دوازدهم هیچ نفعی نمیبرد فقط پول میبرد !
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  5 0
  ولی ازگرانی کالاها ومحصولات ومایجتاج مردم سود میبرد(مثل تا دوبرابروچندین برابرکردن انرژی-بنزین....
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  6 0
  می برد خوبم می برد اصلا بقای دولت با گرانی دلار گره خورده.دیگه بعد ۸سال مردم همه یه پا کارشناس اقتصادن.
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  فرق است بین نفع بردن و ضرر کردن دولت نفع نمبرد اما عوام ضرر می کند خدا چه این دنیا و چه آن دنیا از شما نکگذرد که بیچاره کردید برید خارج تا عوام آسوده باشند
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  3 1
  یه واژه ها و صفاتی در اینجا بر شما وارد است که متاسفانه قابل گفتن و انتشار نیست .
 • قاصدک IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  3 0
  جوک سال گفته جدی نگیرید
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  جناب همتی .........
 • FR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  دولت تامین کننده دلار است هرچی دلار گرانتر شود کمتر تامین میکند برای خودش هم پول چاپ میکند و میخورد و با گرانی دلار از حلقوم مردم بیرون میکشد
 • حامد IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  ............
 • سعید IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  چرا دروغ
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  5 0
  اقا همتی تو عصرجدید شرکت کن تو اسنداپش
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  4 0
  نفعی ک ن . پدر ملت و خزانه و نعمات الهی مملکت رو دراورد.
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  غلط کرده.........
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  3 0
  اره نمیبرد تمام حقوق کارمندان موفت خور را از کجا تامین میکند
 • مرتضی IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  خخخخخ
 • فراز IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  طفلکی دولت خدمتگذار.... فقط مانده نفری یه کلیه ازمردم بزور بگیره
 • مجتبی IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  نفع نمی برد نفع می خورد
 • Mmmrrr IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  دولت از نرخ بالای ارز سود میبره یا نه !
 • مصیب IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  عجب
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  شکی نیست که عامل گرانی دلار و بی ارزش کردن پول ملی همین بانک مرکزی و دولت هست چرا هروقت قیمت دلار پایین می آید بانک مرکزی و همتی با مصاحبه های خود روند کاهشی دلار را متوقف میکند
 • مهر علی یعقوبیان IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  دشمن ملت شما هستین همتی.اره تو وامثال تو .هیچ کس با مردم رنج دیده ما کاری نداره.شما دست دشمن را از پشت بستین.هیس بابا
 • مهدی IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  میره
 • DE ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  در طول ۲ سال گذشته بخش زیادی از درآمد ارزی مان را از دست دادیم، زیرا دیپلماسی التماسی و تععععامل !! با غرب آنها را پر رو کرد.
 • سلام IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۰
  0 0
  باشه تو خوبی....
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  1 0
  نفع یا نفخ؟!
 • ش. AE ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  1 0
  رو که نیست سنگ‌ پای قزوین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس